Отиди на
Форум "Наука"

Антична Византия и Средновековна Византия


Recommended Posts

  • Потребител

Чета по книги - учебници, помагала, текстове от интернет следното: византийската средновековна история. На мен ми се струва, че това е тавтология, тъй като Византия съществува през Средните векове и "средновековна" може да не се използва. Допустими ли са понятията Антична Византия и Средновековна Византия, та дори и Ренесансова Византия. Последното звучи много смело:).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Византия" е изкуствено въведен термин в по-късната историография за да отличава именно Средновековната Източна Римска империя от Античната й предшественица, така че термин "Антична Византия" е безмислен. "Ренесансова" - също, по простата причина, че Византия не доживява до Ренесанса :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз нямам проблем с понятието Византия, то си е удобно и практично. Иначе иди обяснявай ся Източна, па Римска, па империя... Има нещо като късноантична Византия, да. Е, Питър Браун хубаво пише по тоя въпрос в "Светът на Късната Античност".

А Ренесансът в Италия започва още в ХІV в. Византия още си я е имало, когато Данте, Бокачо, Петрарка и Чосър са писали. Те са си ренесансови автори (особено Бокачо и Чосър). Та има и нещо като ренесансова Византия, да. Нали е прието да се говори и за Палеологов Ренесанс. Пък и Византия определено е повлияла на Ренесанса в Италия. Я колко гръцки автори са заминали за Италия - Ивайла Попова гради кариера върху тия факти. Но Ренесансът не е исторически, а културноисторически период. Ранният Ренесанс по същество си е част от Късното Средновековие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Под секрет да ви кажа, че според мен Византия си остава елинистичен град с хипертрофирала прилежаща територия, но не винаги :tooth:

Затова е адекватно империята да носи името на града.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Формалните граници на Средновековието са между падането на Рим и падането на Цариград. А това в общи линии съвпада с времето, за което се използва понятието Византия. За Античността си имаме полиса (градът-държава), който носи малко по-различното название - Византион. Ще рече, че имаме средновековна Византия и античен Византион, което пък ще рече, че при тази малкар и малка разлика си спестяваме писането на прилагателни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз нямам проблем с понятието Византия, то си е удобно и практично. Иначе иди обяснявай ся Източна, па Римска, па империя... Има нещо като късноантична Византия, да. Е, Питър Браун хубаво пише по тоя въпрос в "Светът на Късната Античност".

А Ренесансът в Италия започва още в ХІV в. Византия още си я е имало, когато Данте, Бокачо, Петрарка и Чосър са писали. Те са си ренесансови автори (особено Бокачо и Чосър). Та има и нещо като ренесансова Византия, да. Нали е прието да се говори и за Палеологов Ренесанс. Пък и Византия определено е повлияла на Ренесанса в Италия. Я колко гръцки автори са заминали за Италия - Ивайла Попова гради кариера върху тия факти. Но Ренесансът не е исторически, а културноисторически период. Ранният Ренесанс по същество си е част от Късното Средновековие.

Византия е повлиява на целия ренесанс, но тъжното е, че не успя да го осъществи у себе си. Талантливият византиец няма поле за изява у дома, затова, веднъж излязъл в западна европа, прави чудеса. Т.нар. палеологов ренесанс е възстановяване на статуквото, било преди падането на константинопол, утвърждаване на чисто византйското в разрез с латинското, възкръсване на победената култура от прахта, което поражда едно съживяване и навърно носи известно оживление в някоя друга сфера. Но като цяло палеологовият ренесанс не дава нищо съвършено ново и революционно, и бледнее пред ренесанса на италия. Което е странно за един непросветен. Как истинският Ренесанс с главно Р идва от няколко калпави разпокъсани градове държави в северна италия, а не от великата империя, продължителката на римския род, хилядолетна византия.

Но нищо странно няма. Даже е предвидимо до баналност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма такова нещо, като Виз.... (заклел съм се да не го пиша ;)). Има Източна Римска империя, някои я наричат само Римска империя. ;)

Да, само Римска империя е най-коректно. Дори само... Империята ;) За народите поне в Европа, е било повече от ясно, каква и коя е тази Империя. Просто и ясно: Римската! :) Източна Римска империя е нововъведение от преди около три века, досущ както измислицата Византия. Можем да говорим за Запад и Изток, за западни и източни римляни, но не и за две отделни държави. В случая си имаме работа вече с "гръкоговорящата" Римска империя т.е. Βασιλεία τῶν Ρωμαίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Βασιλεία τῶν Ρωμαίων.

Да. Империя на римляните. А останалото е от лукавия. Или от невежите му последователи. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Под секрет да ви кажа, че според мен Византия си остава елинистичен град с хипертрофирала прилежаща територия, но не винаги :tooth:

Затова е адекватно империята да носи името на града.

Ами ти описа всички елинистически царства така - и Селевкидското, и Пергамското... да, има нещо подобно и за Византия. Много е трудно да се определи какво са "ромеите" и май накрая остава чувството, че са само тези от Града. Пък и в средновековни български текстове понякога се говори за "Византия", а не за "Византион". Примерно в българския превод на Манасий. Но там пак си се има предвид конкретно столицата, а не цялата империя.

И Галахад е прав, разбира се. При все че аз нямам проблем дори втората половина на ХV в., пък и първите две десетилетия на ХVІ (до появата на Лутер и до началото на мексиканския поход на Кортес) да минават за нещо като късно Средновековие.

Мда, Алва също има добро попадение в темата. Ромеите се проявяват най-добре в Италия.

А предполагам, че спокойно можем да говорим и за "Романия", както правят самите византийски/ромейски автори. Мисля, че няма шанс да я объркаме с Румъния :) На мен ми е добре - не се отказвам от нито едно нейно название. Обичам синонимното богатство. Византия, Романия, Римска, Източна Римска империя, империя на ромеите, империя на Константинопол, гръцка империя, Източна империя, Империята - каквото и да кажем, все ще е разбираемо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...