Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът мрънка, че няма пари, а не прави нищо, за да има?


Recommended Posts

  • Потребител

В много по-богати държави от БГ къщите са по-енергийно ефективни, загубите на вода и топло много по-ниски, да не говорим пък за кражбите, а хората са по-малко мързеливи.

В момента имам 3 познати безработни, на които мога да им давам работа, но те отказват да бачкат, цъкат по цял ден в jobs.bg и чакат да ги вземат на работа някакво шефско място, изпращайки 100ци CVта. Всякакви такива феномени наблюдавам от над 10г., които на кратко могат да бъдат изразени в сентенцията "как ше му работим аз на тоя бе".

Как ще стане работата?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Бавно-бавно се изкачва охлювът/по склона на планината Фуджи"

Каква работа предлагаш точно? За колко пари?

Колко процента от българите "не правят нищо, за да имат пари" и откъде са ти данните, за да обобщиш понятието "българина".

Аз имам поне 5-има познати, които се скъсаха от работа и сделки и направиха мноооого пари.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми достатъчно е да погледнеш средния доход на домакинствата и колко са пълни заведенията и си личи колко "много" се работи и колко "малко" се живее от далавери.

Каква работа мога да им предлагам на безработните, да чистят, да носят и да слугуват. Ама те предпочитат да седят вкъщи и да цъкат в нета и да чакат нещо да падне от небето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В България липсват стандарти или, ако има такива, няма кой да ги налага. Трудовите закони са слаби. Ако аз съм работодател там, мога да си развявам кончето, както си искам и няма да има никакви последствия за мен! Просто там няма закон, няма бог! Липсата на изпълнителна власт позволява на работодателите да използуват хиляди хитрини. Казано на жаргон, те могат да изкарат хиляда пунта и всеки пунт да има хиляда варианта! Как може да вземеш някого на работа и след две седмици да го изгониш без да му платиш? Я, да дойдат тук и да направят така! Вината обаче, не е тяхна. "Кучето бяга според тоягата!" Пък и заплащането е мизерно, особено сравнено с печалбата. Работодателя изкарва днес от теб 150 лв. печалба, а ти дава 10 лв. (това е истински случай - действието става в пункт за вторични суровини). Работника цял ден се блъска с тези бойлери (да разделя метала), а работодаятеля го гледа и накрая си взема 150-те лева и ти хвърля 10! За тези цени в България, дневно трябва да получаваш поне 30 лв.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За да няма такъв дисбаланс, трябва да има истинска равнопоставеност на субектите, т.е. възможност да защитят правата си - всеки, както наетият, така и работодателя. При тежките държавни рамки и намеси, хитрините са неизбежни, а с това и това ограбване на практика, за което пишеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо българинът мрънка, че няма пари, а не прави нищо, за да има?

- Защото...

- Не вярва, че трудът му ще бъде заплатен адекватно или, че изобщо ще бъде заплатен, или - че ще получи социални и здравни осигуровки

- Смята, че, докато работи, си губи времето, а докато седи в кафенето - не

- Смята, че ако не прави нищо, няма да сбърка, защото този, който не работи, не прави грешки (в работата си)

- Смята, че докато виси в интернет, нещо ще му "падне от небето", някой ще го хареса, ще се свърже с него и ще го покани да работи

- Предпочита да работи "за себе си" или "над себе си", отколкото - за друг, над друг/и

- Ако мрънка и се оплаква, ще го съжаляват, вместо да му завиждат, и няма да го урочасат или няма да му развалят/откраднат бизнеса

- Няма вяра на българските синдикални организации, че ще го защитят пред работодателя

- Други причини

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Защото ситемата много го е натискала и го е направила в известен смисъл "малък човек"

Здрасти!

Ами на плантациите много малко туземци прокопцват. Които прокопцат са предимно тези които колаборират с поробителите.

Които са емигрирали в повечето случаи се замогват. Благодарение на извънредното трудолюбие, умелост в занаята, находчивост и пестелив пуританен живот...

:v::good::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е завиждам ви, па как някой не каза ,,не знам защо,, или ,,предполагам,,.Ама вярно колко му е да отговаряш от името на ,,целокупния български народ,, това сигурно е един вид разграничаване,в смисъл ,,къде сме ние къде сте вие,,А иначе МОЖЕ да допуснем че едните мрънкат от простотия,други от мързел,трети от...................дали да продължавам,май ще излезе че колкото хора толкова обяснения на феномена.Сега, определено по различни са усещанията когато някой реши че има отговор,а и си повярва че знае,е тогава става интересно почва се с едни ,,доказателства,,Иначе ако мрънка некой англичанин/чул съм го със собствените си ОЧИ/това не се брои щот за англичани не отговараме.Абе интересен човек е българина се требва да ....................мери с некой я германец,я англичанин,я грък.А и е интересно че резултата е се на минус,демек губиме, това некакъв традиционен мазохизъм ли е, май тццц.На мен ми се струва че ,,мерещите,,се са от другия отбор/ама под прикритие/.Абе незнам как е ама и така не е

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е завиждам ви, па как някой не каза ,,не знам защо,, или ,,предполагам,,.Ама вярно колко му е да отговаряш от името на ,,целокупния български народ,, това сигурно е един вид разграничаване,в смисъл ,,къде сме ние къде сте вие,,А иначе МОЖЕ да допуснем че едните мрънкат от простотия,други от мързел,трети от...................дали да продължавам,май ще излезе че колкото хора толкова обяснения на феномена.Сега, определено по различни са усещанията когато някой реши че има отговор,а и си повярва че знае,е тогава става интересно почва се с едни ,,доказателства,,Иначе ако мрънка некой англичанин/чул съм го със собствените си ОЧИ/това не се брои щот за англичани не отговараме.Абе интересен човек е българина се требва да ....................мери с некой я германец,я англичанин,я грък.А и е интересно че резултата е се на минус,демек губиме, това некакъв традиционен мазохизъм ли е, май тццц.На мен ми се струва че ,,мерещите,,се са от другия отбор/ама под прикритие/.Абе незнам как е ама и така не е

Тоест....?????

:post-20645-1121105496::post-20645-1121105496::post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Е завиждам ви, па как някой не каза ,,не знам защо,, или ,,предполагам,,.Ама вярно колко му е да отговаряш от името на ,,целокупния български народ,, това сигурно е един вид разграничаване,в смисъл ,,къде сме ние къде сте вие,,А иначе МОЖЕ да допуснем че едните мрънкат от простотия,други от мързел,трети от...................дали да продължавам,май ще излезе че колкото хора толкова обяснения на феномена.Сега, определено по различни са усещанията когато някой реши че има отговор,а и си повярва че знае,е тогава става интересно почва се с едни ,,доказателства,,Иначе ако мрънка некой англичанин/чул съм го със собствените си ОЧИ/това не се брои щот за англичани не отговараме.Абе интересен човек е българина се требва да ....................мери с некой я германец,я англичанин,я грък.А и е интересно че резултата е се на минус,демек губиме, това некакъв традиционен мазохизъм ли е, май тццц.На мен ми се струва че ,,мерещите,,се са от другия отбор/ама под прикритие/.Абе незнам как е ама и така не е

Разбира се, че си прав... :bg-science:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много българи работят в чужбина по няколко месеца и взимат повече отколкото за цяла година в България. След това си идват тук седят по кафенетата, ровят в интернет (има сайтове за търсене на работа, дори специализирани) за си търсят работа. Като похарчат спечеленото и си намерят работа за няколко месеца в чужбина - пак отиват зад граница. Ако си намерят постоянна работа взимат и семейството си и не се връщат. Тъй като това го прави активното население, няма пари за пенси - защото те идат от удръжките на работещите. Все пак хубаво е, че има и такива дето се връщат да си харчат парите тука, защото без тях ще рухне търговията и леката хранителна промишленост, а освен тях само туризма и транспорта са останали като работещи стопански отрасли у нас.

Има работодатели, които плащат малко, но като дойде време да плащат и то им се вижда много и предпочитат да не дадат нищо. Естаствено хората напускат. В началото се намират бунаци, но като им тръгне славата, никой не иска да иде да работи при тях. Но те решават, че никой не иска да работи при тях не защото им се носи славата, че не плащат, а защото в България няма безработица. Иначе там където работодателя плаща няма такива проблеми, а където се плаща добре - там и да напусне някой за мястото му митинг от кандидати. Хората казват, че търсят работа, но търсят заплата. Който смята да не плаща или няма персонал, или който почва при него е отишъл да го краде. Това обяснява пък защо у нас има и доста пуснали кепенците (фалирали) работодатели от този тип.

Та туй е мистерията с пълните заведения и незаетите работни места. А и при криза кръчмите винаги са пълни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Та туй е мистерията с пълните заведения и незаетите работни места. А и при криза кръчмите винаги са пълни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В много по-богати държави от БГ къщите са по-енергийно ефективни, загубите на вода и топло много по-ниски, да не говорим пък за кражбите, а хората са по-малко мързеливи.

В момента имам 3 познати безработни, на които мога да им давам работа, но те отказват да бачкат, цъкат по цял ден в jobs.bg и чакат да ги вземат на работа някакво шефско място, изпращайки 100ци CVта. Всякакви такива феномени наблюдавам от над 10г., които на кратко могат да бъдат изразени в сентенцията "как ше му работим аз на тоя бе".

Как ще стане работата?

Много генерализираш. Повечето българи, които аз познавам работят сериозно и се усъвършенстват в професионален план. Понеже работя в интернационална компания, мога да ти кажа, че мнението на чужденците за българските специалисти е изключително високо и доста от моите колеги са назначени на работа в чуждите отдели, където заемат ръководни места.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Поздрав, компанията е със седалище в Швейцария. Иначе тя е представена доста добре по целия свят и е една от водещите иновативни фармацевтични компании. Няма да й казвам името, защото не искам да звучи като реклама. Възнагражденията и премиите с получават оттам /има си годишен норматив, който трябва да бъде покрит и в зависимост от резултатите на всеки три месеца се получават бонуси/. Всички отчети, свързани с дейността на нашия отдел в България и представянето на всеки един неин служител се пращат всеки месец в Базел. Оттам, според постигнатите резултати се назначават премии за успешно представилите се. Естествено мотивиращото възнаграждение, отсъствието на шуробаджанащина и интриги, както и сплотеният колектив карат всеки един служител да дава най-доброто от себе си. Което е от полза и за него и за останалите. Най-перспективните кандидати, получават предложения и биват назначавани в другите европейски отдели на компанията. Например бившият ни изпълнителен директор отиде да работи в Швейцарския отдел на ръководен пост. На негово място пък дойде много добре професионално подкован мениджър от Великобритания. А обучения има непрекъснато. Корекции в заплатата - също /те зависят от представянето и от определеният стаж/. Компанията инвестира в развитието на служителите си. Така че никой не стои на едно място и не се оплаква. Стига да му бъдат дадени добри условия на работа, и българинът се преобразява. Не случайно в чужбина много ценят именно българските специалисти. Има толкова успели българи, че ще трябва да отваряме нова тема по този случай.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Здрасти!

Грешиш. Кръчмите винаги са пълни. когато добре върви на народа затуй, когато лошо пък затуй.

Ами когато на народа му върви, той е по-социално ангажиран и има по-малко време за кръчми - фитнес, участие в самодейни състави, козметик, фризьор, сауна, почивка, екскурзия, ходене на състезания за аматьори, на фестивали за аматьори и т.н. ... Въобще успехът стимулира стремежа за самоусъвършенстване. Когато е лошо човек бърза за кръчмата и не си губи времето с такива странични неща като бръснене, къпане, сресване ... Затова и не е случайно, че офиц. облекло за нашенските кръчми е анцунга (не в немския смисъл на думата - костюм) - с него са стъкмени както бедняците, тъй и разплутите овални снаги на новобогаташите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българинът няма пари, защото има нещо, друго, наречено външна причинност, и вечно чака някай друг да му свърши работата.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от доходите си. Това е доста учудващо. Направо смайващо.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от правителството си. Отново смайващо.

Българинът доста често заявява, че няма пари за прехрана. Смайващо.

И тн.

Всичко е резултат от външната причинност присъща на нашата култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Българинът няма пари, защото има нещо, друго, наречено външна причинност, и вечно чака някай друг да му свърши работата.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от доходите си. Това е доста учудващо. Направо смайващо.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от правителството си. Отново смайващо.

Българинът доста често заявява, че няма пари за прехрана. Смайващо.

И тн.

Всичко е резултат от външната причинност присъща на нашата култура.

И ти обобщаваш първосигнално, както и колегата ти Невски. Аз като не отговарям на нито едно от твърденията ти, да не съм марсианец? Или пък ти си такъв? :bigwink:

Хора, като не сте успяли да се реализирате в България, не си го изкарвайте на сънародниците си, а първо хубавичко се огледайте /да не излезе, че се опитвате да критикувате себе си/. :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И ти обобщаваш първосигнално, както и колегата ти Невски. Аз като не отговарям на нито едно от твърденията ти, да не съм марсианец? Или пък ти си такъв? :bigwink:

Хора, като не сте успяли да се реализирате в България, не си го изкарвайте на сънародниците си, а първо хубавичко се огледайте /да не излезе, че се опитвате да критикувате себе си/. :smokeing:

Да, но има класации по страни. Именно за да се избегнат специфичните лични случаи има едно нещо, наречено статистика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лекарства! :good: бизнис е.

Хората живеят все по-дълго болни. Неизчерпаем извор на профит.

Па при нас законите не са така силни като в САЩ или западна европа.

Някоя швейцарска имаше нещо миш-маш с унгарски професори за произведени експерименти в болниците им. Ама не си спомням точно....

Значи всички сте служители на базелското ООД и до заплатата си получавате командировачни. Те пък си отбиват това от тамощния си данък като мъсрафи. Получавате ли тези или само се подписвате?

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами когато на народа му върви, той е по-социално ангажиран и има по-малко време за кръчми - фитнес, участие в самодейни състави, козметик, фризьор, сауна, почивка, екскурзия, ходене на състезания за аматьори, на фестивали за аматьори и т.н. ... Въобще успехът стимулира стремежа за самоусъвършенстване. Когато е лошо човек бърза за кръчмата и не си губи времето с такива странични неща като бръснене, къпане, сресване ... Затова и не е случайно, че офиц. облекло за нашенските кръчми е анцунга (не в немския смисъл на думата - костюм) - с него са стъкмени както бедняците, тъй и разплутите овални снаги на новобогаташите.

Здрасти!

Абе първите ти изречение като от издание на комсомола за "Как да се учим, трудим, живеем социалистически!" или от модерните "10 важни работи с които можеж да бъдеш на топ в бизниса"

Иначе погледни статистиката за консумация на алкохолни напитки и ще видиш, че въпреки фалирването на икономията консумацията на алкохол не намалява. Даже расте.

За кръчмарският фашион:

в унгария е подобенл. по заможните имат анцуг, но този който шумоли. другите обикновенно оверал (син или червен) или кантарен панталон и палто. в българия сините или кафяви манти с панталони приличащи повецето на путури.

Унгарците предимно с гумени чизми а наще с гумени цървули. ризи, белйо да не говорим. За шапка по рано носеха едно кепе, швейцарска шапка му казват, сега свикнаха на бесбол обърната с козирката назад.

http://indavideo.hu/video/MorTaL_CoMbAt_Bela_ba

:punk::punk::punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Лекарства! :good: бизнис е.

Хората живеят все по-дълго болни. Неизчерпаем извор на профит.

Па при нас законите не са така силни като в САЩ или западна европа.

Някоя швейцарска имаше нещо миш-маш с унгарски професори за произведени експерименти в болниците им. Ама не си спомням точно....

Значи всички сте служители на базелското ООД и до заплатата си получавате командировачни. Те пък си отбиват това от тамощния си данък като мъсрафи. Получавате ли тези или само се подписвате?

:whistling::whistling::whistling:

Нещо май си объркал фирмата. при нас всичко е легално и по европейски безупречно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...