-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Пламене, Пламене! Ти хубаво ги четеш тия митове, ама защо им вярваш? Божидар пише за пазара, не за науката и пише това, което се предполага, че хората биха искали да прочетат. Ако боилите убиваха затова, че след победа нямало преследване (това, разбира се, въобще не кореспондира с истината - нито е било победа, нито е било възможно да има преследване), както би трябвало да направят пък след поражение? А Телериг сие жив и здрав след разгрома му при Литосория и си стои на трона още години наред. Походите всъщност са 8. Деветият фактически не е проведен, защото Константин Копроним се разболява в Аркадиопол, преди още да стигне границата и се връща. "България" да се поучи? Ама че идилично гледаш на нещата. Това, което според мен е най-далеч от българските реалности, е историческата поука от допуснати грешки. Коментираме ги и се "поучаваме", обаче само на теория. На практика най-мазохистично се издънваме пак и пак, и пак...
-
У Ананий Ширакаци действително има нещо такова: той казва, че в Тракия обитават около 25 славянски племена. Може би в друг препис на "Ашхарацуйц" бройката е 40 - не изключвам това. Обаче става дума за много по-мащабен ареал на обитаване, а не само за териториите в дн. Северна България. Арман правилно посочва - "на Балканите". Така че не може да се прави сравнение между броя у Ширакаци и у Теофан или пък да се допълва единият с другия.
-
Помак, ще ме извиниш, че се намесвам, но темата "Г.Ценов" ми е близка, та затова... Не знам имало ли е подобен разговор или не. Може и да е имало. Но допуска ли някой, че ако Златарски беше твърдял дори с пяна на уста, че "от Усури до Мисури има само кутригури", това щеше да спре Венизелос и Ньойският договор щеше да има друг вид?
-
Е, де, Рицарю, точно ти ли си забравил? В този раздел има тема, посветена на грешките на Ганчо Ценов. Я погледни #2 в нея - там съм закачил статия от 40 страници, която е точно за това. Писах я не след 50-тата, а след последната страница на "Кувратова България..." + още няколко негови работи. А оттогава прочетох още две от книгите му и мога да напиша още няколко критични статии. Статията си виси там и с изключение на една неточност, която съм допуснал (и която потребител в "Бойна слава" ми беше посочил), никой не изнесе нито един аргумент срещу критиката ми.
-
"За" и "против" Византия - едва ли. Има такава хипотеза наистина, но тя е просто смехотворна - изсмукана е по-скоро от националистичните ни комплекси, не от изворовите сведения. Краят на "тази" война е неточно зададен въпрос. Всъщност става дума за няколко войни, макар че помежду им има един "лъжовен мир", а и още един (между 775 и 789), за който преки известия няма.
-
Понеже явно попадам в ятото, налага се да кажа, че не си особено справедлив. Но повода за поста ми е всъщност друг. Понеже съм се занимавал с хипотезите на Г.Ценов (знаеш това) и съм прочел доста от него, имам въпрос: ти видял ли си със собствените си очи в някое издание между 1908 и 1938г. Г.Ценов да е бил нападан "с просташки епитети и обиди". Опитвам се да бъда обективен. Като изключим това, което казва той самият (вкл. прякора querkopf, който според него му били измислили - кой по-точно го е измислил не е ясно) като оплакване от опонентите, аз не съм прочел напр. у Златарски нито една дума срещу Ценов - специално преглеждах всичко, което Златарски е издал, за да търся. Няма. Ако ти си попадал на нещо подобно, моля те да ми го посочиш. Ако не си, то не е ли това все пак някакъв повод за съмнение спрямо твърдението, което стои в цитата от Ценов, който си привел в горния пост? Защо просто по дефиниция да смятаме Г.Ценов за прав - каквото и да каже - а всички останали за неправи, дори и да не са казали нищо?
-
Помак, От сума време и в няколко форума се чудя как е възможно интелигентен човек, какъвто си, да остави емоцията и патриотичните му чувства да доминират над здравия разум. За Милано е просто елементарно: в тоя град са намерени безброй лапидарни паметници с името Медиоланум, които си стоят и могат да бъдат видяни и днес. Нали не би било рационално да си мислим, че някой специално ги е домъкнал от днешна София, за да ги закопае в Милано и да прави конспирация от това. А да знаеш подобни надписи (с името Медиоланум) да има в София. Археологическият музей е пълен с римски паметници - иди и виж. Освен това имаме т.нар. итинерарии - там Медиоланум е точно в Северна Италия. Имаме писмени известия за пътувания на императори - там императорът "х" излиза от Генава, минава през Августа Треверорум, спира в Медиоланум, после отива в Аквилея и т.н. Това са просто очевидни неща. Защо Константин и Лициний били издали в Медиоланум (Милано) едикта от 313г.? Ами защото в момента са били там. Знаеш ли колко императорски едикти не са издавани в столицата? Всъщност, ако гледаме цялата история на Римската империя - повечето. Хадриан да не мислиш, че не е издавал едикти, след като през управлението си е бил в Рим от дъжд на вятър? За Сердика и сердите не мога в момента да коментирам, защото първо ще трябва да прегледам данните. Но все пак мога да кажа, че никога не съм се доверявал на очевидни щуротии. Макар да съм - както казваш - от школата на Златарски, за мен той не е бог. Когато не споделям мнението му, казвам го. Когато открия, че е сбъркал - коригирам го.
-
Няма нови разчитания - поне публикувани няма. Навремето Зайбт хвърли такава бомба с тия монограми, че май никой не се хваща да ги разплита отново.
-
Колега Гербов, Беше ми изключително приятно и интересно да чета толкова професионално направено изследване - в интернет подобни се срещат за жалост крайно рядко. В много отношения споделям вижданията Ви по детайлите на това събитие, особено относно възможността Симеон да влезе с децата си във Влахернския дворец, рискувайки да не излезе въобще оттам. Аз също смятам, че обядът на синовете с Константин VII е бил елегантна предохранителна мярка за патриаршеската сигурност при срещата между Николай Мистик и Симеон. В същото време ми се струва крайно да се каже, че ако би влязъл, това би означавало завладяване на империята, възцаряване в нея или нещо подобно. Конрад III например е влизал (и не само той), без да се получи подобно впечатление. Е, вярно, че ситуацията в 913г. и предшестващите я отношения са доста по-различни. Не се чудя, че изворите не правят никаква връзка между поведението на Лъв Триполит и т.нар. опит на Симеон да постигне единодействие с арабите - защото става дума за различни араби: ал Махди няма нищо общо с Багдадския халифат. Липсата на така връзка според мен не е добър аргумент срещу опита на Симеон да търси единодействие с африканските араби. Златарски не е безгрешен, но пък кой ли учен е? Нека не го съдим чак толкова строго, а - където се налага - да го коригираме. Моите поздравления!
-
Не съм съгласен. Венелин не е исторически извор, но дори и да беше, той е безмерно по-далеч от събитията от всяка средновековна хроника. Да, в много отношения и аз мисля така. Но все пак не бива да се абсолютизира. Aми появяват се. В наше време - рядко, даже много рядко, но през втората половина на XIX век буквално са се изсипали, защото България дотогава е почти 100% археологически непозната. Именно в този период стават известни българските каменни надписи, за които Ю.Венелин не е имал представа. Ако той познаваше тези надписи, не би превел boliades като воеводи, защото щеше да знае, че става дума за цял аристократичен слой. Че воеводите (думата в този случай не е най-подходяща, но това е друг въпрос) са точно от групата на боилите, няма съмнение, но ако преведем например руското "офицерьi" на български като "генерали" дали ще е много точно? А генералите също са офицери, нали така? Т.е. използвам точно приципа, който според теб Ю.Венелин е използвал. Според теб добре ли ще бъде да се обърна с "генерал" към някой лейтенант? Не съм коментирал нищо за български преселения на Балканите - въобще не съм засягал този въпрос. Просто обясних, че някои специалисти виждат близост между "олгу" от надписа и "Оглос" - мястото, където са се заселили българите на Аспарух според гръцките извори.
-
Не съм казал, че трябва. И понеже не може всеки да пренася каквото поиска и да го продава където поиска, точно императорът (или епархът) е този, който казва на кой пазар могат да продават / купуват българските търговци и на кой - не. Прочетох, че е за хората, които живеят на тази планета, но когато чета Вашите добронамерени постове все се чудя дали не съм попаднал на някоя друга.
-
Генадий, наистина не мога да разбера защо черпиш знанието си от изследвания отпреди 150 години, когато можеш да ползваш много по-съвременна литература. Работата не е в това, че Венелин, Гилфердинг, Палаузов, Дринов, а и Успенский са писали твърде отдавна, а в това, че след тяхно време (особено времето на първите четирима) в научно обръщение са въведени маса нови източници, с които те не са могли да разполагат. Сега конкретно: преводът на Ю.Венелин, който си привел, не е най-коректен. Защо е превеждал така, аз не мога да кажа, но сам си в състояние да прецениш дали съм прав или не. Венелиновият текст гласи: "В добром ли здравий Коняртикин и Великий Таркан, синовья Божею милостию Государя Болгарии, и прочия его чада? В добром ли здравий шест Великих Воевод (Boliades)? Здоровьi ли прочие, находящиеся как при Дворе, так и в лагерях, Бояре (Boliades)?" В оригинала Константин VII използва, както виждаш, два пъти "волиадес" (или на стогръцки "болиадес"), но Венелин един път предава тази дума като "воеводи", а друг - като "боляри". Днес ние предаваме думата във форма "боили" и използваме тази форма и в двата случая. В оригинала стои "воуила таркан" - първата дума от съчетанието е изписана точно както изписват на гръцки boliades в единствено число. Така че става дума за "боила таркан", а не за "велик таркан", както е написал Ю.Венелин. Очевидно това е титла на един от владетелските синове в България. Т.е. гръцкият текст използва думата "боила" три пъти - веднъж в единствено и два пъти в множествено число. Юрий Венелин обаче я превежда по три различни начина. В оригинала няма нито дума за "Двора", нито пък за "лагери" - тук преводът на Венелин е чиста интерпретация. Текстът говори всъщност за болиадес "вън" и "вътре" - но по отношение на какво "вън" и в какво "вътре" остава неясно. Има няколко хипотези за това: дворец, столица, вътрешна област. Ето защо днес не интерпретираме непременно, а говорим просто за вътрешни боили и за външни боили. За ОЛГ. Да, има предположение, че в Наръшкия надпис може да е направена грешка, при което се е получила метатеза: "оглу таркан" да е погрешно написано като "олгу таркан" (понеже в домашните извори това "олгу" не се среща на друго място, освен в този надпис). Основание за това предположение е наименованието на мястото, което първоначално заселват Аспаруховите българи при Дунава - т.нар. Оглос. Връзката е именно фонетичната близост между "Оглос" и "оглу таркан". Доколко е стойностно това допускане, на мен ми е трудно да преценявам и поради това се и въздържам. За "ОУ", предадено с особен знак в надписа. Това е ортографска и палеографска особеност. В надписи, които са писани на гръцки, но от българи, се среща доста често. Има го и в чисто български текстове, на български език.
-
Генадий, ти не знаеш гръцки, затова си се забъркал така. Успенский не игнорира въпросните букви, много добре ги е прочел. "Епи" не е начало на думата "епископ" а гръцки предлог и означава "при" или "по време на" (по-свободно преведено) Не е сигма, а "оу" - в случая е падежно окончание. Чете се "Теодору олгу таркану", само че "оу" от "таркану" е написано надредно. Нито таркан, нито тракан може да се свързва с "Тракия", така че изводът, който правиш, е погрешен. "Тракия" на гръцки се пише с тита, а не с тау (поради това на руски се произнася "Фракия"). Няма никакъв Теодор Тракийски - става дума за олгу таркан Теодор и за комит Дристър. Думата "комит", която в България се употребява със значение на областен управител подсказва, че Дристър е вероятно шеф на административната територия, в която надписът е поставен - това е граничен надпис. Колкото до олгу таркан Теодор, той може да бъде управител на съседната българска област (има хипотеза, че надписът е бил поставен не просто на границата между България и Византия, но и на граница между две български административни области край имперската граница) или пък някакъв висш сановник. Няма подобно събитие в българската история през 907г. Къде си го прочел, не знам, но където и да си го прочел, това просто не е вярно. Няма данни в изворите за такова нещо. Датировката на надписа е със световна година (вярно, системата е ромейска, но се използва още къде ли не, в т.ч. и в Русия до времето на Петър, та и по-късно), която по нашето летоброене почва на 1.9.903 и завършва на 31.8.904. Индиктионът я потвърждава точно. Така че този надпис няма нищо общо с 907г., каквото и да е казал Успенский или някой друг по въпроса.
-
О, Боже! Да си чувал, че по времето на Константин Велики този град се нарича Сердика? Името "Средец" е с поне четири века по-късно. Впрочем, по твоята логика, да не би пък София да е била столица на Крез? Или Константин да се е чудил дали да не се настани всъщност в средата на бившето лидийско царство? "Медиоланум" било "средна земя". Е, да, ако земя на латински е "lanum" - може.
-
Несъмнено ще трябва да се съгласим. Но когато се казва "така наречените индиански племена" по тази логика ще бъдем принудени да сложим в съюз всички американски индианци. Съгласен съм, че изразът говори за общност. Но откъде можем да сме сигурни, че става дума за политическа, а не за етническа характеристика?
