Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Да разбира се знае се мащабната акция с корабите. И как целокупното българско племе се било изнесло в другия ъгъл на ханството.Добре,че тия с корабите дошли,ами ако бяха нахлули турките изотзаде ,още нямаше да могат да се освестят,тъпите българи,пратени за зелен хайвер от хитрите ромеи.Само,че се пита в задачката,защо българите като държат де що има плавателни реки из Европа(от Пргага до Волга от дето дошли) ,те все с Д започват тези реки ,да не ги изброявам,как така нямат кораби по тези реки или поне да си платят на някои нормамни по граждански договор за услуга да им докарат някой и друг кораб. Как така става,че тези които живееха преди това там и ги наричаха скити(те и българите ги наричат ту скити,ту мизи и т.н) имаха кораби и ходеха да опустошават Мала Азия ,а тия после нямат и дромоните на друнгарите си се шетат из Дунав до Днепър дето се е издавила половината войска на Омуртаг необезпокоявани.

Човече, ти тотално си се омотал! Каква Прага, каква Волга? какви български набези с кораби към Мала Азия? Спри се, озапти се малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 159
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Natan-e, не знам дали си се занимавал с оригинали, но е изключително наивно да възприемаш всичко написано в тях като обективен факт. Буквалното или, както казваш, конкретно възприемане на сведенията е най-лесният за съвременния човек начин да си изгради невярна представа за миналото! Ако учените, изследвали тези източници преди нас не ни бяха оставили указания как да ги възприемаме и тълкуваме, щяхме да сме със същия интелект както читателите, за които те са създадени - средновековните набожни люде. Имаш пълното право да не се съгласяваш с препоръките им, но рискуваш да си останеш неразбран, защото и досега, дотук демонстрираш неясен изказ! За "македонците" по времето на цар Самуил - в никакъв случай не съм искал да игнорирам и не игнорирам възможността да са включвали различни етнически групи. Уточнението ми бе, че явно не са били българи, щом са били пленници при българите. Ти въвеждаш нов елемент - поданници на българската държава, противопоставено на ромеи, но по този начин наливаш вода в една чужда мелница, защото излиза, че тогава е имало и Македония и македонски поданици, която теза, надявам се, не поддържаш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Натан има впредвид готските нашествия от средата на IIIв.

Божо , смята ,че е върнал основаването на България с 50 години, но всички извори ,говорят за ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ , а не за основаване на ,дали е ''стара'' в случая няма значение Велика България.

Апропо, Боспорското царство , което е били командвано от проримски сармато-тракийски царе е било сменено от друга династия , която е започнала враждебни действия с Рим .

Така Натан обвързва скити, готи и българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност, основната част били пуснати още през 816г. съгласно мирния договор. Сред пуснатите е бил малкия Васко. Тези, които останали до 837г., били малка част от всички депортирани в периода 812-816г.

Което ясно показва етническата им принадлежност. Че те нямаше да искат да си тръгнат, нито империята щеше да полага такива усилия да ги върне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Което ясно показва етническата им принадлежност.

Toчно в случая , тя няма никакво значение. Ако априори приемем , че Василий е арменец, то населението е имало размити етнически компоненти - ''романизирани'' трако-македонци, елини, арменци, сирийци (ев.) и т. н.

Link to comment
Share on other sites

Toчно в случая , тя няма никакво значение. Ако априори приемем , че Василий е арменец, то населението е имало размити етнически компоненти - ''романизирани'' трако-македонци, елини, арменци, сирийци (ев.) и т. н.

Съгласен съм, Рицарю, и винаги съм поддържал мнението, че етническият произход е бил по-маловажен фактор от религиозната и конфесонална принадлежност в разглеждания период и регион. Но по-горе Натан приравнява поданниците на едно наскоро християнизирано царство - България, с поданниците на Византия, което в онези времена едва ли е било възможно и логично. Поне от гледна точка на един ромеец в онези времена - двата статуса са несравняеми!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Крум е нападнал Константинопол начело на войска от околните авари и славяни-в този случай ето тези авари и славяни са българите на Крум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Natan-e, не знам дали си се занимавал с оригинали, но е изключително наивно да възприемаш всичко написано в тях като обективен факт. Буквалното или, както казваш, конкретно възприемане на сведенията е най-лесният за съвременния човек начин да си изгради невярна представа за миналото! Ако учените, изследвали тези източници преди нас не ни бяха оставили указания как да ги възприемаме и тълкуваме, щяхме да сме със същия интелект както читателите, за които те са създадени - средновековните набожни люде. Имаш пълното право да не се съгласяваш с препоръките им, но рискуваш да си останеш неразбран, защото и досега, дотук демонстрираш неясен изказ! За "македонците" по времето на цар Самуил - в никакъв случай не съм искал да игнорирам и не игнорирам възможността да са включвали различни етнически групи. Уточнението ми бе, че явно не са били българи, щом са били пленници при българите. Ти въвеждаш нов елемент - поданници на българската държава, противопоставено на ромеи, но по този начин наливаш вода в една чужда мелница, защото излиза, че тогава е имало и Македония и македонски поданици, която теза, надявам се, не поддържаш!

A пък точно тук на територията на държавата на Самуил ,като преместват името България от Мизийската равнина и тя там на бившето си място става Патзинакия,и племената(етносите) мизийски,то пък там на запад започват да го наричат България,това изобщо не означава,че са преместили и целокупното племе обитаващо Мизиите и Скитиия. На новото място обаче,вече наречено България продължават да изкачат печати с надписи,архонт на драговитите ,и разни други драговитски неща. Те какви са ,с какво се различават от т.нар. архонт на българите,или са поддържава в държавата тема България която е поддържава на Византия и Византия като това Македония си го слага и си го написва където си иска на картата.Защо тази нова България която си има титли и религиозни и цивилни,дук на България и т.н. не е част от Историята ни ,кой определя и как се определя ,че тези преди това били ПБЦ,след този период Второ царство,а между тях всички тези с титли съдържащи името България и територия която е България се правят,че не съществуват,това било Византийска България,не била Българска България.като тази преди това и след това. Научно четене ли му казвали на това?

Пише Пугу в Азия,това било пишело БЪлгария,пишел някой географ от петте арменски теми ,разпрострени от средиземноморието до Каспийско море и защитаващи Империята от юг,така както от север са Българите,пише че чул в Кавказ да има някои пагури,ето и те били България,тук на балканите си съяествуват цивилни и военни структури носещи чистото име България,те не били България,научно решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но по-горе Натан приравнява поданниците на едно наскоро християнизирано царство - България, с поданниците на Византия, което в онези времена едва ли е било възможно и логично.

Е така е , ако ги разглеждаш през призмата на историографията от XIXв. Ако обаче , погледнеш през призмата от IX- Xв. България е ''Юдея"", а Византия - "Йерусалим".

А спомни си как се кефи и самия Василий , след като влиза в Охрид, какво пише и в какъв контекст го пише.

Link to comment
Share on other sites

Последните две становища след известен размисъл ме принуждават да се съглася - може би повече поради други странични, мои си аргументи, отколкото по вашите, но това си е дилектика! Всъщност малко пресилвате и позицията ви е някак радикал-историографска, подхожда за спорове на студенти, които на всяка цена държат да блеснат пред преподавателя. Симпатично, но не дотам рационално! Не разбрах последния намек Рицарю, къде и какво е писал за влизането си в Охрид имп. Василий ІІ или друг от негово име?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

За нас - българите, има категорични сведения, че родителите на Василий Македонец и самият той като дете са били пленници при хан Омуртаг измежду отведените на север одрински ромеи (вж. "Продължителя на Теофан", кн.V, § 4), което изключва вероятността да бъде българин. Името Скифа е неграмотен вариант на Ксифий! Също толкова "българин", колкото и имп. Василий І Македонец!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И не е Омуртаг , а е Крум и не са "отвеждани" на север ,а са евакуирани(с оглед предстоящето настъпление срущу Цариград) и не са "одрински ромеи" а главно одрински българи и Василий Македонец не е пленен а освободен от Крум(който му дава една ябълка)и той не е Василий а е Васил .

Иначе другото е така....

Колкото до това дали Скифа е "неграмотен" вариант на Скита (т.е Скитът)....може !

Може и Фракия да е неграмотен вариант на Тракия,а Афина на Атина,Феодосия на Теодосия и т.н и т.н

Евакуирани?! Боже Господи! Да не би да е предстояло преминаване на Крумовите танкове посред Адрианопол?

Сто пъти призовах админите да качат кръстещ се емотикон - става все по-необходим.

Link to comment
Share on other sites

За нас - българите, има категорични сведения, че родителите на Василий Македонец и самият той като дете са били пленници при хан Омуртаг измежду отведените на север одрински ромеи (вж. "Продължителя на Теофан", кн.V, § 4), което изключва вероятността да бъде българин. Името Скифа е неграмотен вариант на Ксифий! Също толкова "българин", колкото и имп. Василий І Македонец!

И не е Омуртаг , а е Крум и не са "отвеждани" на север ,а са евакуирани(с оглед предстоящето настъпление срущу Цариград) и не са "одрински ромеи" а главно одрински българи и Василий Македонец не е пленен а освободен от Крум(който му дава една ябълка)и той не е Василий а е Васил .

Иначе другото е така....

Колкото до това дали Скифа е "неграмотен" вариант на Скита (т.е Скитът)....може !

Може и Фракия да е неграмотен вариант на Тракия,а Афина на Атина,Феодосия на Теодосия и т.н и т.н

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Armando,

По рано в темата бях споменал за царуване на Давид и Самуил.Има го в "Летопис и родословие" на поп Йовчо от Трявна ,извадка по долу.От тук към "македонец","българин" намираме и :"арменец" който е научил български досущ Васил Македонец.Как се учи български ако е бил в небългарска среда с неговите преселени "македонци" . Братята със славянска майка в славянски град специално го учили този език ,а били най-умните на земята.

Или трябва да добавим и "арменци" като българи към "македонци" от Одрин и "българи" от Охрид- това е състава на ромейската армия разбила пацинаките в Мизия.(Ромеите наричат кагана на пацинаките василевс.И сключват 30 г мир. Преди това е покръстен най-тържествено отсам Дунав,където няма "българи". Те са около Солун и Охрид.)

За осиновяването, като предаване на властта не само в споменатия Рим,но и в средновековната българска държава,и то осиновени от жени-царкини са известни такива случаи-Яков Светослав,мисля и Ивайло.

Или след като в летописа по долу Давид и самуил са дадени заедно и един след друг не може да изключим предаването на властта чрез осиновяване(нима Стамболов не искаше от Богориди да го осинови ?)

"Летопис и родословие" на поп Йовчо от Трявна

23. Симеон силний 6412 904

24. Петър крепкий 6448 940

25. Борис 6476 978

26. Давид кроткий 6488 980

(зачертан заедно с годините)

27. Самуил арменин 6500 992

(годините зачертани)

28. Гавриил незлобивий 6522 1019

(името зачертано)

Link to comment
Share on other sites

Armando,

По рано в темата бях споменал за царуване на Давид и Самуил.Има го в "Летопис и родословие" на поп Йовчо от Трявна ,извадка по долу.От тук към "македонец","българин" намираме и :"арменец" който е научил български досущ Васил Македонец.Как се учи български ако е бил в небългарска среда с неговите преселени "македонци" . Братята със славянска майка в славянски град специално го учили този език ,а били най-умните на земята.

Или трябва да добавим и "арменци" като българи към "македонци" от Одрин и "българи" от Охрид- това е състава на ромейската армия разбила пацинаките в Мизия.(Ромеите наричат кагана на пацинаките василевс.И сключват 30 г мир. Преди това е покръстен най-тържествено отсам Дунав,където няма "българи". Те са около Солун и Охрид.)

За осиновяването, като предаване на властта не само в споменатия Рим,но и в средновековната българска държава,и то осиновени от жени-царкини са известни такива случаи-Яков Светослав,мисля и Ивайло.

Или след като в летописа по долу Давид и самуил са дадени заедно и един след друг не може да изключим предаването на властта чрез осиновяване(нима Стамболов не искаше от Богориди да го осинови ?)

"Летопис и родословие" на поп Йовчо от Трявна

23. Симеон силний 6412 904

24. Петър крепкий 6448 940

25. Борис 6476 978

26. Давид кроткий 6488 980

(зачертан заедно с годините)

27. Самуил арменин 6500 992

(годините зачертани)

28. Гавриил незлобивий 6522 1019

(името зачертано)

Затруднявам се да изразя мнението си, поради наличието на двама-трима супервайзъри, които ме обвиняват в проарменски пристрастия. Зная за хрониката на поп Йовчо и разбирам становището ти, но не мога да ти дам необходимите доказателства. Всъщност одринчани са носили разнообразна покъщнина, сред която изрично е упоменато - арменски килими! Така че добави ги - няма да сгрешиш! В цитираният от мен източник Василчо се изпикал в скута на Мортагон, така че не си измислям! Това че някой някога се е научил на някакъв език едва ли е достатъчно основание да го обявим, че спада към същия този етнос, който употребява този език! Аз например поназнайвам 7-8, но българският ми е роден! Ако имп. Василий Македонец беше българин, как партиарх Фотий щеше да му измисля родословно дърво от Аршакидите, след което двамцата са изискали потвърждение от Армения и са се намерили все някакви сведения! Всъщност патриахът го е изкарал още и от рода на имп. Константин Велики по майка (ВИГЛА) и това пообъркало нещата, защото роднините на майка му все още били живи и не знаели, че не са арменци! Както и да е, в тая тема не ми се говори за Комитопулите или за братята-просветители. Опитвам се да ти обясня, че Македонската династия няма български произход и че няма нито една средновековна личност, която наричат македонец и да е с такъв произход. Пък ти, ако ми докажеш обратното, може и да те черпя една каса 7-годишна Плиска Резерв! Дерзай!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата става все по-невероятна. Това с пленничеството на Василий при Омуртаг ме уби!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Темата става все по-невероятна. Това с пленничеството на Василий при Омуртаг ме уби!

Ама Глишев, ти това не го ли знаеше, бре, блогъре неуморни?. Омуртаг лично сменял памперсите на гордия Аршакидски потомък Василий, дето чак в края на живота си се научил да чете. А като навършил 12 години, Омуртаг със сълза в окото окачил на врата на Василчо косъм, който откъснал от власатите си гърди и му рекъл: "като стане напечено в Константиновия град, нагрей този косъм и аз ще долетя".

Обаче Омуртаг не могъл да преживее раздялата с обичания като роден син Васил и не след дълго се споминал, тъй като от рев отслабнал до 20 кг и умрял от изтощение. tooth.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Още по-интересантното е, че Василий , за да бъде отвличан и отглеждан от ювигито (айде да не е чак Крум, че много рано става), е трябвало да бъде роден към 830-а, да речем. И да е умрял, нали, у 1025 г. Тоз митичен Василий е като Карл Велики, дето според "Песен за Роланд" е чукнал къде двеста лазарника. Според същата достоверна поема пък цар Самуил е васал и помощник на емира на Сарагоса срещу Карл Велики (и следователно Самуил е роден близо двеста години преди... раждането си). Така че що ли се учудвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ой, пардон, шъ прощавате. Ама алкохолът не прощава, та оттам и грешката ми.

Добре де, ама и Василий І трябва да е роден към 30-те. Тогава сведението за Крум става проблематично.

Link to comment
Share on other sites

Ой, пардон, шъ прощавате. Ама алкохолът не прощава, та оттам и грешката ми.

Добре де, ама и Василий І трябва да е роден към 30-те. Тогава сведението за Крум става проблематично.

Ами, не съм го писал аз! Пък и други не са наясно каква е точната подредба и роднински връзки на хановете по онова време - първо Крум, а после... пак Крумесий. Виж там, занимавай се! И полека с ментетата. За неутрализиране - преди лягане 1 малка чашка арменски коняк!Проверено, действа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Крумесий" по времето на Василий І? Чак толкова къркан не съм :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Армандо,

ти сам доказа че македонци не е етнос по това време.

Ако приемем,че тази династия произихожда от района на Адрианопол и Васил се е родил там ,в територия в която е сменяна властта под която се намира на всеки 5-10-години и винаги се попада под една от двете римски власти в източната част на Империята,-или под т.нар. християнска(ромеи православни) или под т.нар. българска (българи-скитско безумие) . Или до тук половинка каса 7-годишна Плиска Резерв!А факта , че дотогава няма такова императорско име директно го изключва от ромеите и остават българите.

Ако обаче го извеждаме от цитираното по рано от мен съобщение,че са преместени само мъже.то Василчо се е родил на българска земя. И тогава и сега това директно го прави българин -или тук имам каса 7-годишна Плиска Резерв!

Когато Византия се бие е пацинаките в Мизия изпраща македонци от Адрианопол и българи от Солунско-Охридско.Това са римляните.Или виждаме че нито българин нито македонец са етноси.Българите са станали част,те са обединени в едно ,в една власт от Василий Втори.

Не такава е ситуацията по времето което разглеждаме-тогава има все още българска власт. И под тази власт се е родил Васил и е българин.

Ако не беше станал император щеше да е известен като Васил Българина ,Тома Славянина,Петър Българина ,Симеон Българина и т.н. В момента в който той става император той не може да бъде наречен българин.За да стане имп. той става пълноправен римски гражданин,римлянин,носител не само на правото да гласува (един вид пълни римски граждани и избира), но и на още по горната категория той да бъде избиран.

Доказателство за това намираме и в думите които срещаме в слово за мира от Дафнопат,че уж патриарха му казал на Симеон,че на него ромеите не могат да направят прозкинеза,поклон до земята към императора,защото той(Симеон) не бил римлянин.В резултат на което Симеон си бил намерил свещеници предатели които извършили каквото трябва.

Това се потвърждава още повече и от думите на узурпатора Роман (арменец ?) който пише ,че той по скоро търябва да се нарече император на българи и римляни.Какви права би имал Роман ако българи бе етнос и бе не само под чужда власт ,ами този етнос бе разбивал християните в десетки битки преди това.Той загубилия битка с етноса българи трябвало и той имал правото да се нарече император на българите и ромеите. Какво означава това .Само изреченото от Роман показва какво са българите в империята-властова институция над българите като част от римската държава.

Ето какво пише Зонара за един император, Михаил Рангаве 811-813 ,който има на служба от хората ,колонистите на Рим,наречени българи,свои българи,като тези на Мундо по рано,които се били разбунтували срещу него императора .

"След това той(Михаил Рангаве 811-813 б.а.) се отправил на поход срещу българите които опустошавали Тракийската област.Като успокоил с ласкави думи и щедри подаръци някои от тагмите,които се били разбунтували срещу него и го хулели открито той се завърнал в столицата."

Или Тервел имаше едни нему подчинени българи,Мундо,сега и Рангаве.

Защото в един момент една утвърдена гражданскоправна категория римско население,т.наричаните "българи" ги виждаме я на служба на различни господари..

И така при едното условие,ако В. е роден под българска власт той е българин. По другото ако е роден под ромейска е ромеин.Но след като не взема никакво предишно императорско име ,а става първия Василий е българин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По въпроса за Василий II, чували ли сте за песента за Битката при Ключ? Определено е много тъжна

Започва така:

" Било е месец листопад 'илядо и четиринайста,

битка неравна настана,битка за земя българска..."

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...