Отиди на
Форум "Наука"

Най-значимите наследства на древна Гърция


Recommended Posts

  • Потребител

Интересно ми е да прочета, мненията Ви по този въпрос.

За мен лично, един от основните приноси на древна Гърция е въвеждането на необходимостта от доказване на твърденията, което според мен е в основата на причинно-следственото мислене. Още може би свободата на словото?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Те не са прекалявали със свободата на словото - понякога са я възнаграждавали с чаша бучинишова отвара.

Иначе да, причинно-следственото мислене. За мен лично и досега си важи гръцката теория на разделението на литературните жанрове. И на типовете държавно управление. Мисля, че и трите неща ги дължим лично на Аристотел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами, Аристотел, "Политика".

Има монархия, аристокрация и демокрация - тоест власт на едного, власт на най-добрите и власт на мнозинството.

В лошия си вид те се израждат: тирания, олигархия, охлокрация - незаконна и/или насилническа еднолична власт, власт на богаташите, власт на тълпата (тоест безредие). Когато демокрацията се изроди в охлокрация, народът сам си издига тиран. Ако тиранът е свестен, тиранията може да се превърне в монархия. И нещата се въртят циклично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общо взето всяка цивилизация има своя сфера на развитие и познание. например далекоизточната, родила будизма, се концентрира върху психологията и себепознанието. Християнската развива теологията, а древногръцката акцентира върху социалната сфера. Всички философии на гърците се въртят около отношенията между хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами да тръгнем от Херодот - бащата на историята. Векове наред от него са черпили основни сведения за миналото на днешния свят. И днес разбира се е ценен източник, но с разчитането на клинописа и йероглифите за някои раяони информацията значително нарастна.

В областта на философията - ред направления се свързват с антична Гърция.

Архитектура - чудесата на света от гръцки произход. Не толкова като изработка на конкретния обект, а като мащабност на търсенето и изнамирането на решения за осъществяване на тези грандиозни проекти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това с азбуката си е вярно. И това за отношенията между хората. Обичаме си я ние гръцката философия, еле стоическата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...