Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът мрънка, че няма пари, а не прави нищо, за да има?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Българинът няма пари, защото има нещо, друго, наречено външна причинност, и вечно чака някай друг да му свърши работата.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от доходите си. Това е доста учудващо. Направо смайващо.

Българинът е на едно от последните места по недоволство от правителството си. Отново смайващо.

Българинът доста често заявява, че няма пари за прехрана. Смайващо.

И тн.

Всичко е резултат от външната причинност присъща на нашата култура.

Брате, теорията е нещо абстрактно и невинаги адекватно на обективната реалност.

Човекът ти показа ясен емпиричен, реален, от живота, пример как българина работи добре и печели добре в подходяща институционална среда.

Ти пак с прощъпулника на културологията се опитваш да го вкараш там, където не е....

Всичко идва от рамката......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брате, теорията е нещо абстрактно и невинаги адекватно на обективната реалност.

Човекът ти показа ясен емпиричен, реален, от живота, пример как българина работи добре и печели добре в подходяща институционална среда.

Ти пак с прощъпулника на културологията се опитваш да го вкараш там, където не е....

Всичко идва от рамката......

Очевидно не разбираш абсолютно нищо от всичко, което говорихме досега. Абе няма значение.

Учудващото е именно, че българинът и да работи добре и да печели добре, е недоволен от работата и заплатата си.

Не смяташ ли, че това са две съвсем различни неща.

За каква теория ми говориш, не стана ясно. Аз ти говоря за резултати от социологически изследвания. Именно те посочват, че българинът дори и да взима много пари, винаги е недоволен от заплащането си. Социологическите изследвения са ясен емпиричен пример от реалността, с висока доза на валидност и статистическа проверимост.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Очевидно не разбираш абсолютно нищо от всичко, което говорихме досега. Абе няма значение.

Учудващото е именно, че българинът и да работи добре и да печели добре, е недоволен от работата и заплатата си.

Не смяташ ли, че това са две съвсем различни неща.

За каква теория ми говориш, не стана ясно. Аз ти говоря за резултати от социологически изследвания. Именно те посочват, че българинът дори и да взима много пари, винаги е недоволен от заплащането си. Социологическите изследвения са ясен емпиричен пример от реалността, с висока доза на валидност и статистическа проверимост.

Aз съм доволен. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aз съм доволен. :smokeing:

Аз също.

Но това са лични впечатления. Има едно нещо, наречено статистика. Тя показва различна картина.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Очевидно не разбираш абсолютно нищо от всичко, което говорихме досега. Абе няма значение.

Учудващото е именно, че българинът и да работи добре и да печели добре, е недоволен от работата и заплатата си.

Не смяташ ли, че това са две съвсем различни неща.

За каква теория ми говориш, не стана ясно. Аз ти говоря за резултати от социологически изследвания. Именно те посочват, че българинът дори и да взима много пари, винаги е недоволен от заплащането си. Социологическите изследвения са ясен емпиричен пример от реалността, с висока доза на валидност и статистическа проверимост.

Ами това, което Ласт Роман ти каза, говори, че изследванията които цитираш не струват пукната пара. Явно във високата доза валидност, статистическа проверимост и представителност има "грррррешкааа", както казваше човечето от "минута е много".

Или грешка има не в тях, а в обобщението, което правиш. И ще ти кажа каква е тя, ако ми отговориш на следния въпрос:

"Кое е цитираното от теб изследване и занимавало ли се е то с българи, работещи в небългарски структури? Ако д - в кои, конкретно.... "

Защото изведнъж може да се окаже, че изводите важат само за поведение в една определена институционална рамка, а пък да не важат за други и че изследването в този смисъл е най-малкото ограничено във времето и в същата тази рамка.....

Вярвай на очите си, не само на теориите.

Говоря ти точно за теорията, изложена от тебе в цитирания от мен пост.

И още - все пак не обобщавай с реплики от типа "явно нищо не разбираш". Нека се уважаваме :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това, което Ласт Роман ти каза, говори, че изследванията които цитираш не струват пукната пара. Явно във високата доза валидност, статистическа проверимост и представителност има "грррррешкааа", както казваше човечето от "минута е много".

Или грешка има не в тях, а в обобщението, което правиш. И ще ти кажа каква е тя, ако ми отговориш на следния въпрос:

"Кое е цитираното от теб изследване и занимавало ли се е то с българи, работещи в небългарски структури? Ако д - в кои, конкретно.... "

Защото изведнъж може да се окаже, че изводите важат само за поведение в една определена институционална рамка, а пък да не важат за други и че изследването в този смисъл е най-малкото ограничено във времето и в същата тази рамка.....

Вярвай на очите си, не само на теориите.

Говоря ти точно за теорията, изложена от тебе в цитирания от мен пост.

И още - все пак не обобщавай с реплики от типа "явно нищо не разбираш". Нека се уважаваме :)

Изследването е правено от Pew Research center, основано на представителна извадка на работещи в български и чуждестранни компании у нас, висши мениджъри и служители. Можеш да го видиш на сайта им. Изследването не засяга само България. Подобни изследвания има и на сайта на World Values Survey.

Но да, аз определено смятам, че нямаш никаква представа за какво говорим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ласт Роман не лъже! Аз познавам и други, които по подобен начин се оправят много добре в България, но... Какъв процент от населението са те? Я, слезте в низините и ще видите как стои въпроса. А те низините са важни, защото там е масата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Изследването е правено от Pew Research center, основано на представителна извадка на работещи в български и чуждестранни компании у нас, висши мениджъри и служители. Можеш да го видиш на сайта им. Изследването не засяга само България. Подобни изследвания има и на сайта на World Value Survey.

Но да, аз определено смятам, че нямаш никаква представа за какво говорим.

Дай конкретно - това, на което базираш извода, който заяви.

ПП

Лошо... Дискусията какво е - ако някой има различно мнение, споделя го за да го докаже.... А не влиза в нея за да посочи на другата страна, че "нищо не разбира".

Та, да го кажа на разговорен език - "аре свЕтни ме тогава". Дай точното изследване. http://www.worldvaluessurvey.org/ е голям сайт. Дай точно това, за което говориш. Pls.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ласт Роман не лъже! Аз познавам и други, които по подобен начин се оправят много добре в България, но... Какъв процент от населението са те? Я, слезте в низините и ще видите как стои въпроса. А те низините са важни, защото там е масата.

Но "низините", каквото и да значи това, не работят в чуждестранна среда и по чуждестранни правила, било то в или извън България....

Иначе да, вярно е, че се търсят точно доминиращите характеристики, дето казваш - масата. То всъщност за нея няма спор - критикуването е по-често срещано от действието. Но какви са причините за това, това за пореден път си приказваме, /разбирайки или не всичко :mrgreen: / с нашия приятел с португалски ник. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но "низините", каквото и да значи това, не работят в чуждестранна среда и по чуждестранни правила, било то в или извън България....

Иначе да, вярно е, че се търсят точно доминиращите характеристики, дето казваш - масата. То всъщност за нея няма спор - критикуването е по-често срещано от действието. Но какви са причините за това, това за пореден път си приказваме, /разбирайки или не всичко :mrgreen: / с нашия приятел с португалски ник. :)

Лично аз предпочитам да работя това, за което съм учил. Макар че в Щатите хората с моята специалност взимат доста повече пари, но лицемерният им свят не ме кефи, затова никога не бих се изнесъл да живея и работя там.

Няма значение дали се трудиш за чуждестранна или българска компания - ако си в България си плащаш данъците тук. Следователно допринасяш за развитието на страната си /тук оставям настрана къде отиват данъците, които плащам/. Иначе най-лесно е да оревеш баирите, че в България нищо не става и всичко е шитаво. Аз никога не съм мислел да работя в чужбина /макар че обичам да пътувам навън по ексурзии/, следователно съм си подредил живота така, че да работя и да получавам адекватно възнаграждение за труда си тук. Но всеки сам си решава и преценява къде му е най-добре и каква работа го устройва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прилагам данните от проведеното изследване: непълна извадка Pew Research center 2006

табл. 1 Недоволство от дохода на семейството

България 80%

Уганда 78%

Мали 73%

Словакия 60%

Узбекистан 54%

Южна Корея 53%

Нигерия 51%

Индия 48%

Перу 47%

Боливия 44%

Япония 39%

Ангола 32%

Франция 30%

Германия 29%

Канада 25%

САЩ 24%

Табл.2 Недоволство от работата процент много недоволни + процент доста недоволни от работата си непълна извадка от Pew Research center 2006 основана само на заети

Гана 54%

Русия 50%

Нигерия 48%

Турция 44%

България, Танзания 43%

Боливия 40%

Пакистан 38%

Китай 35%

Бангладеш 34%

Аржентина 33%

Япония 28%

Виетнам 25%

Италия 24%

Чехия 18%

Германия 16%

Британия 14%

САЩ 12%

данните са взети от приложението на книгата "България върху културната карта на света", М.Минков, стр.129

На сайтовете на Pew Research center и World Values Survey могат да се намерят и данни от последните 2 години, без резултатите да са се променили значително.

Зададените въпорси са стандартни и се задават на всеки 5 години в последните 30. България е предствавена в две проучвания, последното от които е от 2005 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОК:) Но за целта на нашия разговр ни трябват дании колко от интервюираните българи са работещи в чужбина или в чуждестранни компании в България.

Защото ако се специализира така изследването, отговорите могат да бъдат други.

А иначе повече от естествено е българинът да е недоволен, и съвсем основателно. Днес в България цената на труда е безобразно ниска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тази психология се създаде от предишното време на социализма. Хората учеха, че капиталистите са вълци. Ами сега си влязоха идеално в ролите. Освен това при оня строй имаше изкуствен уровен на хората.

Казвал ли съм ви, че и в Небесното Царство няма равенство. Това е масонска лъжа, подхвърлена от техния кумир -Бафомет, дявола ,който лъже човека ,че всеки е равен. Питайте ги тогава, защо и те си имат масонски степени ...

Малко соматично отклонение ...

От психилогическата настройка, да не се работи на ''равен'', се отива и към тоталния геноцид в който ни въведоха управлявалите ни правителства.

Като стана въпрос за пирамидите и че хиляди хора са изгоряли, един мастит голтак и педал, доскоро подвизавал се под амплоато на председател на парламента, с нагла усмивка отговори -"Ами те будалите сами са си виновни."

В държава в която фараоните, мутрите и продажниците от всякакъв етнически вид управляват какво искате /??>???

Въпреки това българина оцелява. Това е борба на живот и смърт. Всекидневно . И прави нещо, даже много неща.

Как при еднакви цени на хранителните стоки , токът и въобще всичко от първа необходимост с европейците и сравнително десет пъти по малки заплати българина се справя.

Май прави много неща. Който не прави нищо му дават социална помощ да не умре.

Имам един познат който го обявиха за луд, само и само за да му дадат пенсия от 70 лв. с която той да живее. Слава Богу и той се оправи.

Поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ОК:) Но за целта на нашия разговр ни трябват дании колко от интервюираните българи са работещи в чужбина или в чуждестранни компании в България.

Защото ако се специализира така изследването, отговорите могат да бъдат други.

А иначе повече от естествено е българинът да е недоволен, и съвсем основателно. Днес в България цената на труда е безобразно ниска.

Работещите са българи в България. Интервира се представителна извадка от български работници на мениджърски постове и обикновени служители.

Не, цената на труда в България не е ниска. Ние сме в една група с Уганда и Танзания. Българите взимат хилядя пъти повече от тях, въпреки това сме толкова недоволни, колкото цитираните две страни, и сме по-недоволни от заплатата и работата си от Бангладеш, Китай и Пакистан, които само могат да си мечтаят за българска заплата, пък била тя и минимална. Огледай хубаво данните.

Нас не ни интересува кой българин е доволен и кой не, и кой къде работи, а къде се намира България в световната класация по недоволство от работа и пари. Т.е кои страни ни правят компания. Еми в една компания сме с черна Африка, въпреки че там умират от глад, и сме далеч по-недоволни от някои в пъти по-бедни от нас, като Бангладеш.

Иначе е нормлано да се очаква, че един смужител на IBM ще взема повече пари и ще е по-доволен от някоя лелка, дето събира пари за тоалетна. Но не това е целта на изследването.

Изследват се национални култури, като база за изследването е представителна извадка от населението.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пропускаш обаче нещо. Мериш доходите в абсолютна величина, а те всъщност са относителна величина. 2000 евро в България могат и да те накарат да се почувстваш добре, а в Германия - не толкова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Нас не ни интересува кой българин е доволен и кой не, и кой къде работи, а къде се намира България в световната класация по недоволство от работа и пари. Т.е кои страни ни правят компания. Еми в една компания сме с черна Африка, въпреки че там умират от глад, и сме далеч по-недоволни от някои в пъти по-бедни от нас, като Бангладеш.

Изследват се национални култури, като база за изследването е представителна извадка от населението.

Да, но като се изпуска това, за което ти говоря по-горе, се стига до дълбоки грешки. Защото мотивацията на един африканец да стигне до този извод и на един европеец е съвсем различна.

/Да не говорим за един момент в изследванията, който често се изпуска. Колко от интервюираните африканци са отговорили точно на въпроса. А българи? Колко всъщност са го възприели като по-общо "доволен ли си от живота..."/

И така се получават неадекватни обобщения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Тази психология се създаде от предишното време на социализма. ..............

Въпреки това българина оцелява. Това е борба на живот и смърт. Всекидневно . И прави нещо, даже много неща.

Как при еднакви цени на хранителните стоки , токът и въобще всичко от първа необходимост с европейците и сравнително десет пъти по малки заплати българина се справя.

Май прави много неща.

Поздрави.

Точно така е...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не, цената на труда в България не е ниска. Ние сме в една група с Уганда и Танзания. Българите взимат хилядя пъти повече от тях, въпреки това сме толкова недоволни, колкото цитираните две страни, и сме по-недоволни от заплатата и работата си от Бангладеш, Китай и Пакистан, които само могат да си мечтаят за българска заплата, пък била тя и минимална. Огледай хубаво данните.

....................................

Нас не ни интересува кой българин е доволен и кой не, и кой къде работи, а къде се намира България в световната класация по недоволство от работа и пари. Т.е кои страни ни правят компания. Еми в една компания сме с черна Африка, въпреки че там умират от глад, и сме далеч по-недоволни от някои в пъти по-бедни от нас, като Бангладеш.

..................................

Изследват се национални култури, като база за изследването е представителна извадка от населението.

Елементарно, Уотсън!

В Уганда и Танзания хората са били винаги безнадеждно бедни, те просто не виждали никога по-сносен стандарт на живот, за да бъдат недоволни. В Пакистан и Бангладеш е същата работа. Китайците също до неотдавна бяха много бедни, във вътрешността на Китай все още има много бедни хора и китайците могат само до разчитат на по-добро бъдеще.

Докато българите първо, че имаме самочувствието, че все пак живеем в Европа и трябва да се съизмерваме с нейните високи стандарти, и второ, нивото на живот в България като общи възможности в доста отношения спадна в сравнение 70-те и 80-те години. Например възможността обикновеният българите да има собствено жилище и кола.

А да не говорим, че в периода 1936-1940 г. България е била съвсем приятно място за живеене на фона например на една мизерна Гърция тогава и по време на ВСВ и в периода 1945-1965 г. изпада в пълна мизерия.

Така че, друже Алвасасейро, тук няма национални култури, има проста икономика и икономически очаквания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Имам приател, който дава съвети срещу много парички на бизнисмени къде в коя страна е най-профитабилно да си вложат парите. В момента две страни предлага в Европа. Малта и България.

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама дали този ти приятел би ги посъветвал да дойдат НА РАБОТА в България на средна реална българска заплата?

;) Говорим за цената на труда, не възможностите за инвестиции... Не всеки човек е бизнесмен, макар, разбира се, предприемаческият дух да е нещо желано.

Но при 45 г. комунизъм, чиято алфа и омега беше да го потискат този дух и при 10 години мутрафонски капитализъм....

Всъщност в края на 80-тте и началото на 90-тте хората тръгнаха.... но мутренската намеса им разказа играта.

Не, че хората не го позволиха, но.. то е вече въпрос на политическа култура.

В различна среда хората се държат различно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да, ама дали този ти приятел би ги посъветвал да дойдат НА РАБОТА в България на средна реална българска заплата?

;) Говорим за цената на труда, не възможностите за инвестиции... Не всеки човек е бизнесмен, макар, разбира се, предприемаческият дух да е нещо желано.

Но при 45 г. комунизъм, чиято алфа и омега беше да го потискат този дух и при 10 години мутрафонски капитализъм....

Всъщност в края на 80-тте и началото на 90-тте хората тръгнаха.... но мутренската намеса им разказа играта.

Не, че хората не го позволиха, но.. то е вече въпрос на политическа култура.

В различна среда хората се държат различно.

Здрасти!

Ами дааа. Идват но предимно от средно ниво на горе кадри, предимно в филиалите на големи западни фирми. Вътрешната си безработица импортират.

На вън повечето изнасят добре квалифицираните български кадри за да свалят цената на труда в дадената страна.

Ами както казват капиталът идва на изток а месото заминава на запад.....

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пропускаш обаче нещо. Мериш доходите в абсолютна величина, а те всъщност са относителна величина. 2000 евро в България могат и да те накарат да се почувстваш добре, а в Германия - не толкова.

Именно поради това резултатите от проучването са още по учудващи.

Да разясня пак. Въпросът, който се задава, не е даволни ли сте от вашите 2000 евро заплата - защото 2000 евро е с наистина различно измерение в различните страни. Въпросът е - доволни ли сте от дохода си - какъвто и да е той. Т.е с парите, които полчавате, успявате ли да оцелеете, да си купите всичко нужно и тн. Това на всякаде в света се тълкува по един и същи начин. Дали си доволен от парите си или не си.

Но да оставим доходите. Същото се отнася за задоволството като цяло - от живота, работа, семейство, правителство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, но като се изпуска това, за което ти говоря по-горе, се стига до дълбоки грешки. Защото мотивацията на един африканец да стигне до този извод и на един европеец е съвсем различна.

/Да не говорим за един момент в изследванията, който често се изпуска. Колко от интервюираните африканци са отговорили точно на въпроса. А българи? Колко всъщност са го възприели като по-общо "доволен ли си от живота..."/

И така се получават неадекватни обобщения.

КГ125, ти изобщо занимавал ли си се с анкетни проучвания??? Въпросът, който цитирам, не се отнася за мотивация, а за задоволство. От едно конкретно нещо - пари. Ясно и точно. Има и въпрос доволен ли сте от живота си. Той е по-долу в списъка с въпроси.

Ако питаш доволен ли сте от дохода си, мотивацията на един африканец да отговори, е същата като мотивацията на един ескимос - парите. Което се пита. Защо обаче отговарят различно - е обект на изследването.

Ако питаш нещо друго, пак. Иначе, различните култури дават различни отговори, защото имат различна мотивация. Именно това се търси в изследването. Какво кара африканеца да каже едно, а българинът друго. Нарича се културно различие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Елементарно, Уотсън!

В Уганда и Танзания хората са били винаги безнадеждно бедни, те просто не виждали никога по-сносен стандарт на живот, за да бъдат недоволни. В Пакистан и Бангладеш е същата работа. Китайците също до неотдавна бяха много бедни, във вътрешността на Китай все още има много бедни хора и китайците могат само до разчитат на по-добро бъдеще.

Докато българите първо, че имаме самочувствието, че все пак живеем в Европа и трябва да се съизмерваме с нейните високи стандарти, и второ, нивото на живот в България като общи възможности в доста отношения спадна в сравнение 70-те и 80-те години. Например възможността обикновеният българите да има собствено жилище и кола.

А да не говорим, че в периода 1936-1940 г. България е била съвсем приятно място за живеене на фона например на една мизерна Гърция тогава и по време на ВСВ и в периода 1945-1965 г. изпада в пълна мизерия.

Така че, друже Алвасасейро, тук няма национални култури, има проста икономика и икономически очаквания.

Няма логика. Това, че не си виждал нещо, не значи, че ако умираш от глад трябва да си щастлив.

А как ще обясним недоволството от дохода на богати държави като Япония и Южна Корея. И те ли не са виждали нищо по-добро??

Българите имали самочувствие, че живеели в Европа. Ха, откъде го измисли това??

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...