Отиди на
Форум "Наука"

Защо материята не е равно разпределена в пространството?


Recommended Posts

  • Потребител

Ако с един пистолет направим два последователни изстрела под един и същ ъгъл, почти невероятно е двата куршума да паднат на едно и също място по ред причини, било заради вятъра, било заради различното количество или качество на барута, било ако щете заради гравитационното взаимодействие с близко прелитащият самолет.

Нищо случайно няма - всяко събитие е резултата от множество предходни събития, все по назад в историята, докато стигнем до големият взрив. По всяка вероятност, в първите секунди енергията се е разпространявала равномерно във всички посоки, създавайки тримерното пространство, но настъпва моментът, в който симетрията се нарушава, за да може в последствие материята да се концентрира в различни точки от пространството с различно количество материя.

Кое е събитието, което е накарало тази симетрия да се наруши, защо материята се е струпвала по различен начин във вселената?

Извинявам се, ако не се изразявам правилно, не съм професионален физик, но пък това живо ме интересува.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
не съм професионален физик, но пък това живо ме интересува.

Като мене. Астрофизиците са установили голям недостиг на материя, по-точно на видима материя. Звездите, планетите, междузвездния прах не може да се държат по наблюдавания начин според изчисленията, отчитащи тяхната гравитация. Би трябвало заедно с видимата материя да има невидима такава - т.нар. тъмна материя. Тя мисля трябвало да бъде 70% от общото количество материя, за да е всичко точно.

Нещата, които пиша, са по памет и търпят корекции, но мисля това е в общи линии.

При всяко решение въпросите са неизчерпаеми според мен, например ако установим защо материята не е равномерно разпределена трябва да знаем ако е било "предвидено" да е равномерно разпределена защо въобще й е било да избухва, т.е. да се появява на бял свят :Oo: тъй де, нали е в равновесно положение ... дано някой да обясни.

Дежурният източник на информация :happy:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8A%D0%BC%D0%BD%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако с един пистолет направим два последователни изстрела под един и същ ъгъл, почти невероятно е двата куршума да паднат на едно и също място по ред причини, било заради вятъра, било заради различното количество или качество на барута, било ако щете заради гравитационното взаимодействие с близко прелитащият самолет.

Нищо случайно няма - всяко събитие е резултата от множество предходни събития, все по назад в историята, докато стигнем до големият взрив. По всяка вероятност, в първите секунди енергията се е разпространявала равномерно във всички посоки, създавайки тримерното пространство, но настъпва моментът, в който симетрията се нарушава, за да може в последствие материята да се концентрира в различни точки от пространството с различно количество материя.

Кое е събитието, което е накарало тази симетрия да се наруши, защо материята се е струпвала по различен начин във вселената?

Извинявам се, ако не се изразявам правилно, не съм професионален физик, но пък това живо ме интересува.

Ами ако материята е илюзия? Точно както половината ябълка залепена за огледалото?

Ние все искаме да изследваме материята, а да не изследваме себе си. Ако нямаше живи организми, всичко бихме могли да предвидим. Обаче какво влияе на човека, който натиска спусъка? Може ли да се предвиди кога точно ще го натисне, и дали? Прочутия пример със филма. Примера е с ролка на филм, но и със СД става. Та, имаме филм на компа, знаем за какво става дума, но за да се насладим на филма, трябва да си седнем, да си го пуснем и да "изхарчим" определено време за да възприемаме и преживяваме едни образи. Ако щете и пиксели. Усещате ли каква съвършена машина за реализиране на илюзии сме? Ние хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами ако материята е илюзия? Точно както половината ябълка залепена за огледалото?

Ние все искаме да изследваме материята, а да не изследваме себе си. Ако нямаше живи организми, всичко бихме могли да предвидим. Обаче какво влияе на човека, който натиска спусъка? Може ли да се предвиди кога точно ще го натисне, и дали? Прочутия пример със филма. Примера е с ролка на филм, но и със СД става. Та, имаме филм на компа, знаем за какво става дума, но за да се насладим на филма, трябва да си седнем, да си го пуснем и да "изхарчим" определено време за да възприемаме и преживяваме едни образи. Ако щете и пиксели. Усещате ли каква съвършена машина за реализиране на илюзии сме? Ние хората.

Мислил съм доста за това дали вселената не е илюзия, нещо като съвършенна програма на компютъра, виждаш нещо на екрана но това не е истина просто нищо не означаващи нули и единици в процесора, които се "интерпретират" по регламентиран начин от оперативната памет и се изпращат към видеокартата за да видим образ.Самият факт че съществуваме случайно е крайно нелогичен.Дали вселената не е въпрос на съзнание, представете си че в цялата вселена няма никакъв разум който да отцени съществуването й, цялото това огромно празно място, в този случай вселената продължава ли да съществува, малка ли е, голяма ли е?Студена ли е, топла ли е?Отдалечавам се от темата,това обаче май е по скро за раздел философия, но не успях да се сдържа да коментирам :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според някои, всичко се случва в главата (по-точно - в мозъка) на човека.

Един китайски мъдрец веднъж заспал и сънувал, че е пеперуда. Когато се събудил, не знаел, дали е човек, който е сънувал, че е пеперуда, или е пеперуда, която в момента сънува, че е човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"според някои" може да се ползва единствено като някакъв вид "справка", но винаги най-важното ще е какво се случва в моята глава. Щото според някои може да е едно, а според мен друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

е това е вече извечния въпрос над които са мислили, стотици поколения от философи и естественици. Кое е първичното душата-съзнанието или материята-енергията.От една страна погледнато, душата се разглежда като форма на материя-енергия, но от друга страна погледнато,материята може да се разглежда като илюзия на някакво съзнание, което обаче не е човешко, извън земно или някакво компютърно, а вселенско божественно нещо което не може да се самоопредели не може да се самоилюизира не може да се изучи само себеси и затова се представя само като илюзия, то просто не съществува за себе си като факт, то за себеси е абсолютното нищо.И само като илюзия може да съществува. :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Julix, а какво ще кажеш ако ние сме "падналия ангел", частицата от бог, която е обградена в илюзия в материалния (в случая) свят, за да и се даде възможност сама (въпреки илюзията) да стигне до бог? А не може ли по този начин непроявения бог да "открива" себе си. Може би той само тази опция има. Понеже той е всичко, трябва да отдели част от себе си и така да си даде възможност да се погледне "отстрани".

А това преоткриване не може да стане вън от нас - то е в нашата глава. Наблюдавайки света, можем да стигнем до извода че бог (или каквото си искате име) присъства навсякъде, следователно и в нас. Но ние можем да го открием само за нас си. Много са се опитали да ни покажат "нещо", но са постигнали само последователи (вярващи).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз смятам, че сами не можем да стигнем до уединение с бог! помислете си само нима в името на религията и вярата в бог не са извършвани най големи престъпления и геноциди , бог е ценностна система, а първопричина според мен е естественния универсум който е абсолютно абстрактен, привърженик съм на Хегеловата философия. Който обожествява естественното, начало , всъщност съществува само идея, самата материя-енергия е идея но както знаете, идеите се множат до безкрайност, а материалният свят според едни е вечен а според други не е ,това означава че ако материалистите са прави ще имаме край на идейната безконечност.Защото няма да имаме друга идея освен, идеята-материя. Тя ще продължи вечно, ще се окаже доминанта спрямо другите идеи които са извън системата на материалистичната идея! но никой си няма на идея какви могат да бъдат идеите, извън материалистичната идея. Навярно сте чували за някои будистки монаси които успяват да материализират своите мисли! нещо повече мисълта е финна материя-енергия! която обаче по някъкъв начин, неизвестен на мнозинството хора, може да се изкопира, в грубата материя-енергия.Както се прави апликация на някъкъв образ с шаблон върху плат. Представи си че шаблонът е мисъл-формата, финната материя-енергия на някакво същество, какво е то не знаем, може и да е човек! А парчето плат е грубата пространственовремева материя-енергия. следователно цялата известна вселена със всички закони в нея от физичните до социалните са продукт на мисъл-формата на някакво същество което обаче по същество е продукт на собственната си мисъл - форма.Тоест то не изхожда от друго а от себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна теза. Хареса ми описанието на "естественото начало" или "универсума". Аз използвах думата "бог" защото е най-популярна. Но смисъла, който аз и давам е много сходен с описания. Аз не връзвам понятието "бог" с религията. Извършвани са разни работи не от "позналите Бог", а от вярващи идолопоклоници. Искам да подчертая разликата.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Цялата наща вселена се гради на несиметрията. Пространствата на Калиби-Яу имат претенцията да обеснят съществуващата несиметрия от установените експериментално своиства на честиците-защо има еди си какъв вид честици а частици със симетрични своиства на тези-спин, маса и т. нат. няма.Всичко това се обеснява от допълнителните пространствени измерения останали неразгънати от големия взрив които представляват своеобразни резонансни структори на пространството резониращи от преминаващите през тях флуктоации на енергията-елементарните частици. Не забравяй и за опитите при сблъскване на частиците при които се появяват така наречените виртуални частици чийто живот е много кратък- те се появяват от нищото- от вакуума, живеят много кратко и пак изчезват в него.Това появяване от нищото свидетелства че вакуума всъщност не е нищо а се проявява , при високите температури , като плътно наредени частица-античастица, всъщност това е и доказателство за така наречената етерна теория.Не забравяй и за съществуването на така наречените далечни връзки между елементарните частици-при промяната на свойствата на едина от сблъскали се преди извесно време елементарни частици се променят по аналогичен начин и своиствата на другите частици-макар че те вече са на много голямо разтояние една от друга. Това показва че независимо от това

че в тримерното пространство частиците са разделени една от друга реално в многомерното пространство остават свързани.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...