Отиди на
Форум "Наука"

Дравската операция (1945)


Recommended Posts

  • Потребител

Направил съм грешка! Аз писах, че германските дружини към този момент на войната са имали по около 800 човека. Да, но тава е на важните направления. При Драва те са имали численост около 200 човека!!! Че това е колкото една българска рота! Изглежда, че шестте германски дружини са били около 1 200 души общо! Това значи, че 297-ма пехотна дивизия - три полка (522-ри, 523-ти и 524-ти), всеки от по три дружини, е имала 1 800-2 000 човека боен състав!

Горното се подкрепя от следният пасаж на книгата "Отечествената война на България" - том ІІІ-ти.

Сапорца вече е във вътрешността на нашата отбрана,най-крайната северозападна точка от предвижването на германците, така че това най-вероятно е бил личния състав след настъпателните бойни действия. А и удара на 523 ПП е срешу Драва Чехи, както е видно от картата. Така че при Сапорца най-вероятно е дружина.

Относно немските танкове - имало е по-скоро на западния участък, където 2 ТА нанася удар между 57 СА и 1 БА.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тоест съотношението е било най-общо казано някъде 1,2-1,5:1 в полза на немците, крайно недостатъчно за успех.

Да дадеш източник за това съотношение на силите? Впрочем то се променя в хода на бойните действия.

Ползвам "Военното изкуство на българската армия 1885-1945" от полк. Игнат Криворов.

Книгата е излязла след 1989 г.

Та там пише, че когато противникът нанася удара срещу 4-и корпус, той създава превъзходство около 3,5:1, а с въвеждането на войските за контраудар то е променено до 2:1 вече в наша полза.

Успехът пък на Дравската операция според полк. Криворов се дължи в значителна степен на широкия маньовър със силите и средствата. В резултат на маньовъра непрекъснато се подобрява съотношението на нашите сили и силите на противника. Тук се има предвид въвеждането на второешалонната 16-а пехотна дивизия, която извършва преход от около 90 километра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1,2-1,5:1 е общото съотношение на задействаните немски части спрямо 3 пд.

3,5:1 имаме само на участъка на форсирането. 2 германски полка срещу до две български дружини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз казах в преден пост, но изглежда Крамър не е разбрал. Да взема и да го напиша на английски? Ние говорим за първият ден на операцията - 06-ти март!Картата, която постнах ясно показва, че Сапорца е в немски ръце. Освен това двата полка не са въведени в бой изведнъж и с всичките си сили, а постепенно, поради проблемите с прехвърлянето през Драва. Преминаването на частите им продължава през целия ден! Те просто не са имали никакво числено превъзходство.

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, точно на 6 март немците имат това превъзходство, двата полка едновременно форсират реката с гумени лодки срещу една дружина от 3 пд и една рота от съседната 11 пд. Касае се за предварително подготвено форсиране, не от движение.

Интересно е другото, по-горе има спомени на фронтовак, който твърди за 5 немски танка на предмостието. Танкове няма как да има, то се знае-германските дивизии са само пехота. Евентуално да са щурмови оръдия, и това означава да са прехвърлени по понтон. Някой може ли да даде информация за построен понтон от германиците на Драва?

И Емге, не съм Крамър, а Крамер, английския ми е втори език след немския ;)

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, Крамър ще да е на английски! С немският не съм добре.

Прехвърлено е само едно щурмово оръдие. След ликвидиране на предмостието е заловено от нашите войски, макар и повредено. Било е изоставено. За пръв път четох за него в извадки от дневника на Хегелман. Не мога да се сетя кой ден от десанта е бил. Цитата гласи: "Привечер пристагна един ЩУГ! Ще умра от радост! Всички се радват като деца". Танкове обаче, никакви не са имали.

Крамър:"Е, точно на 6 март немците имат това превъзходство, двата полка едновременно форсират реката с гумени лодки срещу една дружина от 3 пд и една рота от съседната 11 пд. Касае се за предварително подготвено форсиране, не от движение".

Да, но проблемите им са големи - не достигат понтонно-мостови средства, руската авиация има пълно господство, българската артилерия подлага на силен огън местата на форсиране, а българските части, които споменаваш са само най, най-предните. Хегелман казва същото: "Бомбардировачи и изтребители летят над Долни Михоляц и над преправата. Нямаме тежки оръжия, понеже мястото на преминаване (преправата - тя е за пехота) не позволява.

Пехотата ни настъпи на 3 км. и е спряна. Артилерийският огън на противника е много силен".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е добре де, но само въпросните най-предни части имат контакт с немците на първия ден от форсирането на Драва нали така (като изключим евентуално част от артилерията)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, те се справят с тях, но следват вторите ешелони, а след тях и третите (16-та пех. див. и руския 133-ти корпус)!Към това време дружините им са от по 100 човека!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В тактическо отношение германците действат перфектно, както обикновено. За подпалванета на нашите танкове с панцерфаусти, дето е посочено по-горе, оправдание може да се намери в това, че дори англичаните в Нормандия през 1944 г. пускат танковете да атакуват самостоятелно без пехота. Ханс фон Люк последното го описва в спомените си, книгата "Panzer Commander".

Единствено германците, също и руснаците след като придобиват опит, атакуват съвместно с танкове и пехота.

Немското настъпление иначе и като операция на карта изглежда добре - главен удар с 6 SS TA между Балатон и Веленце с цел да изтика съветската армия зад Дунав, спомагателен удар южно с 2 ТА между 57 СА и 1БА, както и отвличащи удари от юг с форсиране на Драва срещу нас и югоармията. С това се цели раздробяване на цялата групировка на 3 Украински фронт между Дунав и Драва и излизане на Дунав чак до Мохач. Въпросът е, че не е 1941, а е пролетта на 1945г.

Интересно ми е на мен ударът източно от нас през Драва срешу югоармията как се е развил. До колкото знам югославците е трябвало да бъдат спасявани от нас и руснаците.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вероятно така ще да е станало. И все пак сме си свършили работата - изпълнили сме задачата и не сме пуснали немците да достигнат Мохач, може и да са били малко, но за тях най-характерното е че почти през цялата война се бият срещу по-многоброен противник и в повечето случаи побеждават, но не и в този.

Ами ако нас ни нямаше там? Руснаците щяха ли да смогнат да отделят достатъчно сили да покрият и този участък? Дори и да го бяха направили тогава пък за сметка на това частите северно от Драва щяха да издишат и можеше и да не удържат удара на 2-ра ТА. В такъв случай остава югославските партизани да спират немците при предмостията, тях ги е бивало да щуреят по босненските чукари, ама на открит фронт срещу немците веднага щяха да се окендзат ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Участъка на 1 БА е доста дълъг - 130 км. Както и да го погледнем осигурява южния фланг на съветската армия. Не знам после защо не са ни признали за съвоюваща страна. Всъщност най-големите милитаристи са политиците, не военните.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами отново по политически причини. Тя войната както казват си е просто продължение на дипломацията с по-различни средства само че. А и в първия етап от т.нар. Отечествена война не успяваме да изпълним исканията на съюзниците да отрежем пътя за отстъпление на изтеглящите се немски части от Гърция и Югославия, то и е нямало как де, но може и да са го ползвали като формален аргумент после.

Интересно обаче при контранастъплението при Балатон немците хвърлят 3 танкови армии (общо 877 танкове и щурмови оръдия) и нито един от тях не е излязъл срещу нас с изключение на 1 щурмгешутце).

Ето карта на цялата операция, на южния участък се виждат и българските и югославските части.

360_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дравската "епопея".

Поради ограничения в обема на файловете ще е така, макар че не ми харесва.

Дравските боеве - 6-ти март 45-та.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колеги-това което мога да добавя са старческите раскази на един царски офицер(зенитчик)!

Унгарците са бягали от нашите като опърлени-те са очаквали не хора,а зверове с по няколко крака и вълкодавски очи!

Дядо ми се е сражавал в редовете на 6-та беломорска дивизия(след реформите са я наричали по всякак си)-след тях нашите по примера на руснаците са минирали пътищата за отстъпление!

Няколко от нашите офицери ,които командват предните линий са убити или взети в плен от немците!

Прекрасно нашите исползват зенитни оръдия против укрепени НП и точки!

Когато са големите атаки -от страна на немците_то наще артерелисти в ръкопашни схватки гасят устрема на противника!

За пехотата знам -че когато са носили ранените и умрели те _са заклевали останалите да щурмуват(резултата е няколко не санкционировни арт и пехот атаки-които доста пообъркват немците)!

Знам че-руските катюши правят фурор и в нашите редици и в немските(едните просто отстъпват а ние в АТАКА)

Знам че-дядо ми е участвал в парада на победата в Виена заедно с наши части!

Знам че в Дравската операция сме свалили няколко самолета(дядо е свалил 1 и още два е подбил-без заповед от командването ни)!

Знам че по грешка-нашите помислили че Берлин е паднал и открили огън от всичи оръдия-резултата е че ком.батите погребвали снарядите в ковчези за

да не се узнае кой колко е стрелял)!

рс:някой знае ли колко нески самолета са свалени в дравската епопея?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шеста Бдинска, а не Беломорска! След реформите, червените може да са я наричали и Гаврилгеновска!

Аз пък имах един друг дядо, който ми разправи съвсем различни истории!

Германците не са имали самолети при река Драва!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чета оригиналите, по които са направени тези файлове, понеже от години не ги бях чел, и просто не мога да разбера философията на създателите на българската военна историография, отнасяща се до "Отечествената" война.

Никакъв обективизъм! Всички неуспехи се приписват на субективният фактор - времето било лошо (право, не е за война), патроните свършили (и няма кой да донесе други), убили командира (и войниците се изплашили), казали им да атакуват на юг, а те атакували (по погрешка) на изток, това или онова станали ненадейно(!)(като че ли са на излет в Пирин и внезапно се появили шваби) и какво ли не още. Най-много се оправдават с числеността - много шваба, много нещо! Цяла Германия е излязла срещу нас, зер сме важни!

Как може да има хора, които да приемат това за чиста пара?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шеста Бдинска, а не Беломорска! След реформите, червените може да са я наричали и Гаврилгеновска!

Аз пък имах един друг дядо, който ми разправи съвсем различни истории!

Германците не са имали самолети при река Драва!

Имало е Германски бомбадировчики!!!

Това съм го слушал лично от ген.Стойчев-у дома бивши командири от царската армия се събираха често и разсказите им ги помня!Даже се готвеха да издават книга с спомените на офицерският състав!!

Ето спомените на един от тях!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да споменем между другото, че имаме и флотско участие в операцията :smokeing: - българския миночистачен катер "Христо Ботев" превежда колони от съветски влекачи и шлепове в участъка между Белград и Нови сад и това при плаващи ледове по реката. Ледохода е бил мощен, така че войниците освен с пръти се налагало да мятат и ръчни гранати за да го отблъскват (!) - това в предполагаемо минно поле. Ескорта му всъщност прехвърля 1-ва българска армия на брега. Тук срещам информация за атака на Луфтвафе, при която един немски самолет паднал в реката, само че свален от руската авиация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам че атаката е била късно вечерта или рано сутринта!Войниците с спали в землянката(дядо ми се е разбудил от тътена на бомбите)!

Когато искочил на вън видял 3 немски бомбандировача,сам заредил и открил огън-1 самолет е свален а другите 2 са подбити но се измъкват!Около 30мин след това идва ген.Стойчев със Семерджиев и задават въпроса-Кой е открил огън?Когато дядо ми тговаря -АЗ,ген.Стойчев задава вапроса-А вие получавали ли сте заповед за това?И допълва-вие знаете ли ,че това са български самолети !!?Тогава дядо ми отговаря(когато се събираха у дома всичките се се учудваха как на дедо ми е стигало смелост да отговори така)-срам за българския зенитен офицер ако не може да отличи немски от Български самолет!

Тогава дотичва полит комисаря (не помня точно названито на полка и първото ииме на полит комисаря-него винаги го наричаха Янев и че бил попски внук и че е родом от село Лозен) и още от далеч започва да вика-Къде е тоя храбрец,къде е тоя човек,-той ми спаси ...толкова войници....толкова коне и боеприпаси,дайте ми да го разцелувам!

За тези свой действия е награден с кръст за храброст 2ра степен!Ордена е с царските регали-просто социалистически тогава не е имало!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...