-
Брой отговори
4340 -
Регистрация
-
Последен вход
-
Days Won
89
Content Type
Профили
Форуми
Библиотека
Articles
Блогове
ВСИЧКО ПУБЛИКУВАНО ОТ T.Jonchev
-
Пред такъв ритор човек не може да не отстъпи. Все пак една малка корекцийка: в девети век вече балканският запад е под юрисдикцията на патриаршията (земите, които са под имперска власт - със сигурност). Такова е положението от времето на Лъв III нататък.
-
Съвършено правилно - критериите за тези оценки са съвременни и нищо не доказва, че това, което днес оценяваме като антивизантийски акт, е било замислено и направено през девети век като антивизантийски акт. Казах и го повтарям: това е възможно. Няма обаче как да бъдем сигурни, че е било така.
-
Интересно и нелишено от логика виждане. Проблемът е, че липсват доказателства, които да го превърнат от догадка в нещо по-съществено.
-
Че в средновековната епоха липсата на собствена държавност се отразява зле на развитието на културата (в т.ч. и на книжнината) по простата причина, че културата е изключително елитарна и има нужда от институционална подкрепа. Което впрочем е съвършено ясно и без графики.
-
Басанович е лекар, а не специалист по антропология или краниолог. Освен това какво е известно в края на XIX век за краниологичните особености на траките, та да може Басанович да направи аргументиран извод, че черепите на днешните българи били точно като тракийските? А и - от друга страна - какво общо има Басанович с грешките на Г.Ценов, за които е темата?
-
Засега...
-
A дали и индийците така смятат?
-
Преди да коментираме каквото и да било по т.нар. Воденски надпис, някой трябва да е доказал автентичността му на средновековен извор, а това не е направено. Вие по презумпция приемате, че е автентичен, аз - не. Просто няма данни за целенасочено унищожаване на български книги, проф.Табов. И обратно - има данни за писане на такива. Това, че любители пренасят реалности от първата половина на XIX век в XI или XII, с нищо не ангажира историческата наука.
-
И ти си прав. Има такова нещо. Превеждани са, естествено. А и защо не? Превеждани са и от гръцки на български. Културният обмен тече в много посоки.
-
"Българското верую" е понятие, използвано единствено от Ганчо Ценов, който е и негов автор. Той има предвид някакво християнско изповедание, предшестващо православното, установено на Първия Вселенски събор. Ако "българското верую" е богомилство, това, което пишете, би трябвало да означава: 1.Че Охридската архиепископия (XI - XIII век) е богомилска. 2.Че Охридската архиепископия (XI - XIII век) изповядва верую, различно от ортодоксалното (цариградското). И двете допускания са неверни и за тях липсват каквито и да било данни. За това, че Константинополската патриаршия била считала българските книги за дело на еретици (ан блок) също няма никакви данни - т.е. става дума за пълна измислица. Българска книжнина е унищожавана през XVIII - XIX век, но не и през XI - XIV век. Бъркате епохите и техните императиви.
-
"Българското верую", проф.Табов, съществува единствено във фантазията на Г.Ценов.
-
И аз това се чудех.
-
За византийската църква Кирил и Методий са мисионери и дипломати, не светци и в това няма нищо учудващо.
-
Това добре, но тогава за какъв дявол всички източници заявяват, че въпросната Анна е дъщеря на Роман II? Мисля, че обясненията на професора могат да бъдат трансформирани не по-зле за "тази" Анна, отколкото за "онази": кръщава сина си Борис не на баща си, а на своя втори братовчед. После го прекръщава не на чичо си, а на баща си. Давид пък е достатъчно известно библейско име и употребата му никак не е учудваща. От друга страна тълкуванието, че имената били дадени, за да маркират права върху престола - това е несериозно. Няма нито един случай в българската история за предаването на трона по женска линия. С настоящето искам да кажа, че при добро желание в известните факти е възможно да се видят всякакви връзки и да се правят всякакви тълкувания. И понеже те могат да бъдат значително повече от едно, няма как да са верни всичките. Истината трябва да се търси не по линия на възможното, а на това, което източниците потвърждават.
-
Какво ще рече тази toga pura? За консул ли се кандидатираш? Имаш вота ми, приятелю.
-
Това го гледах на Нова. Добре е, че градежът ще се съхрани, но от това, което се видя, оставам с впечатлението, че стената ще остане скрита и недостъпна сред новия строеж. А че книжата били изрядни и нищо друго не можело да се направи, не се и съмнявам - така е, когато всичко е бюрократизирано до безумие и се гледа единствено буквата, а не смисъла. Май Глишев е прав: на тая страна й трябва революция, ама и с гилотина насред София.
-
Tези окончателно са се умопомрачили! Как е възможно на направят този кич?! Най-добре да си разпнат кмета между т.нар. кули.
-
Качеството е позорно ниско и в този смисъл напълно отговаря на съвременните реалности. От тази гледна точка образованието спокойно може да бъде ограничено примерно до 6 клас. Ако обаче трябва да се постигне онова качество, за което говори Невски - при тези ученици ще трябва да се учи до 16-ти клас, но и тогава не би имало сигурни гаранции за успеха.
-
Стоедин е прав - всичко това е така. Но непрекъснатите спазматични промени, извършвани от министерството, предизвикват всевъзможни опасения сред хората и създават усещането, че то е в състояние да сътвори всякакво безумие. След като предишните няколко състава на МОН се канеха да ограничат основното образование до 7 клас и по този начин да обезглавят основните училища, сегашният предвижда да го разтегне до 9 клас и с това да нанесе удар върху гимназиите. Така че много добре разбирам защо хората подскачат при всяка - дори много неточна - информация за реформи в образованието.
-
Книгата не съм видял, но добре познавам сайта. Доста от материалите са нестандартно поднесени и добре написани, но една значителна част съдържат голям брой фактологични и други грешки. Ако статиите за 100-те личности са такива...
-
1.Защото тя е "врагът", а по отдавна утвърден навик врагът се представя във възможно най-лоша светлина. 2.Защото имаме и известни данни в източниците, които говорят за грабежи и опустошения. 3.Лично аз не виждам в ромейската армия "разпусната команда" и въобще съм от онези български историци, които полагат доста усилия за реанимиране на нормалния образ на империята и всичко около нея - стремя се да бъда максимално обективен. В случая под "грабеж" нямах предвид плячкаджийство на разпуснати войскари, а разпоредени реквизиции, които от гледната точка на потърпевшите също са грабеж.
