Отиди на
Форум "Наука"

Защо спортът е излишен


Вашето мнение за спорта като цяло  

59 потребители са гласували

  1. 1. Какво е за вас спортът?

    • Необходимост е - такъв, какъвто е!
    • Необходими са някакви движения, нали "движението е живот", да, ама чак организиран спорт - клубове, отбори... - не, няма нужда!
    • Спортът може да бъде заменен с физически труд (копане на канали, прокопаване на тунели в скалите, бъркане на цимент, мъкнене на тухли и керемиди по строежите...)
    • Спортът е ненужно губене на време, дори не е нужно да бъде заместван с каквото и да е.
    • Аз "спортувам", гледайки спортни събития по кабелната телевизия и повече не ми е нужно.


Recommended Posts

  • Потребители

Защото за политика пишем в икономика, а в спорт - за музика. ( ПП това е в отговор на Mr Shades)

Ник, далеч съм от мисълта, че в рока няма текстове лишени дори и от опит за мисъл, в рапа, особено пък българския, положението е още по-тежко, но чутовните висини (или низини) на чалгата са трудно постижими, като процентно отношение.

Наясно съм и че не съм напълно в час с новите модни тенденции в члгата (поп-фолк, турбо-фолк или както и да е коректния термин) и познанията ми са от преди около 20 години, когато по неволя ми се налагаше да слушам.

Макар, че и сега не по мое желание се "обогатявам" от съседите.

Познанията ми за визията на съвременните чалга певици са изградени пък от интернет и жълти вестници. Но съм напълно убеден, че съвременните чалга певици имат много повече хирургични намеси от примерно Скин, Лизи Хейл или Ангела Госов (като стана дума, Арк енеми трябваше да дойдат у нас миналата година). Ангела излизаше на много концерти с дънки, обикновена фанелка и почти без грим.

Да не споменавам за легенди като Джанис Джоплин, Ани Ленъкс и Грейс Слик.

Говорим все пак за общите тенденции, сигурно има и изключения.

Редактирано от scarecrow
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 460
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

"Спортът е съвкупност от всякаква физическа дейност или физически упражнения, които се изпълняват с определена цел и в условия, различни от всекидневните." - Уикипедия. Защо представяш за факт нещо, което не отговаря на истината? А и от режим до режим разликата е голяма. А, че само професионалните спортисти гълтат химия - това е най-голямата глупост, която съм чувал поне година назад :grin:

За пари мога да те науча да играеш кючек и да свириш Моцарт на пиано. Обаче ти си изгубил нишката на разговора ни :haha:

Лукса да си губиш времето е привилегия на богатите, това дискутирахме с теб отдавна в същата тема. Аз смятам, че богатите заслужават да имат повече права, така че нямам нищо против да бъде законно.

Какво точно прокламираш, че съревнованието не е в основата на агресията ли? Това ще е втората голяма глупост по темата. Изобщо съзнаваш ли къде е зародено желанието на човек да си съперничи с други индивиди от своя вид? Ти говориш за удоволствие и удовлетворение, а не си правиш труда да потърсиш източникът за същите. Изнасилвачите и убийците също изпитват удоволствие и удовлетворение, не мислиш ли? Всячески избягваш това, което повтарям няколко пъти - не какво правиш, а за какво, за кого и с какъв резултат го определяг като смислено. И всяка безсмислена дейност може да бъде заменена пълноценно, без чувство за правене на компромис, с друга дейност, която да е изпълнена със смисъл. Ако продължаваш да отклоняваш темата, нямам намерение да участвам в нея.

Нататък няма да чета, загуба на време е.

Викито, не е кой знае какъв обективен източник. Но все пак спорта се разделя на професионален и непрофесионален. Ти постоянно даваш някакви примери от професионалния, а уж пишеш за непрофесионалния. Под непрофесионален имам предвид т.нар. масов или такъв които се практикува не с цел финансова изгода, напротив при непрофесиналния се влагат средства с някаква друга цел, а не възвращаемост с печалба. Дай тогаз да рагледаме колко, кои и какви спортуващи спазват някакъв спортен режим? В процентно отношение. И го спазват не за друго, а за да практикуват любимия си спорт или спортове. Защото една диета също е режим нали. А диети спават голям брой жени, както и болни, но това не са спортисти, нали. Всичко е химия! Не само допинг, анаболи и стероиди. ВЕрвай ми, все пак съм химик. Едно Блъди Мери не може да направиш, ако не познаваш някои химични закономрности, даже и да не знаеш, че са такива. Аз имам предвид под химия, средства синтеирани или извлечени по изкуствен начин, спомагащи за по-добри постижения в дадената дисциплина. Биват забранени и неабранени. Та сега моля те докажи ми, че това е глупост, че не само професионалните спортисти се тъпчат с такава 'химия'. За целта ще поискам статистика. Примерно, какъв процент от каращите ски или играещите тенис за удоволствие се 'зобят' или примерно участниците в кварталните мачлета или непрофесионалните турнири, по какъвто си искаш спорт! Но да е спорт, не фитнес или фитнесоподнобни знимания изискващи диета или режим. Освен това ще добавя, че натуралните протеини не са 'зобене'.

Не можеш, няма кой да ти ги даде, а и да има (някой друг да плати, не а), няма как да ме накараш. Не че не искам да свиря Моцарт на пиано, но не мога да отделя време за това. А време ще трябва, но аз ще си предпочета да го 'агубя' на корта, на пистите или на зелената маса ;). Та каква според теб е нишката на раговора ни!?

Зависи какво разбираш под 'губене на време', както и на 'богати'. С тениса например почнах с две ракети за федербал с метална лайсна (щото само с една кордажа се късаше бързо). Щото тенис ракетите бяха скъпи 50 лв. за полски "Стомил", а за Дънлоп не можех и да си мечтая ;). После от Алжир си донесох една Макенроу МаксПли и една Дънай котешки черва, струваха сответно 7 и 10 долара в галерито (държавния магазин). И така лека полека. Още като ученик се запонах с всички кортаджии в София. Четках корта и го поливах и получавах правото да играя, разбира се между 13.00 и 16.00. Идеята беше за без пари, щото пари нямахме. Като студент пък ходехме в залата на "Бонсист", едно каре и всеки с 50лв. в джоба. Имаше режим на тока и глобата беше 200лв.. Там ни пускаха, но при провека трябваше да платим глобата. Само карета играехме, че нямаше как да съберем 100лв., а пък ако бяхме игорели, щяхме да караме на хляб и вода. И така се стигна до 1-ви корт на "Академик" до икуствения (като настилка) на Дипломатическите кортове, но вече познавах не само кортаджийте, а и треньорите, а и шефовете. Не беше лесно, но не беше и толкоз трудно, щом имаш желание! Примерно като студент се записах фигурно пързаляне ;)! Да така беше, и не само заради треньорката, която беше страхотна мацка. Не можех да карам имни кънки, само летни, но се научих, че и кеф ми беше. Но идеята за това, беше, че лятото 'фигуристите' ходехме на "Академик" , на кортовете.

Съревнованието, както и агресията е в основата на всяко човешко същество. Но за разлика от агресията,, съревнованието и съответно спорта си има правила. И ако в професионалния спорт понякога играе и политиката, в спорта за развлечение няма никаква политика. Напротив! Да оставим несъревнователните спортове от типа на ските. Да вземем футбола. В продължение на 5 седмици играехме в Семинарията с/у младите попчета (един колега беше станал там даскал по химия). Биеха ни като маче о дирек, но на никой от нас не му хрумна да вемем да ги натупаме (те бяха гимназисти, ние вече завършили и завършващи студенти). !0 мача изиграхме (два пъти седмично), а спечелихме само един и един наравно. Аз им вкарах първия гол в 7-мия мач, който завършихме наравно. Та каква ти тук агресия!!!! Смешен с с изнасилвачите и убийците, щото удоволствието нито е самоцел, нито спорта има нещо общо с дейности поставени извън закона.

Аз ли го избягвам! Не, ти го преиначаваш. На мен к'во ми пука, че ти си ринал лайна!? Или, че си носил, като съща Червена Шапчица храна на баба ти, пре 9 гори в 10-та? Аре зарежи ме мен, а на Човечеството к'во му пука!? Или там на критерия за полезна работа. И от къде на къде ти се смяташ за корифей по......смисленост, резултатост, безкомпромисност и други такива ..шитни ;). Съдейки по постовете ти е точно обратното :), според мен де!

ПС

Мади, сигурно не знаеш че рокаджитете правят шоу и като пикаят от сцената (макар и да пускат вода), като торбят китари, и псуват публиката??

Моля ви не зацапвайте темата и в тази насока, още повече, че отговор надали ще има.

Какво стана със раздела 'Геополитика', защо е толкова пуст?

Забранен е, щото не може да се пише с/у Русия. Така, че няма да намериш нищо за Украйна и за другите геополитически процеси Що е така питай Романа и админите. Има тема Политика, ма и аз не пиша в нея, щото ще е як тюрлюгювеч. Икономиката ми дадоха да я модерирам, ама там освен че не съм спец, политикаата трябва да е подчинена на икономиката, то так е в реалла де. Не ми дадоха Геополитика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защото за политика пишем в икономика, а в спорт - за музика. ( ПП това е в отговор на Mr Shades)

Ник, далеч съм от мисълта, че в рока няма текстове лишени дори и от опит за мисъл, в рапа, особено пък българския, положението е още по-тежко, но чутовните висини (или низини) на чалгата са трудно постижими, като процентно отношение.

Наясно съм и че не съм напълно в час с новите модни тенденции в члгата (поп-фолк, турбо-фолк или както и да е коректния термин) и познанията ми са от преди около 20 години, когато по неволя ми се налагаше да слушам.

Макар, че и сега не по мое желание се "обогатявам" от съседите.

Познанията ми за визията на съвременните чалга певици са изградени пък от интернет и жълти вестници. Но съм напълно убеден, че съвременните чалга певици имат много повече хирургични намеси от примерно Скин, Лизи Хейл или Ангела Госов (като стана дума, Арк енеми трябваше да дойдат у нас миналата година). Ангела излизаше на много концерти с дънки, обикновена фанелка и почти без грим.

Да не споменавам за легенди като Джанис Джоплин, Ани Ленъкс и Грейс Слик.

Говорим все пак за общите тенденции, сигурно има и изключения.

Аз мисля че и ти грешиш

Всички поп-фолк певици поддържат естетичния си и привлекателен/красив външен вид поради характера и културата на песните (пее за любов)

Респективно ненадарените с тези качества (привлекателност,красота) певици си правят "тунинги"- независимо дали пеят като Рихана, Ани Ленъкс или пък нямат гласови и певчески качества.

Поп-фолка (балканския фолк) не е само брутални и смехотворни текстове от рода "панталони-манталони,... панталони, манталони.."

Той е синтез на ориенталско, българско или по-общо - балканско (сръбско, македонско, гръцко, румънско) и европейски поп;

Аз съм поп-любител ("европейски поп"), но честно казано предпочитам "yurudum" на Каризма пред Ани Ленъкс, и "Love in Brazil" на Андреа Баника, пред песните на Desireless или лейди Гага

Защо - ами просто е (за знаещите): защото съм балканец, балканците имаме мека (женствена) култура и обичаме да слушаме за любов (ето ти разковничето и за турските и други сапунки)

(П.Славейков още навремето казва че трябва да слушаме "турско, там където се пее за любов"; той превежда стотици турски песни на български)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Викито, не е кой знае какъв обективен източник.

Само това ли измисли? Защо не четем признанието ти, че в случая ти си ползвал грешна постановка?

Ти постоянно даваш някакви примери от професионалния, а уж пишеш за непрофесионалния.

Абсолютно невярно! Или още твърдиш, че като говоря за медикаменти повишаващи възстановяването и спортните резултати, то става дума непременно за професионалисти? Жалко, че няма статистика, но вероятно под 1% е консумацията от профитата. Те зобат и умерено и са малочислени. Но ако още ти се спори, не го прави с мен, а посети един магазин за химици и питай клиентелата каква е. Там ще те осветлят.

Та сега моля те докажи ми, че това е глупост, че не само професионалните спортисти се тъпчат с такава 'химия'.

Митьоо, ти вече сам почна да спориш със себе си бе човек :fool:

Щото при непрофесионалния нито се спазват режими, нито се гълта химия.

Не че не искам да свиря Моцарт на пиано, но не мога да отделя време за това. А време ще трябва, но аз ще си предпочета да го 'агубя' на корта, на пистите или на зелената маса ;). Та каква според теб е нишката на раговора ни!?

Нишката си е твоя, аз само показах, че няма връзка с темата. Но когато говорим за заплащане има нещо, което би трябвало да изясни защо спортуването е сурогат. Когато плащаш за да ти гледат детето на тенискорта ти ангажираш другиго да поеме отговорност за него и да го учи на полезни (евентуално) неща. Това най-малкото е показателно, че нямаш време сам да го посветиш на детето си, така както и нямаш време да те науча на малко нощна музика по Моцарт.

Биеха ни като маче о дирек, но на никой от нас не му хрумна да вемем да ги натупаме (те бяха гимназисти, ние вече завършили и завършващи студенти).

А сега напиши в Гугъл бой на терена и гледай правилото, вместо да ми сочиш някакво изключение. Аз също съм ритал топка и се е стигало достатъчно пъти до грубости, за да правя връзка между желанието да победиш и агресията нужна за да го постигнеш. И ако ми минаваш с номера, че двете били различни неща, защото при едното имало правила, пък при другото нямало (не знам защо реши така) погледни статистиката за жълти и червени картони и после ми кажи, че спорт и феърплей са синоними.

Аре зарежи ме мен, а на Човечеството к'во му пука!? Или там на критерия за полезна работа. И от къде на къде ти се смяташ за корифей по......смисленост, резултатост, безкомпромисност и други такива ..шитни ;). Съдейки по постовете ти е точно обратното :), според мен де!

Оттам трябваше да започнеш. На теб не ти пука. Безсмислено беше да се напъваш, че няма по-пълноценен начин за изживяване на живота от ходенето на прехваления ти тенис корт, за подобряване на човешките взаимоотношения, за изпълване на постъпките със смисъл, за подобряване жизнения стандарт на човечеството, за поемане на отговорност за действията си, за човешки взаимоотношения прескачащи личният егоцентричен интерес, за опознаване на света, вместо изкуственото игрище или зала, за съзнанието, че си полезен и живота ти има смисъл. За теб това са шитни, защото си мързел, който се е хванал за тениса и си му посветил толкова много време, пари и емоции без никаква файда, че като заложник на собствените ти провалени години с това занимание саботираш темата с плява. Твоето състояние си е твой проблем, но написах достатъчно за да може всеки трезвомислещ и обективен човек да види как представяш черното за бяло, защото стокхолмския ти синдром те е приклещил и ти не можеш да признаеш пред себе си, че има и неотъпкани и трудни пътища в живота, вместо мързеливи и себични.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Спортът - в екипните спортове е добро средство за социализация на хората (децата, младите, или хората около 30 години), и за възпитание в отборни ценности и феърплей, може би най-доброто (в къщи обикновено това не се случва, поради много причини), та не разбирам защо толкова сте го заяли?

(Алвата доколкото знам е главно против:1) хулиганщината на футболните фенове, 2) фаворитизирането на футбола и 3) пръскането на държавни, т.е на нашите и неговите пари за организиран спорт; на мен лично тези неща също не ми харесват кой знае колко)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За алвасарейро (моя ментор във форума):

Жалко че форумът няма раздел за антропология

Някои от предразположенията ни към определени видове спортове и спортни дейниости са евлюционно заложени.

Всъщност не ни е заложено нито да копаем, нито да орем, нито да се "гърбим" - ние почти не сме "дръпнали" или променили еволюционно спрямо нашите предци отпреди няколко хиляди години (ловци и събирачи, а по-късно пастири); просто сме се "сложили" няколко пласта култура и си мислим че всичко е ОК (но не е така)

Освен това, най-мрачния период от човешката еволюция/история в които сме орачи, копачи, носачи, (хора с вложено здраве, хранене и ниска продължителност на живота и вечно в кофликти ) вече е приключил..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спортът - в екипните спортове е добро средство за социализация на хората (децата, младите, или хората около 30 години), и за възпитание в отборни ценности и феърплей, може би най-доброто (в къщи обикновено това не се случва, поради много причини), та не разбирам защо толкова сте го заяли?

(Алвата доколкото знам е главно против:1) хулиганщината на футболните фенове, 2) фаворитизирането на футбола и 3) пръскането на държавни, т.е на нашите и неговите пари за организиран спорт; на мен лично тези неща също не ми харесват кой знае колко)

Значи за социализиране на децата, то ти ако не си се социализирал до трийсет, баш тога ли ще почнеш. Глей го Ворфи той и до сега има трудности със социализацията ;). Мое мнение!

Алвата не зная против какво е, мисля, че я пусна майтапчийската.

Футболните фенове не са кой знае какви хулигани, стига да се вземат адекватни мерки. Както в Англия например, щото там беше придобило астрашителни рамери, но с мерките вече няма хулиганщина поне на стадионите.

С декрети няма как да се спрат или да се 'назначат' фаворити. Хората гледат и ще гледат футбол. И е нормално. Наскоро четох едно иследване в което пишеше, че риалити форматите (всекакви там) сериозно губят позиции на рекламния пазар именно от спортните състеание и не само футбол, и тенис, волейбол, хокей, баскет, стига да е на живо.

Не се пръскат пари на данакоплатците за спорт, или много малко. Едните са от тотото, има и заложени. Но съм абсолютно сигурен, че ако се проведе референдум, с голямо одобрение този харч ще бъде даже повишен. При соца (строй по който си пада Алвата съдейки по фейса ;)), за органиирания и а масови спорт се пръскаа сериони суми и то само от д-вта, т.е. от нас, че тогава нямаше чужди реклами.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Всъщност не ни е заложено нито да копаем, нито да орем, нито да се "гърбим" - ние почти не сме "дръпнали" или променили еволюционно спрямо нашите предци отпреди няколко хиляди години (ловци и събирачи, а по-късно пастири); просто сме се "сложили" няколко пласта култура и си мислим че всичко е ОК (но не е така)

А какво ни е заложено - да летим и да дишаме под вода ли? Баш това ни е заложено, което сме способни да вършим. А като вид, нищо чудно да сме най-динамично и фундаментално променящият се.

Глей го Ворфи той и до сега има трудности със социализацията ;). Мое мнение!

Ти се оля с личната си критика. Един аргумент не можа да ми обориш, как успя да изпишеш толкова много страници в темата, без една ценна мисъл. Върни се и потърси, да се убедиш. Сигурно ти е скучно или се изживяваш като разбирач по всякакви теми или просто искаш да провокираш хората, за да видиш реакцията им, което те възбужда ;) Мое мнение!

А водещата роля на спорта наистина си е социализираща. Има елементите и на играта и на танца. Като стаден вид това позволява на отделните индивиди да видят къде са в йерархията, а тяхната заложена агресия бива канализирана в безкръвното извоюване на слава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А какво ни е заложено - да летим и да дишаме под вода ли?

Не (затова по-горе пиша "някои")

Баш това ни е заложено, което сме способни да вършим.

Анджък. Игрите и нещата които играят и правят малките деца са скачане, бягане, криене, катерене и хвърляне на разни предмети (не са копене, ровене в земята, или носене на тежести)

А като вид, нищо чудно да сме най-динамично и фундаментално променящият се.

Ние не сме се променили за няколко хиляди години

(Вижте игрите и нещата които играят и правят малките деца - скачане, бягане, криене, катерене и хвърляне на разни предмети)

Всъщност социалните и културните промени през последните няколко хиляди годи са забавили или влошили развитието ни с:

-десетки болести на уседналия живот,

-болести на обмяната поради нов вид диета и хранете (ловците и събирачите не страдат от диабети),

-десетки вирусни/инфекцииозни болести (ловците и събирачите практически не се срещат с хора извън своя етос , и затова не познават грипа, туберколозата и т.н.

-десетки автоимунни болести

-войни и геноциди (ловците и събирачите живеят в общества, етоси, при които липсва всякаква комплексност и стратификация, и не познават войните и нямат думи за "война", икономиката им се крепи на споделянето на ресурсите в етоса (не само вътре в ловните банди-; войнитре се появяват при по-късните хортукултуристи и пастири)

РЕГРЕС, А НЕ ПРОМЯНА И РАЗВИТИЕ НАПРЕД

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А какво ни е заложено - да летим и да дишаме под вода ли? Баш това ни е заложено, което сме способни да вършим. А като вид, нищо чудно да сме най-динамично и фундаментално променящият се.

Ти се оля с личната си критика. Един аргумент не можа да ми обориш, как успя да изпишеш толкова много страници в темата, без една ценна мисъл. Върни се и потърси, да се убедиш. Сигурно ти е скучно или се изживяваш като разбирач по всякакви теми или просто искаш да провокираш хората, за да видиш реакцията им, което те възбужда ;) Мое мнение!

А водещата роля на спорта наистина си е социализираща. Има елементите и на играта и на танца. Като стаден вид това позволява на отделните индивиди да видят къде са в йерархията, а тяхната заложена агресия бива канализирана в безкръвното извоюване на слава.

С една забележка: По-скоро сме еволюирали в "безйерахичен" или "безрангов" вид, и във вид при които агресията е минимизирана, за разлика от приматите с които сме най-близките си бротовчеди.

Защо и как се е случила еволюцията - има теми в които сме дискутирали теорията/теориите надълго и нашироко, най-просто казано копието е изграло основната ролята да се "прочистят" гените на най-агресивните и на подтискащитеите/тероризиращите другите (при шимпанзертата на върха на иерархията са най-агресивните видове, които контролират оснаналите чрез заплахи и физически тормоз)

ПС. Обществата на ловците и събирачите са безрангови; лидерството е неформално, и е въпрос на консенсусно решение. Лидерите не са най-силните, агресивните и младите, а най-опитните и изкусните ловци (и/или най-добрите комуникатори и най-щедрите в споделянето)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Значи за социализиране на децата, то ти ако не си се социализирал до трийсет, баш тога ли ще почнеш.

Митак, аз лично не смятам че социализлизирането е "времево" фиксирано/ограничено (като научаването на езиците, и някой от компонетите от възпитанието), и не смятам че е "необратим" процес.

Например: На стари години хората , които си стоят в къщи, и не излизат поради инвалидност и са обслужвани от бликите си (и комуникират само с тях, в еднообразни интеракции)- стават егоисти и позагубват социалните си умения.

Глей го Ворфи той и до сега има трудности със социализацията ;). Мое мнение!

Алвата не зная против какво е, мисля, че я пусна майтапчийската.

Футболните фенове не са кой знае какви хулигани, стига да се вземат адекватни мерки. Както в Англия например, щото там беше придобило астрашителни рамери, но с мерките вече няма хулиганщина поне на стадионите.

С декрети няма как да се спрат или да се 'назначат' фаворити. Хората гледат и ще гледат футбол. И е нормално. Наскоро четох едно иследване в което пишеше, че риалити форматите (всекакви там) сериозно губят позиции на рекламния пазар именно от спортните състеание и не само футбол, и тенис, волейбол, хокей, баскет, стига да е на живо.

Не се пръскат пари на данакоплатците за спорт, или много малко. Едните са от тотото, има и заложени. Но съм абсолютно сигурен, че ако се проведе референдум, с голямо одобрение този харч ще бъде даже повишен. При соца (строй по който си пада Алвата съдейки по фейса ;)), за органиирания и а масови спорт се пръскаа сериони суми и то само от д-вта, т.е. от нас, че тогава нямаше чужди реклами.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Все пак се дават пари за спорт в България от бюджетните средства (републикански, общински, и европейски)

За 2013 парите за спорт са:

-62 милиона лева от републиканския бюждет - за "физическо възпитание и спорт",

-поне още толкова са парите от общинските бюджети

(Ето една илюстрация : http://pist.sofia.bg/docs/Programa_safinansirane_2014.pdf

-незнайно колко по европейските програми за спорта (не е една програмата- има такава за спортните съоръжения, друга за финасиране на спортни инициативи и други)/

-пари за училищния спорт и физическо възпитание - от средствата за образованието.

-----

Много или малко са тези пари? Оценката е субективна

-ти вероятно си спортно-ориентиран и според теб парите са малко, и дори биха се увеличили

-за мен например, като привърженик на върховенството на закона, половината от тези пари- дадени и усвоени целесъобразно в съответните области, биха имали по-голям ефект върху добруването и благополучието на българите, отколкото ако същите се дават за спорт, спортни инициативи , спортно образование и спортни съоръжения (взети заедно, и с допълнителнителите ефекти върху туризма)

Мое мнение (като на десен либертарианец)

Спортът поне, трябва да е изцяло частен;

може да се отделят някакви бюждетни пари за физическо възпитание /доколкото образованието не е частно в момента/

/ПС Държавата би следвало да концентира усилията си и финасите си днес,сега главно върху постигане на "заветното върховенство на закона; на първо време в посоката:

за бизнеса и хората да се гарантира достъпа до правосъдие и правораздаване (което означава да се гарантира бързото приключване на делата),

Това означава най-просто само едно- трябва да се открият нови съдилища, там където не достигат (а такива не достигат във всички големи градове; в София има само един районен съд!! /

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Игрите и нещата които играят и правят малките деца са скачане, бягане, криене, катерене и хвърляне на разни предмети (не са копене, ровене в земята, или носене на тежести)

Защо правиш разлика между двете неща? Ясно е, че децата ще се занимават повече със социализираща дейност, вместо с тежък физически труд, но сечивата, музикалните инструменти дори, са пригодени за човешката анатомия. А игрането в детството не значи, че и възрастните трябва да си играят на жмичка и дама. Затова написах, че човек израства, неговите способности - и физически и ментални надминават играта, включват се механизми като социална ангажираност, професионална реализация, натрупан опит...

Ние не сме се променили за няколко хиляди години

(Вижте игрите и нещата които играят и правят малките деца - скачане, бягане, криене, катерене и хвърляне на разни предмети)

Е, ти искаш през хиляда години да се връщаме в морето и обратно ли? Днешните игри масово са електронни, така че почакай още 1000 години, не че криенката и сега не е отживелица.

Всъщност социалните и културните промени през последните няколко хиляди годи са забавили или влошили развитието ни с:

-десетки болести на уседналия живот,

-болести на обмяната поради нов вид диета и хранете (ловците и събирачите не страдат от диабети),

-десетки вирусни/инфекцииозни болести (ловците и събирачите практически не се срещат с хора извън своя етос , и затова не познават грипа, туберколозата и т.н.

-десетки автоимунни болести

-войни и геноциди (ловците и събирачите живеят в общества, етоси, при които липсва всякаква комплексност и стратификация, и не познават войните и нямат думи за "война", икономиката им се крепи на споделянето на ресурсите в етоса (не само вътре в ловните банди-; войнитре се появяват при по-късните хортукултуристи и пастири)

РЕГРЕС, А НЕ ПРОМЯНА И РАЗВИТИЕ НАПРЕД

Пълни глупости. Свидетели сме на най-високият жизнен стандарт на човечеството от неговото пръкване. В настоящето човешкият вид има най-дълъг живот и най-ниска престъпност. Може да е шокиращо за теб, заради тенденциозното влияние на медиите, но това са фактите :happy:

С една забележка: По-скоро сме еволюирали в "безйерахичен" или "безрангов" вид, и във вид при които агресията е минимизирана, за разлика от приматите с които сме най-близките си бротовчеди.

Защо и как се е случила еволюцията - има теми в които сме дискутирали теорията/теориите надълго и нашироко, най-просто казано копието е изграло основната ролята да се "прочистят" гените на най-агресивните и на подтискащитеите/тероризиращите другите (при шимпанзертата на върха на иерархията са най-агресивните видове, които контролират оснаналите чрез заплахи и физически тормоз)

ПС. Обществата на ловците и събирачите са безрангови; лидерството е неформално, и е въпрос на консенсусно решение. Лидерите не са най-силните, агресивните и младите, а най-опитните и изкусните ловци (и/или най-добрите комуникатори и най-щедрите в споделянето)

И какво общо има това с темата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак се дават пари за спорт в България от бюджетните средства (републикански, общински, и европейски)

...

-за мен например, като привърженик на върховенството на закона, половината от тези пари- дадени и усвоени целесъобразно в съответните области, биха имали по-голям ефект върху добруването и благополучието на българите, отколкото ако същите се дават за спорт, спортни инициативи , спортно образование и спортни съоръжения (взети заедно, и с допълнителнителите ефекти върху туризма)

Държавата би следвало да концентира усилията си и финасите си днес,сега ... до правосъдие и правораздаване (което означава да се гарантира бързото приключване на делата)

Ето това е парадокса: Защо трябва да плащаме, за да бъдем здрави и щастливи, а не бъдем полезни с това, че сме здрави и щастливи?

Материалната база за провеждането на професионален спорт е занемарена. Аз примерно имах заложби в един спорт (без да спортувам съзнателно), но нямах условия да се реализирам професионално. Но вижте, аз имах високи резултати не с даване на пари, следване на режими на почивка, хранене и активност, а просто бидейки полезен. Затова заявявам, че спорта е привилегия на буржоазията. Когато няма нужда да се помага на някого, няма нужда да си изкарваш прехраната, имаш свободно време, не си ангажиран с отговорности, които да предизвикват умствена и/или физическа умора, тогава може да се възползваш от лукса да плащаш за да те забавляват. Трябва да си много ояден и отегчен от живота, интелектуално бездарен и социално пасивен, за да се занимаваш на 30 или 40 години със спорт без да имаш за цел високи спортни резултати. И знам, че четящите ще се възмутят, но нека ме оборят:

- Средно статистическия българин тлъст ли е? Над 50% е с наднормено тегло по официална статистика. Бяхме първи в света по сърдечно-съдови болести заради това, може и още да сме.

- Наистина ли в живота на теб, читателю, няма дейност с която не можеш да бъдеш полезен?

- Има ли нещо, което в живота те вълнува, че да му се посветиш, като изключим Егото ти?

Живота е пълен с възможности, а спорта е просто едно забавление в него.

Що се отнася до държавния бюджет. Пари трябва да се дават за спорт, поне за подрастващите, защото това е най-достъпният начин за изграждане на физическо здраве. Но ако не търсим смислени алтернативи, които да осмислят живота ни, вместо само да го уплътняват, ето това вече е регрес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това е парадокса: Защо трябва да плащаме, за да бъдем здрави и щастливи, а не бъдем полезни с това, че сме здрави и щастливи?

Материалната база за провеждането на професионален спорт е занемарена. Аз примерно имах заложби в един спорт (без да спортувам съзнателно), но нямах условия да се реализирам професионално. Но вижте, аз имах високи резултати не с даване на пари, следване на режими на почивка, хранене и активност, а просто бидейки полезен. Затова заявявам, че спорта е привилегия на буржоазията. Когато няма нужда да се помага на някого, няма нужда да си изкарваш прехраната, имаш свободно време, не си ангажиран с отговорности, които да предизвикват умствена и/или физическа умора, тогава може да се възползваш от лукса да плащаш за да те забавляват. Трябва да си много ояден и отегчен от живота, интелектуално бездарен и социално пасивен, за да се занимаваш на 30 или 40 години със спорт без да имаш за цел високи спортни резултати. И знам, че четящите ще се възмутят, но нека ме оборят:

- Средно статистическия българин тлъст ли е? Над 50% е с наднормено тегло по официална статистика. Бяхме първи в света по сърдечно-съдови болести заради това, може и още да сме.

- Наистина ли в живота на теб, читателю, няма дейност с която не можеш да бъдеш полезен?

- Има ли нещо, което в живота те вълнува, че да му се посветиш, като изключим Егото ти?

Живота е пълен с възможности, а спорта е просто едно забавление в него.

Що се отнася до държавния бюджет. Пари трябва да се дават за спорт, поне за подрастващите, защото това е най-достъпният начин за изграждане на физическо здраве. Но ако не търсим смислени алтернативи, които да осмислят живота ни, вместо само да го уплътняват, ето това вече е регрес.

Че кой те кара да плащаш!? Или имаш пред вид мижавите промили отделяни от бюджета?

Материалната база за профи спорта е друга тема, но твоята констатация се отнася за малко популярни спортове. И няма как да не е така. Де факто за масовия спорт материална база не е нужна в смисъл държавна. Има си достатъчно частни клубове, както стадиони и градинки за бягане или писти а спускане.

Не зная какъв е спорта ти, но общо взето само с пари и режим не става. Да, парите са нужни почти за всичко, даже и в спорта или някой да те 'забележи' или открие. Но не зная каква е връзката с темата, още повече, че се отнася пак за профи спорта!

Сега малко за терминолочията.

Буржоазия:

Буржоазия (на френски: Bourgeoisie) e социална категория, която е съставена от собственици, които широко използватнаемен труд. Това име най-напред се дава на гражданите - търговци и занаятчии. Буржоазията е средна класа, междублагородниците и селяните и се оформя из средите на третото съсловие по времето на Великата френска революция.

Терминът идва от буржоа (bourgeois), в превод - жител на голям град (bourg) и започва да се използва през 1538 година. Преходна точка в историята на буржоазията е Юлската революция (1830), която докарва на власт промишлената буржоазия. В литературата понякога се използва и терминът дребна буржоазия, който обикновено означава дребни предприемачи и занаятчии.

В марксизма под буржоазия се разбира господстваща, експлоататорска класа на капиталистическото общество

От Викито.

От това следва, че твоя 'фундаментален' извод:

Затова заявявам, че спорта е привилегия на буржоазията

Е неверен! Огромен процент от практикуващите спортове на аматьорски принцип не са собственици, изполващи (или експлоатиращи по Маркс ;)) наемен труд или рентиери (частен случай на буржоазия - непроизводителен капитал според Маркс). Освен че 'буржоата' са много малко, нямат и много време, най-много в голф клуба да отидат а някоя ...сделка ;). Но нек да не издребняваме, може би си имл предвид 'средната класа'. Да тя много спортува, но в БГ например, дето няма средна класа, пак кортовете, стадионите, градинките и пистите са пълни. Това вече тотално те опровергава.

Веднага те оборвам! Искаш да кажеш, че тези дето спортуват аматьорската са:

ояден и отегчен от живота, интелектуално бездарен и социално пасивен, за да се занимаваш на 30 или 40 години със спорт без да имаш за цел високи спортни резултати

!

Всичките ли!? Брях! Ама спортуват и на Запад и на Изток, и тук даже спортуват, мани БГ, ама и в Русия и Китай спортуват, там се знае, че буржоазия няма, няма и да има ;).

Това е добър въпрос! Как средностатистическия българин без да е : ояден, отегчен от живота, интелектуално бездарения и социално пасивен е станал 100 кила!? Според теб.

А сега малко за полеността. Какво значи, да си полезен:

Полезността е способността на дадена стока да задоволява определена потребност на човека.

В процеса на потреблението на благата индивидът задоволява някакво усещане и желание. Например водата задоволява усещането за жажда и желанието тя да се утоли. Полезността се проявява само тогава, когато желанието се пробуди и изчезва щом то угасне. За потребителя полезността е индивидуализирана, отразява личните му вкусове, т.е. има субективен характер. Ето защо полезността на една стока ще е различна за отделните индивиди. Субективния характер на полезността на дадена стока изразява интензивността на желанието, което потребителят изпитва към нея. Историкът-изследовател оценява високо полезността на архивните документи в сравнение с тясносцпециализирана книга по корабостроене и обратно.

Полезността се превръща във фактическо задоволяване на конкретна потребност едва в акта на потреблението, което предполага не само желанието на потребителя. Металите и другите природни ресурси, които се съдържат в недрата на планетите от слънчевата система, могат да са обект на желанието на хората, но докато не станат тяхно достояние нямат реална потребителска стойност. Пратка компютри, доставени на общност с племенно устройство на живот и всеобща неграмотност на населението, няма полезност за тях, защото не познават предназначението им, нито са в състояние да ги използват.

Следователно при равни други условия потребителското поведение се реализира чрез платежоспособното търсене, ако са налице няколко условия:

  • желанието на потребителя и благо, което да го задоволи;
  • познаване свойствата и качествената характеристика на благото; трето, възможност реално да се използва даденото благо.

Основната идея за субективния характер на полезността е следната: потребителят сам знае какво му е нужно, той има суверенитет при вземане на решения за конкретното поведение на пазара. Към това ще добавим и важното положение: полезността на стоката /и услугата/ е мерило, критерий за избора на потребителя.

Абе пуснах още за полезен, например 'полезен човек' ;), и труги тинтири-минтири, ама няма попадения ;). Така, че бъди по-прецизен не само в терминологията, а и във формулировките!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че кой те кара да плащаш!? Или имаш пред вид мижавите промили отделяни от бюджета?

Материалната база за профи спорта е друга тема, но твоята констатация се отнася за малко популярни спортове. И няма как да не е така. Де факто за масовия спорт материална база не е нужна в смисъл държавна. Има си достатъчно частни клубове, както стадиони и градинки за бягане или писти а спускане.

Ти вече спря да разсъждаваш рационално!

Първо питаш "кой те кара да плащаш", после обясняваш, че държавата не е нужно да инвестира, защото има частници, които да ти вземат парите!

Моите констатации са си такива, каквито съм ги посочил, а ти ако претендираш, че не са такива привеждай аргументи. Иначе сега само звучи "тези твои мисли не ми се връзват с моите тези, затова ми се иска да ги преинача, както ми е удобно и така няма да има нужда да те опровергавам, защото тезата ти вече не е това, което беше ".

Сега малко за терминолочията.

Буржоазия:

Буржоазия (на френски: Bourgeoisie) e социална категория, която е съставена от собственици, които широко използватнаемен труд. Това име най-напред се дава на гражданите - търговци и занаятчии. Буржоазията е средна класа, междублагородниците и селяните и се оформя из средите на третото съсловие по времето на Великата френска революция.

Терминът идва от буржоа (bourgeois), в превод - жител на голям град (bourg) и започва да се използва през 1538 година. Преходна точка в историята на буржоазията е Юлската революция (1830), която докарва на власт промишлената буржоазия. В литературата понякога се използва и терминът дребна буржоазия, който обикновено означава дребни предприемачи и занаятчии.

В марксизма под буржоазия се разбира господстваща, експлоататорска класа на капиталистическото общество

Хахаха, същата Уикипедия, която критикува, че не била читав достоверен източник, защото те оборваше, сега ми я вреш като доказателство :grin:

Т.к. този разговор вече сме го водили, но само аз си го спомням, върни се назад в темата и прочети отговорът ми, за да не се повтарям.

Веднага те оборвам! Искаш да кажеш, че тези дето спортуват аматьорската са:

ояден и отегчен от живота, интелектуално бездарен и социално пасивен, за да се занимаваш на 30 или 40 години със спорт без да имаш за цел високи спортни резултати

!

Всичките ли!? Брях! Ама спортуват и на Запад и на Изток, и тук даже спортуват, мани БГ, ама и в Русия и Китай спортуват, там се знае, че буржоазия няма, няма и да има ;).

Това е добър въпрос! Как средностатистическия българин без да е : ояден, отегчен от живота, интелектуално бездарения и социално пасивен е станал 100 кила!? Според теб.

А сега малко за полеността. Какво значи, да си полезен:

Полезността е способността на дадена стока да задоволява определена потребност на човека.

В процеса на потреблението на благата индивидът задоволява някакво усещане и желание. Например водата задоволява усещането за жажда и желанието тя да се утоли. Полезността се проявява само тогава, когато желанието се пробуди и изчезва щом то угасне. За потребителя полезността е индивидуализирана, отразява личните му вкусове, т.е. има субективен характер. Ето защо полезността на една стока ще е различна за отделните индивиди. Субективния характер на полезността на дадена стока изразява интензивността на желанието, което потребителят изпитва към нея. Историкът-изследовател оценява високо полезността на архивните документи в сравнение с тясносцпециализирана книга по корабостроене и обратно.

Полезността се превръща във фактическо задоволяване на конкретна потребност едва в акта на потреблението, което предполага не само желанието на потребителя. Металите и другите природни ресурси, които се съдържат в недрата на планетите от слънчевата система, могат да са обект на желанието на хората, но докато не станат тяхно достояние нямат реална потребителска стойност. Пратка компютри, доставени на общност с племенно устройство на живот и всеобща неграмотност на населението, няма полезност за тях, защото не познават предназначението им, нито са в състояние да ги използват.

Следователно при равни други условия потребителското поведение се реализира чрез платежоспособното търсене, ако са налице няколко условия:

  • желанието на потребителя и благо, което да го задоволи;
  • познаване свойствата и качествената характеристика на благото; трето, възможност реално да се използва даденото благо.

Основната идея за субективния характер на полезността е следната: потребителят сам знае какво му е нужно, той има суверенитет при вземане на решения за конкретното поведение на пазара. Към това ще добавим и важното положение: полезността на стоката /и услугата/ е мерило, критерий за избора на потребителя.

Абе пуснах още за полезен, например 'полезен човек' ;), и труги тинтири-минтири, ама няма попадения ;). Така, че бъди по-прецизен не само в терминологията, а и във формулировките!

Митко, кой ти пише от профила??? До администрацията, вижте от кой IP се пише от този акаунт, защото това не може да е митака. Копи-пейст от Уикипедия и никакви доказателства :help:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

alvassareiro,

Ще ти отговоря като дългогодишен спортист.

Спортът дава огромна организираност, дисциплина и самоконтрол. Учи на уважение и успоредно с това, че ти развива физиката, то той ти дава доста качества и те изгражда като характер. Как може да напишеш за безполезността? Това е най-голямата глупост, която съм чел. Спортът, както и науката, се развиват и са резултат от човешкия устрем към прогрес - да достигне по-напред и да се осъвършенства. Добра физическа форма не се постига с глупостите, които си написал за ходенето и стълбите. Това може да ти даде известен физически тонус, но не и прилична физика. Както човек трябва да тренира ума си, то така трябва да се грижи и за физиката си. Това с бабите на по 100 години е абсолютен фарс. Ти до 100 години ли искаш да живееш?

Аз спортувам почти всеки ден.. Освен, че това ми дава тонус, зарежда ме с енергия, но също така и изглеждам добре, чувствам се добре. Хайде направи го това само с храна и мислене:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една от големите заблуди е, че спортистите живеят по-дълго. Аз, ако спя по 6 часа дневно, а един културист се нуждае от 12 или даже 15 часа, това значи, че ако аз доживея до средната продължителност на живота в България от 74 години, то със същия брой будни часове един спортист с изграден режим на спортуване и отмора трябва да живее 89 или 148 години. Отделен е въпросът с какво е изпълнено ежедневието на един спортист, защото общото време за грижи за тялото може буквално да изчерпи времево, емоционално и физически съзнателното съществуване на такива субекти.

И ако коментиралият по-горе смята, че човешкият устрем към прогрес е реализиран с такова уплътняващо времето себично живуркане, то моето мнение е тъкмо обратното. Човек е човек, а не маймуна, тъкмо защото се е отърсил от всичко онова, което и маймуната би могла да свърши, даже далеч по-добре от него, и е впрегнал чуждата физическа сила - животни, природни стихии и генерирана енергия, за да изхрани мозък, който да го направи господар на света. Когато за 20 години си вдигнал 10 000 тона гири и не си произвел една гайка, тогава живота ти е по-безмислен и от този на маймуната, защото тя е използвала в по-голяма степен своя потенциал. Хубава илюстрация на този деградиращ процес спортуването е филмът Generation Iron 2013, където световните шампиони по културизъм единствено спортуват, акат и спят, не могат да четат и се спъват и на равно.

Не може да се дава този пример, че спортуването те учи да уважаваш или да ставаш рано примерно. Почти всичко и всеки може да те научи същото. Даже наркоманите имат режим на боцкане, но те не се бият в гърдите.

Аргумента за здравето е също несъстоятелен. Пак почти всичко и навсякъде може да те ангажира с физическа активност, и дебело подчертавам, без това да е досадно, износващо или мръсно. Защото по-назад в дискусията, като писах, че човек може да е полезен в тоя живот и на други, и Митко май заяви, че това значи да работиш в мината или да копаеш лозе, нещо от тоя род. В моя клас имаше спортисти и в много отношения, да не кажа във всички, аз бях по-добър от тях. Никога не съм спортувал, но и никога не съм бил мързеливец. Да си помпаш мускулите със тренировъчни схеми е толкова смислено за еволюцията и прогреса, колкото жена да си сложи силикон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

alvassareiro,

Ще ти отговоря като дългогодишен спортист.

Спортът дава огромна организираност, дисциплина и самоконтрол. Учи на уважение и успоредно с това, че ти развива физиката, то той ти дава доста качества и те изгражда като характер. Как може да напишеш за безполезността? Това е най-голямата глупост, която съм чел. Спортът, както и науката, се развиват и са резултат от човешкия устрем към прогрес - да достигне по-напред и да се осъвършенства. Добра физическа форма не се постига с глупостите, които си написал за ходенето и стълбите. Това може да ти даде известен физически тонус, но не и прилична физика. Както човек трябва да тренира ума си, то така трябва да се грижи и за физиката си. Това с бабите на по 100 години е абсолютен фарс. Ти до 100 години ли искаш да живееш?

Аз спортувам почти всеки ден.. Освен, че това ми дава тонус, зарежда ме с енергия, но също така и изглеждам добре, чувствам се добре. Хайде направи го това само с храна и мислене :)

Организираният спорт, този, който плащам аз с данъците си, и хранатутя разни измислени министерстра с полуграмотни хора и учители по физическо, е напълно безполезен, излишен и вреден.

Организация, дисциплина, и тн. се учи по много начини. Въпрос на мотивация и интереси. И е пълна обида, лишена от всякакъв смисъл, разни футболисти и баскетболисти да взимат повече пари от един лекар. Ползата на обществото от един футболист, па дори и много добър, е минимална. Предполагам знаеш каква е ползата от един лекар или учител. Безобразие. Пълна забрана за спорта. И съд за виновните!

Пич, ти може да се чувстваш добре, щото имаш плочки или мускули, обаче аз се чувствам два пъти по-добре, защото говоря 5 езика, които съм научил сам, и които нямаше да науча, ако по цял ден вдигах гири. Нищо лично, въпрос на ценности.

Една от големите заблуди е, че спортистите живеят по-дълго. Аз, ако спя по 6 часа дневно, а един културист се нуждае от 12 или даже 15 часа, това значи, че ако аз доживея до средната продължителност на живота в България от 74 години, то със същия брой будни часове един спортист с изграден режим на спортуване и отмора трябва да живее 89 или 148 години. Отделен е въпросът с какво е изпълнено ежедневието на един спортист, защото общото време за грижи за тялото може буквално да изчерпи времево, емоционално и физически съзнателното съществуване на такива субекти.

И ако коментиралият по-горе смята, че човешкият устрем към прогрес е реализиран с такова уплътняващо времето себично живуркане, то моето мнение е тъкмо обратното. Човек е човек, а не маймуна, тъкмо защото се е отърсил от всичко онова, което и маймуната би могла да свърши, даже далеч по-добре от него, и е впрегнал чуждата физическа сила - животни, природни стихии и генерирана енергия, за да изхрани мозък, който да го направи господар на света. Когато за 20 години си вдигнал 10 000 тона гири и не си произвел една гайка, тогава живота ти е по-безмислен и от този на маймуната, защото тя е използвала в по-голяма степен своя потенциал. Хубава илюстрация на този деградиращ процес спортуването е филмът Generation Iron 2013, където световните шампиони по културизъм единствено спортуват, акат и спят, не могат да четат и се спъват и на равно.

Не може да се дава този пример, че спортуването те учи да уважаваш или да ставаш рано примерно. Почти всичко и всеки може да те научи същото. Даже наркоманите имат режим на боцкане, но те не се бият в гърдите.

Аргумента за здравето е също несъстоятелен. Пак почти всичко и навсякъде може да те ангажира с физическа активност, и дебело подчертавам, без това да е досадно, износващо или мръсно. Защото по-назад в дискусията, като писах, че човек може да е полезен в тоя живот и на други, и Митко май заяви, че това значи да работиш в мината или да копаеш лозе, нещо от тоя род. В моя клас имаше спортисти и в много отношения, да не кажа във всички, аз бях по-добър от тях. Никога не съм спортувал, но и никога не съм бил мързеливец. Да си помпаш мускулите със тренировъчни схеми е толкова смислено за еволюцията и прогреса, колкото жена да си сложи силикон.

Евала. Много точно мнение. Не, нека си вдигат гири и каквото си искат да правят, само да не го натрапват в прайм тайма на телевизията, и моля, не с мойте пари.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t31.0-8/p640x640/1496370_1664169363809616_4803554148846832041_o.jpg

Ето що са смѣтали дѣдите ни:

"Отечество, сила, другарство" :):)

post-727-0-08733300-1415799267_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Да си кажа и аз мнението... Спортът си е изцяло въпрос на личен вкус, на един му харесва да тича, друг да играе футбол, трети просто да се разхожда спокойно сред природата или планинарството( не се смейте, тези последните са си спортове, макар че някой хора например фитнес маниаците или футболните фенове това изобщо не ги взимат на сериозно), изобщо спорт е много широко понятие, спорт се водят дори шахът и компютърните игри( съвсем сериозно). Не мога да разбера смисъла на цялата дискусия. Ако коренът на проблема е дали спортът да е задължителен за абсолютно всички, то отговорът ми е не, вижте писаното от мен по-горе, освен това трябва да се изясни какво точно трябва да се разбира под спорт. Ако пък данданията е за това да има задължителни часове по спорт в средните и основните училища, то не виждам причина за премахването им, нали идеята на училищата поначало е отсяването на учениците по това кой за какво го бива, съответно има смисъл от тези часове.

Този форум трябва да е за хора интересуващи се от наука,а не за глупави и безволеви дебелаци!

Забавното в случая е, че тези неща не се изключват взаимно:-) Просто има всякакви хора, всякакви откачалки....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t31.0-8/p640x640/1496370_1664169363809616_4803554148846832041_o.jpg

Ето що са смѣтали дѣдите ни:

"Отечество, сила, другарство" :):)

За да се наслаждаваш на родината, печелиш време, пестиш пари, обогатяваш познанията си излиза сигурно десетки хиляди пъти по-изгодно да си пуснеш телевизора, отколкото да въртиш педалите. Второто даже съвсем не гарантира, че ще имаш физическата възможност да посетиш кой знае колко забележителности разчитайки даже на цялото си свободно време през уикендите.

Пак се правят аналогии от други времена и светове. Мен са ме карали да плета терлици, ама ако на 1000 деца невидяли режима на тока се падне едно в наши дни, което знае да плете тарлъчки ще му кажа "евала" :grin:

Тази тема ми е особено приятна, защото всички (май само аз и Алвата сме изключение, макар и с различни доводи) са ЗА спорта и в същото време не могат да оборят, че той с нищо не превъзхожда произволна социална или даже не дейност. За сметка на това, с поглед встрани, всеки защитник на безотговорното прахосване на младините, потенциала, акъла и времето си игнорва непочтено безбройните възможности да направи живота си смислен и полезен (анатема за последното!!!). Което е и единственото и достатъчно условие и чума по човешкият вид, които му позволяват от толкова много потенциал да се пръкне толкова малко материал, да не сбъдваме и най-смелите си (и в същото време реални) мечти, да не живеем в света, който бихме искали и... да сме щастливи. Защото спорта е сурогат на живота и наркотичната ни зависимост към него е продиктувана от всичко онова, което НЕ правим в живота си, за да сме доволни в него (живота).

Спортистите са жадни (незадоволени) хора, които газят вода (живота), защото Егото им пречи да се поклонят и да достигнах повърхността с устни. Те бият много път, за да намерят къде вали, защото това е лесният за тях начин да се напият и колкото повече прахосват времето и силите си в търсене на скъпоценната течност, толкова повече са зависими към нея и ще ви убеждават, че е много важно да се бие този път, защото докато го бият те не могат да вършат нищо друго и поради това и не им хрумва колко неща биха могли да направят със себе си.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

vorfax, невинно въпросче- след като спорта е като наркотик, трябва ли да се третира като такъв, т.е. да се наложат забрани и регулации върху него. И какво изобщо разбираш под спорт, защото, както вече споменах, спорт е широко понятие, т.е. трябва ли да забраним разходките в парка, шахмата, компютърните игри... Това също са спортове, колкото и да е невероятно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко към което човек може да се пристрасти може да го погуби, да бъде опасно за него и околните, защото деформира неговите ценности и по пътя към задоволяването на наркотичния глад може да го тласне да нарушава нормите.

Както някой бе казал, ние неизбежно ще умрем, но може да изберем от какво.

Факт е, че спорта е толкова тъпо и затъпяващо занимание, че и до наши дни отекват сравнения само с най-лошите бичове на нашето общество - хероинната и хранителната зависимост. Прави си изводите, когато нещо е по-добро само от тези две неща, що за материя представлява...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...