Отиди на
Форум "Наука"

Експедиция Тангра - ТанНаКра 2 - Циркът продължава


Recommended Posts

  • Потребители

Правилно, Елемаг :) Но това е то, иранска теория за маспотреба.

Маготин, не си готин днеска. Смирнов си е Смирнов, а неумелите иранизми, дето ги слушаме по аудиториите, са нещо друго.

Не важиш, братчед. Трябва да развиеш една научна чувствителност, или селективност, ако предпочиташ, да почнеш да консумираш сериозен продукт, а не някакви тейбъл толкс. Не знам какви ги дърдорят сега в аудиториите, но по наше време се преподаваше само наука. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 748
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Не нам тия :) Струва ми се, че каквито сетива са ми нужни - имам ги. Дерзай из дебрите на иранската теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доказателствата за тюркската теория са че българите говорят тюркски в основата си език и че държавата им е изградена по тюркски модел ,също така културата им и основната част от военната и социалната терминология са с тюркски произход.

За това се приема че са част от тюркското езиково и културно семейство.

Кое от това не е вярно?

1. Че езикът е тюркски

2. Че държавата е изградена по тюркски модел

3. основната част от военната и социална терминология е тюркска

Не е лошо най-после да почнеш да аргументираш голословните си твърдения

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. Че езикът е тюркски

2. Че държавата е изградена по тюркски модел

3. основната част от военната и социална терминология е тюркска

Не е лошо най-после да почнеш да аргументираш голословните си твърдения

А какъв е езикът- ирански?

Какъв е държавният модел- персийски?

Каква е титулатурата- сарматска или персийска?

Това някъде официално ли го има или е собствено мнение?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То си засяга хязарите. А българите? Нали трябват извори, за да се твърдят такива неща? Не отричам напълно какъвто и да е ирански елемент в културата на древните българи, но и не мога ей така да почна да се кефя на иранската теория - просто от П. Добрев до Р. Рашев през всичките си застъпници в нея са натрупани и много незащитими твърдения, които я компрометират, за съжаление. Двуезичието на българите е от тях.

Честно казано, по отношение на иранската теория съм по-склонен да се доверявам на археолозиотколкото на историци и филолози. У нас историците най-често не четат, а филолозите си измислят. В малко по-голяма степен съм фен на "гробищарите".

Трябват извори и няма. Но те са съседи с хазарите и имат сравнително сходен исторически генезис, нали така?

А за доказателствата - те при тюркската страна са още по-малко, така, че един баланс между двете е категоричо в полза на първата.

Не знам, аз не съм историк и с известна доза несмелост мисля следното нещо:

1/ Няма никакви данни тук на Балканите сред българите да е протекъл мащабен процес на налагане по някакъв начин на славянския език.

2/ Няма данни за славянско море на балканите и изобщо за съчетаване на българи и славяни на балканите в такъв мащаб, в какъвто би трябвало да има, ако твърдяният процес, известен ни от старите учебници се е случил тук.

3/ Имаме тезата на Р.Рашев, имаме и аналогията, а тя съвсем допустима, на Гумильовото сведени за състоянието на аварите (но при тях не се е случила държавотворната спойка, защото елитът не е налагал религията си на останалите).

4/ Имаме данни, клонящи към многобройност на българите дошли тук, всъщност имаме направо сведение, макар и късно: ".. и понеже бяха многобройни, напълниха земята от Дунава до Драч" (все го забравям отде е).

5/ Имаме обаче ясни български културни артефакти и традиция и оттатък, и отсам Балкана.

6/ Знаем за смесването на народи в степите на дн. Русия и т.н.

Всичко това в съвкупност прави много, много възможно процесът на свързване на българи със славяни да е станал преди Балканите и тук само да е получил завършека си в контекста на средновековната държавност.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен обаче и иранската не е по-стабилна, КГ :)

Ммм, не напротив :) Звучи ми много по-логично и издържано. (Проблем с това да съм монгол или тюрк нямам ;) ама не виждам данни.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност възможно е да се е получило изместване на прабългарския език от славянския чрез налагането му в официалната литература като канонизиран Кирило-Методиев език - и в първото, и във второто царство. Доколкото поназнайвам, има тенденция говоримият език да бъде изхвърлян от официалната литература. Жалко, затова сега толкова малко знаем.

Има и неславянски надписи: повечето от тях на гръцки; а другите, които пуснах в иранската тема и са на прабългарски, така и никой не ги коментира.

Въобще по мои наблюдения малкото сигурни лингвистични данни тук консенсусно се пренебрегват и от туркофили, и от иранисти. Първите мълчат, защото не им изнася, то е ясно; вторите са предимно археолози и понякога доста тенденциозно игнорират сигурните данни за езика.

За тва ше има експедиция :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаме най-вече един куп предположения :) Пардон - два купа предположения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не нам тия :) Струва ми се, че каквито сетива са ми нужни - имам ги. Дерзай из дебрите на иранската теория.

Повярвай ми, точно в тези дебри "дерзая". Заедно с останалите гробокопачи, както мило ни нарича проф. Добрев. Даже и симпозиуми си организираме, събираме се и дерзаем. И прекрасно се забавляваме. :crazy_pilot: Впрочем много сериозен аргумент срещу иранската теория вадиш - личната си преценка. Някак си не се приема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имаме най-вече един куп предположения :) Пардон - два купа предположения.

Не. Имаме 2500 погребения с 15 хиляди артефакта и около 50 по-важни публикации по темата. Ние затова в катедра археология колекционираме черепи. Обичаме фактите да тропат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичко това е чудесно, ама или не е популяризирано достатъчно, или аз наистина съм рядко глупав (а все пак се надявам, че не е така). Или просто не води до изводите, до които би трябвало според вас, гробищарите :)

Това с гробищарите не го взимай навътре, майтапя се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичко това е чудесно, ама или не е популяризирано достатъчно, или аз наистина съм рядко глупав (а все пак се надявам, че не е така). Или просто не води до изводите, до които би трябвало според вас, гробищарите :)

Това с гробищарите не го взимай навътре, майтапя се.

Що, ние се действително обожаваме хубавия, ранен некропол... То затова така се раздваме на Балчик... Колкото по-ранен , по-сарматски изглежда... Тя една колежка м.г. намери едни ромейски федерати сармати и дълго време си мислехме, че е намерила прабългари, толкова си приличат...

А лошото ни е, че не ни вълнува особено какво мислят другите за нашите занимания. Маргинализирали сме се, така да се каже, самодоволно си трупаме данни и си ги менкаме в малък тираж, правим си шеги вечер с тюркофилите по форумите, а денем търчим по гробищата в търсене на иранската теза...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какъв е езикът- ирански?

Какъв е държавният модел- персийски?

Каква е титулатурата- сарматска или персийска?

Това някъде официално ли го има или е собствено мнение?

Мда, езикът е ирански.

За държавният модел трудно може да се каже, тъй като почти нищо не се знае. Държавният символ обаче е 100 % сарматски, имам предвид IYI :tooth:

За сарматската титулатура нищо не се знае. Българската определено не е персийска, и още по-определено няма типично тюркски титли. Имам предвид тюркски от тюркски произход, а не тюркски от ирански произход

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам чувството че тези сармати са малко неуловими, поне така както ги представяте.

Аз нямам нищо против сарматите,напротив- много са си били готини /е не колкото хун-ну, но стават :)/.

Но наистина не мога да ги видя някакси по материално, ИЧД добре, но всичко останало е едно такова вторично и доста някакси неопределено с тях.

Няма някакъв изявен и доминиращ елемент в управлението, в самата държава който да може да се посочи категорично и определено като сарматски или ирански.

Има категорични тюркски и Тюркско хаганатски заемки които по никакъв начин не могат да се отрекът, но такива категорични и изявени сарматски и ирански няма.

Имам чувството че са били някакъв второстепенен етнически пълнеж без кой знае каква ръководна функция.

Върти ми се в главата един нормано саксонски модел, но не съм сигурен точно какво да си мисля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Маготин, това с маргинализацията е от тоя тип майтапи, дето добре, че е майтапът, та да си кажем истината.

Качо, дай още за езика, че аз като жертва на бай Бешевлиев тутакси наострих антенки. Впрочем, за "сарматите" също повечко би могъл да ме просветлиш. Понеже то е едно такова разтегливо понятие... Колкото до тюркските титли от ирански произход, това наистина ме лишава от сън - главно защото като истински тюрковъден идиот не разбирам израза. Или по-скоро неговата доказателствена стойност по отношение на етническия произход на българите.

Едит:

всъщност не ми е до заяждането, чета с интерес всякакви неща, които пишете тук.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що, ние се действително обожаваме хубавия, ранен некропол... То затова така се раздваме на Балчик... Колкото по-ранен , по-сарматски изглежда... Тя една колежка м.г. намери едни ромейски федерати сармати и дълго време си мислехме, че е намерила прабългари, толкова си приличат...

Това ми напомня за първият прабългарски некропол открит в България. Действието се развива в далечната 1948г. в Нови пазар, та първоначално откритият некропол първоначално е обявен да сарматски. Интересно защо ли дори 60г. по0късно при толкова много прабългарски гробове проучени до момента, понякога сарматски и прабългарски гробове се бъркат - ако няма някакъв характерен датиращ материал като токичка, гърненце, като нищо един сармат може да бъде обявен за прабългарин и обратното. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има категорични тюркски и Тюркско хаганатски заемки които по никакъв начин не могат да се отрекът, но такива категорични и изявени сарматски и ирански няма.

Имам чувството че са били някакъв второстепенен етнически пълнеж без кой знае каква ръководна функция.

Е по-голяма глупост не успяли да измислиш? Нали беше изчел всичко от В. Бешевлиев. Нещо непишише ли той за прабългарските имена, които са близо 100% ирански? Предполагам сам може да се досетиш, че това са имена на аристократи и владетели, а не селяни и овчари. Само за твое успокоение ще ти обърна внимание на факна, че огромната част от прабългарските имена са регистрирани в сигурна сарматска среда.

Каквото и да правите, основателят на ПБЦ се е казвал Аспарух, а не Тунджай хан или Тосун бег.

Както вече ти казах спри да повтаряш тюркски заклинания, а ми почни да даваш факти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всъщност възможно е да се е получило изместване на прабългарския език от славянския чрез налагането му в официалната литература като канонизиран Кирило-Методиев език - и в първото, и във второто царство. Доколкото поназнайвам, има тенденция говоримият език да бъде изхвърлян от официалната литература. Жалко, затова сега толкова малко знаем.

Има и неславянски надписи: повечето от тях на гръцки; а другите, които пуснах в иранската тема и са на прабългарски, така и никой не ги коментира.

Въобще по мои наблюдения малкото сигурни лингвистични данни тук консенсусно се пренебрегват и от туркофили, и от иранисти. Първите мълчат, защото не им изнася, то е ясно; вторите са предимно археолози и понякога доста тенденциозно игнорират сигурните данни за езика.

За тва ше има експедиция :)):

Не мога да повярвам как един литературен език става народен, "отгоре-надолу" във време, в което литературата е тъй елитарно нещо. А и съвсем външен на господарите (да допуснем тази схема) език става литературен.. от къв зор?

Много по-логично е Кирило-Методиево-Борисовото дело да институционализира един вече съществуващ исторически факт, отколкото да създава цял език за цял народ??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Качо, дай още за езика, че аз като жертва на бай Бешевлиев тутакси наострих антенки. Впрочем, за "сарматите" също повечко би могъл да ме просветлиш. Понеже то е едно такова разтегливо понятие... Колкото до тюркските титли от ирански произход, това наистина ме лишава от сън - главно защото като истински тюрковъден идиот не разбирам израза. Или по-скоро неговата доказателствена стойност по отношение на етническия произход на българите.

Първо помисли върху един много важен въпрос - какъв е Бешевлиев? Епиграф и човек владеещ гръцки и латински. Не тюрколог, не дори като нашият професор - преводач от турски. Вероятно е поназнайвал малко турски - он беш, чок зор, ай сектир и тем подобни. При цялато ми уважение към него, но като се има това предвид, всички езикови интепретации вече трябва да се приемат твърде предпазливо. Интересно обаче защо, Бешевлиев не коментирал две много важни особености в малкото прабългарски изрази - наставките "ом" и "ем" при числителните в Именника и "ши" в инвентарните надписи. А мисля, че граматика в един език е много по-важна от думите. Ок, приемаме че думите в инвентарните надписи са тюркски (което не е така, ама айде), какво правим с наставките, които не са тюркски? Това все едно да видиш един лист на който пише "танкът", "ракетата", "гаубицата" и да кажеш текстът е на английски, защото думите ги има в английския. Абе има там едни "ът", "ата" дето все се повтарят, тях ги няма в английския, ама те не са важни, текскът е на английски. Стопли ли?

Сарматите наистина са разтегливо понятие - обитавали са земите от Панония до Волга в продължение на 500 години. Номади и полуномади и отседнали земеделци, не особено високо цивилизовани, даже ич, не са държавотворен народ - живеят си на племена, нямат градове, не са открили топлата вода, казано с други думи съгласно критериите на П. Добрев и другите бактрианци и Тангра ТанНаКрийци те няма как да са предците на прабългарите, още повече във времето се застъпват, т.е. неможе едновременно да има българи и техните предци сармати и о, ужас, сред сарматите чат пат се появява някой монголоид. Същевременно част от сарматите завладяват Боспорското царство и там се получава един много интересен микс в етническо и културно отношение. Други пък се смесват със заселилите се в техните земи готи, и тук става един много интересен микс. Трети пък се смесват с разни местни племена по Северен Кавказ. Въобще многообразие в културата според мястото, времето и околната среда - и като природа и като население. Естествено в това многообразие си запазват харктерни черти, като погребалните обреди.

За титлите помисли малко - защо прабългарите нямат типични тюркски титли като "хаган", "катун" или "шад", а общите им титли с тюрките са почти всички с ирански произход?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Политическата терминология може лесно да се обясни с един такъв политически навик на българския народ, трайно заседнал в народопсихологията му. Българите и в двете си последни държави реципират чужди политически модели с удоволствие. Кой знае дали това не е станало още отвъд Дунава...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всичко това е много интересно, но пак се сблъсква с две прости нещица: писмените извори и относително ниската релевантност на материалните останки спрямо етническата принадлежност. Иначе е тъпо, че го няма по читанките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но нито един от тези проблеми не помага на "тюркската" теза с нищо;)

Иначе да, не е обобщено и популяризирано, да не говорим пък за някаква институционализация (то може би за нея е рано, де).

Затова пишете статии за БГ наука :):):) :))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Писмените извори по-скоро отиват към тюркската теза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Писмените извори по-скоро отиват към тюркската теза.

Писмените извори по-скоро отивот към Централноамериканската теза. Айде малко по-конкретно - кой извор и какво пише?

Link to comment
Share on other sites

А какъв е езикът- ирански?

Мда, езикът е ирански.

А случайно да можеш да цитираш поне една научна публикация?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...