Отиди на
Форум "Наука"

Статии, книги, учебни материали по физика


Recommended Posts

  • Мнения 184
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

В тази връзка ето и една статия на Пол Дейвис - http://www.google.bg...lQYqxqEPZEQHhSA

Определено, много интересна. Вярно, че става дума най-вече за спекулации, но съвсем възможни.

Един страничен въпрос към всички. В тази статия и в други от света на физиката, забелязах изпозването на 'моди' в смисъл на 'моди на трептене'. Това е директно копиране на английската дума и ми е интересно дали това е общоприетата дума на български?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един страничен въпрос към всички. В тази статия и в други от света на физиката, забелязах изпозването на 'моди' в смисъл на 'моди на трептене'. Това е директно копиране на английската дума и ми е интересно дали това е общоприетата дума на български?

Да, и аз много често попадам на тази дума, особено в статии за теорията на струните/суперструните/М-теорията/. Изглежда вече е на път да стане общоприета и в българския език. Но според мен това не е особено уместно. Харесва ми например преводът на Елегантната вселена, където вместо "моди на трептене" се използва понятието "резонансни трептения" или по-разширеното "вълнови резонансни трептения".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам книги на български, но се разрових в руските, там се използва същата дума. Например "...теперь каждая мода Фурие ...". Може би е общоприетата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За тези, които се справят добре с английския и проявяват интерес към Квантовата електродинамика - http://vega.org.uk/video/subseries/8 - видео на четири лекции на Файнман.

Аз, за мое съжаление, не съм на "ти" с този език, но преди време прочетох на руски "КЭД - странная теория света и вещества" - книгата на Файнман, която е написана по-късно от посочените лекции и изцяло във връзка с тях. Мисля, че има много за научаване от този наистина велик физик! emoticons.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще ги гледам като намеря време. Гледал съм лекции на Файнман и смятам, че има доста добър стил, във всяко едно отношение, яснота, обяснение по същество, шеги и анекдоти и т.н. Същото важи и за писаното от него, макар, че не съм чел много и нищо от строго академичните му трудове. QED е един от блесящите пример на изложение, конкретно по тематиката и също какво е физиката и с какво се занимава. Лично аз смятам, че изложението на опита за интерефернция в квантовата механика, прословутия опит с двата процепа, е обеснен в лекциите му по най-добрия възможен начин. Единственото място, което аз съм виждал, където е описан с достатъчно подробности и 'предугаждане' на въпросите и съмненията на читателя и разясняването им. На другите места обикновено се бърза и като че ли целата е да се шокира читателя. Сякаш е възможно, човек да не бъде шокиран, когато го види за първи път!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Появи се една тема с теории на поредния български (за съжаление) "гении" относно вселената, смисъла на живота и всичко останало. И в темата за възникването на живота се спомена големия взрив. Та се сетих за една добра статия. За съжаление на английски, в която се разглеждат най-често срещаните заблуждения относно теорията за големия взрив. Според мен статията е много добра, на популярно ниво и отваря очите за много неща. Обикновено хората не се запознават подробно с теорията нито имат дълбоки познания по теорията на относителноста (което разбира се е нормално) и си правят погрешни изводи на базата на думи/имена които се използват с друго значение от това в ежедневния език. Например "разширяваща се вселена", много хора не си правят труда да прочетат какво точно означава, а тръгват да критикуват това което си мислят, че означава. Друг пример е самото име на теорията "големия взрив", е работата е там, че това е само име, което може би е удачно, но може да е доста подвеждащо, ако се разбира с обикновения смисъл на думите "голям" и "взрив". Аз не очаква създателите на теории описващи всичко или опровергателите на добре утвърдени научни теории да погледнат статията, но ако има непредубедени и интересуващи се, тя си заслужава времето и усилието за прочитането и.

Misconceptions about the big bang

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже беше препоръчана книга, ще питам тук. Препоръчайте книга по квантова механика. Чел съм някои книги и имам известна представа, но винаги има неща за научаване и изясняване. Идеята е да си опресня и разширя знанията. Нивото може да е високо (за предпочитане).

За целта горещо мога да ти препоръчам И.В. Савельев - Основы теоретической физики, Том 2, Квантовая механика.

За същата цел е и препоръчителният за студенти-физици учебник на Д.И. Блохинцев - Основы квантовой механики.

За по-разширено изучаване на КвМ за студенти-физици се препоръчва Мессиа А. - Квантовая мехатика, Том1 и Том 2.

Комплектът от тези учебници можеш да го дръпнеш тук:

http://depositfiles.com/files/0d4vbm6hu

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Друг пример е самото име на теорията "големия взрив", е работата е там, че това е само име, което може би е удачно, но може да е доста подвеждащо, ако се разбира с обикновения смисъл на думите "голям" и "взрив".

* * *

Всъщност, терминът Голям взрив е журналистическа измислица със саркастичен подтекст. Използван е по време на серия радио предавания коментиращи теорията.

За съжаление, по време на тези предавания се дава възможност почти само на опонентите на теорията за Големия взрив да я коментират. На защитниците не се предаставят много възможности за коментари.

Режисурата на тези радиопредаванията са направени в стил А. Хичкок. Целта е да има съспенс и т.н.

От съвременна гледна точка, разбира се, има моменти, когато тези предавания звучат почти абсурдно, но такива са били времената.

Независимо от всичко, теорията се приема за голяма частна теория - господстваща към настоящия момент.

След десетина години може да се каже, че се навършва едно столетие от полагане на основите на Инфлационната теория, която разбира се, все още се усъвършенства.

В крайна сметка, терминът се поляризира, а името на господстващата теория за сътворението - "Инфлационна теория", като ли че не е много познато извън средите на специалистите.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, и аз много често попадам на тази дума, особено в статии за теорията на струните/суперструните/М-теорията/. Изглежда вече е на път да стане общоприета и в българския език. Но според мен това не е особено уместно. Харесва ми например преводът на Елегантната вселена, където вместо "моди на трептене" се използва понятието "резонансни трептения" или по-разширеното "вълнови резонансни трептения".

Модове е понятието на БГ. В лазерната техника и оптикатата оптоелектрониката също се ползва.

http://en.wikipedia.org/wiki/Transverse_mode

Между другото когато не е с БГ произход не се държи много, но аз съм на мнение, че трябва да има унифициране на понятията

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, терминът Голям взрив е журналистическа измислица със саркастичен подтекст. Използван е по време на серия радио предавания коментиращи теорията.

За съжаление, по време на тези предавания се дава възможност почти само на опонентите на теорията за Големия взрив да я коментират. На защитниците не се предаставят много възможности за коментари.

Режисурата на тези радиопредаванията са направени в стил А. Хичкок. Целта е да има съспенс и т.н.

От съвременна гледна точка, разбира се, има моменти, когато тези предавания звучат почти абсурдно, но такива са били времената.

Независимо от всичко, теорията се приема за голяма частна теория - господстваща към настоящия момент.

След десетина години може да се каже, че се навършва едно столетие от полагане на основите на Инфлационната теория, която разбира се, все още се усъвършенства.

В крайна сметка, терминът се поляризира, а името на господстващата теория за сътворението - "Инфлационна теория", като ли че не е много познато извън средите на специалистите.

Това е интересно, не знаех от къде идва името. Виждал съм да използват "стандартен космологичен модел", включващ или не инфлация, но предполагам, че не е толкова популярен защото, на кратко "стандартния модел", може лесно да се бърка със стандартния модел на елементарните частици.

....

Благодаря, ще ги погледна.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Въпреки че е написана доста отдавна, тази статия за квантовите компютри дава ценна информация - http://wop.cointech....al_pdf/3-99.pdf - от стр.212 нататък.

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Онлайн курс по квантова механика и квантово изчисление. Необходима е регистрация за достъп към материалите, но това означава само избор на име и парола и даване на емайл. Курса е започнал преди две седмици и ще продължи още няколко, така че може да се следи в развитие. Има лекции, видео-лекции, упражнеия, домашни, форуми и т.н. Курса е на елементарно/уводно ниво.

От същата страница могат да се намерят и други курсове на най-различна тематика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Платен ли е този курс?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Платен ли е този курс?

Да, забравих да кажа. Напълно безплатно е. Предполагам, че регистрацията е за да се отсеят рекламни ботове, но се иска само да се избере име, парола и емейл, и готово, не се иска потвърждаване на емейла или каквото и да е било друго действие.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Ето една статия, която може би ще заинтригува някои от участниците в темата за Големия взрив -- http://www.google.bg...ZnqXN3Dw_NL-0JQ

"Предизвикателство пред теорията на Големия взрив: една по-дълга история на времето" от Габриеле Венециано

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

"Проблемната" статия на М. Б. Менский - "Квантовата механика: нови експерименти, нови приложения и нови формулировки на старите въпроси"

Част 1 - http://www.google.bg...NVFSGjOs1Ktuqpw

Част 2 - http://www.google.bg...5RbRjkLa6VWcy9g

Мисля, че в част 2 на Сириус ще му допадне "4.4. Избор на алтернативата – това ли именно е работата на съзнанието?"

Ето и кратък цитат:

"Основавайки се на това, ние предлагаме следната хипотеза: Функцията на съзнанието е в това да избира един от алтернативните резултати на квантовото измерване. Ако тази хипотеза се формулира в рамките на многосветовата интерпретация на Еверет, тя ще звучи малко по-различно: Функцията на съзнанието се състои в това да избере един от алтернативните еверетови светове."

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Квантов тунелен ефект - http://www.google.bg....41248874,d.Yms . Чудно ми е как това явление се обяснява чрез теорията за "Много светове". Ако някой попадне на такова обяснение, би било добре да даде линк :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По подобен на другите примери начин. Вълновата функция е суперпозиция на функции, които описват състояние с конкретна стойност на енергията. Следователно имаме много светове (по един за всяко събираемо) и във всеки от тях имаме частица с конкретна стойност на енергията. В тези светове, в които енергията е достатъчно голяма, частицата преминава през бариерата, в другите се отразява.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...