Отиди на
Форум "Наука"

Мормоните са Християни


thewitness

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Тук пак ни заливат с призракът на православното „най-”. По-конкретно tonkata3.

То дава самочувствие че си на владетел на абсолютната истина, носи сигурност и спокойствие, убеждава, че няма на света въпрос или проблем, който не можеш да обясниш „православно”. Да вярваш в непогрешимостта на схоластическото богословие и абсолютния авторитет на една институционализирана църква. Това са хора заслепени от последиците на тази вяра – триумфализма. Той отрича и оборва (с аргументи и доказателства) всичко не-„наше” и отнема на другия правото да се спасява. И тук изобщо не се явявам защитник на мормоните, касае се за православния триумфализъм.

Какво е това „православен триумфализъм”? Има гугъл потърсете и разберете сами. А може би трябва да се направи и специална тема за дискусия относно православния триумфализъм?

Тонката определено не е православна. Но и мормоните нямат нищо общо с Християнството.

Разбира се, ти ако искаш можеш да приемеш гледната точка на православни или католици по въпроса. Можеш и да държиш на неправилното си схващане относно същността на новата религия - Мормонизъм. Това в случая няма да промени с нищо ситуацията. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Защо са им на готините ти мормончета списъците на покойниците за 100 години назад ???

От благочестиво намерение за спасение на техните души ???

Така се създава история със задна дата и ще го докарат до там, че след вреееееме ще се установи - "ИИсус произхожда от.... семейство на мормони" :bigwink:

Тонката определено не е православна.

Ся шъ съ обиждаме ли? :head_hurts_kr:

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
В Търново пък мормончетата ги биха от ВМРО. По антенките ги биха... Единия се оказа синковец на важен американски дипломат, не помня кой беше. Но си ги изтеглиха с перископите, антените и роботите си ги вземаха.

Препоръчително е да не ги връщат. Щото пак ще ядат бой, по антенките.

Какви християни, какви пет лева ???

Апропо, Панцер ,ако масоните са християни, то кво пречи и мормоните да са такива ???

Или ...ооо, прочие ти, май не си чувал, че сърфиста на мормончетата Джоузеф Смит е член на масонска ложа ???

Просто искам да наблегна за това изваждам този цитат, че ти Рицарю се пишеш християнин (със силен вербален патос се изказваш по християнски и морализаторстваш, а то какво се оказало - че моралът ти много гъвкав бил)..., същевременно се кефиш, че някой някого бил, т.е. насилието те кефи.

Отбелязвам, че тази тема ще бъде затворена скоро, поради факта, че тук няма нито един мормон, а християните, които имат интерес към нормално развитие на темата и обсъждане явно и те са кът. Не забелязвам интереса ви да е нещо повече от обикновено заяждане и мерене на различни видове умствени "мускули!"

Тъй като тона на темата, посоката в която се развива дотам, че един

отново сега след 10 -години и като духовник.
от трибуната на нашия форум одобрява форми на физическо насилие над хора с друго вероизповедание, само защото е какъв?

Държа публично да се извиниш не на мормоните, а на онези, които разчитат, че в този форум никой няма да научи на насилие и омраза към другомислещите децата им! В рамките на християнството има безброй секти, църкви и деноминации, всяка от които се тупа в гърдите, че е най-добрата. Но пък по света има още толкова различни религиозни учения и изобщо не е ясно дали християнството е най-доброто за практикуване. Всеки избира сам или по силата на обстоятелствата, в които се е родил каква религия да изповядва или не. Всяка форма на вероизповедание има право да търси последователи и ако има такива да ги привлича. Доколко го прави законно - това вече е въпрос на нормативна уредба е реакция на гражданското общество. Побоите и хейтърството не са пример, който един духовник би трябвало изобщо да споделя.

За това оставям темата точно, за да се извиниш за подхода си. Има много по-рационални начини да се порицае едно учение,което набира последователи по нечестен път! И в последна сметка всяко човешко същество на тази планета, па дори и измамник заслужава справедлив и обективен, законен начин за изобличаване на престъплението, а не саморазправа с побой. На това трябва да научиш новото поколение, а не да се страхува от нестинарството и други подобни глупости!

Ако наистина си духовник би трябвало да се извиниш на стадото си....

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В рамките на християнството има безброй секти, църкви и деноминации, всяка от които се тупа в гърдите, че е най-добрата. Но пък по света има още толкова различни религиозни учения и изобщо не е ясно дали християнството е най-доброто за практикуване.

Абсолютно съгласен съм с горните думи.

Всъщност мормоните като общност имат доста добродетели, които някои замъглени от догми мозъци не могат или не искат да видят - честност, взаимопомощ, скромност, трудолюбие, усърдност и т.н. Имат и доста висока раждаемост. Наистина пропагандират и мисионерстват по един чужд нам "маркетингов" начин, но пък никого насила не карат, нали? Поне аз нямам данни за проявена от тях агресия към български граждани по какъвто и да е начин.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Мормоните не са християни. Извинявам се, ако повтарям нечие мнение. Християни са тези, за които Исус Христос е Бог. С всички последствия от това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мормоните не са християни. Извинявам се, ако повтарям нечие мнение. Християни са тези, за които Исус Христос е Бог. С всички последствия от това.

Мормоните са християни, толкова колкото и първите християни са се смятали за евреи. ;)

Иначе сериозно - мормонизмът е нова религия. Опираща се на предходните й, но на различна концепция.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мормоните са пичове. Чета си аз Пратчет, облегнат на Попа и чакам едно лице да се появи. Идва млад симпатяга с ризка, раничка и подстриган на канадска ливада. Говори български доста прилично. Тръгва да ме пропагандира, но удря на камък: викам му, че чета автор-атеист с язвително чувство за хумор докато се облягам на статуята на православен патриарх отпреди шестстотин години; няма шанс с мен. Човекът се ухили и каза: "Типичен европеец", с което си спечели уважението ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може би мормоните са християноиди :) Като катарите и мюсюлманите. И, то се знае, всички ние сме юдеоиди.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би мормоните са християноиди :) Като катарите и мюсюлманите. И, то се знае, всички ние сме юдеоиди.

а последните пък са ехнатоноиди ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ. Абее, всъщност май сме се събрали.... Декартоиди ;). Или волтерианци ;). Нали нема Марксоиди, или (опазил ме Господ Сталоноиди ;)). Край на ОТ. Сега по темата, мормоните не са християни, въпреки всичко! Което са, и което са постигнали! Че какво са постигнали? Мормоните са компилация, от християнство и мюсулманство (според някои де, аз съм виждал много но не съм дискутирал с тях). Горе долу съм запознат с техния "Завет", имал е почва в Щатите през по-миналия век, сега няма никъде! Всъщност "основните" религии не се развиват. Камо ли "ересите", или "неправилните клонки". Без значение, юдаизам, православие, католицизъм, будизъм или букета в Китай, както и всичко протестанско. На обикновенния човек не му "пука" за "правата вяра", и това е добре! Той си има собствена ;). И това е добре. Верно не е канонизирана, не е стройна, но си е негова! Да се замислят "официалните вероизповедания" :).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Мормоните не са християни. Извинявам се, ако повтарям нечие мнение. Християни са тези, за които Исус Христос е Бог. С всички последствия от това.

понеже си написала "Бог" с главна буква предполагам, че имаш предвид концепцията за "Св. Троица"? Това обаче съвсем не е така :bigwink: не всички християни вярват в тази "Троица" :) ако пък говориш от позицията на православен християнин - то тогава и мормоните от своя страна могат да кажат, че който не вярва в доктрината на мормонската църква - не е християнин :biggrin:

едит: бтв я кажи или някой друг от тук присъстващите - какво точно според теб представлява "Св. Троица"? без да търсиш официално определение - интересува ме личното ти мнение :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За мен СВ. Троица е християнският вариант на триединен бог /каквито имаме в гръцката и келтската митология, например/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че какво пречи личното мнение да съвпада с "официалното"? То официалното затова съществува - да го имат предвид хората. А християнин без Св. Троица, това е като чернокож монголец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наскоро ми се наложи да прекарам 5 часов полет, с двама американски мормони до мен.

Не знам дали са християни, но...са адски досадни!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ако имаш проблем с хормоните, защпиши се при мормоните /стар лаф/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

понеже си написала "Бог" с главна буква предполагам, че имаш предвид концепцията за "Св. Троица"? Това обаче съвсем не е така :bigwink: не всички християни вярват в тази "Троица" :) ако пък говориш от позицията на православен християнин - то тогава и мормоните от своя страна могат да кажат, че който не вярва в доктрината на мормонската църква - не е християнин :biggrin:

едит: бтв я кажи или някой друг от тук присъстващите - какво точно според теб представлява "Св. Троица"? без да търсиш официално определение - интересува ме личното ти мнение :)

Да започнем с това: до тук поне двамина, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наскоро ми се наложи да прекарам 5 часов полет, с двама американски мормони до мен.

Не знам дали са християни, но...са адски досадни!

Има и европейски мормони. Те са по-пичове. Пият бира, ходят по концерти, жалват се, че църквата им днес вече не практикува полигамия... Европа винаги ще превъзхожда Америка дори в глупостите :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност темата беше за мормоните, така че ще си позволя да я върна кам тях.

Известно време бях модератор на клуб Православие във форумите на ДИР.бг. Там разделите са религии са няколко - забавното е, че има отделни "Православие" и "Християнство". В "Християнство" пишат главно реформисти - адвентни, евангелисти и пр. Има и един юзър от ЛДС, тоест мормон, българин. Та с него на няколко пъти обменях информация, а на няколко пъти и спорих. Човекът излезе начетен и добронамерен, така че имах полза - научих доста за мормоните. Изглежда, че беше и нещо като авторитет, защото обменихме данни и ми прати техни мисионери. Вероятно смяташе, че може да мина към тяхната вяра, само дето това няма как да стане. Всъщност точно по това време няколко приятели събирахме информация за дейността на по-екзотичните вероизповедания у нас по университетски проект. На мен мормоните си ми бяха интересни още от "Винету" и "Знакът на четиримата", така че се хванах с тях ;)

Сдобих се с "Книгата на Мормон", а се надявам да попадна още и на "Скъпоценен бисер", както и на "Учения и завети". Ето какво научих от самите тях за вярата им:

1. Мормоните вярват, че ок. 600 г. пр. Хр. група юдеи напускат Юдея и по море достигат Новия свят (Америка, вероятно Централна), където се разселват, множат се, разделят се на два враждуващи народа, воюват помежду си и създават градове и царства.

2. Мормоните вярват, че по време на евангелските събития от началото на І в. по чудотворен начин юдеите от Новия свят узнават за идването на Христос и част от тях приемат християнството за своя религия.

3. Мормоните вярват, че ок. 400 г. сл. Хр. последните юдеи-християни от Новия свят са избити от враговете си, културата им пропада, оцелелите техни врагове са асимилирани от местните индианци, а последният оцелял християнин записва цялата свещена история на хилядягодишната юдейска колония в Америките на метални плочи и ги заравя.

4. Мормоните вярват, че в началото на ХІХ в. един много праведен мъж на име Джоузеф Смит получава пряко откровение, среща се лице в лице с Отца и Сина, както и с ангели, получава на временно съхранение металните плочи и - по вдъхновение свише - превежда текста на част от тях от египетски, на какъвто те са изписани, на английски. Сетне плочите отново са скрити, за да бъде преведен друг дял от тях в уреченото от Бога време.

5. Мормоните вярват, че преводът на тези плочи, който разказва за юдейската колония отпреди Христа, нейното разрастване, частично покръстване и гибел, е тяхната Книга на Мормон.

6. Мормоните вярват, че Бог Отец има тяло (!).

Мормоните вярват, че Бог Отец и Бог Син не са две лица на една и съща Троица, а са двама богове (!). Всъщност мормоните отричат Троицата - по това си приличат със Свидетелите на Йехова и някои радикални адвентисти.

7. Мормоните вярват, че щом Бог Отец има тяло и Бог Син Му е син наистина, значи вероятно има и "бог Майка" като нямат предвид св. Богородица.

8. Мормоните вярват, че освен Бог има още богове, неустановено количество (!), но непознати за човека, равнопоставени на Бога и може би създатели на други светове.

9. Мормоните вярват, че Бог е създаден от друго, по-велико божество (!).

10. Мормоните вярват, че спасеният човек има шанса да се превърне в бог. Това не е идентично на православното учение за "обожението", защото според мормонското схващане може би и Бог някога е бил по-малко от Бог; следователно обожествяващият се спасен може един ден да стане създател на светове като Бога (и другите мормонски богове).

11. В мормонски храм не може да влиза невярващ. Мормоните разграничават храм от молитвен дом.

12. Мормоните вярват, че техните свещенослужители могат да кръщават и дори да женят мъртъвци (!).

13. Мормоните през ХІХ в. често са упражнявали открита полигамия.

14. Мормонски висши служители са заявявали публично, че чернокожите са потомци на онези безплътни духове, които не са се разбунтували срещу Бога със Сатаната, но и не са се сражавали срещу Сатаната заедно с ангелите. Дълго време мормоните са отричали на чернокожите правото да стават свещеници.

15. Мормоните напълно отричат благодатта на всички останали Църкви - за сравнение дори православните и католиците признават апостолското приемство и някои Тайнства помежду си, както и на арменци, яковити, копти, несториани, а частично и на лутераните.

16. Мормоните имат свой ред на службите и не вярват в пресъществяването/транссубстанцията на Причастието.

17. Мормоните вярват, че Джоузеф Смит, преводачът на Книгата на Мормон, е Божи пророк.

18. Мормоните вярват, че Книгата на Мормон има еднаква тежест с Библията.

19. Мормоните имат сложна религиозна организация, начело на която стоят дванадесет "апостоли" и жив пророк. (!)

Според мен мормонството, мормонизмът или "Църквата на Исус Христос на светците от Последния ден" (поправено благодарение на Ivo_G), както е пълното име на тази общност, не е християнство, дори не и протестантско. Това е самостоятелна религия, произхождаща от християнството - както християнството произхожда от юдаизма. Мормонството се отнася към християнството по същия начин като манихейството и исляма. Все пак, според мюсюлманите Христос също е мюсюлманин, а различни последователи на манихейството, гностицизма, богомилството и катарството са се самоопределяли като "християни".

Мормонските проповедници в България отлично знаят български, диалогични са, но не знаят нищо за традиционните религии в страната.

Мормонските вярващи в България са едва няколкостотин души, но се радват на огромна финансова подкрепа от организацията-майка в САЩ (седалището им е Солт Лейк Сити, Юта) и на отличен сграден фонд и материална база, включително книги.

На всеки желаещ разясняват вярата си - донякъде. По частно теологични и исторически въпроси са неподготвени или не желаят да говорят. Извън "благовестването" са напълно неподготвени за религиозен диспут. Изключение правят мормоните-българи, които, естествено, по-добре познават местните условия и традиционните вероизповедания у нас.

Мормонските проповедници от американски или западноевропейски произход познават Библията относително слабо - само отделни цитати, които ползват за елементарна апологетика.

Обикновено чуждестранните проповедници прекарват до две години в страната, през което време общността им поема разходите за техния престой, но не им плаща. Това са добре изглеждащи, интелигентни и мотивирани млади мъже (жените се срещат по-рядко), така че вероятно общността им възвръща двете години под формата на стипендии или помощ при търсенето на работа, когато се върнат там, откъдето са дошли.

Подаряват екземпляри на български език на "Книгата на Мормон", но не разпространяват "Скъпоценен бисер" и "Учения и завети", които смятат за литература за навлезли във вярата хора.

Не критикуват местните религиозни институции. Понякога различни техни проповедници казват противоречиви неща по отношение на традиционните Църкви - при пряк въпрос някои отричат напълно благодатта в тях, а други за нуждите на разговора приемат, че частична благодат може да има и в местни Църкви.

Проповедниците им не са досадни. Общността им е регистрирана като вероизповедание у нас, така че те извършват пропагандна дейност, но без да настояват, след като им е казано, че не са желани. Има единични случаи на оплаквания от тях в България, без последствия.

Мормонските проповедници, с които съм говорил, не знаеха нищо за дейността на общността си сред американските индианци. От друг източник знам, че все пак съществуват индианци-мормони, които се смятат за потомци на доколумбовите юдеи в Америка - т.нар. "ламанити".

За разлика от евангелистите и адвентистите, които имат огромна просветна и пропагандна дейност сред малцинствата и бедните, мормоните са си набелязали като таргет-група интелигентните и по-скоро материално осигурените етнически българи. В това отношение не изневеряват на ценностите си (повечето мормони са WASP и с консервативни десни убеждения), но са обречени на неуспех доколкото тази група е най-малко податлива на религиозни убеждения: осигурените българи най-често са атеисти, православни (често в комбинация) или, по-рядко, католици или евангелисти.

Естетиката на богослужението им е чисто протестантска.

Доколкото знам, няма мормонски харизматици.

За мен като историк и вярващ мормонската религия е напълно чужда и лишена от основания. Смятам я обаче за безвредна и напълно лишена от предпоставки за успех в България. У нас далеч по-успешни са евангелистите и адвентистите (във всичките им проявления), особено в социално слабите среди, където православието, католицизмът и ислямът губят почва. В таргет-групата на мормоните са се прицелили и сциентолозите, но на тях неколкократно им е отказвана регистрация в България, както и в Германия.

Православното духовенство е изключително негативно настроено към мормоните, но знае малко за тях и погрешно ги смята за протестантско изповедание.

Ето план и изображение на Salt lake Temple, най-големия мормонски храм:

temple_map.jpg

salt-lake-mormon-temple1.jpg

Редактирано от glishev
Неточност
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На всеки желаещ разясняват вярата си - донякъде. По частно теологични и исторически въпроси са неподготвени или не желаят да говорят. Извън "благовестването" са напълно неподготвени за религиозен диспут.

Мормонските проповедници от американски или западноевропейски произход познават Библията относително слабо - само отделни цитати, които ползват за елементарна апологетика.

хах човек нали осъзнаваш че тези "мисионери" обикновено са просто тийнейджъри току-що завършили училище :happy: разбира се преминават някакъв подготвителен курс, но не е реалистично да очакваш от тях да са някакви невероятни теолози :laugh:

п.с. не за първи път виждам името на Църквата на български да се изписва "Църквата на Исус Христос и (на) светиите от последните дни"? не знам защо постоянно слагат това "и" по средата, но не му е там мястото, няма никакво "и" в името ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми да пращат по-подготвени хора, с тийнейджъри няма да стане. Виж, с тийнейджърки имат сериозен шанс :biggrin: Навремето едно маце беше навито да ме прави кришнар, ама като разбрах, че кришнарите са твърдо против предбрачните креватности, ми мина меракът :sneaky2:

Ей сега ще махна "и"-то, мерси за поправката.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...