Отиди на
Форум "Наука"

Икономиката при Крум Страшни


Recommended Posts

  • Потребители
Доколкото разбирах, Хърс казва, че щом гръцкият автор на текста е оставил думата в него, значи е имал предвид не просто укрепление, а нещо специално, нещо, което самите българи са наричали така?

Но тази дума не се ли употребява и в гръцкия по онова време??

Помислих си, че К40 се шегува, но явно наистина има нужда от разяснение, защото хората просто не четат това, което вече е написано в темата. И така втори дубъл:

Думата аул не е употребена в смисъл на някакво кавказко село, а е гръцка дума и означава укрепен дворец. Т.е. нещо като замък. Какъв ви е проблемът със съществуването на укрепени дворци в България по това време и с това, че на гръцки те са се наричали аули? Пак повтарям - гръцка, а не средноазиатска дума. Логично употребена в гръкоезични надписи и хроники.

От лат. aula «двор», из др.-греч. αὐλή (дор. αὐλά) «двор; дом».

Аз споделям казаното от Торн. Той е съвсем точен.

Но не споделям странната идея, че подобна дума трябва да остане непреведена. Тя действително не е преведена и това съвсем не е случайно. Прави се преднамерена алюзия с някакви кавказки или центраноазиатски реалии.

Сега по-ясно ли е, КГ125? Ако имаш още въпроси, с удоволствие........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз споделям казаното от Торн. Той е съвсем точен.

Но не споделям странната идея, че подобна дума трябва да остане непреведена. Тя действително не е преведена и това съвсем не е случайно. Прави се преднамерена алюзия с някакви кавказки или центраноазиатски реалии.

Тука си напълно прав. В случая с "аулите" българските учени упорито търсиха под вола теле и разни случайни аналогии в Кавказ и още по-случайни в Централна Азия. Интересно, дали кавказката дума, в същност не е производна от гръцката? :post-20645-1121105496:

Аналогична е ситуацията с прословутата дума "саракт", набедена за прабългарска. На нея беха намерени някакви абсурдни тюркски "аналози", а то май се оказа че въпросната дума е просто една гръцка дума написана с правописна грешка. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Помислих си, че К40 се шегува, но явно наистина има нужда от разяснение, защото хората просто не четат това, което вече е написано в темата. И така втори дубъл:

Аз споделям казаното от Торн. Той е съвсем точен.

Но не споделям странната идея, че подобна дума трябва да остане непреведена. Тя действително не е преведена и това съвсем не е случайно. Прави се преднамерена алюзия с някакви кавказки или центраноазиатски реалии.

Сега по-ясно ли е, КГ125? Ако имаш още въпроси, с удоволствие........

И аз това разбрах, мерси:):) Само да уточня - думата не беше ли гръцка, нямаше ли я в някои по-стари гръцки текстове? В този смисъл непреведена ли е? Останало ми е нещо, някой ми е казвал, но не си спомням?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Сега по-ясно ли е, КГ125? Ако имаш още въпроси, с удоволствие........

И аз това разбрах, мерси :):) Само да уточня - думата не беше ли гръцка, нямаше ли я в някои по-стари гръцки текстове? В този смисъл непреведена ли е? Останало ми е нещо, някой ми е казвал, но не си спомням?

Още Есхил в своята трагедия "Перси", говори ,че траките са живеели в селища , наречени аули. Има и дори епитет на тракийския бог Хермес, наречен Аулакернос.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аналогична е ситуацията с прословутата дума "саракт", набедена за прабългарска. На нея беха намерени някакви абсурдни тюркски "аналози", а то май се оказа че въпросната дума е просто една гръцка дума написана с правописна грешка. :)

А коя е гръцката дума и какво означава? За първи път чувам за това.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

"харака" - вал с ров. В случая става въпрос за Еркесията.

Имам основание да смятам, че „САРАКТ” е оригинална прабългарска дума, ОТ ИНДОЕВРОПЕЙСКИ ПРОИЗХОД.

Но това си е лично мое мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"харака" - вал с ров. В случая става въпрос за Еркесията.

А тези (или този), които твърдят, че става дума за неграмотен запис, как обясняват замяната на началното Х- със С- и появата на крайното -Т?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...