Отиди на
Форум "Наука"

Дравската операция (1945)


Recommended Posts

  • Потребител

Щом техните действия не са посочени в нито един източник, нищо не мога да кажа. Ако са били един-два, все едно че нищо. То, не че руснаците, като са имали въздушно господство, че то е променило нещо. Нещата се решават на земята, но с няколко войника нищо не става!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да не би самолети да е имало срещу 3-ти корпус?

Ами срещу 1-а българска армия е била атаката, само че преди да достигне Драва - някъде между Белград и Нови сад, докато са я прехвърляли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами срещу 1-а българска армия е била атаката, само че преди да достигне Драва - някъде между Белград и Нови сад, докато са я прехвърляли.

Не мога да твърдя категорично!Но в паметта ми останало че е било около някаква река-защото преди това БА е правила понтон и е бил як обстрел тогава(нашите са дали много жертви при преминаването)!И другото е че много скоро след това(а може и преди това) следва настъпление към Дравите(и там зенитките на право мерене са разстреляли кубето на Унгарската църква-щото там е бил немски НП!

Знам че дядо ми е единственният зенитчик дето е свалил немски бомбандировчик през тази ОПЕРАЦИЯ!Факт е и това,че никаде не се упоменава(наверно е срамно да признаеш че едва 1 самолет е свален през това време(един бог знае),но кръста за храброст е налице и хората които идваха у дома се отнасяха с дядо ми с уважение)!На мен ми се иска да узная кога и как се случило това и има ли някакви факти за него!Ако имате възможност помогнете-мисля че нашите зенитни воиски също ще са благодарни!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Във Военния архив в Търново, в документите на частта му може би има бойни донесения за това сваляне. Дай им максимално точни данни за дядо ти, набор, населено място, ако знаеш и частта му и званието му, може да отговорят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Найден Величков Христов!

22.01.1921г!

Роден в с.Шийковци(Шииковци или Шияковци-просто названието се е сменяло)Софийска околия(сега област София-апропо там Радич воевода в местноста Радичевич е водил последния си бой)!

За чина за сега нищо не мога да кажа,в септември живи здрави ще се върна в РОДИНАТА и ще дам по-точен отговор(между другото той е получил един спец пропуск в който е написано, че всички съюзнически сили са длъжни да му оказват съдействие, независимо къде се намира и по какъвто и да е повод(ще пробвам да го отсканирам)! -или е подпорудчик или по-малкия чин(младши офицерски състав)-в последните фази е командир на батареята в която е служил!

В битката за София е служил на Слатинския редут и бил командир на зенитно оръдие!

Там е арестувал немски войници за мародерство(като военна милиция),които краднали прасетата от къщите (мисля че такива факти също не са отразени в нашата военна история!)!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Седми март 45-та! Втори кошмарен ден(!) Агонията продължава(!)

Ударът през Драва е буквално занимавка, отвличаща вниманието! Защо изобщо му се отдава такова значение? Говорим за противник, който е със смешни възможности, а срещу него е половината армия на България!!!

Дравските боеве - 7-ми март 45-та.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Осми март 45-та. Трети ден.

До момента, аз не мога да кажа, че виждам някаква епопея в описаните събития. Че то, ако това е епопея, как да наречем нещата в завоя на Черна?

Дравските боеве - 08-ми март.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както ще видите, информацията с всеки изминат ден е все по-малко и по-малко. Явно на другарите не им се говори за едни и същи неща, провалени или не водещи до успех. За тези провалени или не водещи до успех неща обаче, е прахосан животът на много хора!

Дравските боеве - 09-ти март 45-та.doc

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, щурмовото оръдие няма как да са го прехвърлили с лодки, значи е имало стабилен понтон, как така толкова дни съветската авиация не е успяла да го разруши?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дравските боеве - 12-ти март 45-та.

Прав е Бин Ладен, като казва, че срещу мотивирани хора нещата са много трудни!

Дравските боеве - 12-ти март 45-та.doc

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дравските боеве - 13-ти март 45-та.

Както виждам патриотизма на всички се изпари! И аз бях така, понеже се интересувах детайлно и разбрах, че е али-бали. Не е като да четеш за Люлебургас!

Дравските боеве - 13-ти март 45-та.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дравските боеве - 15-ти март 45-та.

На практика, този ден германското командуване при Драва взе решение за отстъпление.

Дравските боеве - 15-ти март 45-та.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз просто винаги съм обичал да се подигравам на червените, използувайки тяхната собствена глупост. Тъпи са, като гъби! Просто симпатия към тях могат да имат само прости хора, които или не са в час или не искат да са в час.

Обърнете внимание на следният пасаж (той е от стр.168-ма на книгата "Отечествената война на България 1944-1945" том ІІІ-ти):

post-4826-098908600 1313181025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така! А сега вижте друг пасаж, от друго червено издание:

Забелязвате, че в горният пасаж се казва: загубите на Западния и Дравския участък са 1 357 убити. В този пасаж обаче, се посочва цифрата 1 294, но забележете само на Дравския участък. Пък и частите, разпределящи тези загуби са все от Дравския участък!

Ха вярвайте на такава историография!

post-4826-092286200 1313181984_thumb.jpg

Редактирано от eMGeto
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дравските боеве - 13-ти март 45-та.

Както виждам патриотизма на всички се изпари! И аз бях така, понеже се интересувах детайлно и разбрах, че е али-бали. Не е като да четеш за Люлебургас!

Съмнявам се че тези факти ще направят някой по-малко патриот ;) тук мисля почти всички признават неоспоримите качества на немския войник и това, че нашия не може да се сравнява с него. Но вече обсъдихме причините за това. Много по-големия натрупан опит на войските им, доста по-доброто командване на тактическо ниво, доста по-голямата мотивация на войските им да се бият и тн. Докато ние там при Драва отбиваме номера, това дори е някъде на майната си далеч от нашата земя, реално ние там се бием за свободата на югославците, на всеки вече му е ясно че райха ще се сгромоляса в най-скоро време, за какво да си дават зор и да рискуват излишно?

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...