Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

{ ===Евакуирани?! Боже Господи! Да не би да е предстояло преминаване на Крумовите танкове посред Адрианопол?===}

...мнооого смешно

Някой от присъстващите може ли да обясни за превземането на Адрианопол(Одрин) от Крум и подготвяния поход към Цариград след злополучните преговори в които византийците се опитват да го убият ???

Следва разоряване на цяла Източна Тракия и разбира се "евакуация" на своите от района на бъдещите страшни бойни действия за което са подготвяни стенобойни машини,огнехвъргачки,подвижни кули и т.н .Извършени са езически ритуали пред стените на града ,опожарен е манастира и църквата Влахерна и предстои офанзива.

На 13 април 814г Крум умира (тук вече версии как точно е станало -много)

Ако имаш нужда от тема за дисертация вземи "Първобългарски надписи" на В. Бешевлиев (С., 1979) сравни стр. 137 и с. 177, за да получиш представа как пленените одрински византийци са били всъщност византийци на българска военна служба и са участвали в обсада на Адрианопол, при което едновременно са били и обсадени и обсаждащи!!! Има обаче много по-шокиращи неща и изводи, които може итрябва да си направим от тези коментари, в които Владимир-Расате се оказва Маломир-Маламир, а Персиян бил идентичен на Михаил българина и т.н., и т.н. Между другото там е казано цитирам "Преселниците решили да се преселят заедно с жените и децата в Романия", така че поне не продължавайте да настоявате, че били преселени само мъжете!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Губи ми се връзката на мисълта ти! Или пак си превел чуждоезично име на български: Варда от варди се, пази се, което показва, че държиш да го изкараш от български произход! Или - не знам какви аналогии правиш с Юстиниан -Управда и разни императори от Сапарева Баня и Кюстендил, у които и други са търсили и "намирали" славянски произход. А защо им е това да ги попиташ!?! Не е ли по-важно човекът да се е изявил, да е живял като българин?! Спомням си, че и Тихо Брахе го правеха от прабългарски произход и какво от това? Примерът ти го дадох, защото е наистина "много важно съобщение" в една поредица от аргументи, касаещи арменците-халкидонити. Мъжкото лично име Варда(н) от византийските извори е съвсем ясно и точно указание за етническия произход на носителя му и няма нито един случай да е носено от българин! Името е първоначално иранско, но след арабизацията им преминава и остава само у арменци! Не знам откъде намери и намеси Крисп, но това е латинско и означава къдравокос!

armando,

точно внимавах да не го изкарам това име Варда(н) българско и изобщо не го и коментирам ,а го използвам от твоето съобщение,което цитирах в кавички. Нито правя етимология на името.Взех го и го пиша както е съобщено от теб.

Т.е. това е закрепостено селсо население,колонисти,хора на ръчния труд,без имоти,т.ер. без нукакъв римски ценз, около Адрианопол,славяни,или българи,не ги знаеме от кой етнос са,но са славяни или българи и от тях е и Васил.Който наименова сина си еду как си,а гърците пък го преименоват Константин.

Васил е бил от население ,или славяни,или българи. И двете не са етносни групи.От кое племе вътре в тези групи е бил ? Имаме т.нар. сармати роби ,т.нар. лимиганти и в същото време имаме сармати свободни. Или от един и същи етнос има и славяни и българи.Налични са заселвания и на други етносни групи в разглежданата част на света.

А за Константин ,виж ги от дядо до внуци как се казват.

Констант(иус) I ,бащата на Константин

Констанция.полусестра(от друга майка) на Константин

Константин Велики

Константин II,син на Константин

Констанс ,син на Константин

Констант(иус) II син на Константин

Constantius Gallus братовчед на Констант(иус) II

Непотиан,племеник на Константин (FL NEP CONSTANTINVS AVG)

Та затова след като е известно това име Варда(н) изключително голяма да е вероятносста и Васил да е с него.

В най-добрата американска романтична комедия "Моите гръцки сватби" имаше едни Никовци.Цялото село,цялата рода бяха Никос и Никос и това до него е Никос и братровчеда Никос и до него е Ник.

За двадесети век се говори за населението около Широка Лъка,Родопите и принципа е същия.

От дядп до внук или цялото село са на едно и също име,обикновено на светеца,покровителя на селото.

Имам подобни наблюдения и за други български села,където 80 на сто от имената са едно и също. Например Атанас(Таска,Таце) . Всички са Тацета. И т.н.

Крисп го намесих само защото той не е Константин,а то значело къдравокос. Или пак съм прав,че и той е бил Константин,ама като император ,поради мнителността на бащаси е Крисп.

Link to comment
Share on other sites

Добре, продължавай, макар че за мен, а вероятно и за други, е трудно да уловят смисъла и целта на занятието! Радвам се, че поне с едно нещо успях да ти помогна: надявам се, че вече няма да твърдиш, че са преселени само мъжете!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За плодородните земи не зная, но е разрушил църкви, манастири и извънградски сгради, за които византийците плачат.

:))) почти ти повярвах че Източна Тракия не е плодородна -само дето единствено там стават три реколти годишно,затова и има много манастирски земи и богати манастири и църкви

"Не е успял да им вземе чак акъла..."

:)) разбира се че не им е взел акъла-само дето заради това са извикали магьоснтик арабин да му прави магии и заклинания ,да отсичат глава на негова статуя в Константинопол (и това ми било православни....пфу) а заради случая с Никифор и до ден днешен гърците не смеят да минат Стара планина,нямат никакви общности и колонии(за разлика от Южна България- Созопол,Ахелой,Ахтопол,Царево,Пловдив,Мелник,...и ски ваканции на Банско )

, защото вместо да се явят като хора на преговорите, му подготвили капанче-засадка, ама той бил обигран и предугадил действията им, та се спасил. Дали е подготвял превземането на Константинопол не е много сигурно,

:))) имаше една подходяща за случая реплика на Я.Сандански в "Мера според мера" - Танасе ний не сме дошли да си ги топиме ногите у Босфорот ...!!!

И въобще доколкото аз знам има само двама владетели с това прозвище "Страшни" - Крум Страшни и Иван Страшни(Грозни). Дали е имало основание за което не знам,може и да не съм прав ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш нужда от тема за дисертация вземи "Първобългарски надписи" на В. Бешевлиев (С., 1979) сравни стр. 137 и с. 177, за да получиш представа как пленените одрински византийци са били всъщност византийци на българска военна служба и са участвали в обсада на Адрианопол, при което едновременно са били и обсадени и обсаждащи!!!

Но не трябва да се изключва и по естествения вариант на събитията а именно : българи на византийска служба!!!

След 1100 години ще се разиграе същият сценарии- при атаките на Люлебургас и Одрин от страна на българската армия през 1912г. най неочаквано "турски" войници хвърлят оръжията и се предават на ген.Вл.Вазов викайки на чист български език "Не стреляйте не стреляйте ,ние сме българе" . Това са етнически българи от Мала Азия мобилизирани за отбраната на Одрин и Цариград(Истамбул).

Какво ли е било 1000 по рано когато етническото население на тази област е било почти изцяло българско(както между впрочем и през 1912г.)

Да не говорим за цяла Мала Азия (виж. проф д-р Г.Ценов,Раковски и т.н) и за посочената във арабските източници "българска граница "с Византия в Сирия(за справка виж П.Хилендарски и военните действия на Асен IВелики в Сирия и отново Армения?!? по времето на арабския шейх Калфила и Лъв Исавър)

Въобще твъъъърде много съвпадения в тази посока......!

Link to comment
Share on other sites

Но не трябва да се изключва и по естествения вариант на събитията а именно : българи на византийска служба!!!

След 1100 години ще се разиграе същият сценарии- при атаките на Люлебургас и Одрин от страна на българската армия през 1912г. най неочаквано "турски" войници хвърлят оръжията и се предават на ген.Вл.Вазов викайки на чист български език "Не стреляйте не стреляйте ,ние сме българе" . Това са етнически българи от Мала Азия мобилизирани за отбраната на Одрин и Цариград(Истамбул).

Какво ли е било 1000 по рано когато етническото население на тази област е било почти изцяло българско(както между впрочем и през 1912г.)

Да не говорим за цяла Мала Азия (виж. проф д-р Г.Ценов,Раковски и т.н) и за посочената във арабските източници "българска граница "с Византия в Сирия(за справка виж П.Хилендарски и военните действия на Асен IВелики в Сирия и отново Армения?!? по времето на арабския шейх Калфила и Лъв Исавър)

Въобще твъъъърде много съвпадения в тази посока......!

Изобщо не разбирам какво казваш!!! А и ти едва ли разбираш какво искаш да ми кажеш, освен да противоречиш и да отричаш очевидни неща! Това са първобългарски надписи, а не византийски! Българи на византийска служба на име Кордил, Вардан, Григор, Леон, Яни и прочее, които първо са участвали в похода преди обсадата, после са обсаждали Адрианополис, междувременно са били от одринските първенци и са били обсадени от българите, после са се предали, после са откарали одринското население и себе си на север над р. Дунав, после са възстанали и са се върнали във Византия, защото са били... българи на византийска служба! Ами , не - не става и така, и иначе! Даже не е важно какви са били по етнос. Просто ти попита дали някой не знае нещо повече за тази случка и аз ти посочих явна грешка в обясненията и коментариите досега. Пък щом толкова настояваш да ги направиш българи, добре! То има и такива, защото Константин Багренородни описва присъстващи "български приятели" по време на дворцови церемонии, когато в същия момент се води ожесточена война тъкмо с българите, но някак не е много прецизно да се каже "българи на византийска служба"!

Пропуснал съм горният ти първи пост и затова сега отговарям: за да унищожат плодородните почви им е трябвало нещо като американския "ориндж", който са използвали във Виетнам! Бъркаш хан Крум с цар Симеон, срещу когото (последния) са приложили въпросната вуду-техника! Съветът да отсекат главата на статуята е даден от астролога Йоанес, а не от арабин-магьосник. Той е бил преподавател в Магнаура! В действителност си прав - целта на похода явно не е била ханът да седне на имперския трон, но същите демонстрации се приписват и на русите - Игор, Владимир... Явно се иска нещо повече, за да оглавиш една империя или да я поробиш(???), а като минимум това е някаква програма за действие, някакъв нов алтернативен модел, с какъвто не са разполагали нито вестготи, нито българи и т.под. Всъщност дори и да победят самия император, най-високата цел, която са си поставяли е да увеличат ежегодния откуп, данък...!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, продължавай, макар че за мен, а вероятно и за други, е трудно да уловят смисъла и целта на занятието! Радвам се, че поне с едно нещо успях да ти помогна: надявам се, че вече няма да твърдиш, че са преселени само мъжете!

Armando,

Разбира се че не са мъже.Записано си е младежи. Донаборниците, 18 годишни юноши бледни..

Записано е ,че войниците,младежите не били родени като римляни,а само под ромейска власт.Това е написано,и то не в едно сведение.И оставени под византийски командири. Наличен е договора в който се указва как една част от славяните са под императора друга под българите.("под ромейска власт" и "под българскавласт").От тук какъв е роденият славянин респективно под ромейска или под българска власт.Самият договор ни дава отговор и той е че не е считан нито за римлянин нито за българин,а си остава славянин и попада под едната от двете власти,ромейска или българска. Или този Васил да бъде "славянин " е много вероятно.Като е ясно и че славянин не е етнос. Васил говори български.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обръщам внимание на някои потребители, засега няма да ги назова, че свободното обсъждане е едно, а писането на произволни неща - друго. Уважавайте нивото на темите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Armando,

Разбира се че не са мъже.Записано си е младежи. Донаборниците, 18 годишни юноши бледни..

Записано е ,че войниците,младежите не били родени като римляни,а само под ромейска власт.Това е написано,и то не в едно сведение.И оставени под византийски командири. Наличен е договора в който се указва как една част от славяните са под императора друга под българите.("под ромейска власт" и "под българскавласт").От тук какъв е роденият славянин респективно под ромейска или под българска власт.Самият договор ни дава отговор и той е че не е считан нито за римлянин нито за българин,а си остава славянин и попада под едната от двете власти,ромейска или българска. Или този Васил да бъде "славянин " е много вероятно.Като е ясно и че славянин не е етнос. Васил говори български.

Напълно съм съгласен !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо не разбирам какво казваш!!!

тук спор няма....

" Даже не е важно какви са били по етнос."

...е да де ама за мен е важно !

Просто ти попита дали някой не знае нещо повече за тази случка и аз ти посочих явна грешка в обясненията и коментариите досега. Пък щом толкова настояваш да ги направиш българи, добре! То има и такива, защото Константин Багренородни описва присъстващи "български приятели" по време на дворцови церемонии, когато в същия момент се води ожесточена война тъкмо с българите, но някак не е много прецизно да се каже "българи на византийска служба"!

...ето напипваш същността на проблема -българи на византийска служба -бол л

Някои даже станали императори -КонстантинВелика(в нашите източници Костадин цар),Юстиниан (Управда цар) и още някои друг.....

По тази логика днешните еврокомисари като Меглена Кунева и др. българи ли са или европейци???

но същите демонстрации се приписват и на русите - Игор, Владимир...

ми те да не са нещо по разблично по това време -българи-кимерийци и езичници .Какви да са им ритуалите. (виж. Дмитрии Иловайски - и пиенето на вино от череп на победен цар са "практикували"- то си еедин народ от Античността. Гети,кимери,кимбри,хини,българи,уруси...и все в един ареал)

Явно се иска нещо повече, за да оглавиш една империя или да я поробиш(???), а като минимум това е някаква програма за действие, някакъв нов алтернативен модел,.....

кава програма за действие какви стратегии какви пет лева- тази империя ти е разрушила столицата и ти си езичник. Какво повече ти трябва?

Защо в Римския сенат повтаряха до втръсване "Картаген трябва да бъде разрушен" .Ами защото Анибал беше минал Алпите и вече беше във вътрешният им двор.

Ето това е тологика на "холандски сини каски" - логика на скопци. Крум е така да кажем "първичната сила"- не може той да разсъждава така !

Поне аз така мисля.

Link to comment
Share on other sites

Плашиш ме, уважаеми ДанаилеВДимитров, но не повече от КГ125, който ще банне някого като стой та гледай, поради което викам да се върнем по/на темата! Досега неколкократно се позовавате на някакво сведение, че Василий І е знаел български? Има ли го някъде и какъв точно "български" е бил този език? В цялата Одринска мини-одисея има един момент точно по време на завръщането им, при който българският владетел (Омуртаг?) е повикан от Византия, за да помогне да се справят с бунта на славяните в Славиниите, което облекчило завръщането им. Въпросът, който би следвало да си зададеш е - какво точно е представлявало това твое понятие "българска власт", което намирате за напълно адекватно на византийска власт и оттам тръгват сериозните деформации, които допускате при анализа на събития и данни. Българското население все още е било предимно езическо, съставено от неконсолидирани докрай етнографски групи или дори етноси. Какъв "модел" искаш да предложи? Доминиращата партия едва ли е питаела някакви емоции към славянското море и всички глупости, че е освобождавала някого са просто от типа на онези в учебниците на азерския учен Буниатов, за който селджуки и османци освободили малоазийските и балкански си съплеменници, макара че те по онова време не са били там! Даваш ли си сметка че без християнство и азбука, без българскоезично богослужение и автономна църква, това население просто щеше да носи название не от етноним, а от топоним?! Какви прабългари е имало в Одринско?! Кимерийци - не, ами атланти са били тия дето ги сънуваш, ама не са знаели, че са българи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, не, любителите станаха толкова много и толкова плодовити, че почнаха да се драпат и помежду си. За Асен в Сирия вече е прекалено да се говори. Нещата отиват към любимата ми алтернативка с Лаодикийското кавханство.

Link to comment
Share on other sites

Е, не, любителите станаха толкова много и толкова плодовити, че почнаха да се драпат и помежду си. За Асен в Сирия вече е прекалено да се говори. Нещата отиват към любимата ми алтернативка с Лаодикийското кавханство.

Ооор Глишев, къде си бе "про"! Разбрахме, че от византология не отбираш - кажи нещо за Шеруудската гора, дето тръгнала да си ходи, та да понаучиме нещо за пиктите и моя прародител Болг от мъглявия Албион! Тука нЕкои от нас - любителите, объркаха Василий І с Василий ІІ, но въпреки това се чувстват в правото си да заплашват с административни санкции, щото когато един футболист не може да играе - става рефер, така е у наше село!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хе, първата мекица е за арменците :) Напие се човек, сбърка и вече аууу, всенародна радост от Ечмиадзин до Ани.

Майтапа настрана, аз може да не разбирам от византология, ама поне не си измислям фамилии, дето не съществуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тука нЕкои от нас - любителите, объркаха Василий І с Василий ІІ, но въпреки това се чувстват в правото си да заплашват с административни санкции, щото когато един футболист не може да играе - става рефер, така е у наше село!!!

Кхъм. не само се чувстват, но и сав правото; ама чак па некой се чувства заплашен ...

Link to comment
Share on other sites

Хе, първата мекица е за арменците smile.gif Напие се човек, сбърка и вече аууу, всенародна радост от Ечмиадзин до Ани.

Майтапа настрана, аз може да не разбирам от византология, ама поне не си измислям фамилии, дето не съществуват.

Онова за реферите го казах и се отнася и за теб, защото ние може и да сме лаици, но поназнайваме, а ти продължаваш да се вайкаш като шопа:" Е, те такова животно нема!" и да лепиш етикети като последна инстанция! Изобщо недей да допускаш, че нЕкой може да знае нещо, което ти не знаеш и така ще постигнеш много, вЕрвай ми! Аз поне като не знам нещо, не се вайкам и не го отричам! Мразим реферите, съдете ме!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Докажи бе, човек. Убеди ме. Автор, заглавие, цитат, страница. Каза, че са десетина. После се фръцна нещо. Пък на мен днес ми е професионален празник - Неделя на Тома Неверни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубаво и се радвам Кгб ,че сте се субрали кръга "глишев" и сте направили един форум и сте модератори в него. Но с вашите туристически познания сте до тук. Не правото на силата важи в историческата наука и колкото по рано го разберете,толкова поб добре и за форума и за всички вас и насй-вече за нас ентусиастите.

Аз досега не съм срещнал някой от вашия кръг да прегледа аргумента на отсрещната страна. Всеки път едно и също,всеки път двама трима модератори + глишев ,фронтмена започва с ехидни подмятания които във вашия кръг сигурно изглеждат научни ,но повпрвай ми това са си простотии и пошлости. Ето сега ,водят форумци спор .вие се намесвате и заплашвате,като че ли ще ви изядеме закуската.

Link to comment
Share on other sites

Именно - автор, съображение, източник, логика. А не лични атаки...

И аз съм за същото, но в случая първо беше личната атака, а после се търси оправдание и вече явно се демонстрира склонност да бъде научено нещо ново. Е да, ама - не! Късно е, изпуснал си е човек нервите, пропуснал си е шанса. А аз съм хитрий Иванушка и не пропускам да възпитавам! Следващия път ще знае как се търси и иска, защото в наше време, че и преди инфото е ценна стока! Толкоз от мен, че Fallout 3 ме чака, пък и по ми е интересен! Все пак ще чакам natan да ме светне за източника на сведението, че Василий ІІ е знаел, владеел някакъв български език, защото съм склонен да повярвам (има логика!), пък и ми се връзва с останалите представи за онова време!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

аз съм хитрий Иванушка и не пропускам да възпитавам! Следващия път ще знае как се търси и иска, защото в наше време, че и преди инфото е ценна стока!

А, не. Възпитанието тук не е твоя грижа и може да доведе до усложнена обстановка.

Хубаво и се радвам Кгб ,че сте се субрали кръга "глишев" и сте направили един форум и сте модератори в него. Но с вашите туристически познания сте до тук. Не правото на силата важи в историческата наука и колкото по рано го разберете,толкова поб добре и за форума и за всички вас и насй-вече за нас ентусиастите.

Аз досега не съм срещнал някой от вашия кръг да прегледа аргумента на отсрещната страна. Всеки път едно и също,всеки път двама трима модератори + глишев ,фронтмена започва с ехидни подмятания които във вашия кръг сигурно изглеждат научни ,но повпрвай ми това са си простотии и пошлости. Ето сега ,водят форумци спор .вие се намесвате и заплашвате,като че ли ще ви изядеме закуската.

"На себя посмотрите", както казват руснаците. Опитвам се да макрирам само някои и то съвсем общи граници на писане. По-добре тия неща да са ясни отсега, отколкото после някой да съжалява за отнетие достъп.

Затова предлагам на всички да се концетрират върху тезите и аргументацията им.

ПП

И стига вече с този кръг "Глишев", ти си единственият, който не разбра, че човекът си е съвсем реален и умен при това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Армандо,

Че населението край Адрианопол са "българи" ясно личи и от самоевакуиралите се от там,за които ни съобщава Скилица

"Някои знатни в Адрианопол,отличили се във военното командване,се плашели да не ги постигне същата участ,ако бъдат заподозрени,и се присъединили към Самуил. Те били Батаци,който избягал с цялото си домочадие, и Васил Глава,който избягал сам".

Ето един българин евакуиран с жените и децата ,а другия сам мъж.Някаква разлика от Крумовите времена ,никаква.Населението около Адрианопол симпатизирало на "българите".

По късно и един Батаци ще бъде Дук на Българите,тези от Великото Херцогство България.Друг Дук Геwрги ,най-вероятно от същата фамилия ще издава и собствени монети като Дук на Великото Херцогство България,по образец на венецианското гросо на Дандоло,който му е съсед в Зека.(това в туристическите справочници го няма)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не говорим за цяла Мала Азия (виж. проф д-р Г.Ценов,Раковски и т.н) и за посочената във арабските източници "българска граница "с Византия в Сирия(за справка виж П.Хилендарски и военните действия на Асен IВелики в Сирия и отново Армения?!? по времето на арабския шейх Калфила и Лъв Исавър)

Ганчо Ценов? О, не! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хитрий Иванушка, дрън-дрън. Ясно е, че такава фамилия "Акритас" не съществува, а Армандо, завалла, няма под ръка ни един източник по темата. Като оня път, дето беше се разграничил от себе си, та трябваше с цитати да му се напомня, че все пак е казал това, което уж не бил казвал :)

За умен не знам, ама все пак в кръга Г.Л.И.Ш.Е.В. членуваме отбрани ционистки идеолози.

Натанчик, споко бе, не съм модератор :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...