Отиди на
Форум "Наука"

Варварите в Източна Прусия. “Armageddon: The Battle For Germany 1944-1945″


Recommended Posts

  • Потребител
Без съмнение,това което се случи в Източна Прусия е варварство и геноцид.Така или иначе е факт,че германците сами си го предизвикаха до голяма степен,но и жестокостта на Сталиновите орди не знае граници.Аргументи,че немците са завладели насила тези земи преди 10 века и поради това не са техни през 20 в. са смешни,все едно някой да оспорва руската принадлежност на Сибир,също завладян,но "само" преди 5 века,също с насилие спрямо местното население.

Следвоенното преместване на границите и населението пък е обичаен специалитет на Сталин и е под римското мото "горко на победените!".А казват,че Съюзниците били "добрите"?

Има една жестока книга - "Дневникът на анонимната берлинчанка", наскоро в торентите се появи и филм по нея. Там всичко си е казано едно към едно от лично потърпевша /и непосредствен свидетел/ на съветските зверства в Берлин. Факт са си били. Кой как ги оценява е друг въпрос...

Легендарният въздушен ас Ханс-Улрих Рудел разказва в автобиографичната си книга как лично е бил свидетел на следната гледка: колона от няколко хиляди бежанци, застигната от танкове Т34 и ИС край Дрезден - направо са ги мачкали на пихтия по пътя, всичко на едно - деца, старци, жени. И после пълен напред.

Зверствата и от двете страни са били колосални.

По повод принципа "зъб за зъб, око за око":

Има и един момент, който обикновено се пропуска : не винаги и не е задължително извършителите на този тип кървави изстъпления да са пряко засегнати и да "отмъщават" - поне 30% от военнослужещите щурмували Берлин са наборници от Средна Азия, Урал и монголските степи, вече не е имало други за призоваване в РККА.

В такива случаи на повърхността изплуват най-тъмните колективни инстинкти, които управляват озверялата тълпа. Един вид архетипни колективни подсъзнателни енергии-символи, които обсебват съзнанието и превръщат "нормалните" човешки същества в марионетки. Та, мисълта ми е, че някой "пряко засегнат" отключва тези образи пропагандата и самата смърт на войната довършват останалото.

После "Добрия Иван" или Ханс се връщат вкъщи при жените и децата си и се правят на герои...

Досега германците бяха "дяволите", символичните "синове на архетипната сянка". Това, което ме дразнеше в съветската, а сега руска историография е, че те не описваха нормални хора, а "богове", дошли от висините. /Сърцераздирателни разкази за това как Иван освобождавал Европа/. А всъщност Иван е бил същият звяр като онези гадове от СС, които са му опожарили селото. Въпросът кой е започнал първи, в случая е без особено значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А всъщност Иван е бил същият звяр като онези гадове от СС, които са му опожарили селото. Въпросът кой е започнал първи, в случая е без особено значение.

Напротив, в сила е третият закон на Нютон.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, в сила е третият закон на Нютон.

По принцип правилото е такова на война. Винаги има зверства, неизбежно е. Но сега обсъждаме съветските такива :post-70473-1124971712: Мисълта ми беше, че от гледна точка на "човешкото в човека", доколкото го има, е най-важно следствието: масовата психопатия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По принцип правилото е такова на война. Винаги има зверства, неизбежно е. Но сега обсъждаме съветските такива :post-70473-1124971712: Мисълта ми беше, че от гледна точка на "човешкото в човека", доколкото го има, е най-важно следствието: масовата психопатия.

Ами виж, ти си живееш някъде в Украйна да речем. Изведнъж ти се изсипват разни фрицове с великоарийските им идеи. Избиват ти семейството, приятелите, разрушават ти селото. Определено е трудно да запазиш симпатиите си към тях, когато 3 години по-късно навлизаш на тяхна територия и ламтиш за отмъщение. Освен това борбата между СССР и Третия Райх е на живот и смърт. И идеологията им съответно е такава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж, ти си живееш някъде в Украйна да речем. Изведнъж ти се изсипват разни фрицове с великоарийските им идеи. Избиват ти семейството, приятелите, разрушават ти селото. Определено е трудно да запазиш симпатиите си към тях, когато 3 години по-късно навлизаш на тяхна територия и ламтиш за отмъщение. Освен това борбата между СССР и Третия Райх е на живот и смърт. И идеологията им съответно е такава.

Е, Цезаре, аз не съм тръгнал да оправдавам германските зверства в Русия. От дистанцията на половин век и фактът, че не съм емоционално свързан с тези събития, се опитвам да мисля като "наблюдател", а не като съдник. За разбиране- е разбираемо. Ама защо да го премълчаваме...

Ситуацията, предложена от теб, е христоматийна. А пък аз казвам, че най-големите зверства в Берлин са извършени не непременно от украйнските и беларуски сираци, а от неграмотни колхозници от неевропейската част на Русия, които никога преди това не са излизали от околията си. Някои от тях не са имали "личен" мотив, освен факта, че като всеки на война, са били пушечно месо. /Между другото, има подобен персонаж в спомената от мен по-горе книга - точно майорът, чиято съпруга и деца са убити от немците, тръгва да защитава една германка от изнасилване, докато солдатите-скотове не подбираха никак/.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпрос на гледна точка. Ако някой дойде и изколи половин България, дори и да нямаш засегнати роднини, дали няма да мъстиш за отечеството си? :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но не така чак.... Макар, че нам е лесно да съдим оттука, седейки пред компютърните екрани. Не мога да оправдая нито една от страните в случая.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...