Отиди на
Форум "Наука"

Икономисти: "Задава се десетилетие на мизерията!"


ISTORIK

Recommended Posts

  • Потребител

И ти смяташ, че Европа и САЩ ще стоят и ще гледат? Може, в който случай ще си прав. Но ако не стоят?

и кво точно могат да направят тези скъпи и все по-неефективни държави със застаряващо население и намаляващи ресурси ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и кво точно могат да направят тези скъпи и все по-неефективни държави със застаряващо население и намаляващи ресурси ...

.....едните приобщават страни като България и Румъния за евтина работна ръка и ниска себестойност на продуктите,а другите използват трети страни да им " стопанисват " петролните находища( често със сила и под претекст, че носят устоите на демокрацията със себе си )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На времето.... Какви велики времена....

Често гостувах при роднини, които кой знае от къде правиха фантастични ядеденета косур като истинските. И по вкус пасваха. Макар, че за мен кисело мляко + баничка беше предостатъчно ядене. А ако имаше таратор и шопска с каменарка вече беше рай. Суджук не ми и трябваше. Малко люти чушлета и бях в рая....Но имаше....Фалшиф кавиар от рибена консерва и не знам какво, фалшифа пица от сух хляб нареден плътно в тавата и полят с мляко и не знам каво и какви ле ну други меса, колбаси, кебабчита.....Масите винаги богати бяха...

Време е май да се съберат тези рецепти на бабите защото пак такива годинки се задават....Бих изтеглил едит такъв сборник ако го сложи някой в ДОК или ПДФ форма...Кой знае? Може да ми потрябва.....

:good: :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Тази тема май не е много актуална, отишла чак на втората страница...

Тези дни "открих"(попаднах) на още един икономист, който говори логични неща. И без претенцията за вярност и изчерпателност.

Ще ми се да има нещо като "Галерия на съвременни икономисти - мнения" за да сберем на едно място впечатлилите ни такива. Бях пукнал някъде Сорос, Jim Rogers, Nassim Taleb, Peter Schiff. Аз ги слушам много внимателно.

Ето и "новооткрития ми" икономист:

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Купони за храна за бедните в САЩ. Над 600 000 са записани Септември.

Year-------------Total Number of People Receiving Food Stamps-------------Average Monthly Benefit

2011---------------------------------44,709,000---------------------------------------------------------$133.85

2000---------------------------------17,194,000-----------------------------------------------------------$76.62

1990---------------------------------20,049,000-----------------------------------------------------------$58.78

1980---------------------------------21,082,000-----------------------------------------------------------$34.47

1969--------------------------------- 2,878,000-------------------------------------------------------------$6.63

източник

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

това все пак трябва да се съотнесе към населението и инфлацията

но да картинката е жалка

аз в БГ като им разправям че в УК в зависимост от района между 20 и 35% от населнието в разботоспособна възраст ен на някакъв вид помощи или такс кредити и ако държавата се оттегли ще измре от глад за седмици никой не ми вярва

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

десетилетието на мизерията започна през 2008г. ако някой го е пропуснал

и най-вероятно ще продължи до към 2018г.

толкова е времето необходимо за банките да абсорбират лошите кредити, за хората да си реорганизират финансите и за цените на активите да стигнат някакво равновесно положение

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може, може. Я на мизерията, я на отрезвяването. То не се знае дали системата ще остане такава. А всъщност защо точно 10 г.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не е точно 10г. и си е баш мизерия

безработицата в момента е двойно по-голяма отколкото беше през 2007г.

и щеше да бъде 4но по-голяма ако един куп народ не се беше изнесъл навън

доходите на по-голямата част от населнието не нарастват със скоростта на реланата инфлация - т.е. то обеднява

София е държава в държавата, тук не можеш да добиеш ясна представа какво точно се случва

един софийски мол врътка повече пари отколкото се връткат в огромни региони в родопите или северна БГ

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, и той хубаво ги врътка, но откъде ги взима... там е работата.

Но то така е - кризите стимулират възможностите, обаче. Дори и най-малките. Във всеки случай в близко време не се очаква бум, но последният според мен е неизбежен - поне в някои страни. Я вижте например Германия, Полша и Турция.. Криза-криза, ама при тях е по-малка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

германия е първата дето ще се срине при втория пик на рецесията

турция е извън ЕС и има собствена валута всякакви сравенения с нея са безсмислени

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

германия е първата дето ще се срине при втория пик на рецесията

турция е извън ЕС и има собствена валута всякакви сравенения с нея са безсмислени

Ми добре, бе, ше се срине Германия, после и другите. Я кажи кой ше върже?

А?

И какво, през икономическата криза от трийсетте, пак се е сринала и се е оправила.

Е го, е - на гърчолята им дават след 10 години да се оправят. Криза, криза, колко да е криза? :smokeing:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Криза, криза, колко да е криза?

Може и да не е криза, а това да е нормалното състояние на нещата. Приемаме за аксиома, че икономиката може вечно да расте, а в същото време знаем много добре, че вечен двигател няма. Според някои икономисти, през по-голямата част от историята на човечеството БВП на глава от населението е в застой или пада, а последните двеста години са просто едно изключение - ефект от индустриалната революция.

Ето една картинка. Велики географски открития, колонизация, научен и културен напредък и ...... реалните заплати все по-ниски и по-ниски и така до индустриалната революция. Т.е. бачкаторът от 1850г. е имал по-малко мръвка на масата, по-малко развлечения и т.н. от пра-пра...... дядо си през 1500г.

post-9626-0-80239600-1356910003_thumb.pn

Ето два материала. С малко математика, изводите за бъдещето човек може да си ги направи и сам:

GDP in Pre-Modern Agrarian Economies

The Great Divergence in European Wages and Prices from the Middle Ages to the First World War

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

едно е реалноста, колкото и да е относителна

и съвсем друго е нашата реакция или отношение към нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми добре, бе, ше се срине Германия, после и другите. Я кажи кой ше върже?

А?

И какво, през икономическата криза от трийсетте, пак се е сринала и се е оправила.

Е го, е - на гърчолята им дават след 10 години да се оправят. Криза, криза, колко да е криза? :smokeing:

икономическата криза от 30те приключва с ВСВ и тогава се оправят Германия и САЩ

ТСВ ли искаш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и да не е криза, а това да е нормалното състояние на нещата. Приемаме за аксиома, че икономиката може вечно да расте, а в същото време знаем много добре, че вечен двигател няма. Според някои икономисти, през по-голямата част от историята на човечеството БВП на глава от населението е в застой или пада, а последните двеста години са просто едно изключение - ефект от индустриалната революция.

Ето една картинка. Велики географски открития, колонизация, научен и културен напредък и ...... реалните заплати все по-ниски и по-ниски и така до индустриалната революция. Т.е. бачкаторът от 1850г. е имал по-малко мръвка на масата, по-малко развлечения и т.н. от пра-пра...... дядо си през 1500г.

post-9626-0-80239600-1356910003_thumb.pn

Ето два материала. С малко математика, изводите за бъдещето човек може да си ги направи и сам:

GDP in Pre-Modern Agrarian Economies

The Great Divergence in European Wages and Prices from the Middle Ages to the First World War

страхотни статии

благодаря много

всеки, който се е занимавал с проблема знае, че ефектите на индустриалната революция в западния свят се изчерпват през 70те

всякакъв растеж от там насетне идва от кредити

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Без да съм навътре с подробности, доста се разшумя напоследък около Кипър.

Говори се, че Кипърските банки се пълнят с руски пари. Едно че богати руснаци имат влогове там, друго че и Русия е дала заем на Кипър.

От скоро Кипър поиска заем да си оправя банките. Не знам механизма на това как са се докарали дотам, но сега молят за пари. МВФ и си-е (вижте линковете) поставят условие: "съберете 5,8блн и ние ще ви дадем 10". Това е предложение за т.нар. подстрижка (или еднократен данък (levy) върху депозитите на вложителите).

За сравнение, САЩ имат т.нар. застраховка на вложителите и такова нещо не може да им се случи. При тях всички данъкоплатци "плащат" като се изпечатват пари. Те всъщност си плащат, но косвено, с намалената покупателна способност на долара, инфлация.

Кипърците тъкмо са отхвърлили "подстрижката". Това е пренебрежение към евро съюза и още жега в европа.

Тъкмо сега по новините: Гърция предлага да изкупи клоновете на кипърските банки в Гърция. Те скоро бяха спасявани, нещо са се посъвзели ли?!

Кипърския трус, казват раздрусал азианските пазари. Още една червена точка за еврото.

Все повече червени (закъсали) зони в евросъюза. Щатите също се клатят. И Япония. Според мен, условия за домино ефект.

Според Stephen Leeb Китай акумулира големи количества злато. 2009г е декларирал че има 1000т, а до няколко години може да има 4-5хил тона. Сега и САЩ и Китай нямат интерес златото да се вдига. Но в един момент, като се почуства достатъчно подсигурен със злато и др. материали, Китай може да реши да продава американски ценни книги (дълг), а той е ако не основен, то поне важен кредитор на САЩ. Това по-грубо казано ще е "дърпане на чергата изпод краката" на САЩ. Горния американец казва: "ние сме пилето сложено в тавата и фурната и чакаме Китай да натисне копчето". Има възможност Китай да реши да обезпечи юана със злато и да се опита да си направи валутата световна. Ако това стане и долара спре да се уважава международно ще означава че само щатите ще си го ползват. А така вече не могат да печатат такива огромни обеми долари. Щото доларите ке си остават в САЩ и съответно инфлацията ще тръгне за космоса(ако печатат същите обеми).

Засега само се гадае до къде може да стигне цената на златото в долари. А както е тръгнало да печатат и евро(един от признаците е че курса долар-евро не се променя съществено), това означава че и цената в евро ще излети.

За 10г цената на златото "ускори" от 300 до 1600 долара за унция.

__________________

използвани връзки.

всъщност прочетох само http://www.dw.de

и погледнах заглавията на http://www.reuters.com

Забелязва се разликата в отношението на дойче веле (сочене с пръст) и Ройтерс към Кипър.

Четете винаги поне два различни източника. Аз бих искал да прочета и Кипърското и Китайското и Руското мнение по въпроса, но...

Много интересно взе да става.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно, Сириус, точно. И между другото, такъв ход на нещата е доста закономерен.... Китай е стъпил на земята, САЩ прави балони...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кипър е основна перачница на руската мафия.

Банките им са пълни с депозити на руската мафия. Е, как половинмилионен Кипър може да докара някаква възвращаемост по тия миларди?

Link to comment
Share on other sites

Без да съм навътре с подробности, доста се разшумя напоследък около Кипър.

Говори се, че Кипърските банки се пълнят с руски пари. Едно че богати руснаци имат влогове там, друго че и Русия е дала заем на Кипър.

От скоро Кипър поиска заем да си оправя банките. Не знам механизма на това как са се докарали дотам, но сега молят за пари. МВФ и си-е (вижте линковете) поставят условие: "съберете 5,8блн и ние ще ви дадем 10". Това е предложение за т.нар. подстрижка (или еднократен данък (levy) върху депозитите на вложителите).

За сравнение, САЩ имат т.нар. застраховка на вложителите и такова нещо не може да им се случи. При тях всички данъкоплатци "плащат" като се изпечатват пари. Те всъщност си плащат, но косвено, с намалената покупателна способност на долара, инфлация.

Кипърците тъкмо са отхвърлили "подстрижката". Това е пренебрежение към евро съюза и още жега в европа.

Тъкмо сега по новините: Гърция предлага да изкупи клоновете на кипърските банки в Гърция. Те скоро бяха спасявани, нещо са се посъвзели ли?!

Кипърския трус, казват раздрусал азианските пазари. Още една червена точка за еврото.

Все повече червени (закъсали) зони в евросъюза. Щатите също се клатят. И Япония. Според мен, условия за домино ефект.

Според Stephen Leeb Китай акумулира големи количества злато. 2009г е декларирал че има 1000т, а до няколко години може да има 4-5хил тона. Сега и САЩ и Китай нямат интерес златото да се вдига. Но в един момент, като се почуства достатъчно подсигурен със злато и др. материали, Китай може да реши да продава американски ценни книги (дълг), а той е ако не основен, то поне важен кредитор на САЩ. Това по-грубо казано ще е "дърпане на чергата изпод краката" на САЩ. Горния американец казва: "ние сме пилето сложено в тавата и фурната и чакаме Китай да натисне копчето". Има възможност Китай да реши да обезпечи юана със злато и да се опита да си направи валутата световна. Ако това стане и долара спре да се уважава международно ще означава че само щатите ще си го ползват. А така вече не могат да печатат такива огромни обеми долари. Щото доларите ке си остават в САЩ и съответно инфлацията ще тръгне за космоса(ако печатат същите обеми).

Засега само се гадае до къде може да стигне цената на златото в долари. А както е тръгнало да печатат и евро(един от признаците е че курса долар-евро не се променя съществено), това означава че и цената в евро ще излети.

За 10г цената на златото "ускори" от 300 до 1600 долара за унция.

__________________

използвани връзки.

всъщност прочетох само http://www.dw.de

и погледнах заглавията на http://www.reuters.com

Забелязва се разликата в отношението на дойче веле (сочене с пръст) и Ройтерс към Кипър.

Четете винаги поне два различни източника. Аз бих искал да прочета и Кипърското и Китайското и Руското мнение по въпроса, но...

Много интересно взе да става.

Разсъжденията ти са правилни, но само ако приемем, че държавата САЩ е световния господар и основния печеливш, но това съвсем не е вярно, според мен и според други. САЩ са само машата в ръцете на една малка групичка, опитваща се от векове да управлява и направлява света.

Тези хора не биха позволили така лесно долара да загуби позициите си, защото и те самите ще загубят позиции. Много държави могат да навредят на долара, Китай включително, но виждаме, че не се престрашават да го направят.

Относно цената на златото. Този балон е, като всички останали балони. Играещите го световно правителство създават балон, като изкупуват стоките, когато са евтини и ги продават, когато решат, че са стигнали добра цена и се е минало определено време. Затова балоните са толкова много и толкова често.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разсъжденията ти са правилни, но само ако приемем, че държавата САЩ е световния господар и основния печеливш, но това съвсем не е вярно, според мен и според други. САЩ са само машата в ръцете на една малка групичка, опитваща се от векове да управлява и направлява света.

Тези хора не биха позволили така лесно долара да загуби позициите си, защото и те самите ще загубят позиции. Много държави могат да навредят на долара, Китай включително, но виждаме, че не се престрашават да го направят.

Относно цената на златото. Този балон е, като всички останали балони. Играещите го световно правителство създават балон, като изкупуват стоките, когато са евтини и ги продават, когато решат, че са стигнали добра цена и се е минало определено време. Затова балоните са толкова много и толкова често.

Аз не гледам кой лидер и кой не е. Склонен съм да вярвам за малката групичка, но тук избягвам да пиша за конспирации. Пък и нямам интереси в конспирациите.

Обаче виждам леко противоречие в поста ти. О една страна САЩ са само маша, а от друга "тези хора" имат интерес към долара. Ако аз съм тази група, която има за маша САЩ, то едва ли ще съм толкова заблуден да не съм си вложил активите в нещо различно от долари. Според мен, тази групичка е издоила американците и се прегрупира другаде. Но това са само моите два цента.

Миналата година Канада започна сеченето на различни доларови монети, с различен състав. За да им е по изгодно. И трябвало всички монетни машини да се пренастроят. Тази година спират да секат 1цент монети. От 2012 започна печатането на пластмасови пари. Банкнотите от 100, 50 и 20 сега са пластмасови. Ако това е от значение. Доколкото знам и Австралия прави пластмасови банкноти.

Относно златото... според мен не е балон. То се качва от както го отвързаха от долара. Виж цената на златото. Кривата тръгва сериозно нагоре от 2000г. А като се има предвид, че щатите сега основно внасят и малко произвеждат "защото е по евтино", ако долара загуби доверие и им върнат изнесените долари, САЩ ще се къпят в долари без покупателна способност.

Има един психологически момент. Те сега печатат пари и постепенно инфлацията се вдига. В един момент ще набере такава скорост, че политиците няма да могат да я замазват и хората ще се светнат, че няма файда от трупане на долари, а на стоки. Когато и американците решат да не държат долари, а да ги харчат, инфлацията излиза по допирателната. Някои помним какво стана в БГ 97г някъде. Долара стана от 50 на 3000лв. (не съм в час с точните цифри, но от този порядък)

Нямам представа какво ще стане с канадския долар щото сега канадците и те печатат за да са в крак с баткото.

И с еврото защото и то се печата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...