Отиди на
Форум "Наука"

Съкровището от Врап


Recommended Posts

  • Потребител

Добре е да добавим и находката от Велино,снимката,ако не греша, беше пусната от Маготин в БС,тази тук е същата,само малко съм я поизчистил,така да се каже

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде е Велино, може ли подробности?

Че грифонът защо се смята за аварски ??

Защо само аварски - в ПБД грифоните са много и всякакви - мраморни, бронзови ...

Link to comment
Share on other sites

Ето и колан с подобно грифонче от Преслав:

096_3a.jpg

Горното и това с грифона по-скоро са прабългарски.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Винаги съм се чудил откъде идва необикновената поулярност на грифоните в ПБЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Винаги съм се чудил откъде идва необикновената поулярност на грифоните в ПБЦ.

Персийско влияние вероятно, а може и да е стар мотив от степите. Лъвове също има доста.

Плюс това се откриват големи прилики между нашите храмове (в основи) и храмовете на огъня. В книгата си Стефан Бояджиев разкрива приликата между типовете на ханските жилища в ПБД и сасанидските дворци, като по този начин бракува очевидно невярното реконструиране като базилики.

Има голяма прилика в орнаментите:

За това говорех.

Link to comment
Share on other sites

Значи въпросният унгарски музей е Buda History Museum,ето още няколко снимки с аварските артефакти

Подвесните колани и съставният лък са прабългарски, но унгарците по принцип си го премълчават това и представят всичко като собствено свое, а онова, за което не може да се направи това - като аварско, но не и българско!??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подвесните колани и съставният лък са прабългарски, но унгарците по принцип си го премълчават това и представят всичко като собствено свое, а онова, за което не може да се направи това - като аварско, но не и българско!??

По принцип съставните лъкове са били употребявани от всички степни народи,като лъковете на отделните народи са имали свои специфични конструктивни особености,за съжаление нямаме никакви надеждни данни за българските лъкове,у нас са намирани само отделни части,например накрайници,но не и цели запазени лъкове,като например ето този,намерен в региона на Кавказ:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Попълваме базата данни с още аварски гарнитури,изложени на този аукцион:

http://www.aspireauctions.com/216-231-5515/WebObjects/seauction.woa/1/wa/catalogue?lotID=8889&wosid=dLqnIa3zjPHhD4CmJL0TRg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се доста вероятно монограмът с предполагаемото име на притежателя на каничката да се чете ZINIBETOY,тоест "На Зинивет".Схемата,по която получавам съответните срички е следната:

Ζ(zíta)-ZI

Ν(ni) -NI

Β(beta)-BE

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За всички които се инрересуват от темата от 18.05 до 30.10. 2010 г. в НИАР Плиска е подредена витрина с коланните накити от Велино, Дивдядово и Кабиюк. Представени са находките от три погребения.

за съжаление не мога да прикача плакатите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За всички които се инрересуват от темата от 18.05 до 30.10. 2010 г. в НИАР Плиска е подредена витрина с коланните накити от Велино, Дивдядово и Кабиюк. Представени са находките от три погребения.

за съжаление не мога да прикача плакатите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се доста вероятно монограмът с предполагаемото име на притежателя на каничката да се чете ZINIBETOY,тоест "На Зинивет".Схемата,по която получавам съответните срички е следната:

Ζ(zíta)-ZI

Ν(ni) -NI

Β(beta)-BE

Само че по това време названието на B е vita (макар че буквата се използва в чужди имена и за "б" по липса на друга), а N e nü.

Ако ти трябва I, то се съдържа в пръчките, образуващи кръстовидната основа на монограма; кръгът пък може да се ползва като О. Така че, както писах, са допустими всякакви комбинации, напр. ΒOYNITZOY, BOINITZOY, BOITZINOY, TZIBINOY, ΤΖΟΥΒΙΝΟΥ и т. н., а защо не и ZBINITZOY (като сина на Омуртаг). :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само че по това време названието на B е vita (макар че буквата се използва в чужди имена и за "б" по липса на друга), а N e nü.

Ако ти трябва I, то се съдържа в пръчките, образуващи кръстовидната основа на монограма; кръгът пък може да се ползва като О. Така че, както писах, са допустими всякакви комбинации, напр. ΒOYNITZOY, BOINITZOY, BOITZINOY, TZIBINOY, ΤΖΟΥΒΙΝΟΥ и т. н., а защо не и ZBINITZOY (като сина на Омуртаг). :)

Да,приемам забележката,а по отношение на допустимите комбинации мисля,че бихме могли да ограничим вариантите,като изхождаме от очевидната аналогия с монограма на Кубрат-този монограм е разчетен като XOBPATOY и макар да има доста критики и алтернативи,този вариант остава най-убедителен,поне засега.По тази логика,за буквената конструкция на другият монограм следва да приемем,че завършва на TOY,а вариациите остават за останалите три букви:

- с начална буква В: BNZTOY,BZNTOY

- с начална буква Z: ZNBTOY,ZBNTOY

- с начална буква N: NBZTOY,NZBTOY

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Струва ми се доста вероятно монограмът с предполагаемото име на притежателя на каничката да се чете ZINIBETOY,тоест "На Зинивет".Схемата,по която получавам съответните срички е следната:

Ζ(zíta)-ZI

Ν(ni) -NI

Β(beta)-BE

Откъде е този монограм? Не ми стана ясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде е този монограм? Не ми стана ясно.

На дъното на каничката има пет монограма,прегледай поста на Tyroglyphos на първата страница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Eдна интересна студия на унгарски археолог с ценен снимков материал-"The largest cemetery from the avar period in the Carpathian basin" :

http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/Zamardi/pages/avarkori_temeto_angol.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да,приемам забележката,а по отношение на допустимите комбинации мисля,че бихме могли да ограничим вариантите,като изхождаме от очевидната аналогия с монограма на Кубрат-този монограм е разчетен като XOBPATOY и макар да има доста критики и алтернативи,този вариант остава най-убедителен,поне засега.По тази логика,за буквената конструкция на другият монограм следва да приемем,че завършва на TOY,а вариациите остават за останалите три букви:

- с начална буква В: BNZTOY,BZNTOY

- с начална буква Z: ZNBTOY,ZBNTOY

- с начална буква N: NBZTOY,NZBTOY

Разчитането на "монограма на Кубрат" е убедително, доколкото се прави връзка с личност, известна и от други източници. Колкото до разположението на ΟY, то може да е при Т просто защото това е буквата, с която е най-лесно да го съчетаят, за разлика от В, Z или N.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...