Отиди на
Форум "Наука"

Пореден "християнски" бисер!


Recommended Posts

  • Потребители

Личното дело е за протестантските деноминации. Не може да има спасяване извън Кораба. Всички други са удавници, кой на лодка, кой на сал, някой със или без спасителни пояси , а други само на парче дърво , други и без това .

Въпрки това има случаи, когато и без кораб човек се добира до спасителният бряг, те са изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Лелей , все едно чета, някои овехтели книжленца от 60-те години на тема войнстващ атеизъм . Отворете ги - вашата аргументация е еквивалентна с комунистическите умотворения от това време.

Нищо ново по темата, един блажен психологически автосегустизъм, който се опитва да подмени живата и непресъхваща вяра в Господ Иисус Христос...

Добре де нима си мислиш, че вярата в боговете пречи на разсъжденията по различни теми за боговете??? Аз не споделям вяра а мисли относно човешките отношения и дела, говорим за някакъв безумен текст, който има за цел да убеди християните, че интересът към траките примерно е вреден!!! Ако вярата в Господ Иисус Христос е непресъхваща то ако ще тука да бъде открито нещо невиждано, древно и каквото и да е, то никога няма да промени вярата на хората, нито ще й повлияе...

А мисля, че вярата им е пресъхваща, защото малко вярват едни на други...и тъй малко вярват на хората не са се доверили и на своя Бог!! В какво може да вярва някой, който не вярва на майката, която го е родила промерно?? Защото много силно, по някакъв чуждоземски тертип тук у нас, където колективния принцип би трябвало още да работи в семейството се случва вече заради икономически или други причини син(дъщеря) и майка(или баща) да са на нож и да си правят мръсотии... Нещо уж нечувано по тези земи! Това няма нищо общо с езичество, научни публикации и филмчета за самураи... - това е срив в ценностите, който е според мен нарочно режисиран от определени групи хора с икономически интереси. За да бъде преодолян е нужно да се реформира начина по който растат, образоват се и се възпитават децата ни.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз не споделям вяра а мисли относно човешките отношения и дела, говорим за някакъв безумен текст, който има за цел да убеди християните, че интересът към траките примерно е вреден!!

Добре, добре, връщаме в конструктивната част на разговора.

Текстът все пак не е безумен, а прекалено схоластичен, нито отразява съвременността, нито е точен в историческата му конкретика - траките са приели християнството след IV в. (болшинството, а повечето в селата са запазили езическите си обичаи- кукерство, нестинарство и др...).

Както казах и в началото можело е да бъде по примерен и да не изпада в някои насоки, които вие наричате фундаментализъм.

Все пак не може да отречете, че човека борави с демократична диалектика, а не с разни джихади или лов на вещици, с които Православието, като цяло не е съгласно (разбира се има отделни прояви на жестокост, но това са изключителни рядкости).

Чурешки се изявава като неформален лидер на съвременната православна философия и в момента се опитва да играе коректор на обществото.

Ако някои православен духовник бъде попитан, какво е неговото отношение по този въпрос , то той може да отговори единствено по този начин-

http://www.dveri.bg/content/view/8872/29/

Митр. Йоаникий: Длъжен съм да ви кажа, че Църквата не приема нестинарството Печат E-mail

Потребителски рейтинг: / 10

Лош материалДобър материал

Автор В. "24 часа"

събота, 09 май 2009

1_81.jpgНад 1000 българи и гърци се събраха вчера в странджанското село Кости за 100-годишния юбилей на православния храм. Празничната литургия бе отслужена от сливенския митрополит Йоаникий. За Великден нямахме дори свещеник, днес е голям празник за нас, самият владика дойде, коментираха хората, препълнили църквата.

Храмът в Кости е построен в края на 19 в., но е разрушен по време на Преображенското въстание. Възстановен е през 1909 г., когато селото е било гръцко. Тогава той е носел името "Св. св. Константин и Елена". След Междусъюзническата война местното население заминава за Гърция, а тук идват преселници от Одринска Тракия. Те довършват камбанарията и сменят името- храмът става "Св.св. Кирил и Методий".

"Православната църква не одобрява нестинарството," заяви в края на проповедта си митрополитът. "Длъжен съм да ви го кажа", допълни Йоаникий и обясни, че то не се вписвало в християнските канони. Кости е едно от селата, наред с близкото Българи, които се свързват с огнения ритуал.

След 1989 г. наследници на някогашните жители от Гърция пристигат тук за всеки по-голям празник. Вчера кметът на Царево Петко Арнаудов посрещна колегата си от с. Мелики Константинос Карелис и потомци на някогашните жители от град Серес и още две села близо до него.

Църквата е строена с най-качествените за времето си материали - подът е от венецианска мозайка, докарана с кораб от Марсилия. Забележителна е и огромния брой икони. Според традицията всяко преселническо семейство е донасяло в храма своите икони, тъй като се смятало, че събрани на едно място те умножават силата си.

Много от иконите, съхранявани в приземиято на читалището, са пострадали при последното голямо наводнение преди няколко години, в което р. Велека заля половината село. Други пък били нарязани при вандалско нападение на психично болен мъж.

Вчера в църквата бе подредена малка експозиция на най-интересните икони, реставрирани преди година от Петко Серкеджиев. Средствата са осигурени от дарители и от общината. Съхранените икони са изработени от местни майстори в периода 14-17 в.

В Евангелието е казано :"Не участвайте в делата на мрака!" . Свети Йоан Златоуст е изнасял най-различни беседи бичуващи недъзите и греховните наклонности на обществото, но само изявени сатанисти си позволяват да го нарекат ''фундаменталист".

Оттук насетне изборът за всеки е свободен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ние не живеем във времето на св. Йоан Златоуст, Рицар! Сега нестинарите са съвсем като циркови артисти, това е спорт, повече отколкото ритуал! Младите, които го практикуват (вместо да вземат наркотици или да пият по кръчми и да се въргалят после като прасета пияни, заляни) се идентифицират по някакъв начин, чувстват се специални и то по начин неповторим почти в целия свят! Св. Йоан Златоуст ако беше жив сега би ги насърчил, ако трябва да ги спаси от вегетирането на което са обречени, ако не октрият хоби, интересно и значимо занимание, което да ги хем отличи, хем приобщи към рода им.

Т.е. съвсем дребнаво ми се вижда да се обсъжда изобщо тази традиция, наместо да се осъди и морално забрани ежепетъчното напиване на малолетни по барове и дискотеки- то е лишено от всякаква ритуализация, от смисъл и запълва празнина, която зее и ни църква, ни училище, ни неправителствени институции могат да я запълнят, и нета не я пълни дори! - като голям грях да се обяви! Щото и то е въпрос на личен избор, ама дечурулигата са още неспособни да избират сами правилно. Някои от родителите им са толкова задръстени, че и те не могат да преценят кое добре, кое не. Ако по времето на Йоан Златоуст това нестинарството е било зловредна езическа практика, то сега много по-зловредно за живота и оцеляването на нашите деца е лишената от всякаква религиозна натовареност практика наречена "да се напием"!!! И ако пиянството е просто порок, то е грях спрямо младежта и децата (от страна на всички ни) да ги оставим да избират сами, като едновременно с това се пънем да се шашкаме на тракийски гробници, кукери и нестинарство.

Онзи младеж, който си е правил с усилие дълго време кукерски костюм си е спестил ПОНЕ НЯКОЛКО вечери безсмислено пиянство. :) Църквата да обяви на всеослушание, че греховно да се продават алкохол и цигари на малолетни - щото то е незаконно, но в България никой не го счита за НЕМОРАЛНО - на хора с такъв морал нестинарството не им е проблем...щото докато стигнат да го анализират, вече са мъртво пияни наедно с децата си!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не може да има спасяване извън Кораба.

От това католиците вече се отказаха, като преди това с тази формула избиха стотици хиляди. Споменатият тук Й.Златоуст казва, че даже хулата срещу духа може да се прощава.

Няма спасение извън църквата за тези, които са останали в църквата и наивно вярват в бабини деветини като непорочно зачатие, възкресение и подобни. Как пък един от църковниците не се намери с елементарна логика да разбере тези абсурди, а също, че Бог не може да бъде обект, който на всичкото отгоре умира и възкръсва, и сега се намира някъде там?! Знанието, господин Рицар, а не празната вяра спасява. Вярва този, който няма познавателен опит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де, защо темата е озаглавена така? Използват се писанията на някъкъв шемет да се атакува за пореден път християнството. Сложете едни кавички, моля ви! Това не е официален църковен документ, нито е позиция на всички християни. С риск да бъда заклеймен отново като фанатик, призовавам към по деликатно ще го нарека отношение към вероизповеданието на хората и техните религиозни чуства.

От коментар на цитирания текст се залита към нападки към християнството. Моля модератора да внесе нужните корекции на заглавието и да се следи за отклоняване от темата. Не може от позицията на един човек да правим заключения за цяла религия.

Живи и здрави! С уважение от един ''фундаменталист'' :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мнението ти е взето пред вид.

Това не значи, че потребителите няма да залитат в нападки към християнството в онези негови аспекти, които са именно крайни и неприемливи само защото става въпрос за християнство! :animatedwink: Тъй като както и при останалите религиозни явления, така и за християнството може да се каже - не всяко християнство е здравословно! Нездравословно е крайното такова. И ще си го критикуваме, защото всички крайни залитания са опасни! А това, че културните, уникални обичаи на народа ти са обект на нападки от Рицар примерно, не ти ли прави впечатление? Такова християнство като споделеното в случая според мен е нездравословно! Т.е. щом текста на християнина залита в крайности, нормално е и потребителите да залитат в критика!!!

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
С риск да бъда заклеймен отново като фанатик, призовавам към по деликатно ще го нарека отношение към вероизповеданието на хората и техните религиозни чуства.

Няма страшно, от това не боли! На мен непрекъснато ми засягат атеистичните чувства, но не се оплаквам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма страшно, от това не боли! На мен непрекъснато ми засягат атеистичните чувства, но не се оплаквам.

:bigwink: Ние атеистите нямаме право на атеистични чувства! Тъй ще да е! Някакви си АТЕистични чувства... :sneaky2: :sneaky2: кого заблуждаваме ний....!

С риск аз да бъда заклеймена ще ви помоля да се върнем в лоното на темата и да обсъдим кому е нужно да се заяжда с древните езически паметници на културата и съвременните полуезически празници и ритуали и поради що хората му публикуват статиите на подобен индивидуум!?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всеки ред на този автор е вопиющо невежество. Давам няколко примера:

Въпросът за християнството и съвременното езичество е разглеждан многократно в сериозните богословски съчинения.

Остава и там да не е разглеждан?!

България напоследък са много популярни тракийските и античните разкопки, които отразяват отдавна отминала езическа действителност по библейските земи на Балканския полустров.

Създава се впечатлението, че библейското е по-древно от езическото.

Младите хора в България вследствие на медийния шум по археологията започват да знаят все повече за Античността и за траките и все по-малко за християнството, което е много опасно за развитието на националната ни духовност и за състоянието на Църквата.

Ами като тази църква е църква на мълчанието...

На първо място откриваемата от археолозите действителност доказано не е християнска и учените много добре го знаят.

Защото археолозите и учените именно се интересуват и откриват действителност, а не желателност.

Факт е, че днес, 2000 години след идването на Христос, се стига до възкресяване на езически празници и обичаи, които каноните на Църквата са отрекли...

Което никак не й пречи и до днес лицемерно да ги използва в своята ритуална система като уж християнски.

Когато слушат за Античността и за траките, младите хора в България не могат да станат християни, защото Евангелието като текст и като послание тъне в неизвесност за тях.

Което означава, че си остават езичници и църквата, въпреки всички напъни, не успя да доведе Евангелието до реалния живот на хората. Време е вече да се откаже от смехотворните опити, защото човекът си остава потенциално див и склонен на всякакви безобразия. Какви ги върши църквата 2000 години, че не виждаме все още някакъв резултат впрочем?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма страшно, от това не боли! На мен непрекъснато ми засягат атеистичните чувства, но не се оплаквам.

Ами за мен е неприятно когато някой се заяжда на религиозна тематика. Дори не става дума за християнство, ислям или будизъм, а за това да си нетолерантен към вярата на хората. Аз никого не укорявам, че е атеист, деист, конформист или солист. Тук не открих тема обвиняваща, заклеймяваща атеизма и атеистите. За религията може да се спори, разсъждава, но ми се ще да се спазва някъкво елементарно възпитание и такт и да не се атакуваме на лична основа или заради вероизповеданието ни.

Нека да не си правим заключения за някоя религия от писанията на някой екстремист. Ако съдим от Тертулиан за Църквата е едно, но ако прочетем нещо от Августин, Златоуст, Йоан Павел II картината става малко по пъстра, нали?

ПП Ако самото съществуване на религиите накърнява атеистичните ти чуства става много сложно. На мен съществуването на атеистите не ми е проблем, а само комуникацията понявга. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Айде да поналея още малко масълце в огъня с ето тази скудоумна сащианска сенаторка и нейното изказване относно възрастта на земята:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ами за мен е неприятно когато някой се заяжда на религиозна тематика.

За религията може да се спори, разсъждава, но ми се ще да се спазва някъкво елементарно възпитание и такт и да не се атакуваме на лична основа или заради вероизповеданието ни.

Приемам отговорно това като много сериозен упрек. Не атакувам личности на форума, правя критика на текстове. Ако още някой каже, че така се приемат моите реплики, незабавно ще прекратя. Може и на ЛС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приемам отговорно това като много сериозен упрек. Не атакувам личности на форума, правя критика на текстове. Ако още някой каже, че така се приемат моите реплики, незабавно ще прекратя. Може и на ЛС.

Изгубени в превода... :biggrin:

Нямам теб предвид, а визирам други подобни теми, имащи за цел да уязвят християнството и масата войнстващи философи, излели мъката си в тях. Стигало се е до лични нападки и пр. Пак казвам, нямам предвид нещо, писано от теб. Към теб изпитвам сериозен респект и не се засягам от размишленията ти, а ги приемам като различна позиция към проблема.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само накрая ще дефинирам обобщителните ми защитни слова за статията на Чурешки -

Християнството има принципна нетърпимост към всички останали култове (вкл. и атеизма). Той обаче, не бива да се разглежда като агресивност (дори тук да се има впредвид навлизането в чуждата менталност - свободата на личността), а като интелектуална невъзможност да се приеме съществуването на други истински богове или религиозни учения (атеизъм,гностицизъм и др.) виж. Пс.25- " Рече безумецът в сърцето си няма Бог" , освен Бога- Който е "Началото и Края. Алфата и Омегата".

Понятието "толерантност" се е променяло според времето и обстоятелствата . В антична Елада, според интересния израз на П. Гранси ''гражданинът не е насърчаван толкова да проявява своята индивидуалност, колкото да е подсещан да спазва законите и обичаите на общността."

В този контекст, през Средновековието на нехристияните се е гледало не толкова - като на врагове, колкото - като на хора, стоящи вън от ойкуменето (митари и езичници), което не означава, че те трябва да бъдат избесени.

Християнинът и през Средновековието, и сега през времето на Нов Световен ред е длъжен според Евангелските закони да подпомага ближния, бил той езичник, митар или - дори анатемосан.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може да ви се стори нелепо, но Incorrectus е повече християнин от мнозина други.

Чел съм литературата и особено монашеските творения с любов, а не с омраза. Критикувам не християнството, а християните и техните интерпретации, според красноречивото заглавие на една от книгите на Н.Бердяев - "За достойнството на християнството и недостойнството на християните". :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Само накрая ще дефинирам обобщителните ми защитни слова за статията на Чурешки -

Християнството има принципна нетърпимост към всички останали култове (вкл. и атеизма). Той обаче, не бива да се разглежда като агресивност (дори тук да се има впредвид навлизането в чуждата менталност - свободата на личността), а като интелектуална невъзможност да се приеме съществуването на други истински богове или религиозни учения (атеизъм,гностицизъм и др.)

То това хубаво, само че исторически примери за веронетърпимостта на християните към другите религии - бол. И не е въпросът в неправилна интерпретацията на Библията. Самият Стар Завет е пълен с достатъчно красноречиви примери за разправа с друговерците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То това хубаво, само че исторически примери за веронетърпимостта на християните към другите религии - бол. И не е въпросът в неправилна интерпретацията на Библията. Самият Стар Завет е пълен с достатъчно красноречиви примери за разправа с друговерците.

Християнството се основава преди всичко на принципите от Евангелията, а не на Стария завет. Карай да върви...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Апелирам да не се отклоняваме от дискусията относно текста на Чурешки и подобните текстове. Позволявам си да насоча дискусията в посока обсъждане на криворазбраното християнство, крайностите и фанатизма.

Достатъчно наспамихме темата със споделено "искрено и лично и за християнските чувства"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Достатъчно наспамихме темата със споделено "искрено и лично и за християнските чувства"

От християнски чувства бяхме изкушени. :rolleyes:

Държавата отпуска пари за антични разкопки, но не отпуска пари за средновековната българска археология и за проучването на българските манастири, крепости и селища, които изобилстват на територията на страната. Така исторически по научен път се забравя и се подценява собствено българското присъствие по балканските земи и нашата автентична история, която е дала началото на политическото ни развитие през Възраждането днес стои пренебрегната.

Търсейки следи от траки, ние забравяме за прабългарите, за славяните и за всичко онова, което създава националната ни самоличност в историята. Забравяме за славянската азбука, за мисионерското дело на св. св. Кирил и Методий, за славянските християнски просветители и мъченици, както и за цялата християнска същност на българската култура, която фактически е запазила българщината през годините на изпитания и в трусовете на националните катострофи.

Това е откровена лъжа, плод на собствени разсъждения. Нямам данни, за да посоча точно, но из университетите на България има повече медиевисти (филолози, археолози и историци), отколкото античници. Освен това българите, които не са специалисти или любители, могат да кажат нещо смислено при запитване за българска, но не и за антична история. Съответно в българското училище се учи много повече българска, отколкото антична история и т.н. Това всеки го знае, Чурешки вероятно също, но в случая се е отдал да защитава своя идея, а не да аргументира някакво научно знание.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Християнството се основава преди всичко на принципите от Евангелията, а не на Стария завет. Карай да върви...

Много евангелистки го даде.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
То това хубаво, само че исторически примери за веронетърпимостта на християните към другите религии - бол. И не е въпросът в неправилна интерпретацията на Библията. Самият Стар Завет е пълен с достатъчно красноречиви примери за разправа с друговерците.

За цяла Средновековна България можеш да ги събереш на пръстите на едната си ръка ... :bigwink:

Но ,че ''християнски бисери" има - вижте и тази експлозивна среднощна проповед на протодякон Кураев по време на рокконцерт -

ДОКУМЕНТ: «Ночные волки – это паломники XXI века!» Слово протодиакона Андрея Кураева на 13-м Международном байк-шоу в Севастополе

(Севастополь. 35 000 человек. 2 часа ночи 11 июля 2099 года. После выступления "Алисы")

Доброй ночи, люди!

Прежде всего хотел бы обратиться к вам с просьбой:

Многие из вас ехали сюда за тысячи километров, и это перемещение не обошлось без жертв. Я знаю, что под Харьковым двое ребят пострадали в ДТП. Поэтому у меня просьба: вы, если кто знает такие случаи, знает что-то о тех, кто по дороге сюда попал в аварию, вы подайте записочки, ладно?! Вот увидите ребят в форме "Ночных волков", передайте им эти имена, чтобы о них можно было помолиться. И напишите заодно, если знаете, их телефоны. А я Хирурга попрошу, чтобы он им позвонил и ободрил, а сами записки на следующей неделе передам в Троице-Сергиеву Лавру.

Ну, а "Ночные волки" - это паломники 21 века.

Паломник – это беженец из себя.

Это человек, который испугался того, что сейчас окружает его, что грудится вокруг его дивана и его телевизора. Он не может поверить, что это все – навсегда, что это до могилы. И поэтому он рванулся, он попробовал стать другим, он ищет новизны, он ищет нового себя.

Современные паломники, байкеры – это люди, которые подошвами, коленками, шинами, локтями трутся об асфальт для того, чтобы содрать с себя шкуру, вылезти из шкуры телепузика, чтобы не превратиться окончательно в жертву и в потребителя рекламы.

Хотя есть одна реклама, которая мне очень нравится. Это реклама с лозунгом, который призывает – "Бери от жизни все!".

Это ж святые слова! Только надо понять, что "всё" - это не дешевое пиво и доступные девушки. Если брать от жизни всё – надо взять беды и победы. Опыт детства и опыт отцовства. Опыт горести и опыт радости.

Радость бывает разной. Радость бывает своя у тела, и своя – у души.

И еще если уж брать у жизни все, то уместно вспомнить, что у слова жизнь в Евангелии есть удивительный синоним – Бог. Там есть слова Христа: "Я есть путь, истина и жизнь".

Значит, если ты хочешь взять всё от жизни, ты хочешь взять все от Бога. Но если ты возьмешь у Бога всё, ты сам станешь Богом. Удастся ли это - не знаю. Но если человек об этой удивительно высокой задаче и не мечтает, то он может не удержаться на уровне человека. Мечта все-таки многое говорит о человеке…

А я вспоминаю старую русскую сказку: поймал мужик золотую рыбку и говорит ей : "Я хочу, чтоб у меня всё было!". Рыбка ему и говорит: "Хорошо, мужик. У тебя всё было!".

Так вот я не хочу, чтобы эта сказка была про мою Россию. Я хочу, чтобы у России не "все было". Я хочу, чтобы у нее появилось будущее, а не только было прошлое. Пусть у России будут новые дороги, новые дети, новые победы!

Моя светлая Русь, не сдавай Севастополь! Не сдавай своих детей!

А вам, ребята, удачи на дорогах! Особенно – на той дороге, по которой идет душа.

Источник: http://diak-kuraev.livejournal.com/23453.html?style=mine

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много евангелистки го даде.

Глупости! Не бъди дребнав, Аеций. Говоря за принципи като прошка, любов, търпимост, смирение, покаяние, разбиране, състрадание залегнали в притчите от Евангелията. Автора е доста далеч от тези принципи във въпросната статия. Поставям под въпрос дали можем да го закичим с прилагателното ''християнски'' този бисер. Помислете. Или е по лесно да си намерим повод да докажем какви екстремисти са християните?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
... Или е по лесно да си намерим повод да докажем какви екстремисти са християните?

Ако оставим поводите и християните настрана, то религията освен всичко друго не е ли и екстремизъм?

(въпросът ми е зададен възможно най-неутрално)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че би било абсурдно да се твърди, че християнството само защото е християнство (и проповядва любов към ближния, състрадание, търпимост и какво ли още не) не съдържа в доктрината си вратички за промиване на мозъци, екстремизъм и фундаментализъм!

Все пак масово, дори в България се случва да се спекулира с "християнските чувства" за да се влияе на масите. И ако погледнем масовия "български християнин", който просто ходи на Великден на Църква и се е венчал в Църква - той изживява християнството като примерно се чувства задължен да не приема мюсюлмани и т.н. Така е вече с един крак в капана на екстремизма, защото много лесно може да бъде накаран да не приема кукерите, нестинарството и прочие. Обаче изобщо не смятам, че на същия този "християнин" му е ясно как например да си възпита детето на търпимост, ненасилие, състрадание и уважение и прочие!!!

Така, че като кажете "християните" за кои християни в България говорите???

В крайна сметка образования човек, дали ще е религиозен или не..няма значение, постъпва спрямо обществения, не спрямо божествения морал.

А в статията на Чурешки понеже се твърди, че обществото е застрашено, едва ли не от нещо като се разкопават и разучават антични и доантични тракийски паметници.... Еми това са абсурди, които ще впечатлят САМО онзи масов "християнин", за който говоря. Ако този масов християнин е и леко неук, и простоват примерно, може да му бъде вменено и то съвсем не много трудно да иде да разруши някои разкопки.... Както разни групи вменяват на "християнски, родолюбиви, български" младежи да поругават еврейски гробища или да омерзяват джамии!!!

Т.е. ключът към екстремизъм в християнството е именно в нетърпимостта и отричането на другите учения и религии. Това е валидно за всяко вероизповедание... Т.е. едно такова християнство, каквото пишещите тук го описват и каквото са споделили християнските философи и мислители е частен случай. Инкоректус вече го каза - масовото християнство лесно минава в крайности и често обслужва нечии интереси. За да не бъде такова обществото, масовия човек трябва да е пъти по-образован от нивото на което са образовани хората по света (не само в България) в днешни дни.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...