Отиди на
Форум "Наука"

Дравската операция (1945)


Recommended Posts

  • Потребител

Harcok a drávaszabolcsi-hídfőben

A pécsi csoport kutatásaira építve 2006-ban erre a területre tervezzük a bolgár-magyar közös kutatótábort.

Programfelelős: Dávid Ferenc

2006-ban információgyűjtés és terepbejárások folytak. Pénzügyi nehézségek miatt nem sikerült a bolgár fél Magyarországra utazása.

В 2006 година продължавахме събиране на информация и обхождане на терена. Поради липса на финанси българската страна не успя да допътува до Унгария.....

По горното май само за себеси говори.....

:lac: :lac: :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе Крамър, ти искаш да разбереш истината или искаш да вярваш в това, в което ти се иска?

Дневника на полковник Хегелман, дружинен командир намерен убит на 19-ти март пише:

Противникът от всякъде настъпва. Хората ми се държат като герои. От трите дружини сме останали 150 души. От моята дружина - 50 човека. Искаш ли да ти постна веднага източника - другаря Димитър Гилин? Три дружини са един германски полк бе! Хей! Ти се подиграваш с моя интелект!

???

Нещо не схващам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, така сме! Едни схващат, други не. Затова имаме ДжиЕсЕми - благодарение на тези, дето плюехме, но за нещастие на някого, те схващат! К'во да правиш - семка. Ех, пишките им не са толкова големи, като нашите, но те казват: Пъхнете си ги отзад!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Всъщност тежеста на битката е изнесена от три полка от 3 балканска дивизия.Доста трудно е да се прецени какви немски части воюват срещу тях но може да се приеме че с резервите хвърлени по късно става въпрос за две пехотни дивизии.Плюс евентуално поддържащи части и няколко танкови батальона.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-горе се твърдеше за 6 български дивизии срещу 4 германски полка. Демек цялата 1 БА.

Тук в БС по темата. Картите дават представа за съотношението на южния участък:

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?7537-%C1%FA%EB%E3%E0%F0%F1%EA%E0%F2%E0-%E0%F0%EC%E8%FF-%EF%F0%E8-%C4%F0%E0%E2%E0/page3

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тия карти показват, че срещу нас е стоял цял армейски корпус. Но в участъка на пробива май наистина немците са действали само с 2 пехотни полка, т.е. най-много 5000 души, ако са били в пълен състав.

По принцип замисъла на немците за чувал в южния отсек при Балатонската операция никак не е лош, проблема е, че съвсем са нямали с какво да го извършат...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

До 1 дивизия и още 1 пехотен полк, които също се съмнявам да са били пълни по стандартните разчети. Но въпреки това започваме наше контранастъпление към реката. А и да не забравяме, че участъка на бойните действия е сравнително тесен, така че немските войски не са малко като за него.

А също така мисля, че 2-ра танкова армия на немците май не е достигнала до нас, руснаците би трябвало да са я спряли, но може и да е имало наши подкрепления там. За съжаление книгите които имам тук са от ония с червените корици, фраш с патетичност и високопарни слова и минимум конкретни данни :(

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е карта от книгата "Отечествената война на България" - том 3-ти. Тя показва действията на 6-ти март 45-та - първият ден на немското нападение. Два немски полка - 523-ти и 524-ти т.е. шест дружини.Германските дружини от него време са от по около 800 човека. Това е 297-ма пехотна дивизия. Срещу нея са две български дивизии - 3-та и 11-та (около 30 000 души).

Завзетият от тези сили периметър е толкова голям, че просто не може да бъде смелен (осигурен) от тях! Българите непрекъснато въвеждат в боя резерви, а германците нямат такива. Нещо повече, през целият ден прехвърлянето през реката на тези шест германски дружини продължава. В резултат на тази подробност до вечерта те са принудени да се отдръпнат назад, скъсявайки периметъра (вижте легендата).

Даже при Бунархисар българската армия не може да се похвали с такъв успех, какъвто имат тези шест немски дружини!

post-4826-016146900 1309904316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Емге това е само първия ешалон.Немците също имат резерви разбира се.Които въвеждат в боя - още един пехотен полк и цяла дивизия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ударът е основно срещу 3 пд. В боя участват само две дружини от най-левия полк на 11 пд. 11 пд е на широк фронт по реката в един ешелон и няма как да вземе по-голямо участие в боевете.

29 пп дето контраатакува на схемата е от състава на 3 пд, като в случая е корпусен резерв.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да фронтът на Първа българска армия си е 130 километра и два полка и при най добро желание няма как да го атакуват.Мога само да кажа два неща:

1.Паника в някой български щаб може и да е имало но паническо отстъпление и бягство на български войски няма.

2.Германското настъпление е спряно преди пристигане на съветските подкрепления.Те са използвани само за контранастъплението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, аз никъде не съм казал, че има паника в българските войски, защото те и хабер нямат! Аз казах, че паника цари във всички български щабове от долу до горе, понеже те пък, не знаят какво точно става.

Точно така, германското настъпление е спряно много преди пристигането на руснаците. Пък те не са били и нужни. Една българска дивизия е абсолютно достатъчна да се справи със ситуацията, още първия ден, в случая трета, понеже тя превъзхожда германците многократно и в хора и в артилерия. Изглежда обаче, че в този случай навитостта е по-важна.

Ресавски, какви войски немците са имали във втори и трети ешелон не е важно, защото ние обсъждаме първият ден! А картата показва ясно! Аз вярвам на тази карта, макар че е червена!

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е не подценявай фактора изненада.Никой не е очаквал подобно настъпление.Разбира се това не говори добре за българското разузнаване а и за българската войска като цяло /явно са смятали че войната е приключила/.Така че германския удар им е дошъл буквално от нищото.При положение че танковете на Жуков на са на половин преход от Берлин /и всеки момент се очаква да го щурмуват/ а англо-американците контролират едва ли не цяла Западна Германия кой може да очаква решително контранастъпление в унгарската равнина?И какъв е смисъла от него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за какви танкове става въпрос?

Това научен форум ли е или форум за комунистически измислици?

Това не съм го видял. :) Искаш да кажеш, че при Дравската битка не сме имали танкове?

За участие във втората фаза на войната към 8 януари 1945 г. е сформирана сборна бронирана дружина (командир майор Гюмбабов) в състава на първа българска армия с 22 танка PZ-4 (това са всичките останали годни :)). В Дравската и в Мурската операции, и особено при овладяването на линията Маргит, са загубени 11 танка и 6 щурмови оръдия.

Командира майор Иван Гюмбабов сменя четири горящи танка в битката при Драва. По-късно през 1945 г. обаче е убит.

Има един интересен спомен на Цветана Антонова - една от първите говорителки на Радио София с майор Иван Гюмбабов.

Тя е първата жена в България (а може би и в света), отишла на работа с...танк. :Oo: През зимата на 1944 г. бях дошла да навестя родителите си и трябваше да се върна за вечерната смяна, си спомня тя. Застанах на Орлов мост. Нямаше никакво движение, а вече се смрачаваше. И изведнъж виждам как един танк завива откъм бул. "България". Веднага се сетих, че Танковата бригада също е евакуирана в Нови хан и махнах с ръка. Танкът спря и един капитан ме вкара вътре. Каза ми, че ме познава по име и знае къде работя, иначе не би ме взел, защото е абсолютно забранено. Това бе знаменитият Иван Гюмбабов, който през 1945 г. загива на фронта в самия край на войната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е реплика на Емгето на спомените на Тодор Анастасов, които бях постнал:

Когато германците унищожиха трите танка, които бяха на ж.п. линията срещу Драва Соболч, той (ген. Благодатов) така изригна, такава псувня му тегли, и тогаз на генерал Трендафилов му се обажда и започна… да го реди. Ами неправилно, защото ти си пуснал тия три танка на голото поле, непосредствено. И те, германците, с три танкови юмрука ги запалиха.

Или репликира твоето мнение за немските танкове? Не става ясно - няма цитиран текст.

Редактирано от Panzergrenadier
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тези 3 танка трябва да са били унищожени с противотанкова артилерия, щото не ми се вярва в двата немски пехотни полка да е имало танкове, може би в егерската дивизия по-късно да е имало, но пак е малко вероятно. Танковете им са на другото направление срещу руснаците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се Панцергренадир, че го написах без да поясня! Гледам да пестя време. За германски танкове говорех, защото и в "Бойна слава" имаше постове с подхвърляния, че немците при Драва имали танкове.

Българските войници при Драва не са се поникьосали, защото цялостната картина не им е била известна. Тя е била старателно прикривана, точно за да не се паникьосат. Дори малките командни инстанции, като командувания на взводове, роти и батальони не са имали хал-хабер, че германският удар е троен - срещу ІІІ-ти Украински фронт, срещу нашия ІІІ-ти корпус и през р.Драва. Говоря за първите няколко дни. Чак след като командуването се убеждава, че немското настъпление се задъхва, то започва да пропуска информация за цялостната обстановка и по-надолу, главно чрез фронтовите вестници - "Фронтовак" (ежедневник) и хумористичния "Часовой" (седмичник).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Направил съм грешка! Аз писах, че германските дружини към този момент на войната са имали по около 800 човека. Да, но тава е на важните направления. При Драва те са имали численост около 200 човека!!! Че това е колкото една българска рота! Изглежда, че шестте германски дружини са били около 1 200 души общо! Това значи, че 297-ма пехотна дивизия - три полка (522-ри, 523-ти и 524-ти), всеки от по три дружини, е имала 1 800-2 000 човека боен състав!

Горното се подкрепя от следният пасаж на книгата "Отечествената война на България" - том ІІІ-ти.

post-4826-072390100 1309992062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Имали ли са немците танкове при Драва?Според художествената литература да.Говоря за "Зарево над Древа",Павел Вежинов и т.н.Но кои немски танкови части са взели участие /ако е имало такова/ - това не мога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...