-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Ето, за това говорех в предишния си пост: хипотези, които се приемат за факти и върху които се строят нови хипотези. Според мен такъв подход не приближава науката до историческата истина, а я отдалечава. Фружине, християнски предмети има, така е. Но сигурни ли сме, че това са находки от гроба на Кубрат? Не, че при Малая Перешчепина е имало гроб, от който произхождат тези находки, е само предположение. А ако това предположение се окаже в един момент невярно, а ние - приемайки го за факт - вече сме издигнали отгоре му нови последващи твърдения? Какво постигаме по този начин всъщност? Но добре, примерно да приемем, че Перешчепинската находка е гробна и това е установено. Защо не твърдим, че там е погребан епископ Патерн, чийто дискос е намерен? Логиката е една и съща като с пръстените - на това отгоре разчитането на лигатурите още се оспорва, докато епископското име е напълно сигурно. Нима не виждаш, че за да се свърже находката с Кубрат, освен факти и анализ, е употребена и доза предпочитание. Вярно, предпочитанията са много разпространени в научната практика, но те не са елемент от научния инструментариум. И друго: да речем, приемаме, че е гроб и че е гробът на Кубрат. Нима в християнски погребения такива находки са обичайни? Писмени сведения, че Кубрат е приел християнството, нямаме. Имаме историографски тълкувания и предположения. Може да са верни, но може и да не са. Изобщо всичките тези много привлекателно изглеждащи и звучащи неща са твърде несигурни.
-
Аз пък - като професионален историк - не виждам нито един извор, който да определя рода Дуло като християнски, виждам единствено тълкувания в тази посока. Вие може би не правите разлика между двете, но аз правя. Ако въобще съществуваха източници, които да съобщават каква е била религията на рода Дуло, тази тема нямаше да я има. Но понеже такива не съществуват, вместо със сведения, работим с хипотези, а хипотезите налагат огромна предпазливост тъй като - ако/когато са неправилни - обикновено се оказва, че нанасят непоправими вреди върху още няколко дузини въпроси в науката.
-
Смяташ ли, че Кетрадес на Йоан от Никиу е Кубрат?
-
???? Може ли цитат? Това не е никак за чудене - някъде тук се заселват победените от Сандилх остатъци на кутригурите - ок. 2000 семейства. Много логично е да са били покръстени. Не е невъзможно (отдавна е известно) и по-рано на Балканите да са усядали български групи, които също да са покръствани. Данните на Козма Индикоплевст сочат всъщност, че християнството е успяло "да пробие" у всевъзможни народи, но нито твърди, нито пък на основание на неговия текст може да се направи извод, че тези народи са изцяло християнизирани.
-
Е, да, така твърди църквата. Също както по-рано е твърдяла, че се е покръстил заради кръстното знамение при Мулвийския мост. Всъщност това предсмъртно покръстване си остава спорно.
-
Сред латиноезичните извори Тервел става прочут благодарение на заслугите си от 717/718г. Маса хронисти пишат за него (без нито един да каже или дори да намекне, че е бил християнин) векове наред. Така че Орбини на тази база спокойно е могъл да реши, че човек, оказал такава неоценима услуга на християнството, не може и сам да не е бил християнин. Горе долу същото е и с Константин Велики, който дори е най-официален християнски светец, без да е бил християнин.
-
Както се вижда от цялата дискусия до момента, има разни хипотези, възможности за аналогии и т.н., но липсват факти. При тази ситуация е по-добре проблемът да си остане открит, отколкото изказаните тук предположения утре да се превърнат в не особено основателни, но затова пък категорични твърдения в нечии уста.
-
Тъжното е, че лингвистичното ниво на автохтонците въобще не е отлепило от Раковски и неговия "На поле он". Възвисили са се единствено претенциите. Също като Велич - какво съвпадение. А античните извори си остават все тъй свенливо мълчаливи, както и по-рано.
-
Да - печалните сражения при Скиле и при Тавромениум. Но не само там - в Панония картината е същата, такава е и в Испания: докато той ръководи - неудачи; щом се разболява и предава командването на Агрипа, Антистий Вет и Фурний, нещата потръгват.
-
О, Октавиан! По това време той е болен, разнасят го на носилка. Злите езици разправят, че се преструвал, защото когато войниците на Брут нахлули в лагера му, той скочил и се скрил в някакви тръстики. Но и съвсем здрав да беше - все тая. Октавиан е умел и ловък политик, но никога не е бил добър на бойното поле. Битките, които лично е командвал, са загубени. Като се има предвид, че пропагандата е прославяла качествата му до небесата, представи си колко зле е бил като военен - просто не са могли да тушират това впечатление докрай.
-
Не са убили никой друг, защото в някакъв смисъл са били идеалисти - смятали са, че защитават републиката, а посегналият на нея е Цезар, не друг. Ако не беше така, щяха да се погрижат да премахнат поне неколцина. Но не Октавиан - неговият статус на главен наследник станал ясен едва при обявяването на завещанието. До тогава за това знаели само свидетелите, а те са били дискретни.
-
Мисля, че в т.25 от превода има техническа грешка - жреците са около (почти) 170, а не 17083
- 7 мнения
-
- 1
-
-
Даньо Андреев беше качествен изследвач, но в полулярни четива като това пускаше разни изцепки. Както и да е. Нямаме никакви данни Борис да си е сменял титлата във връзка с покръстването - това също е само предположение. Точно както казваш "няма как да носи езическа титла". Ако познавах по-добре примерно ранноскандинавската история (тук Глишев може да помогне) вероятно бих бил в състояние да посоча примери, че има как. Сега не съм много сигурен. Да, у нас се смята, че Борис, Валадимир и Симеон не може да са били просто архонти. Титлата "архонт" ни се струва елементарна и дори принизяваща. И като сложиш в сметката и патриотичната увереност, че историята ни не може да не е велика, по-велика, най-велика (оттук и знаменитите конспиративни теории за укриването и подправянето й), ето ти го твърдото убеждение, че титлата не можела по никой начин да бъде архонт. Всъщност не само може, но и точно така е било, защото на собствените печати на Борис и Симеон - намерени в България, т.е. предназначени за вътрешна употреба - стои именно титлата архонт. Същата, която четем и в надписите, изсечени по владетелска заповед. Оказва се, че самите ни владетели не са я смятали за принизяваща и че ние, днешните българи, фактически им приписваме собствената си историческа претенциозност.
-
Оффф, значи си невинен - извинявай. Това, което ти написах в предния пост, е - за най-голямо съжаление - хронична болест в нашата историография. Градят се цели небостъргачи от неаргументирани и неподкрепяни от доказателства хипотези, а за да стане черешката, кръщават най-горната хипотеза "факт". И като дръпнеш най-долната хипотеза.... Включително и затова непрекъснато си пренаписваме историята. В коя книга четеш тия щедри изхвърляния за въпросния Стефан? Кой го пише това? Точно така. Онези, които предполагат това, се аргументират с предположението, че престолонаследието в България през Х век е било като в днешна Европа.
-
Не мога да се съглася с теб. Факт (и то непроверим, но поне изворов) е, че Стефан бил "именит в България". Това може да значи всевъзможни неща - Климент Охридски също е бил именит. От това, че бил "именит", е направено предположението, че е бил братовчед на Петър. Забележи, това е само предположение, но не е факт - за такова родство няма нито доказателства, нито аргументи. Сега на базата на предположението, че Стефан бил Петров братовчед, ти предполагаш, че бил имал права над трона и дори твърдиш, че това предположение е факт. На какво основание? Би могло да се предполага подобно нещо, ако знаехме и то със сигурност, че е имало правила за престолонаследието и че тези правила са включвали представителите на цялата владетелска фамилия (както е в Западна Европа от Средните векове, та и до наше време) Само че ние подобно нещо за България не знаем, а още по-малко да сме сигурни - нали точно това се опитва да изясни темата: имало ли е някакъв фиксиран принцип на наследяване на властта и ако да - какъв е. И накрая, балансирайки като акробат на въже върху тия две построени едно върху друго предположения, правиш обобщаващ извод, че било имало някаква поредност в престолонаследието. Колко може да тежи извод, стъпил върху толкова несигурности? В историята не се прави така, Фружине. Впрочем, заявявайки, че Стефал имал права над трона, ти всъщност вече си приел за вярно това, което предстои да направиш като извод в по-следващото изречение: че фамилна поредност и "опашка" е имало. Тази методика за вадене на заключения за мен е странна и неприемлива.
-
Не всички имат, разбира се, и Юстиниан Велики е от тях. Но вторият Юстиниан има, Лъв Сириец - също, а преди тях - Ираклий. Не съм броил, но струва ми се, че болшинството ромейски василевси имат съвладетели, в някои случаи дори повече от един (в периода 924 - 944г. например императорите са шестима едновременно). Тези неща обаче не са широко известни.
-
Никакъв фиксиран закон за престолонаследието никога не е имало. Властта се предава в рода или (по-тясно) в семейството, а не задължително от баща към син. Наличието на тълкуването на "канартикин" като "старши принц" (старши не по ранг, а по възраст) сочи, че тази титла, свързвана с престолонаследието, е могла да бъде носена не само от син, но и от брат, и от чичо на владетеля. В езическия период може би е следвана някаква ранна традиция за предаване на власт - но не като наследствено притежание, а като белег на достойнство, заслуги, оренда, свързвани с добруването на племето (народа). Така че всъщност няма никаква сигурност, че българските владетели от осми век са били синове на предходниците си на трона - това се приема единствено по презумпция, защото няма и данни. През първата половина на девети век явно засилването на владетелската власт и т.нар. централизация вече позволяват на действащия владетел да не се съобразява досконално с традицията и сам да посочва наследника си - знаем, че това е направил Омуртаг. Но независимо от това генерално се съхранява и традицията - предаването на властта продължава да става вътре във владетелския род. След покръстването постепенно се налага друг официален принцип: владетелят се избира от самия Бог и наследствеността няма нищо общо, освен като някакво предпочитание или градиране на възможностите (това е мн.добре отразено напр. в Мрачката грамота). Естествено, действащият монарх е имал грижата да удовлетвори собствените си виждания по въпроса - оттук и практиката на съвладетелството, която навлиза по-късно от Византия в България. В този смисъл нито Борис е променял някакъв закон, нито пък Симеон е нарушавал закон - просто няма закон, има само практики.
-
Струва ми се, че тук се изхожда от презумпцията, че архиепископията на Юстиниана Прима е българска.
