Отиди на
Форум "Наука"

Истината за йога


Recommended Posts

  • Потребител

Различните източни учения и практики (главно от хиндустански произход) водят до фотални и, уви, често необратими увреди на човешката личност. повече можете да научите тук:

http://ulfrden.blogspot.com/2010/05/blog-post_25.html

smokeing.gifsmokeing.gifsmokeing.gifsmokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

карането на кола също води до фатални последици.

както също и велосипед

и танк

носенето на каска - също

неносенето - също

къв живот бе, накъдето се обърнеш все смърт

...

има едно задължително нещо предхождащо смъртта. И това е... раждането

тъй че ако трябва да не умираме, то най-добре хич да не (се) раждаме

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Не е баш така, вярно е, че има доста чалнати, но те са си попринцип и навсякъде не само при Йогите ;) Имам три приятелки, които си практикуват често йога, ходят на семинари и т.н. Не са чалнати дори напротив...според мен повечето хора практикуват йога и се интересуват от нея заради физическото състояние на тялото, което пък дава увереност и самочувствие - това е хубаво :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, съгласен съм. Понякога, колкото и да е невероятно, се срещат дори нормални йоги. smokeing.gif

Разбира се, те са голям раритет. Повечето са си напълно чалнати....punk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Йогата като гимнастика и практика за автотренинг на съзнанието е нещо много полезно, а всяка "йога школа" има различна философия, някои са крайни и като всяко крайно нещо карат част от последователите им да се побъркат... Но това е по-рядко, отколкото при други философии и практики.

Аз не съм виждал чалнат йогин, но съм виждала чалнат западноевропеец, който си е въобразил че е йогин щом си качва краката зад врата и не яде месо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз съм виждал и чалната йогини... tongue.gif

Къде пък си ги виждал..? На филмче? щото в БГ малко хора са виждали на живо йогин. И учителя по йога в залата (спорта йога) не е йогин а спортист. Той точно толкова чалнат, колкото и учителя по карате или аеробика :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Пък аз си ям месо и предпочитам други хора да си държат краката на врата ми. Не е за мен, това йогата...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лъвска кралице, личните ми впечатления са от българските последователи на различни "пътеки" в йога. Луди за връзване... Поне 90% от тях. Иначе са добри, хрисими хорица, докато не започнат да те убеждават да не ядеш месо или в величието на всеобщата любот.... Тогава очите им започват да горят с опасен налудничав блясък. mrgreen.gif

Имам познати, които доста време киснат по разни ашрами в Циганландия, пардон, Индия. Но като слушам какви неща са им говорили техните гурувци и като чета какво разните гурувци пишат по книгите си, убаждавам се, че йогата е един от най-преките пътища към придобиване на трайни психически увреди... umnik.gif

Не може едно учение или учител да се свестни, а последователите му поголовно да са идиоти (макар и добронамерени)... bigwink.gif Значи има нещо гнило в самото учение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За думата Циганландия заслужаваш да ти изтрия целия пост, но ще го оставя - ти си се излагаш на своя отговорност. Пък и трупаш черни точки нарушавайки нон стоп правилата, които с такива труд и любов съм се постарала да създам така, че да не се нарушават достойнството на никоя раса и религия по света.

Вече е ясно, че си поставил един критерий за нормалност в изказванията си - самия себе си. Аршинът ти е къс. Хората, които с жар ти споделят светогледа и преживяното в практиката, която им е духовно занимание за теб са ненормални. Според мен те не са по-различни от професор, който излага с жар и блясък в очите теорията си. От последовател на Ницше, Кант, Хегел... Но нека не забравяме, че те най-вероятно не се взират в хората да им търсят увреди а си гледат живота. А ти какво? Търсиш в очите на другите потвърждение, че си най-нормалния? Християните еди кви си. Индия била Циганландия, йогините били ненормални? ама аргументите ти нещо куцат... Не съм чула досега някой практикуващ йога да е демонстрирал антисоциално поведение - да обижда, да убива, да краде, да наранява животни или хора... За какво да ти говорят освен за любов и мир бре? За кръв и черва ли? :laugh:

Да броя ли колко пъти си нарушил правилата???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скъпа, специално за последователите на йога съм се убедил на практика, че голяма част от тях имат нужда от терапия. Убедил съм се вследствие на дългогодишно общуване с такива човеци. И човечки. smokeing.gif

Иначе са кротки хорица, не споря. Най-доброто определение за йогин (за йогини не се наемам да направя tongue.gif ) го даде преди доста години един мой приятел. Мой познат йога в сравнително малък град бе подгонен, тъй като е "сектант", от местната общественост и от родната православна църква (беше при една от поредните медийни кампании срещу "сектите"). Човекът си имаше доста неприятности. Аз доста възмутен разказвах това, а моя приятел отговнори: "Е че защо го гонят - той е йога, безобиден глупак". punk.gif

Да, наистина йогите са кротки хорица, но това не пречи да нямат адекватно отношение към света наоколо. Дразнещото е, че тнърде много от тях се стремят по един доста неприятен начин да "мисионерстват" и да те "зарибят" за... своите си неща.

Каква аргументация искаш? Ами достатъчно е човек да пообщува малко с йотги и не му трябва никаква оргументация, зада види, че повечото са чалнати!

Ама ти да не би да практикуваш йога? Ако е така - нищо лично...v.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пък аз си ям месо и предпочитам други хора да си държат краката на врата ми. Не е за мен, това йогата...

Направо си ми взел думите от устата!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Скъпа, специално за последователите на йога съм се убедил на практика, че голяма част от тях имат нужда от терапия. Убедил съм се вследствие на дългогодишно общуване с такива човеци. И човечки. smokeing.gif

Иначе са кротки хорица, не споря. Най-доброто определение за йогин (за йогини не се наемам да направя tongue.gif ) го даде преди доста години един мой приятел. Мой познат йога в сравнително малък град бе подгонен, тъй като е "сектант", от местната общественост и от родната православна църква (беше при една от поредните медийни кампании срещу "сектите"). Човекът си имаше доста неприятности. Аз доста възмутен разказвах това, а моя приятел отговнори: "Е че защо го гонят - той е йога, безобиден глупак". punk.gif

Да, наистина йогите са кротки хорица, но това не пречи да нямат адекватно отношение към света наоколо. Дразнещото е, че тнърде много от тях се стремят по един доста неприятен начин да "мисионерстват" и да те "зарибят" за... своите си неща.

Каква аргументация искаш? Ами достатъчно е човек да пообщува малко с йотги и не му трябва никаква оргументация, зада види, че повечото са чалнати!

Ама ти да не би да практикуваш йога? Ако е така - нищо лично...v.gif

Скъпи мой, много би ми се искало да бъда от онези волеви хора, които могат да практикуват йога ...ъъ аз съм антийога - ям всичко, по много, мразим да правим излишни движения и бих се радвала ако някой диша правилно и здравословно вместо мен, докат аз си пуша цигарите и си пия кафенцето...Онова, което исках да ти обясня, скъпи мой е разликата между истинския йогин и феновете на йога тук и там по нашите все пак западни земи... Първо йогинът едва ли ще го срещнеш тук в България. Второ върха на йога и медитативни техники са постигнати от сектите на будизма, а те не практикуват в ашрами и трето не всеки странен човек е ненормален. Виждам, че с удоволствие лепиш етикети на хората, дори на цели групи от хора, което показва слабост - т.е. липса на гъвкавост в преценката ти за света. Това не би ме дразнило толкова много, но ти си позволяваш да наричаш Индия "циганландия" и да имаш високомерно отношение към култура, която очевидно не ти е позната. Нека ти спомена, че от гледна точка на науката психология най-уравновесените същества попадали пред аналитичния апарат на западните учени са будистките адепти. Не случайно Юнг запитва Судзуки какво е аджеба туй учение, което помага на източните хора да се справят с неврозите си доста по лесно и съвсем окончателно и успешно, немедикаментозно.... Тъй че не бъди толкова предубеден. Може да искат да те зарибят, защото наместо да ти лепнат етикет просто ти предлагат нова гледна точка... Естествено, както казах, има и крайности - хора, които се заемат с някаква практика, без да вникнат във философията й и в културата, от която е произлязла. Тогава има някои проблеми, но те не са личностни и психически. Подобни хора, вече ти казах, рядко имат асоциално поведение, а лудостта в нашия свят все още се измерва по поведението спрямо другите или спрямо себе си. Не знам какъв си, що си, че да определиш какво е адекватното отношение към света, след като човечеството все още търси правилното отношение и не го е намерило окончателно!???

Това за християнските гонения на някакъв практикуващ йога някъде съм го чувала...от едни хора дето все ги преследваше православната църква ахаххахах - тъй де, параноици некви. Виж сега - има и недотам безобидни "секти" базирани на източни учения, особено индуистки...а източното православие се слави с високата си образованост. То не би заклеймило един безобиден вегетарианец, който прави гимнастика. Очевидно човекът е лелеел за последователи, а и вероятно е бил представител на доста нелепите съвременни бълвочи... Досега Българското православие не се е изправило официално срещу будизма като официална религия на Изтока, макар нито един православен да не я разбира. и то е така, защото в самото православие има елементи на медитативни техники - виж за справка исихазма. Да не забравяме, че именно Източни мъдреци са благословили Иисус първи... Тъй де - връзката с изтока е неразривна. Навсякъде има крайности, но истинското състояние на социалната група - т.е. на християните, на индусите, на будистите, не може да се определи еднозначно. То е средно и има дробна ъъъ стойност на качествата. Тъй че не можеш да кажеш, че йога води до психични отклонения. намираш се във форум посветен на науката и трябва да си наясно, че е недопустимо да се прави научен извод на базата на подобна слаба и несъотнесена към достатъчно факти индукция. Повечето са "чалнати" не е научен извод и повод за дискусия в научен форум. :unsure: Темата става отново несъдържателна.

Колкото до мисионерстването - както казах дори един фен на Кант ще се опита да те "зариби" да вникнеш в този тип философия. Това е естествен феномен. Пък и ти си същия. Да не би да правиш друго сега? Нима не мисионерстваш против практикуването на йога представяйки като най-готина собствената си гледна точка? Нима не търсиш някой, който да се съгласи с теб? Нима не искаш да се увериш, че и други мислят като теб? Това е естествен феномен на човешката психика... Тъй че - скрий малко преживните зъбки, вижда се че кучешки не са ти расли никога - тъй като хищниците хапят тогава, когато са сигурни, че ще откъснат вкусно и сосно парченце месо! :laugh::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Досега Българското православие не се е изправило официално срещу будизма като официална религия на Изтока, макар нито един православен да не я разбира.

Хаха, това е напълно вярно :)

именно Източни мъдреци са благословили Иисус първи.

Мда, само че конкретно тримата "влъхви" най-вероятно са маги, тоест перси или вавилонци, а не индийци. Знаеш, магите са доста по-различни от индийските брамини, гурута и лами.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, кралице-лъвице, то всичко това хубаво, ама нещата не са баш така.

Доста добре познавам историята и културата на Индия (както и на Япония и Китай), и честно казано, в хиндуктанските уйдурми не съм откил не само нищо ценно, но съм намерил предостатъчно вредни неща.

Честно казано, презирам тези хора.

На Изток те почти всички са по един или друг начин увредени хора. Именно за това са измислили разните си концепции и способи за постигане на "освобождаване", защото никога не са знаели какво е наистина да си свободен. Поне през последните няколко хиляди години.smokeing.gif

Зароди това и са измислили всичките тези учения за духовно "усъваршенстване" и "освобождение" - защото са угнетени хора и то по всякакъв начин. Угнетява ги социабния им модел, традициите, културата им, религията им. Затова са си потърсили заместители. Ама те са заместители от рода на безалкохолната бира и секса с презерватив... Не са като истинските.punk.gif

Навремето източната култура (визирам не само Индия) ми беше интересна, докато на вникнах и не осъзнах дълбоката й увреденост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ех, кралице-лъвице, то всичко това хубаво, ама нещата не са баш така.

Доста добре познавам историята и културата на Индия (както и на Япония и Китай), и честно казано, в хиндуктанските уйдурми не съм откил не само нищо ценно, но съм намерил предостатъчно вредни неща.

Честно казано, презирам тези хора.

На Изток те почти всички са по един или друг начин увредени хора. Именно за това са измислили разните си концепции и способи за постигане на "освобождаване", защото никога не са знаели какво е наистина да си свободен. Поне през последните няколко хиляди години.smokeing.gif

Зароди това и са измислили всичките тези учения за духовно "усъваршенстване" и "освобождение" - защото са угнетени хора и то по всякакъв начин. Угнетява ги социабния им модел, традициите, културата им, религията им. Затова са си потърсили заместители. Ама те са заместители от рода на безалкохолната бира и секса с презерватив... Не са като истинските.punk.gif

Навремето източната култура (визирам не само Индия) ми беше интересна, докато на вникнах и не осъзнах дълбоката й увреденост.

Имаш нужда от терапия.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Ех, кралице-лъвице, то всичко това хубаво, ама нещата не са баш така.

Доста добре познавам историята и културата на Индия (както и на Япония и Китай), и честно казано, в хиндуктанските уйдурми не съм откил не само нищо ценно, но съм намерил предостатъчно вредни неща.

Честно казано, презирам тези хора.

На Изток те почти всички са по един или друг начин увредени хора. Именно за това са измислили разните си концепции и способи за постигане на "освобождаване", защото никога не са знаели какво е наистина да си свободен. Поне през последните няколко хиляди години.smokeing.gif

Зароди това и са измислили всичките тези учения за духовно "усъваршенстване" и "освобождение" - защото са угнетени хора и то по всякакъв начин. Угнетява ги социабния им модел, традициите, културата им, религията им. Затова са си потърсили заместители. Ама те са заместители от рода на безалкохолната бира и секса с презерватив... Не са като истинските.punk.gif

Навремето източната култура (визирам не само Индия) ми беше интересна, докато на вникнах и не осъзнах дълбоката й увреденост.

Някак ми изникват няколко въпроса към теб, след като заклейми всички източни хора (включително и мъжа ми и свекър ми) като увредени :)

Първи въпрос - какво според теб в контекста на твоето изказване "означава да си наистина свободен"? Т.е. твоето определение на истински свободен ми е нужно.

Втори въпрос - като са толкова угнетени защо тогава се самоубиват много по-рядко и полудяват още по-рядко в сравнение със Западните хора и дори в сравнение с Африканците?

Трети въпрос - нали не бъркаш Близкия Изток с Изтока? Щото Близкия Изток си е чист Запад. Говорим за народите на Индия и на Изток и от тайгата на Изток - огромно количество култури. Как ги разбра, разпозна, как тъй изучи вярванията им и социалните им практики, за да си направиш това заключение??

Четвърти въпрос - Как може да се презира нещо, което не познаваш? И не е ли това зависимост (и то тежка) от някакво предубеждение, което веднага ме навежда на мисълта че сам не осъзнаваш що е то свобода.

Не разбирам как може изискващата особено огромни усилия и воля практика на повечето йога и подобни щколи да е заместител на нещо като "социабния им модел, традициите, културата им, религията им"? Нещо си противоречиш в тезите си?

Да не би просто някой любител на Изтока да ти е ъъъ нелицеприятен и сега да си го изкарваш на всички източни хора?

СИгурно фън-шуй разположението на дома ти е кофти...

Даммм

Измети си пода поне и проветри!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Кралице-лъвице, ти за азиатец ли си омъжена? bigwink.gif Нищо лично...

Да за азиатец, будист - проблем???? :king::king::king:И не омъжена по западните канони, по източните - да :sneaky2:

И що на въпросите с въпрос?

Въпросите ми не са риторични...

Просто държа да ми отговориш, за да стане ясно дали моите заключения са верни или неверни :)

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам, аз определено не съм фен на индийските култури, ама чак пък да са дълбоко увредени... то не може хем западната, хем източната цивилизация да са толкова вредни едновременно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...то не може хем западната, хем източната цивилизация да са толкова вредни едновременно :)

Може, може! :bigwink:

Едните работят като гламави и не се забавляват, като изключим напиване до припадък, другите ядат по шепа ориз и уж все медитират и все са "духовни"!

Бай ти Ганя, като практичен индивид, му е намерил колая! Нито работи, нито медитира :tooth: ! Биричка, ракийка, салатка, пържолки, кебапченца - такива ми ти духовни практики!

Ха, нека източните и западните бунаци да се мъчат! Прост ли е?!??? :tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Не е баш така, вярно е, че има доста чалнати, но те са си попринцип и навсякъде не само при Йогите ;) Имам три приятелки, които си практикуват често йога, ходят на семинари и т.н. Не са чалнати дори напротив...според мен повечето хора практикуват йога и се интересуват от нея заради физическото състояние на тялото, което пък дава увереност и самочувствие - това е хубаво :)

Изобщо не може да се говори за чалнати хора (е винаги има и изключения) но щом получава удовлетворение човек не можем да му се месим в личните убеждения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо не може да се говори за чалнати хора (е винаги има и изключения) но щом получава удовлетворение човек не можем да му се месим в личните убеждения.

Може, и още как. Самата аз харесвам и познавам много неща от източните философии и йога, но имам сред сравнително близкото си обкръжение човек, който от години участва в една такава организация. Напълно е чалнат, и то не само според мен. Образован, уж интелигентен. И не е единствен, както успяхме да се убедим. Лично на мен не ми пречи, но когато си налага личните убеждения на другите, да обяснява на децата ми малоумщини и да се опитва да взима решения, касаещи други хора, за здравето им, изхождайки от тези убеждения, нещата са други. Много сериозни и много плашещи. Радвам се за всеки, който не знае за какво говоря. Е, предполагам, че това може да се отнася за всеки сектантски фанатизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много сериозни и много плашещи. Радвам се за всеки, който не знае за какво говоря. Е, предполагам, че това може да се отнася за всеки сектантски фанатизъм.

Тъй де, и аз за това говоря. При мен личния опит от контактуване с такива хора сочи, че нормални остават малцина. Повечето рано или късно "заамват".bigwink.gif

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...