Отиди на
Форум "Наука"

H2SO4


diletant

Recommended Posts

  • Потребител

kaк в домашни условия може да се получи 95% и повече?Зная че при "варене" на акумулаторна к-на може да се повиши конц.но нямам спомен в кой момент се превръща в азеотропна течност и понататъшното загряване се обезсмисля?А и за чисотата да не говорим.На времето все някой я е направил тая к-на и то сигурно преди поне 150-200г.?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

kaк в домашни условия може да се получи 95% и повече?Зная че при "варене" на акумулаторна к-на може да се повиши конц.но нямам спомен в кой момент се превръща в азеотропна течност и понататъшното загряване се обезсмисля?А и за чисотата да не говорим.На времето все някой я е направил тая к-на и то сигурно преди поне 150-200г.?

Пробвал ли си чрез варене на-Н2SO4 да повишиш концентрацията и ?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пробвал ли си чрез варене на-Н2SO4 да повишиш концентрацията и ?

ами зависи колко ти е началната конц.,а и е добре да е на открито.Такива са ми спомените-за темп на кипене ако я поддържаш в опр граници трябва да се получи до опр момент на концентрация.Защото на водата опр. е по- ниска

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли дали може ? , и ако може как се прави , в домашни условия , на кафява димяща HNO3 или от 60% такава , да се повиши концентрацията и на около 90%.

ами зависи колко ти е началната конц.,а и е добре да е на открито.Такива са ми спомените-за темп на кипене ако я поддържаш в опр граници трябва да се получи до опр момент на концентрация.Защото на водата опр. е по- ниска

Примерно на акулуматорната киселина !
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли дали може ? , и ако може как се прави , в домашни условия , на кафява димяща HNO3 или от 60% такава , да се повиши концентрацията и на около 90%.

Примерно на акулуматорната киселина !

aма ти наистина си любознателен-в момента,в който имаш сярна с опр концентрация можеш да получиш и азотна със същата конц.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

aма ти наистина си любознателен-в момента,в който имаш сярна с опр концентрация можеш да получиш и азотна със същата конц.

Това го знам , и затова питам , може ли с някакъв метод да се повиши киселинността на акулуматорната киселина, която е много разредена, за да си получа от нея азотна със желаната концентрация!
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мисля че трябва да я вариш в температурен интервал над 100 и под 280/300 градуса по целзий но не зная до каква концентрация ще успееш да я докараш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо акомулаторната киселина не е азотна а сярна. Второ над една определена температура тези киселини се разлагат. Азотната киселина се разлага над 120 градуса. Със сярна можеш да работиш и малко над 400 градуса, но винаги ще имаш някъкво количество което се разлага до оксид. И трето за какъв чеп ще ти е да дестилираш акомулаторна ярна киселина, след като за дестилацията вероятно щеизхабиш повече ток от колкото ще ти струва просто да отидеш до "жълтия магазин" и да си я купиш концентрирана. :) Естествено това последното е ако работиш в лаборатория.

Че аз къде съм казал че акумулаторната киселина е азотна ! Чети по внимателно какво съм писал ! Знам че тя е много разредена сярна киселина , и затова и питам , чрез какъв метод мога да я концентрирам за да си получа от нея азотна ! с необходимата концентрация около 90% димяща кафява азотна киселина. Трябва ми за изработване на електронни платки ! А от химически магазин не мога да я купя, защото не съм химик , лаборант или някакъв който се занимава със химическо производство . Мога да си я отдестилирам със концентрирана Н2SO4 + 2NH4NO3 = 2HNO3 + (NH4)2SO4 Ако знаеш някакъв друг метод съобщи ми , ще съм ти много благодарен.bigwink.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не знам за какво ви врябват такива високи концентрации, но помнете че е много опасно. Азотната кипи при 84 градуса Целзии, сярната при 284. Редно е да се знае, че азотната е по-силна киселина, но и по-лесно запалима.

Ами свържи се с някой химик да ти я достави. Но не опитвай това в къщи ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не знам за какво ви врябват такива високи концентрации, но помнете че е много опасно. Азотната кипи при 84 градуса Целзии, сярната при 284. Редно е да се знае, че азотната е по-силна киселина, но и по-лесно запалима.

Ами свържи се с някой химик да ти я достави. Но не опитвай това в къщи ;).

Знам че е опасно , няма да взема да се заливам с нея деbiggrin.gif работил съм със концентрирани киселини! знам че е опасно и знам какви мерки за безопасност се вземат. Но специално за азотната , тя е силен окислител и концентрирана в съприкосновение с някои органични вещества може да доведе до самозапалването им! Че е по силна химически от сярната , не съм съгласен , защото в противен случай тя няма да може да се измества от нейните соли , със сярна.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе тя флуорводородната е много слаба, но само тя взаимодейства със стъклото ;).

Обаче пак не разбирам, защо искаш да я получиш в домашни усливия? Надали заради акумулатора ;). В училищни у-вия съм получавал хлор (не в НМГ-то, в о-ното (но с яка химичка ;)). Концентрирани к-ни се получават само фабрично. Е можеш да си набавиш апаратура и да я получиш, ма това е много по-скъпо от това да я ...вземеш ;).

В НМГ си имахме....закачка с едно момиче ;). Химическа ;). Аз и подарих шише от "Кристиян Диор". Що казвам шише, щото стъклото беше пълно с ледена оцетна к-на. :( тя припадна :(. Ма ми го върна точно с азотната к-на, димяща! Страхотна изработка и аз кат химик веднага го отпуших, и надуших ;), а кат видях цвета на парите...беше късно. Не припаднах, ама си излекувах хремата....за поне месец ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...