Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

T.Jonchev

Глобален Модератор
  • Брой отговори

    4340
  • Регистрация

  • Последен вход

  • Days Won

    89

ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev

  1. Няма нищо чудно - обслужват собствените си тези. Но за да бъдем справедливи се налага да признаем, че нашите музеи правят съвсем същото. И като си говорят българин и турчин за история, мигат на парцали - за едни и същи ли Балкани става дума?
  2. Пред такъв ритор човек не може да не отстъпи. Все пак една малка корекцийка: в девети век вече балканският запад е под юрисдикцията на патриаршията (земите, които са под имперска власт - със сигурност). Такова е положението от времето на Лъв III нататък.
  3. Съвършено правилно - критериите за тези оценки са съвременни и нищо не доказва, че това, което днес оценяваме като антивизантийски акт, е било замислено и направено през девети век като антивизантийски акт. Казах и го повтарям: това е възможно. Няма обаче как да бъдем сигурни, че е било така.
  4. Интересно и нелишено от логика виждане. Проблемът е, че липсват доказателства, които да го превърнат от догадка в нещо по-съществено.
  5. Че в средновековната епоха липсата на собствена държавност се отразява зле на развитието на културата (в т.ч. и на книжнината) по простата причина, че културата е изключително елитарна и има нужда от институционална подкрепа. Което впрочем е съвършено ясно и без графики.
  6. Басанович е лекар, а не специалист по антропология или краниолог. Освен това какво е известно в края на XIX век за краниологичните особености на траките, та да може Басанович да направи аргументиран извод, че черепите на днешните българи били точно като тракийските? А и - от друга страна - какво общо има Басанович с грешките на Г.Ценов, за които е темата?
  7. A дали и индийците така смятат?
  8. Преди да коментираме каквото и да било по т.нар. Воденски надпис, някой трябва да е доказал автентичността му на средновековен извор, а това не е направено. Вие по презумпция приемате, че е автентичен, аз - не. Просто няма данни за целенасочено унищожаване на български книги, проф.Табов. И обратно - има данни за писане на такива. Това, че любители пренасят реалности от първата половина на XIX век в XI или XII, с нищо не ангажира историческата наука.
  9. И ти си прав. Има такова нещо. Превеждани са, естествено. А и защо не? Превеждани са и от гръцки на български. Културният обмен тече в много посоки.
  10. "Българското верую" е понятие, използвано единствено от Ганчо Ценов, който е и негов автор. Той има предвид някакво християнско изповедание, предшестващо православното, установено на Първия Вселенски събор. Ако "българското верую" е богомилство, това, което пишете, би трябвало да означава: 1.Че Охридската архиепископия (XI - XIII век) е богомилска. 2.Че Охридската архиепископия (XI - XIII век) изповядва верую, различно от ортодоксалното (цариградското). И двете допускания са неверни и за тях липсват каквито и да било данни. За това, че Константинополската патриаршия била считала българските книги за дело на еретици (ан блок) също няма никакви данни - т.е. става дума за пълна измислица. Българска книжнина е унищожавана през XVIII - XIX век, но не и през XI - XIV век. Бъркате епохите и техните императиви.
  11. "Българското верую", проф.Табов, съществува единствено във фантазията на Г.Ценов.
  12. За византийската църква Кирил и Методий са мисионери и дипломати, не светци и в това няма нищо учудващо.
  13. Това добре, но тогава за какъв дявол всички източници заявяват, че въпросната Анна е дъщеря на Роман II? Мисля, че обясненията на професора могат да бъдат трансформирани не по-зле за "тази" Анна, отколкото за "онази": кръщава сина си Борис не на баща си, а на своя втори братовчед. После го прекръщава не на чичо си, а на баща си. Давид пък е достатъчно известно библейско име и употребата му никак не е учудваща. От друга страна тълкуванието, че имената били дадени, за да маркират права върху престола - това е несериозно. Няма нито един случай в българската история за предаването на трона по женска линия. С настоящето искам да кажа, че при добро желание в известните факти е възможно да се видят всякакви връзки и да се правят всякакви тълкувания. И понеже те могат да бъдат значително повече от едно, няма как да са верни всичките. Истината трябва да се търси не по линия на възможното, а на това, което източниците потвърждават.
  14. Какво ще рече тази toga pura? За консул ли се кандидатираш? Имаш вота ми, приятелю.
  15. Това го гледах на Нова. Добре е, че градежът ще се съхрани, но от това, което се видя, оставам с впечатлението, че стената ще остане скрита и недостъпна сред новия строеж. А че книжата били изрядни и нищо друго не можело да се направи, не се и съмнявам - така е, когато всичко е бюрократизирано до безумие и се гледа единствено буквата, а не смисъла. Май Глишев е прав: на тая страна й трябва революция, ама и с гилотина насред София.
  16. Tези окончателно са се умопомрачили! Как е възможно на направят този кич?! Най-добре да си разпнат кмета между т.нар. кули.
  17. Качеството е позорно ниско и в този смисъл напълно отговаря на съвременните реалности. От тази гледна точка образованието спокойно може да бъде ограничено примерно до 6 клас. Ако обаче трябва да се постигне онова качество, за което говори Невски - при тези ученици ще трябва да се учи до 16-ти клас, но и тогава не би имало сигурни гаранции за успеха.
  18. Стоедин е прав - всичко това е така. Но непрекъснатите спазматични промени, извършвани от министерството, предизвикват всевъзможни опасения сред хората и създават усещането, че то е в състояние да сътвори всякакво безумие. След като предишните няколко състава на МОН се канеха да ограничат основното образование до 7 клас и по този начин да обезглавят основните училища, сегашният предвижда да го разтегне до 9 клас и с това да нанесе удар върху гимназиите. Така че много добре разбирам защо хората подскачат при всяка - дори много неточна - информация за реформи в образованието.
  19. Книгата не съм видял, но добре познавам сайта. Доста от материалите са нестандартно поднесени и добре написани, но една значителна част съдържат голям брой фактологични и други грешки. Ако статиите за 100-те личности са такива...
  20. Ромейските дарствени грамоти също обикновено носят доста подписи и печати, освен императорските. Но и в този случай причината не е тенденция към децентрализация, а тъкмо обратното - бюрократизация: документът се заверява в дълга поредица институции от съответните длъжностни лица.
  21. 1.Защото тя е "врагът", а по отдавна утвърден навик врагът се представя във възможно най-лоша светлина. 2.Защото имаме и известни данни в източниците, които говорят за грабежи и опустошения. 3.Лично аз не виждам в ромейската армия "разпусната команда" и въобще съм от онези български историци, които полагат доста усилия за реанимиране на нормалния образ на империята и всичко около нея - стремя се да бъда максимално обективен. В случая под "грабеж" нямах предвид плячкаджийство на разпуснати войскари, а разпоредени реквизиции, които от гледната точка на потърпевшите също са грабеж.
  22. Поради римското си пристрастие, графът е склонен малко да абсолютизира въпросите от логистиката. Ромейската империя е достатъчно цивилизована, за да знае значението на логистиката, но пък ромейската армия е достатъчно армия, за да прибави кое що към порциона и чрез грабеж.

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.