Отиди на
Форум "Наука"

Скритите навсякъде около нас алтернативни енергоизточници


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не знам що така се получава, но винаги някъде след 5-6-ия Хайнекен започват да ми хрумват гениални идеи от революционна значителност за човечеството и цивилизацията. Ето например последната от снощи (одобрена и от целия колектив на БгНаука разбира се!).

Имам един фундаментален въпрос - защо на всички детски катерушки (люлки, въртележки и тн.) няма генератор с намотки, свързан с тях и получаващ от движението им електроенергия? И въобще - не само към тях ами - към всяко едно нещо, генериращо енергия по механичен начин, вкл - и копчето на мишката което постоянно цъкаме например ;)

Не мислите ли, че е време да патентоваме идеята, да включим генератори с намотки към всичко, включително и към колите, подметките на обувките, еротичното бельо, да произвеждаме милиони киловатчаси електроенергия на ден, да я изнасяме за целия свят, да натрупаме милиарди. Тока ще ни е безплатен всичко живо ще е електрифицирано, всички електроцентрали по света ще фалират заради нас, но това не бива да ни притеснява, няма да има вече скандали с Белене, референдуми и простотии... :umnik:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трябва да се добави електрогенератор и към копчетата на дистанционното за телевизора, и към дистанционното за климатика.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да на бира идват обикновено гениални идеи :)

Генераторите по катерушките няма да си избият парите и да са правени в Китай или на 3D принтер. Отделен проблем са вандалите.

На мишкта по-скоро е резонно пак да се въведе топчето и то може и да произвежда енергия, цътането трябва да има ход и сила за да прави енергия



Като се върна ще ви кажа за съществуващи решения за тези неща

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сигурен съм че има решения. Е явно няма да можем да експлоатираме съвсем всичко както си го представях първоначално, но това няма да намали съществено загубите ни, нито в киловатчаса нито в пари ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи трябва да съсредоточим инженерната си мисъл към създаване на възможно най-евтин и прост генератор ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам що така се получава, но винаги някъде след 5-6-ия Хайнекен започват да ми хрумват гениални идеи от революционна значителност за човечеството и цивилизацията. Ето например последната от снощи (одобрена и от целия колектив на БгНаука разбира се!).

Имам един фундаментален въпрос - защо на всички детски катерушки (люлки, въртележки и тн.) няма генератор с намотки, свързан с тях и получаващ от движението им електроенергия? И въобще - не само към тях ами - към всяко едно нещо, генериращо енергия по механичен начин, вкл - и копчето на мишката което постоянно цъкаме например ;)

Не мислите ли, че е време да патентоваме идеята, да включим генератори с намотки към всичко, включително и към колите, подметките на обувките, еротичното бельо, да произвеждаме милиони киловатчаси електроенергия на ден, да я изнасяме за целия свят, да натрупаме милиарди. Тока ще ни е безплатен всичко живо ще е електрифицирано, всички електроцентрали по света ще фалират заради нас, но това не бива да ни притеснява, няма да има вече скандали с Белене, референдуми и простотии... :umnik:

Тия работи не стават с вишегласие на форумни срещи. Има си Закон за Запазване на Енергията, според който за да произведеш електричество, ще трябва дечицата по катерушките да направят повече усилия като се катерят, цъкането на дистанционното да стане по-трудно, събличането на бельото с повече зор и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трябва да се четат правилните книги. В една от тях се говори за „Карлсон, който живее на покрива”. http://bg.wikipedia.org/wiki/Карлсон,_който_живее_на_покрива

Та Карлсон си имал перка, а трябва да е имал и някакъв двигател. Не си спомням каква точно беше тази история.

post-2642-0-53776700-1362308406_thumb.jp

Или може би е по-добре да се пие шведска бира?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам що така се получава, но винаги някъде след 5-6-ия Хайнекен започват да ми хрумват гениални идеи от революционна значителност за човечеството и цивилизацията. Ето например последната от снощи (одобрена и от целия колектив на БгНаука разбира се!).

Имам един фундаментален въпрос - защо на всички детски катерушки (люлки, въртележки и тн.) няма генератор с намотки, свързан с тях и получаващ от движението им електроенергия? И въобще - не само към тях ами - към всяко едно нещо, генериращо енергия по механичен начин, вкл - и копчето на мишката което постоянно цъкаме например ;)

Не мислите ли, че е време да патентоваме идеята, да включим генератори с намотки към всичко, включително и към колите, подметките на обувките, еротичното бельо, да произвеждаме милиони киловатчаси електроенергия на ден, да я изнасяме за целия свят, да натрупаме милиарди. Тока ще ни е безплатен всичко живо ще е електрифицирано, всички електроцентрали по света ще фалират заради нас, но това не бива да ни притеснява, няма да има вече скандали с Белене, референдуми и простотии... :umnik:

първо събери метана получаван от горе и долу при консумирането повишено количиство бира,боза,мляко, също боб, карфиол, репички, па ако подключиш и краве и свине фермите.....еееехейййййй

всички ТЕЦ-ове ще минат от въглища на натурален гас....

сериозно:-))))))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи трябва да съсредоточим инженерната си мисъл към създаване на възможно най-евтин и прост генератор ;)

Индивидуално ... се решавали.

Чувал съм притча за Едисон:

Много трудно и тежко му се е отваряла-затваряла входната врата на двора. Пък и много изобретатели ходели при него за съвети и указания. Един от тях не издържал и попитал...А бе, такъв голям изобретател си, що не погледнеш пътната врата - малко смазка и доизкусурямане на връзките ... ще се отваря и затваря по-лесно... Няма смисъл, казал Едисон - имам макари и въжета монтирани към вратата, подземно, та, когато се движи вратата, да се върти помпата, дето ми служи за напояване на дворните растения. Полза да има от посещенията... :grin:

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Тия работи не стават с вишегласие на форумни срещи. Има си Закон за Запазване на Енергията, според който за да произведеш електричество, ще трябва дечицата по катерушките да направят повече усилия като се катерят, цъкането на дистанционното да стане по-трудно, събличането на бельото с повече зор и т.н.

Как да не стават? Веднага ще го изменим, просто не познаваме точния човек. Хората правителства свалят, ти за някъв закон... :bg:

Жена ми е юрист, тя веднага ще ми каже вратички

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй, тъй, Радо. Да добавя и аз подетата вчера концепция за фапоцентралите, а също и бъдещият ни лозунг - от всеки кенеф - ВЕЦ!

Също така трябва да клонираме и прасето Серимнир, за да можем да осигурим постоянно възобновяем източник на свинско месо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аа, тука вече е работа на генното инженерство - като резнеш парче за пържола /пръжола или пражола/ дупето бързо да регенерира.

Аз ще си гледам свинско и телешко шкембе в петри...

А парчето да е крехко и да става за минути...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Сега малко по-сериозно по темата.

Нека почнем с дистанционните и мишката, но нека и да поясним какво искаме и доколко правеното се покрива с темата.

  1. - искаме задължително да произвеждаме енергия от нашите мускули или каквото ни заобикаля?
  2. - искаме просто да са безжични и да нямат вътре батерия /за смяна/ ли?

Айде и за двете пък всеки да си ги групира..

Още от зората на телевизорите с дистанционно има ултразвуково пиано /явно прилича на камертон или щракалка е по правилно, но така си го спомням от някъде/ чиито звук се генерерира от натискането на клавишите - енергията от пръстите.

Има разработени дистанционни на фотофолтаици. Това май по първата точка - за използване на заобикалящата ни неуползатворена енергия.

По втора - ако си разширим кръгозора, толеранса де - може да се направи мишка и дистанционно да се захранват безжично по антена от телевизора, ако искаме да не сменяме батерии може да е с ултракондензатор и да се зарежда като телев е на стендбай.

Следва нещо по-интересно, коета ще направи излишно всичко по-горе споменато до тук, но нека почнем с компа.

Направо отивае на разпознаването на жестове или гласови комнди, като пълвото е по-модерно напоследък.

Ползваме енергията на мускулите - да, но това не значе че сме произвели цялата енергия. По-всяка вероятност процесорът, който чете жестове ще е по-сложен и ще консумира повече от мрежата, отколкото тези дето четат сигналите от дистанционното. Тенденцеята е обаче да стават по-икономични. Това последното може да се направи от двама-трима добри специалисти /по хардуер и софтуер/, а може и от един, зависи какво има вече в нета.

Може са се направи да се управлява и с фенерче или окледалце, не съм сигурен че си струва трудът.

При компа е по-лесно щото е по-близо и освен че има безжична и беззахранване мишка, има сума ти начини да се установи позицията на нещо /дето играе мишка/ върху нещо. Както и да се разбере кога кликаме.

За бильото няма да коментирам, знайте че го има с пиезонаножички /не знам дали е стигнало до прототип/, дизайнер мисля, не инженер го правел - има сутиен и мъжки слип, произвежда енергия при ходене познайте как :)

Обувките - не с пиезокристал, а с гел с подобни свойства ги има и мисля че има някакви образци за американската армия, мисля някакви жалки подобия има вече и за масовия потребител, който му се - занимава да търси, аз по-късно ще...

Пътна настилка и/или лежащ полицай с пиезоелементи - докарани са до проект преди 2-3 г, не съм се интересуварл как върви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чудил съм се, вместо да обикалям с колелото, ако седна да въртя някакъв генератор, колко ток ще произведа за примерно 1 час, или 25-30 км.....щото аз горе-долу по толкова карам?

И продавайки произведеното на НЕК, дали ще си повиша драстично стандарта? :grin:

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз ще ти кажа как да провериш, лесно е.

  • Иди на фитнес.
  • Качи се на велоергометър или степер /пътека не става/
  • Нагласи си степен на трудност
  • Върти колкото можеш
  • Виж колко калории / джаули си изразходил
  • Хубаво е ако кажеш за колко време си ги изразходил, ще кажем колко мощен си


Акоси знаеш въртящ момент, може и да сметнем

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

0,8136 J или ватчаса, което значи че не можеш да захраниш светодиодна луничка или зарядно за GSM или печелиш малко под 1/1000 от цената на KWh



Следващият път виж таблото на ергометъра. Искаш ли обяснения как съм го получил?



1 calorie = 4.18400 joules

За час си произвел - 4.18 х 700 = 2928.8 J

За една секунда произвеждаш 2928.8 J / 3600 s = 0.8316 J

Като знаем че 1 KWh=3600 J или 3600 W, лесно смятаме, че за час си произвел 0,8136 Wh

Виж на какви преференциални сени се купува зелената енергия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Виж втория ред дето съм приравнил Джаул към калория



За час си произвел /айде изхарчил/ - 4.18 х 700 = 2928.8 J

Приемаме, че каквото си изхарчил си го произвел, тоест КПД-то на велогенераторът ти е 1-ца или 100% - ако е изразено в проценти



Объркването ти идва от единицата киловатчас, която значи киловат X час

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

+ от мен че четеш докрай, да така е



Тоест ти си казваш и зи знаеш, аз "К" то не очетох



0,813 KW...

Бързо или яко си въртял? Поздравления.

Аз на един степер държах толко за 10-15 мин и се уморих, но беше бързо и на най-високото съпротивление, в цялата зала никой не въртя така. Щях да разчастя уреда. Таблото показваше в джаули

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

+ от мен че четеш докрай, да така е

Тоест ти си казваш и зи знаеш, аз "К" то не очетох

0,813 KW...

Бързо или яко си въртял? Поздравления.

Аз на един степер държах толко за 10-15 мин и се уморих, но беше бързо и на най-високото съпротивление, в цялата зала никой не въртя така. Щях да разчастя уреда. Таблото показваше в джаули

Това показват калкулатори на калориите като този, Иначе не съм въртял в зала и да следя колко харча.

Значи с повечко напън мога да си докарам една кубинска надница.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Здравеняк си явно

Аз минавам за силен и това дето ти казвам постигнах.

Е аз съм по силовите упражнения де...



Видял ли си колко е преференциалната цена на изкуп за зел енергия? 80 стотинки?



http://alemasolar.com/ceni-i-efektivnost.html

по-малко май

А кебапчетата и бирата дето ще опукаш?



Остави продажвата - ако си в къща в пранината светодиодно осветление или лаптоп или таблет + GSM



Това показват калкулатори на калориите като този, Иначе не съм въртял в зала и да следя колко харча.


Значи с повечко напън мога да си докарам една кубинска надница.

интересен калкулатор...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това точно не е скрит алтернативен енергиен източник, доста си е видим, но ще го постна...

Става въпрос за голяма 6 MW турбина с 3 остриета /лопатки не е точната дума тук/ всяко от които е дълга близо 75 метра.

megapix.jpg



Производство на Сименс, монтира се някъде в Дания

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...