Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Смятам, че Борис се е сетил да използва азбуката доста късно и през 60-те години въобще не е мислил по въпроса. Ако беше мислил, можеше да се възползва много по-рано - не са му липсвали възможности. А това, че "жадувал" - да, но то е писано доста след събитията и с оглед на произтеклото след идването на учениците в България.
  2. Дуло не може да е управлявал до 759г., след като през следващата или по-следващата година на трона се възкачва Телец, който е предшестван от двама представители на рода Вокил с общо 23-24 години царуване (все едно дали тези години са слънчеви или лунни). Според мен вероятността да разбираме Кормисош и Винех като лица, свързани с рода Дуло по сватовство, хич не е голяма. Ако идеята е, че по този начин се "приобщават" към прословутия род, нямаше в "Именника" да бъде посочвано, че са от рода Вокил. Пък и за Кормисош си е казано изрично, че "измени рода Дулов", а не че го е продължил.
  3. Отговорът на този въпрос е твърде относителна работа. Ако приемем, че продължителността на царуването на Севар, записана в "Именника", е правилна, по-скоро е умрял на трона си и преврат не е имало. Кормисош е "изменил рода Дулов", както пише в текста, но от това не следва задължително, че "Именникът" съобщава за държавен преврат - съобщението може да се свърже и с най-банална смяна на династията, за каквато може да е имало всевъзможни причини. При горното условие (вярна продължителност на Севаровото царуване) Кормисош е възшествал повече от година след смъртта на Севар.
  4. В 913 няма нито признаване, нито даване на титли. Към края на същото десетилетие Симеон възприема титла "василевс" в качеството си на претендент за ромейския престол.
  5. Не, сведенията са крайно откъслечни, несигурни и пръснати във времето.
  6. Без да съм нумизмат, според мен тези монети не са български. Иконографията им е на венециански матапани. Но не мога да разчета нищо по тях.
  7. Преки изворови данни за етноидентичност кутригури-утигури-уногундури-българи няма. Идентификацията или по-скоро близката родственост между тях е историографско заключение с някаква степен на вероятност, но без категорични гаранции. Днес в науката се приема например, че кутригурите, утигурите и уногундурите са български племена или племенни групи, но не всякога е било така.
  8. България е имала някакви земи на север от Дунава и при Борил, а и след него. Трудно е да се очертае северната граница в този район, но наличието на отвъддунавски територии по време на ВБЦ е несъмнено.
  9. Употребата на "архонт" се радва на изключително многообразие в изворите, включително и като титла на български (и не само на български) владетели. Дали Борис I е носил такава титла - в смисъл официално? Да, дори я има на собствените му печати.
  10. Именно. Като че ли единствено в България прозвището "Славянина" предизвиква някакви особени тръпки и странни тълкувания.
  11. Ако имаме основание да наричаме Симеон Велики ромейски император, не по-малко е основанието за Тома.
  12. Бая алтернативно умуване се иска. Когато се подвизава Жана, Хенри V вече не е жив, а тогавашният крал - неговия син Хенри VI - е бебе. Но на бойното поле Жана срещу Хенри V няма шанс. Всъщност тя не е била нито стратег, нито тактик.
  13. Що се отнася до "Именника": Той е "вмъкнат", това е истина, доколкото текстът му не е свързан с предходния и следващия текст. Но вмъкването не е механично като на листа в Радзивиловската летопис. "Авитохол" - думата, с която започва текста на "Именника" - се намира към края на един от редовете почти в средата на страницата. Така че "вмъкването" е станало преди XV век, откогато датира най-ранният препис и ако въобще може да се говори за фалшификация, тя трябва да е средновековна. Само че данните, които "Именникът" съдържа, намират потвърждение в други източници - не всички, естествено, но все пак достатъчен брой, за да не допускаме фалшифициране.
  14. Прочетох изложението за Радзивиловската летопис. Наистина е впечатляващо. Но не бързам да се съгласявам със заключенията, защото бих предпочел лично да се убедя. Освен това изводите са направени на базата на наблюдение, а и умозрително, което в днешно време е само един от доста възможни методи за изследване. Преномериранията на листове и тетради, както и хартията, почерците, мастилата - всичко това може да бъде успешно анализирано, включително химически и да се докаже, че листът с норманската теория е късно (XVIII или дори XIX век) вмъкнат, или обратното - че не е. Днес е много модерно да се говори за фалшификации - това е дори метод за налагане на различни изводи. Ето още едно обстоятелство, което ме прави изключително предпазлив в подобни случаи.
  15. Помак, нека проявим повече коректност - би било полезно за всички. С остроти не се прави наука, знаеш това. Защо да си пилим нервите, вместо да спорим по нормалния начин? Заглавието на "Именника" е променяно - прав си. Но какво общо има това с неговата достоверност или недостоверност, след като разполагаемите преписи са от XV - XVI век, а "кръстникът" (Раич) е живял през XIX? Повечето средновековни паметници нямат заглавия и такива им слагат работещите с тях специалисти. Може и да не са най-сполучливи озаглавяванията, но те нямат никаква връзка със стойността на документа.
  16. Абсолютно вярно - не би могло да се каже по-добре. Поздравления, г-н професоре!
  17. Проф.Добрев, В монографията има наистина много сполучливи попадения и най-солидните са вероятно лингвистичните, тъй като М.Москов беше езиковед. Но по отношение на календара и особено на хронологията проучването е слабо - има прекалено много (вкл.недопустимо) нагаждане. Не е само съвладетелският институт, за който Кептън говори.
  18. Мой е. Написах го точно защото на много места срещнах твърдения, че Г.Ценов е оплюван и отричан, но не е опроверган. Всъщност методиката на изследване на този човек е такава, че просто няма начин заключенията му да са верни - най-малко пък по въпроса за произхода.
  19. Струва ми се, че не е точно така. "Преустройването на български релси" датира от 886г. Да се твърди, че в по-ранно време Плисковският хитрец е правил или мислил да прави нещо в колаборация с КМ е голословие а ла Б.Димитров, което няма на какво друго да се опира, освен на желанието ни всички световни събития да се въртят около Плиска. За адекватността и ползата от подобни хипотези - вж. тук, #129. Връзките им с папата и пребиваването им в Рим е много логично и обяснимо, ако се вземат предвид както отношенията между Рим и Константинопол във втората половина на 867г. и след това, така и интересите - църковни и политически. А че става въпрос за отношения и динамични интереси, показват перипетиите от кариерата на Методий след 870г.
  20. 100% съгласен. Колкото по-малко се поддаваме на чувства, изследвайки историята, толкова по-близо до историческата истина имаме шанс да стигнем.
  21. Продължавам по същия начин, макар че предложението на Галахад за PDF е добро. Но нямам сега времето да тегля програми и да преобразувам файловете.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.