Отиди на
Форум "Наука"

Откъде идват древните гърци?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

На много места в извори и интерпретации се говори, че древните гърци (знам, че терминът не е достатъчно коректен, но го използвам за улеснение) са пришълци в земите, които по-късно са известни като Елада, Византия и т.н. Ще ми помогнете ли обаче с информация и мнения откъде всъщност идват тези племена и какви са по произход, с кого са родствени?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Индоевропейци са, идват от север. Родствени с траки, славяни, келти, германци и т.н., по-точно с предците им. Подозирам, че протогръцките племена някъде в Македония през 22 век пр.н.е. са се разбирали с прототракийските си съседи без преводач.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Има следи от пожарища в по-ранните поселища приблизително в 22-20 век, след които археологическата култура се сменява с ранен вариант на ахейската. Предполага се, че именно тогава ахейците са дошли в днешна Гърция. Иначе признаците са косвени - примерно това, че обител на боговете им е далечният северен Олимп, съдим че някога са живеели в подножието му.

За толкова ранен период няма писмени данни по обективни причини - писмеността в района не е била позната, поне не и във вариант, който би записвал хроники.

Другата голяма гръцка група - дорийците, достигат средна Гърция едва през 12 век, за тогава вече имаме и подробности, макар и доста митични.

Ако задаваш въпроса с оглед на глупостите на Зиези - е ,те са просто глупости. Не идват от Египет и не са търгаши. Разбира се отделни родове имат източно, главно Малоазийско произхождение, но мащабна миграция от тази посока не е отбелязана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не съм чела теоритите на Зиези, просто се опитвам да си изясня този неясен за мен въпрос, тъй като съм срещала различни версии, а самата аз не съм ровила специално да проверявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То това вярно е някакъв фундаментален въпрос. Ами голяма част от предците на някогашни и днешни европейски народи са се появили от Азия. Де да знам, Жан-Пол Ру твърди, че степите постоянно раждат нови народи. Не че хората се пръкват от нищото в тревата, разбира се. Но като се увеличи населението на степите, то се обединява в нови съюзи и племена и тръгва да си търси нова родина. И това се е повтаряло няколко пъти в историята - обикновено с огромни последици за Европа, а и за Мала Азия, Сирия, Месопотамия, Иран, Индия, Китай...

Гърците, траките, италийците, келтите, германите и славяните са няколко групи народи от индоевропейското езиково семейство, които са навлезли по различно време в Европа. Всички те са минали през земите на днешна Украйна, северно от Черно море и са се придвижвали - някои на юг, други на запад.

Първите "гърци" в това, което днес е Гърция, са ахейците, които построяват Микена и Тиринт. Те ползват бронзови оръжия и сечива, не яздят конете си, а ги впрягат в колесници, може би носят култа към Олимпийските богове, говорят някакъв индоевропейски, от който произхожда гръцкият, усвояват един вариант на критското линеарно писмо и общо взето се появяват по тия места може би в ХVІІІ в. пр. Хр. (плюс-минус стотина години, предполагам). Родствени са с траките, с македоните, с идващите по-бавно дорийски гърци, които ще донесат желязото, с италийците (от които произхождат сабини и латини), но не и със старото население на днешна Гърция - т. нар. пеласги и минойци. Ако имам неточности, някой по-запознат ще ме поправи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би е необходимо да се добави, че пришълците от север се смесват с и асимилират езиково завареното население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това, което е написано в изворите за най-древната история на Елада има до голяма степен легендарено. Ето един кратък преглед на по-ранната история по Пароския надпис.

Пеласгите са тракийско племе, което е имало миграционна вълна към Гърция. Макар гръцкото крайбрежие в един по-късен момент да се оказало благоприятно за корабоплаване и позволило на гърците да направят един голям културен скок, във времето преди корабоплаването ги правело доста изолирани. Затова в първото голямо културно влияние върху населението сошло от живеещите в много по-благоприятни от стопанска гледна точка земи. После корабите променили всичко - благодарение на културния обмен при търговските контакти, тяхното развитие се развило вече много по-бързо.

Археологическите данни са доста относителни, защото в ранния си етап елините не са били на някакво по-високо равнище от степните народи.

Пък и няма етнически чиста нация, етно-гените винаги са в движение. Отчита се голямото движение на маси. Но пък малките промени са непрекъснат процес. Може да се види и в шоуто на Слави "Добре дошли в България" - утрешните българи ще потомци на тези хора от различни народи и раси. Винаги е било така.

А за идеята за египетско присъствие на Балканите заслугата не е на Зиези, а на Херодот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, ако приемем, че пеласгите са най-старото население по тези земи, самите пеласги откъде са се появили? Сори за фундаменталния въпрос, но някак си още не мога да си подредя картинката:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Добре, ако приемем, че пеласгите са най-старото население по тези земи, самите пеласги откъде са се появили? Сори за фундаменталния въпрос, но някак си още не мога да си подредя картинката:)

Според Робърт Грейвз (а Бог знае дали трябва да му вярваме, човекът все пак е бил перко, макар и талантлив) пеласгите и критските минойци идват от Африка. От Либия, по-точно и вероятно се родеят с населението на Египет. А са тръгнали да пресичат Средиземно море заради засушаването в северноафриканските райони (настъплението на Сахара). Май най-старите, доста стилизирани бели каменни фигури - т.нар. еладска скулптура трябва да е създадена от това население. Пак според Грейвз това население живее в някакъв идилично-разюздан матриархат, а от някакъв момент ползва и бронз. Да пукна, ако знам дали може да се говори за някаква близост между пеласгите и създателите на Варненския некропол. Всъщност само археологията и може би нещо интерпретативно по най-примитивните пластове на митологията върши някаква работа тук.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинявам се ако въпросът ми не е точно по темата, но не съм много компетентен по тази тема. Интересно ми е дали има някаква връзка между пеласгите и обитателите на старозагорските неолитни жилища и медните мини (не конкретно с тях, но с хората от това време)? Знам, че е голям интервал от време, но нищо конкретно не съм чел, дори само някоя теория за този период в пра-историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според Робърт Грейвз (а Бог знае дали трябва да му вярваме, човекът все пак е бил перко, макар и талантлив) пеласгите и критските минойци идват от Африка. От Либия, по-точно и вероятно се родеят с населението на Египет. А са тръгнали да пресичат Средиземно море заради засушаването в северноафриканските райони (настъплението на Сахара). Май най-старите, доста стилизирани бели каменни фигури - т.нар. еладска скулптура трябва да е създадена от това население. Пак според Грейвз това население живее в някакъв идилично-разюздан матриархат, а от някакъв момент ползва и бронз. Да пукна, ако знам дали може да се говори за някаква близост между пеласгите и създателите на Варненския некропол. Всъщност само археологията и може би нещо интерпретативно по най-примитивните пластове на митологията върши някаква работа тук.

Личи си кой е чел 'Златното руно'...

И да не съм чул лоша дума за Робърт Грейвз, понял?

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Йонийците със сигурност са северно ие племе сродно , навярно с траките и скитите , но собствено Данай и неговото черно племе , колкото и да се пъне Торн си е египетско-финикийски пират.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Робърт Грейвз (а Бог знае дали трябва да му вярваме, човекът все пак е бил перко, макар и талантлив) пеласгите и критските минойци идват от Африка. От Либия, по-точно и вероятно се родеят с населението на Египет. А са тръгнали да пресичат Средиземно море заради засушаването в северноафриканските райони (настъплението на Сахара). Май най-старите, доста стилизирани бели каменни фигури - т.нар. еладска скулптура трябва да е създадена от това население. Пак според Грейвз това население живее в някакъв идилично-разюздан матриархат, а от някакъв момент ползва и бронз. Да пукна, ако знам дали може да се говори за някаква близост между пеласгите и създателите на Варненския некропол. Всъщност само археологията и може би нещо интерпретативно по най-примитивните пластове на митологията върши някаква работа тук.

Същото твърди и Тойнби. И в това има голяма доза логика. Това съвпада и с посоката на заселване на евразия.

В духа на Калинянакиевите емоционални възклицания като "не мога да разбера каква е тая мания по варварството" ще кажа не мога да разбера каква е тая мания по севера. Ако говорим за изконното, най-първото население тука на нашия регион, ами от юг идва, откъдето са се разселили първите хора, не е никак странно. На север нищо не е имало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За старозагорските неолитни обитатели и пеласгите да се изкаже някой археолог, аз съм прост архивист със спомени от малко археология в първи курс.

ОК, то и за Испания, Британия и Галия се твърди, че първоначално са заселени от кроманьонци през Гибралтар. Та нищо чудно с Крит и Гърция (и със Сицилия и Италия) също да е така. А прадедите на пеласгите да са от либийски произход, да се родеят с прадедите на баски, британски предкелтски гойдели, може би и с жителите на Старозагорско и със създателите на Варненския некропол. Не знам нито дали може да се говори за последователни заселвания, нито какви са връзките между населенията от палеолита до бронзовата епоха. Това е много време, а писменост, разбира се - йок. Малко интерпретации по митологията и повечко археология, това е.

Алва е прав, че в ония далечни хилядолетия на север буквално не е имало нищо. Хората така или иначе са били малобройни дори в южна Европа, а на север са настъпвали бавно - с оттеглянето на ледовете (не са знаели, че глобалното затопляне се задава със страшна сила, завалиите).

Обаче ако смелата датировка на Варненския некропол е вярна, към 5000 г. пр. Хр. вече си говорим не за някакви ловци и събирачи, а за скотовъдци, може би и земеделци с установена религия, със социална стратификация, с металообработване и торевтика - абе, развиваща се култура. Може би едва ли не на път да стане на цивилизация, кой знае? Имахме такава тема. Моя позната археоложка копаеше в Караново и Провадия и ми е разправяла, че това население дори е търгувало със сол, златни предмети и какво ли не още по черноморските брегове. Търговията им вероятно е била разменна, де. Не знам дали домонетните форми - декоративните стрелички и брадвички - са техни.

Поправете ме, ако бъркам - заселването на Европа от тези предполагаеми африкански кроманьонци, които развиват първите археологически култури тук, трябва да е започнало към 10 000 г. пр. Хр.? И пак тогава е краят на ледниковия период?

Може би някъде откъм 7000 г. пр. Хр. е швейцарският Йоци със стрелите (горкият, неговата история по някакъв начин ме трогва всеки път като се сетя). В тия предисторически времена обаче съм напълно бос. Нивото ми е на общата култура на любознателен осмокласник.

И вече към 2500 г. пр. Хр. се започва едно културно строителство - не си е работа. То не е минойски Крит, не е еладска островна култура, не е Стоунхендж, не е чудо. Контакти с Египет, Мала Азия, Финикия и Сирия, абе историята вече си задвижва колелцата. Обаче към 2000-1800 идват лошите индоевропейци (гърци, траки, македони, илири и италийци, а после и келтите, последвани от цяла сюрия германи, иранци, славяни, а на това отгоре се присламчват угро-фини и тюрки) и изпортват работата. То индоевропейци има и в Мала Азия, де - те нали идват от неопределения изток и някъде преди черно море, а може би и преди Каспийско се разделят в две посоки.

И оттам нататък вече четири хилядолетия нещастие след нещастие заливат Европа откъм Ориента :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека разсъждаваме логично. Да видим минойската цивилизация. вариантите са два. Или са дошли от север, или от юг. И в двата случая тези хора са бягали от нещо, което ги е мъчило или на север, в Европа, или на юг, в Африка.

Нещо е ходило по петите им, и хорицата са били принудени да отстъпват, отстъпват, докато пред очите им не изникне морската шир. Изправени пред нея, не са имали друга алтернатива, освен да се хвърлят в отчаят опит да я преодолеят, или да загинат. Успешното справяне с морското предизвикателство е дало тласък на създаването на първата европейска цивилизация.

Нека видим какво има на север и на юг. През онзи период балканите са рай. Тука се зараждат първите европейски аграрни цивлизиции. Няма логика хората да изоставят плодородните полета на тракия и да се юрнат към скалиста и суха елада, па и да стигнат до полупустинен остров.

Какво става на юг. Ами северноафриканската джунгла прогресивно се превръща в пустиня. Ето това е, от което са бягали хората. Прекосили са морето, бягайки от сушата, и са се заселили на първия годен за живот остров. а някои сигурно са стигнали и по-на север.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, да, това звучи добре и аз го споделям. Балканите са били Елдорадо на най-древните народи. Далеч от безрадостния север и от жестокия юг.

Сега трябва да направим сценарий за филм: "Саблезъбият жрец", посветен на първите култури на Балканите. Трябва да има вражда между два народа, да е отделено внимание на страшните оргии и жертвоприношения на матриархатните пеласги и изпълнена с противоречия любовна история между горда матриархатна пеласгийска царица-нимфа и горд патриархален индоевропейски вожд-колесничар. Тя - знойна африканка (като Калипсо във филмчето на Холмарк за Одисей), той - зноен червенобрад варварин. Ще удари "Краля-Скорпион" и "Конан Варварина" в земята. Всъщност Дуейн Джонсън може да пусне някой мускул в ролята на варварина, щото бате Арни поостаря.

Обаче като казвам африкански произход, очевидно либийските прадеди на критяните и пеласгите не са негроиди. Относително светли са. Вероятно чернокоси, да, но и египтяните, и критяните в изображенията си определено не са чернокожи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Определено, кафяво-червеникави са по изображенията и критяните и египтяните, докато египтяните изобразяват кушитите и нубийците от юга мастилено черни, разликата между другото и днес се забелязва отличително там.

Колкото до произхода и преселението на древните гърци определено е пълно със спорни и митологични елементи. Но топонимите от ранноеладската епоха (30-20 в. пр.н.е.) с окончания -итос и -сос не са индоевропейски. Вечес идването на индоевропейците ахейци картината се променя. Това което е сигурно, че през Микенската епоха двата им основни клона - еолийци и йонийци се разселват на юг и изток по островите до Мала Азия, но това става постепенно, чрез продължително мирно съжителстване, както и чести войни с местното средиземноморско население, но не и като някакъв номадски набег или планиран военен поход. На юг в Пелопонес вече се намират дорийците и аркадийците и оттам заселват Крит и създават Микенската цивилизация.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Йонийците със сигурност са северно ие племе сродно , навярно с траките и скитите , но собствено Данай и неговото черно племе , колкото и да се пъне Торн си е египетско-финикийски пират.

Ах колко мразим гърците и колко не ни се ще даже да са индоевропейци. Предпочитаме да ги изкараме цивилизовани търговци /търгаши по вашему/, които са завладели /как ли?/ земята на невинните пеласги, дето всъщност били българи.

Ще се изповръщам. Писна ми от пренасяне на антипатии от 20 век, върху реалии 35 века по-стари и от четене на зиезистки глупости. Рицар, ще трябва да ти се карам както Глишев ти се кара. Не падай до нивото на повечето неграмотни автохтонци, а мисли преди да пишеш.

Данай и данаидите са една легенда, но тя по никакъв начин не се отнася за прозхода на елините, а в най-добрия случай за един род. В митологията има и сведения за други герои, дошли от изтока - Пелопс, Сизиф, Тантал, Кадъм. Но в най-добрия случай може да им дадеш роля, подобна на ролята на норманите в Русия - малки групи имигранти. Не те са определяли етническия облик и произход на масата от елините.

Освен това не виждам защо сте се вманиачили на тема пеласги. Първо не са единственото племе, кото е обитавало Балканите тогава /ами лелегите например?/, второ - нямаме данни за някакви кой-знае какви техни културни достижения, и трето - те не са траки. Херодот ги е и заварил, пише за тях, пише и за траките, но не го приравнява.

Колкото до твърдението ти, че племето на Данай било черно, т.е. - привиждат ти се негри в Аргос - милосърдно ще го отдам на злупотреба с някои приятни вещества.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

За старозагорските неолитни обитатели и пеласгите да се изкаже някой археолог, аз съм прост архивист със спомени от малко археология в първи курс.

ОК, то и за Испания, Британия и Галия се твърди, че първоначално са заселени от кроманьонци през Гибралтар. Та нищо чудно с Крит и Гърция (и със Сицилия и Италия) също да е така. А прадедите на пеласгите да са от либийски произход, да се родеят с прадедите на баски, британски предкелтски гойдели, може би и с жителите на Старозагорско и със създателите на Варненския некропол. Не знам нито дали може да се говори за последователни заселвания, нито какви са връзките между населенията от палеолита до бронзовата епоха. Това е много време, а писменост, разбира се - йок. Малко интерпретации по митологията и повечко археология, това е.

Алва е прав, че в ония далечни хилядолетия на север буквално не е имало нищо. Хората така или иначе са били малобройни дори в южна Европа, а на север са настъпвали бавно - с оттеглянето на ледовете (не са знаели, че глобалното затопляне се задава със страшна сила, завалиите).

Обаче ако смелата датировка на Варненския некропол е вярна, към 5000 г. пр. Хр. вече си говорим не за някакви ловци и събирачи, а за скотовъдци, може би и земеделци с установена религия, със социална стратификация, с металообработване и торевтика - абе, развиваща се култура. Може би едва ли не на път да стане на цивилизация, кой знае? Имахме такава тема. Моя позната археоложка копаеше в Караново и Провадия и ми е разправяла, че това население дори е търгувало със сол, златни предмети и какво ли не още по черноморските брегове. Търговията им вероятно е била разменна, де. Не знам дали домонетните форми - декоративните стрелички и брадвички - са техни.

Поправете ме, ако бъркам - заселването на Европа от тези предполагаеми африкански кроманьонци, които развиват първите археологически култури тук, трябва да е започнало към 10 000 г. пр. Хр.? И пак тогава е краят на ледниковия период?

Може би някъде откъм 7000 г. пр. Хр. е швейцарският Йоци със стрелите (горкият, неговата история по някакъв начин ме трогва всеки път като се сетя). В тия предисторически времена обаче съм напълно бос. Нивото ми е на общата култура на любознателен осмокласник.

И вече към 2500 г. пр. Хр. се започва едно културно строителство - не си е работа. То не е минойски Крит, не е еладска островна култура, не е Стоунхендж, не е чудо. Контакти с Египет, Мала Азия, Финикия и Сирия, абе историята вече си задвижва колелцата. Обаче към 2000-1800 идват лошите индоевропейци (гърци, траки, македони, илири и италийци, а после и келтите, последвани от цяла сюрия германи, иранци, славяни, а на това отгоре се присламчват угро-фини и тюрки) и изпортват работата. То индоевропейци има и в Мала Азия, де - те нали идват от неопределения изток и някъде преди черно море, а може би и преди Каспийско се разделят в две посоки.

И оттам нататък вече четири хилядолетия нещастие след нещастие заливат Европа откъм Ориента :)

Май скоро някой е чел Мария Гимбутас?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уви, дори не знам коя е Мария Гимбутас. Е, ако жената е съгласна с моите трактовки - права е ;) Не, майтапът настрана, наистина ми е непозната. Впрочем, митът за Данаидите може и да е някакъв вариант на исторически спомен за идването на пеласгите от Африка, защо не примесен с по-новия исторически спомен за смесването на пеласгите с индоевропейци. Разбира се, като казвам "може", имам предвид, че е възможно, а не че е 100% сигурно.

Уорлорд, дорийците не идват ли след ахейците?

Романе, нямам против Грейвз, адски е увлекателен. Проблемът е, че приписва неща, които може и да са убедителни за предгръцкото население, на келтите. Директно скача от неиндоевропейци на индоевропейци. Иначе при него има гениални скокове. И нямам предвид "Златното руно", то все пак е само роман (макар и много хубав). Говоря за "Бялата богиня" и "Гръцките митове". Впрочем, като четях личните му бележки към митовете, останах с впечатлението, че интерпретативните му решения са изключително добри. Може би дори прекалено добри, за да бъдат верни :) Но така или иначе, нещата, предположени от него - за матриархатния култ, притъпен в постепенно смекчавани традиции на жертвоприношението - намират потвърждение в примери, които съмият той не е давал (което в случая говори добре за изложението му). Например последователното принасяне на царските синове в жертва, за да се продължи царуването на бащата, се намира далеч не само в мита за Кронос. Същият мотив е запазен в началото на "Сага за Инглингите" на Снори. Лудница!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека разсъждаваме логично. Да видим минойската цивилизация. вариантите са два. Или са дошли от север, или от юг. И в двата случая тези хора са бягали от нещо, което ги е мъчило или на север, в Европа, или на юг, в Африка.

Нещо е ходило по петите им, и хорицата са били принудени да отстъпват, отстъпват, докато пред очите им не изникне морската шир. Изправени пред нея, не са имали друга алтернатива, освен да се хвърлят в отчаят опит да я преодолеят, или да загинат. Успешното справяне с морското предизвикателство е дало тласък на създаването на първата европейска цивилизация.

Нека видим какво има на север и на юг. През онзи период балканите са рай. Тука се зараждат първите европейски аграрни цивлизиции. Няма логика хората да изоставят плодородните полета на тракия и да се юрнат към скалиста и суха елада, па и да стигнат до полупустинен остров.

А няма ли възможност да са бягали от Черно море? Босфора и Дарданелите са преляли преди 5000 - 7000 години и са превърнали тогава сладководното езеро в море, като нивото се е вдигнало със 100 метра. И сега знаем, че повечето села са под морското равнище. Само дето не ми се струва логично да бягат от едно настъпващо море (Черно море) към друго море - Егейско.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да , има случайно народ в Европа да не се извежда от Скитите ,а да пишат че произхожда от гърците ??? Няма.

Гърци ,елиниъте са сандали, тюфлеци , крадци, пиратчета и треторазрядни играчи, не става даже за един пасианс ...:whistling:

Меровингите,които стават Каролингите били дошли от сверното Черноморие ,а преди това били наследници на Троянците. За Британците и Скотите(пиктите) същото. Римляните и те наследници на троянците. Никой от древните европейци не се извежда от гърците, много странно нали. :vertag:

Всеки иска да тракър или поне скит :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Поправете ме, ако бъркам - заселването на Европа от тези предполагаеми африкански кроманьонци, които развиват първите археологически култури тук, трябва да е започнало към 10 000 г. пр. Хр.? И пак тогава е краят на ледниковия период?

Поравям те :) - 10 хил. г. пр. Хр. е края на ледниковата епоха. За заселването на Европа повече в тази тема http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7882

Може би някъде откъм 7000 г. пр. Хр. е швейцарският Йоци със стрелите (горкият, неговата история по някакъв начин ме трогва всеки път като се сетя). В тия предисторически времена обаче съм напълно бос. Нивото ми е на общата култура на любознателен осмокласник.

Йоци е на 5300 г. ВР т.е. на 3300 г. пр. Хр. За него повече тук http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8359&view=findpost&p=83585

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Рицарю...

Което какво общо има с разглеждания тук въпрос за навлизането на индоевропейци в Европа в ХХ в. пр. Хр.? Аман от автохтонския начин на говорене, честно.

И си досадно неточен в патоса си. Имената на народите се пишат с малки букви. Средновековните легенди надали осветляват произхода нанай-ранните култури в Европа (не мога да повярвам, че пиша толкова банално изречение, но има хора, за които самоочевидното е забулено в неизвестност). "Тюфлек" не е исторически термин, Меровингите не са Каролинги и не са народ, а династия. Може би ги бъркаш с франките. И никой не твърди, че самите Меровинги са дошли от бреговете на Черно море. После, не самите Меровинги и дори не французите от ХV в. си присвояват троянско потекло, а османският султан пише писмо на френския крал, в което изтъква общия им троянски произход, което вече е малко по-друга работа. Скотите пък не са пикти, разбира се.

Логически е глупаво да изведеш произхода си от все още съществуващ народ. Нормално е да си прикачиш потекло от вече изчезнал или направо легендарен, така че в случая е нормално от гърците да произхождат само самите гърци.

С уточнението, че българите в един момент се обявяват за мирмидонци, пък мирмидонците (опа) се оказват в ахейския стан пред Троя. Или пък част от римляните извеждат произхода си от коринтянина Евандър. Значи на това отгоре има народи, които не смятат за срамно да имат нещо общо с гърците, а ти пак се оказваш неточен в детайлите.

С една дума, пак се обади като автохтонист по въпроса за износа на ориз от Тайван към Хаити. Казвам го без лошо чувство. Просто спри да смяташ, че е нещо ценно на всяка цена да се омаловажават гърците. И бъди по-коректен в детайлите. Това всъщност никак не е трудно.

Благодаря, Елемаг!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...