Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
  • 5 месеца по късно...
  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Кало, Дали и Джорджо де Кирико са ми едни от любимците! :)):

Опредено имат добри работи... и за харесвам сюрреализма и неосюрреализма.

А доколкото разделение по стилове .. е това е малко груба класификация, но върши работа .. донякъде. :)

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Опредено имат добри работи... и за харесвам сюрреализма и неосюрреализма.

А доколкото разделение по стилове .. е това е малко груба класификация, но върши работа .. донякъде. :)

Поздрави Б.

Не , че отричам напълно сюрреализмът ,сигурно и той има своята ниша в изкуството , но все пак с нищо реализмът не отстъпва на сюрреализмът .

Според мен една реалистическа творба може цял живот да виси на стената без да омръзне , докато сюрреалистическите картини втръсват именно заради нерелиастичното компановане на сюжетните елементи.Много реторично става всичко в сюрреализмът.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подкрепям горенаписаното. Не обичам сюрреализма, но Салвадор Дали ми харесва по изключение :)

Link to comment
Share on other sites

Здравей Warlord ,

Подкрепям горенаписаното. Не обичам сюрреализма, но Салвадор Дали ми харесва по изключение :)

Радвам се че и ти мислиш като мен .

Действително Салвадор като баща на сюрреализма заслужава полагаемите се почести и уважение . Но така или иначе сюрреализмът не можа да пусне корени в изкуството , оказа се един фоерверк.

Особенно ми хареса подписът ти :

Всяка една война в човешката история винаги завършва с абсолютно един и същи резултат: гарвани - 1000 точки, хора - 0 точки.

Тери Пратчет

Въздействаща мисъл , и най важното -много вярна !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подкрепям горенаписаното. Не обичам сюрреализма, но Салвадор Дали ми харесва по изключение :)

Салвадор Дали - сюрреалист? Той поне не се определя като представител на този стил...

Това със стиловете е една много груба класификация, която аз много много не възприемам. Звучи, все едно да разделим хората на дванадесет типа, според знаците на зодиака.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравей Warlord ,

Радвам се че и ти мислиш като мен .

Действително Салвадор като баща на сюрреализма заслужава полагаемите се почести и уважение . Но така или иначе сюрреализмът не можа да пусне корени в изкуството , оказа се един фоерверк.

Особенно ми хареса подписът ти :

Всяка една война в човешката история винаги завършва с абсолютно един и същи резултат: гарвани - 1000 точки, хора - 0 точки.

Тери Пратчет

Въздействаща мисъл , и най важното -много вярна !

А мислили ли сте, че ви харесва, защото не е типичен сюрреалист.... Нищо, че се забъркал с Бунюел :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, не настоявам, че Дали е най-типичния представител на сюрреализма, аз лично не държа особено на максималната коректност в стиловите терминологии що се отнася до изкуство, ако въобще е възможна.

Ами не съм се замислял много, но най-вече ми харесва защото за разлика от колегите му мога да разбера какво ми представя на платното си :) но иначе като цяло тези течения подложили на ревизионизъм реализма в изкуството като модернизъм, кубизъм, дадаизъм и тн. са ми ужасно скучни, направо безмислени.

Link to comment
Share on other sites

Здравей Б.Богданов ,

А мислили ли сте, че ви харесва, защото не е типичен сюрреалист.... Нищо, че се забъркал с Бунюел :sneaky2:

Е, не само ние двамата мислим , че Салвадор Дали е сюрреалист :

Испански сюрреалист

Но едно нещо наистина не мога да преглътна в творбите на Салвадор Дали . Това нещо е липсата на чувство за какъвто и да било колорит.

Голям художник действително , но с ампутирано чувства за колорит . Цвят има , но колорит отсъства! Няма го оня благороден колористически полъх който срещаме при постимпресионистите.

Link to comment
Share on other sites

Здравей отново,

А, не настоявам, че Дали е най-типичния представител на сюрреализма, аз лично не държа особено на максималната коректност в стиловите терминологии що се отнася до изкуство, ако въобще е възможна.

Ами не съм се замислял много, но най-вече ми харесва защото за разлика от колегите му мога да разбера какво ми представя на платното си :) но иначе като цяло тези течения подложили на ревизионизъм реализма в изкуството като модернизъм, кубизъм, дадаизъм и тн. са ми ужасно скучни, направо безмислени.

Да , съгласявам се с теб , но искам да добавя като върхът на сладоледа именно дадаизма . Според дадаистите дадаизмът трябва да отрича всичко та дори и дада !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е сюрреализма и импресионизма са доста различни. В импресията има смисъл, тя все пак се стреми да загатне внушение от реалността но с по-различни методи, докато сюрреализма може да бъде абстрактен колкото си иска.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато формата стане свръхсвободна, изчезва и съдържанието, и самото изкуство. За щастие никога окончателно..

Нещо такова се случи със симфоничната музика,чиито образци от последните 30 години са като цяло сбор от хаотични умопобъркващи звуци от значение само за малцина тесни специалисти... че и те май вече не знаят какво слушат.

Тъй и с изобразителнот изкуство на 20 век.

Link to comment
Share on other sites

Е сюрреализма и импресионизма са доста различни. В импресията има смисъл, тя все пак се стреми да загатне внушение от реалността но с по-различни методи, докато сюрреализма може да бъде абстрактен колкото си иска.

Да, така е.

Именно затова постимпресионизмът е надживял времето си , именно защото действа директно на човешките емоции и визуални усещания.

Не случайно казват, че това което е направил Сезан всички останали художници го повтарят през всички години след Сезан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Здравей Б.Богданов ,

Е, не само ние двамата мислим , че Салвадор Дали е сюрреалист :

Испански сюрреалист

Но едно нещо наистина не мога да преглътна в творбите на Салвадор Дали . Това нещо е липсата на чувство за какъвто и да било колорит.

Голям художник действително , но с ампутирано чувства за колорит . Цвят има , но колорит отсъства! Няма го оня благороден колористически полъх който срещаме при постимпресионистите.

Здравей,

Кой съм аз да оспорвам информацията, публикувана във викито?:post-20645-1121105496::lac::)

****

Моето мнение е, че Дали може да бъден третиран като сюрреалист само за известен период от творческата му кариера, който не е продължил кой знае колко дълго време. А самият Дили не се определя като сюрреалист в маса от интервютата.

...

Но да се върнем към творчеството му.

***

Това нещо е липсата на чувство за какъвто и да било колорит.

Голям художник действително , но с ампутирано чувства за колорит . Цвят има , но колорит отсъства!

***

Това твърдение не ми стана съвсем ясно ...

След като прочетох, поста ти, се замислих какви недостатъци се забелязват в картините му...И се сетих, че в една от картините му е със счупена перспектива. Има смесване между точкова и фотографска. Не знам, дали това е тенденциозно търсен ефект или не, но мен лично ме дразни.

....

Като цяло, творчеството на Дали адски ми допада...

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

Здравей,

Кой съм аз да оспорвам информацията, публикувана във викито?:post-20645-1121105496::lac::)

****

Моето мнение е, че Дали може да бъден третиран като сюрреалист само за известен период от творческата му кариера, който не е продължил кой знае колко дълго време. А самият Дили не се определя като сюрреалист в маса от интервютата.

...

Но да се върнем към творчеството му.

Това твърдение не ми стана съвсем ясно ...

След като прочетох, поста ти, се замислих какви недостатъци се забелязват в картините му...И се сетих, че в една от картините му е със счупена перспектива. Има смесване между точкова и фотографска. Не знам, дали това е тенденциозно търсен ефект или не, но мен лично ме дразни.

....

Като цяло, творчеството на Дали адски ми допада...

Поздрави Б.

Бих искал да се спра на последните два абзаца във постингът ти :

Това твърдение не ми стана съвсем ясно ...

След като прочетох, поста ти, се замислих какви недостатъци се забелязват в картините му...И се сетих, че в една от картините му е със счупена перспектива. Има смесване между точкова и фотографска. Не знам, дали това е тенденциозно търсен ефект или не, но мен лично ме дразни.

....

Като цяло, творчеството на Дали адски ми допада...

Казах го достатъчно категорично . Салвадор Дали не е колорист и няма данни да бъде колорист . Колористическото чувство в художникът не се научава , така както не се научава и музикален слух да речем . Човек се ражда с колористическо чувство или па с музикален слух.

Колористи наспорил Господ в изобразителното изкуство . За съжаление Салвадор Дали не е от тях . В колоритно отношение работите му са на ниско ниво, да не кажа посредственно.Вгледай се в картините му , постави ги до постимпресионистите и сам ще се убедиш .Разликата е огромна , в колористическо отношение има пропаст между Салвадор Дали и между великите постимпреонисти.

Ето Сезан :

1158.jpg

Ето Салвадор Дали :

svetyt.jpg

Ето и Ван Гог :

VanGogh-Irises_1.jpg

Виж как стои в колоритно отношение между двамата постимпресионисти.Липсва му цветови диапазон и се сили да кресне единственно в синьото небе , но това не спасява положението . Липсва му топлоходност в картината .Липсва му дозиране на цветовите акценти от различен цветови характер.Липсва му колоритен строй . Освен Синьото в небето всички останали цветове са във една охровата амалгама която прави живописта изсушена.

Е, това не омаловажава разбира се направеното от Дали .Той има своята ниша в изобразителното изкуство . Величественното здание на изобразителното изкуство ще бъде ошутено без Салвадор Дали.

Link to comment
Share on other sites

Бих искал да се спра на последните два абзаца във постингът ти :

Казах го достатъчно категорично . Салвадор Дали не е колорист и няма данни да бъде колорист . Колористическото чувство в художникът не се научава , така както не се научава и музикален слух да речем . Човек се ражда с колористическо чувство или па с музикален слух.

Колористи наспорил Господ в изобразителното изкуство . За съжаление Салвадор Дали не е от тях . В колоритно отношение работите му са на ниско ниво, да не кажа посредственно.Вгледай се в картините му , постави ги до постимпресионистите и сам ще се убедиш .Разликата е огромна , в колористическо отношение има пропаст между Салвадор Дали и между великите постимпреонисти.

Ето Сезан :

1158.jpg

Ето Салвадор Дали :

svetyt.jpg

Ето и Ван Гог :

VanGogh-Irises_1.jpg

Виж как стои в колоритно отношение между двамата постимпресионисти.Липсва му цветови диапазон и се сили да кресне единственно в синьото небе , но това не спасява положението . Липсва му топлоходност в картината .Липсва му дозиране на цветовите акценти от различен цветови характер.Липсва му колоритен строй . Освен Синьото в небето всички останали цветове са във една охровата амалгама която прави живописта изсушена.

Е, това не омаловажава разбира се направеното от Дали .Той има своята ниша в изобразителното изкуство . Величественното здание на изобразителното изкуство ще бъде ошутено без Салвадор Дали.

За да докоснем и някой формализми в изкуството предлагам малко Op Art :

А ето и малко Pop Art с помоща на компютърна програма Gimp Tutorial:

Link to comment
Share on other sites

Опредено имат добри работи... и за харесвам сюрреализма и неосюрреализма.

А доколкото разделение по стилове .. е това е малко груба класификация, но върши работа .. донякъде. :)

Поздрави Б.

А какво ще кажеш за Amazing hand art :

А и това е изкуство :

Link to comment
Share on other sites

Колоритът е главното изразно средство на импресионистите :

А постимпресионистите завоюват нови висоти в колорита.

Пол Сезан прави ревплюция в живописта преди 100 години и от тогава насам художниците правят това което той е открил :

Ей на това му се вика колорит! Всеки квадратен милиметър от картината е наситен с животрептущи багри , не боядисва а колорира.Има силно развито чувство за топлоходност е светлоходност в картината.

Много е велик!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Виж как стои в колоритно отношение между двамата постимпресионисти.Липсва му цветови диапазон и се сили да кресне единственно в синьото небе , но това не спасява положението . Липсва му топлоходност в картината .Липсва му дозиране на цветовите акценти от различен цветови характер.Липсва му колоритен строй . Освен Синьото в небето всички останали цветове са във една охровата амалгама която прави живописта изсушена.

Това е така, но Дали не се стреми да бъде колорист-живописец, той предава по по-различен начин внушенията си, творбите му често се доближават и до плакат например. Просто го вкарваш в различна категория сравнявайки го вече с творците от постимпресионизма, когато той се е развивал Дали вече е бил на други вълни. Някои неща не е коректно да се сравняват, като графика със скулптура например, макар и в нашия случай да не е чак толкова радикална разликата. А и монотонността на багрите не е задължително да е минус в една картина, всичко зависи от това какво искаш да кажеш с нея, по същия начин и някои от крещящите багри могат да дразнят с прекалена изразителност и открояване едни през други както често се наблюдава у абстрактните творби.

Link to comment
Share on other sites

Здравей Warlord,

Това е така, но Дали не се стреми да бъде колорист-живописец, той предава по по-различен начин внушенията си, творбите му често се доближават и до плакат например. Просто го вкарваш в различна категория сравнявайки го вече с творците от постимпресионизма, когато той се е развивал Дали вече е бил на други вълни. Някои неща не е коректно да се сравняват, като графика със скулптура например, макар и в нашия случай да не е чак толкова радикална разликата. А и монотонността на багрите не е задължително да е минус в една картина, всичко зависи от това какво искаш да кажеш с нея, по същия начин и някои от крещящите багри могат да дразнят с прекалена изразителност и открояване едни през други както често се наблюдава у абстрактните творби.

Не бих се нагърбил да отричам това което ти казваш .Нещо повече , аз мисля по подобен начин. Никога и през ум не ми е минавало д умаловажа делото на един такъв знаменит художник като Салвадор Дали.

Аз просто акцентирах на факта , че ако търсим живопис при Салвадор Дали няма да намерим такава стока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харесвам сюрреализма. Фотографската яснота и детайлите, еклектизма, съчетаването на неочаквани неща, привкуса на кич. Изобщо естетиката и духът на двайсетте години ги обожавам - ардекото, модата, литературата. /Както и прерафаелитите преди тях/.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...