Отиди на
Форум "Наука"

Статии, книги, учебни материали по физика


Recommended Posts

  • Потребител

Quantum_Aspects_of_Life

Търсейки информация по въпроса за ролята на квантовата механика в биологията, попаднах на тази книга. Предговор от Пенроуз, първите две глави са от Пол Дейвис и Сет Лоид. Изглежда обещаваща.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 184
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

По подобен на другите примери начин. Вълновата функция е суперпозиция на функции, които описват състояние с конкретна стойност на енергията. Следователно имаме много светове (по един за всяко събираемо) и във всеки от тях имаме частица с конкретна стойност на енергията. В тези светове, в които енергията е достатъчно голяма, частицата преминава през бариерата, в другите се отразява.

Всъщност, тунелният ефект се състои в това, че и частици с по-малка енергия преминават през потенциалната бариера.

Ей, много мултивселенност има в този форум! :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, това което съм написал е грешно. Описъл съм корено различна ситуация. При тунелния ефект, частицата е с дадена енергия по-малка от нужната за преминаване през бариерата. Трябва да се разгледа в координатния базис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дисертацията на Хю Еверет - Теория на вълновата функция на мултивселената:

http://www.google.co....41248874,d.bGE

Множеството светове се появяват за да се избегне колапса на вълновата функция и квантово-механичния формализъм да се разпростре и в макроскопичния свят.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Привет,

Можете ли да препоръчате учебници по обща физика и такива за отделните подраздели, но не на много високо ниво. За начало нещо по-лесно смилаемо, без много висша математика.

Има ли ги преведени лекциите на Фейман?

Също и по математика (сборници, учебници 7-12 и висша математика - за самостоятелна подготовка) Имам доста пропуски в математиката. :fool:

2. Също търся, сериозна книга за Биониката, биомиметиката (може и на чужд език, на БГ само една малка съм виждал).

Благодаря

Привет,

Можете ли да препоръчате учебници по обща физика и такива за отделните подраздели, но не на много високо ниво. За начало нещо по-лесно смилаемо, без много висша математика.

Има ли ги преведени лекциите на Фейман?

Също и по математика (сборници, учебници 7-12 и висша математика - за самостоятелна подготовка) Имам доста пропуски в математиката. :fool:

2. Също търся, сериозна книга за Биониката, биомиметиката (може и на чужд език, на БГ само една малка съм виждал).

3. Литература за физични, химични и др. явления, ефекти, парадокси.

Тук попаднах на тези, но са само в областта на физиката:

Физични ефекти и явления
Доц. д-р Надежда Нанчева 2003
Физични явления и ефекти в твърдото тяло Едуин Дж. Шайбнер 1971
Химик съм, интересувам се от алтернативни източници на енергия, материалознание и др.
​Благодаря
Редактирано от taurus
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има ли ги преведени лекциите на Фейман?

Има ги...

Могат да бъдат намерени на втора ръка за около 200 лв в подлеза на Ректората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, много са поскъпнали. Дали да не взема да ги продам, в мойта къща никой не се интересува от физика. Лошото е, че съм книгоман и си трупам всякакви книги, даже и ги чета.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Скъпи са наистина.

Аз си ги купих преснимани за 120 лв, а оригиналното издание на български трудно може да се намери под 200 лв за трите тома.

. . .

Дорис, на твое място, аз не бих ги продал, въпреки, че информацията е представена съвсем на кратко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен би трябвало да могат да се преснимат и на по-ниска цена. Трябвало е да ми кажеш - да те уредя :)

Лошото е, че май няма друг основен курс по физика на български език като за студенти. Бях попадала преди време на свитъци от ХТИ, но твърде съкратени. Но може да се изтеглят прилични курсове от интернет на руски, има и на английски.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

:yes: Съгласен съм, но аз мисля, че предимството подобна литература да бъде на български не е за пренебрегване..

. . . .

На мен ми е доста неприятно да чета на руски .. чета бавно, осмислям текста още по-бавно и т.н . и т.н.

а съм учил тоз език в продължение на осем години...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Идея си нямам. Явно, издателите смятат, че няма да реализират големи печалби...

А и някои неща в лекциите на Р. Файман не са съвсем актуални, но за въведение във физиката са префекти /според мен/

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би съм твърде идеалистично настроен. Аз си представях електрони лекции на Файнман на български безплатно разпространени.

Ето тук има мнение относно актуалноста на лекциите.

http://physics.stackexchange.com/questions/29355/reading-the-feynman-lectures-in-2012

Трябва да се отбележи, че Рон не е физик, нито по професия нито по образование, а е самоук.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би причината е в това, че всеки превод си има авторски права.

Преди много време обсъждахме лекциите на Файнман в една друга тема. Те са издавани много отдавна, във времената, когато в България се е гледало по-сериозно на обучението по физика като стратегически важно. Интересното е, че издаването на руски и български е станало доста скоро след оригиналната публикация и то във времена, когато американската литература е минавала през сито. В Русия има и ново издание, от 2011 г.:

http://www.ozon.ru/context/detail/id/6566979/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може би причината е в това, че всеки превод си има авторски права.

Преди много време обсъждахме лекциите на Файнман в една друга тема. Те са издавани много отдавна, във времената, когато в България се е гледало по-сериозно на обучението по физика като стратегически важно. Интересното е, че издаването на руски и български е станало доста скоро след оригиналната публикация и то във времена, когато американската литература е минавала през сито. В Русия има и ново издание, от 2011 г.:

http://www.ozon.ru/context/detail/id/6566979/

Това наистина е интересен факт.

Изданието в Русия да се появи почти с това на Запад .. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако не се лъжа, Ландау-Лефшиц също са преведени на английски сравнително бързо. (Или май беше по-късното издание)

Учебниците в областта на термодинамиката на Ландау ориентирани към изучаващи физика на бакалавърско ниво, са едни от най-сложно написаните, подробни и обемни издания в света.. В същото време, минават за най-качествените.

Ако не се лъжа, Ландау-Лефшиц също са преведени на английски сравнително бързо. (Или май беше по-късното издание)

Не знам дали не е само мит, но съм чувал, че който реши всички задачи от десетте тома на Ландау-Лефшиц и изпрати решенията им в Оксфорд, името му се добавя на една метална плоча монтирана на гранитен камък пред някой от входовете на университета...

Най-вероятно е мит..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е аз пук си имам Ландау, ама на руски разбира се, но бяха по-малко томове, май само 5 или 6?

http://www.kolmogorov.com/Landau.html

Не знам дали не е само мит, но съм чувал, че който реши всички задачи от десетте тома на Ландау-Лефшиц и изпрати решенията им в Оксфорд, името му се добавя на една метална плоча монтирана на гранитен камък пред някой от входовете на университета...

Най-вероятно е мит..

Ако няма такава плоча, може просто никой до сега да не е пратил правилни решения на всичките задачи:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е аз пук си имам Ландау, ама на руски разбира се, но бяха по-малко томове, май само 5 или 6?

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D1%80%D1%81_%D1%82%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D0%9B%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%83_%D0%B8_%D0%9B%D0%B8%D1%84%D1%88%D0%B8%D1%86%D0%B0

Десет или два тома..

Десети том:

Издания 10-го тома

  • Лифшиц, Е. М., Питаевский, Л. П. Физическая кинетика. — М.: Наука, 1979. — 528 с. — («Теоретическая физика», том X). — 50 000 экз.
  • Лифшиц, Е. М., Питаевский, Л. П. Физическая кинетика. — изд. 2. — М.: Физматлит, 2001. — 536 с. — («Теоретическая физика», том X). — 2 000 экз.ISBN 5-9221-0125-0
  • Лифшиц, Е. М., Питаевский, Л. П. Физическая кинетика. — изд. 2. — М.: Физматлит, 2002. — 536 с. — («Теоретическая физика», том X). — 3 000 экз.ISBN 5-9221-0125-0
  • Лифшиц, Е. М., Питаевский, Л. П. Физическая кинетика. — изд. 2. — М.: Физматлит, 2003. — 536 с. — («Теоретическая физика», том X). — 2 000 экз.ISBN 5-9221-0125-0
  • Лифшиц, Е. М., Питаевский, Л. П. Физическая кинетика. — изд. 2. — М.: Физматлит, 2007. — 536 с. — («Теоретическая физика», том X). — 3 000 экз.ISBN 978-5-9221-0125-7

http://www.kolmogorov.com/Landau.html

Ако няма такава плоча, може просто никой до сега да не е пратил правилни решения на всичките задачи :)

Познавам човек, който има амбицията да ги реши, но доколкото знам, той е стигнал едва до трети том ... :clap:

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен би трябвало да могат да се преснимат и на по-ниска цена. Трябвало е да ми кажеш - да те уредя :)

Лошото е, че май няма друг основен курс по физика на български език като за студенти. Бях попадала преди време на свитъци от ХТИ, но твърде съкратени. Но може да се изтеглят прилични курсове от интернет на руски, има и на английски.

Aко наистина си заслужават - бих ги взел или преснимал по-нататък, Doris?!

За мен ценна е тази литература, от която сам да мога да извличам информацията, понеже времето зад скамейката отмина (т.е. да не е прекалено разтегнато и абстрактно описано).

Тези дни доста се порових за книги на научно-популярна тематика. Попаднах на доста интересни находки (аз се очакват да излязат още), една от тях, вече издадена - е умопомрачителното издание: Гьодел, Ешер, Бах: една гирлянда към безкрайността - Дъглас Хофстатър

http://iztok-zapad.eu/books/book/666

picture_666.jpg

Та, онзи ден си писах с ИК Изток-Запад и споменах също и Фейнман (той ми дойде на ума като най-близко до чистата физика/наука, а и е популярен), имат го като идея, най-вероятно ще е тази:

Surely You're Joking, Mr. Feynman!

http://www.goodreads.com/book/show/5544.Surely_You_re_Joking_Mr_Feynman_

Ще попитам и за лекциите, макар че силно се съмнявам.

Препоръчах им да издадат нещо по-сериозно за Биониката, биомиметиката, очакват да им дам някое друго заглавие. Засега открих това:

"Biomimicry: Innovation Inspired by Nature" (ISBN 0-06-053322-6), Janine M. Benyus

http://www.goodreads.com/book/show/432853.Biomimicry

"Нашите приятели на планетата (растения, животни и микроби) търпеливо са усъвършенствали методите си в продължение на 3.8 милиарда години... превръщайки скали и морета в удобни за живот домове. Какви по-добри модели може да има?"

Книгата изброява много примери за хора, които изучават постиженията на природата, вкл. фотосинтезис, естествена селекция и поддържащи се екосистеми, както и други. След това Benyus обяснява как тези изследователи използват вдъхновението, което намират в природата за да възпроизведат "гения на живота" с цел подобряване на производството, създаване на нови лекарства, промяна на начините, по които хората отглеждат храна, или овладяване на енергии."

Ако знаете някое добро издание относно: Биониката, Биомиметиката (biomimicry, biomimetics, bio-inspiration, biognosis) - споделете. :good:

Направих си един списък с книги на научна (философска) тематика, тъй като не съм ги чел, не знам дали е уместно да ги излагам тук. Смятам да започна от "Математик ли е Бог" от Марио Ливио :book:

http://iztok-zapad.eu/books/book/555

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...