Отиди на
Форум "Наука"

Въпрос за Борис I


Recommended Posts

  • Потребител

Отварям тази тема, защото ми е много интересна историята на България и на самия Борис I.:) Този път моят въпрос е много хипотетичен, много спорен, но все пак ще го задам. Известно е, че Борис I е починал на 2 май 907 година. Но никой не знае кога точно е роден. Все пак не може ли да направим някакви изчисления. Средната продължителност в Средновековието, доколкото знам е 60 години най-много. От това обаче излиза, че той е роден през 847 година, което не може да е вярно. Има ли някакви податки по тоя въпрос? Какво мислите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Отварям тази тема, защото ми е много интересна историята на България и на самия Борис I.:) Този път моят въпрос е много хипотетичен, много спорен, но все пак ще го задам. Известно е, че Борис I е починал на 2 май 907 година. Но никой не знае кога точно е роден. Все пак не може ли да направим някакви изчисления. Средната продължителност в Средновековието, доколкото знам е 60 години най-много. От това обаче излиза, че той е роден през 847 година, което не може да е вярно. Има ли някакви податки по тоя въпрос? Какво мислите?

Симеон е роден през 864г., като преди това Борис има поне още две деца - Расате и Гаврил, т.е. ако приемем, че Расате е най-голямото дете (а защо да не е имал други - момичета иби починали момчета и затова останали неизвестни) и е бил роден не по-късно от 860г. Ако при раждането на първият му син (Расате), Борис е бил на поне 18г., то излиза, че е роден около 840-842. Естествено всички тези сметки са условни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ka40, но не трябва да забравяме и дъщерята на Борис - Ана. За да я пратят в Константинопол, тя трябва да е била 14-15 годишна. Тогава може би Борис е и малко по-голям.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако приемем, че Владимир е най-голямото дете на Борис може да се определи поне terminus ante quem за Борисовата рождена година. Знаем, че във войната срещу сърбите Владимир е попаднал в плен заедно с 12 велики боили. Това значи, че по време на войната той е бил на ок.15 години минимум. И като приемем, както приблизително посочва Ка40, че Борис е на ок.18 години при раждането на първото си дете, това би трябвало да значи, че сам Борис е роден минимум ок. 33 години преди войната със сърбите.

Само че за войната има две възможни датировки - ок.856г. или 870г. Оттук за най-късната възможна година на раждане на Борис се получават 2 варианта:

1. 856 - 33 = 823г.

2. 870 - 33 = 837г.

Следователно този владетел е починал в дълбока старост - на 84 или на 70 години.

Повече по въпроса не може да се каже.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съвсем логично. И съвпадащо с това, което знаем от историята - оттеглянето в манастир ще е продиктувано от възрастови съображения. Борис би могъл да е 17-18-20 год. при раждането на първото си дете, разбира се, има условности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Съвсем логично. И съвпадащо с това, което знаем от историята - оттеглянето в манастир ще е продиктувано от възрастови съображения. Борис би могъл да е 17-18-20 год. при раждането на първото си дете, разбира се, има условности.

Даже и по млад - няма проблем да е станал баща на 15, каквито примери има много в историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Даже и по млад - няма проблем да е станал баща на 15, каквито примери има много в историята.

И не само в историята, ами и сред потомците на ромеите - ромите, примери колкото щеш. Пък и може да докаже, че е биологичен баща на първото си дете?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Попаднах на една книга от доскоро неизвестен за мен съвременен (както той сам се нарича) "исторически криминалист" - Светослав Диамандиев.

Тази негова книга се казва "Непознатите Кирил и Методий" (2008 г.).

Какво казва той:

Според него, Борис I се е родил през 825 г. (близо до годината 823, предложена от Т. Йончев), дошъл е на власт през 852 г. (27 годишен), предал е властта на Владимир- Расате през 889 г. (64 годишен), участвал в/ръководил Преславския събор през 893 г. (68 годишен) и починал през 907 г. (82 годишен).

Светослав Диамандиев е автор и на още две книги: "Една представа за сливането на българи и славяни" (2007 г.) и "Датите на възцаряване на българските канове до Умор. Привързване на българския циклов календар към християнския календар" (2006 г.).

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Зависи кой ще му прави днк анализа. Ако са от "Нейшънъл джеографик" отсега е ясно, че прадедите му са от Африка. :frusty2:

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пътят на човечеството - 160 000 години назад във времето:

http://www.bradshawfoundation.com/journey/

Разбира се, че хан Крумовата династия има африкански корени. Смей да отречеш! :sneaky2:

Предците на владетелите от Крум до Борис II и Роман са дошли на Балканите преди около 42 000 - 52 000 години...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Попаднах на една книга от доскоро неизвестен за мен съвременен (както той сам се нарича) "исторически криминалист" - Светослав Диамандиев.

Тази негова книга се казва "Непознатите Кирил и Методий" (2008 г.).

Какво казва той:

Според него, Борис I се е родил през 825 г. (близо до годината 823, предложена от Т. Йончев), дошъл е на власт през 852 г. (27 годишен), предал е властта на Владимир- Расате през 889 г. (64 годишен), участвал в/ръководил Преславския събор през 893 г. (68 годишен) и починал през 907 г. (82 годишен).

Светослав Диамандиев е автор и на още две книги: "Една представа за сливането на българи и славяни" (2007 г.) и "Датите на възцаряване на българските канове до Умор. Привързване на българския циклов календар към християнския календар" (2006 г.).

Не съм чел "Непознатите Кирил и Методий", но понеже се занимавам с хронология и "Именникът" ми е слабост, преди година четох "Датите на възцаряване...". Бая фантазно. Хич не бях очарован.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...