Отиди на
Форум "Наука"

Легализирането на марихуаната


Recommended Posts

  • Потребител

Ама аз да не съм щатният архивар на темата, бре?! Няма само аз да вадя данни - ей го нетя, търсете и вие. Знаете за какво е Гутъла, не сте малки. Мен ме чака участие в кулинарен конкурс за коледно печиво, няма цял ден данни да вадя, я :laugh:

Сериозно - мисля, че вместо да се пускат разни мъглави и общи отрицателни твърдения, ще е полезно да се подават данни. Тук въпросът не е просто формално върху кая от спорещите страни лежи тежестта на доказателството. Въпросът е да се направи една интелигентна дискусия, с възможно повече данни. Дори и да са спорни - в интерес на всички е да се подават такива, а не просто да се отрича, в стил нане Вуте. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 200
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Мен ме чака участие в кулинарен конкурс за коледно печиво...

Като каза сладки, в Холандия какви сладки има. Едни такива, весели. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и моето печиво ще е весело :laugh: Ще има ром в него. А и шоколадът доказано влияе благоприятно върху настроението :laugh: Така че винаги има и по-приемливи алтернативи ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аргумента, че канабиса трябва да бъде разрешен защото тютюна не е забранен е поредния пример за неорентираност в новите тенденции на европейско развитие:

Забраната за производството и продажбата на тютюн и тютюневи изделия до 2025 г. е напълно реална.

За приятелчето, дето много се смяло, като чело. Това са го правили и много потребители на канабис преди да станат зависими наркомани. И тъй като канабиса предизвиква веселост, то възниква въпросът дали се е смял на написаното или не е съвсем вярно, че се е разделил с марихуаната.

Аргументите, че канабиса трябва да се позволи защото човек можело да стане раздразнителен или да има проблеми със съня и без да пуши трева е толкова смислен, колкото и този, наркоманите (вкл. тревопотребителите) да се разстрелват, защото и без това един ден неизбежно ще се споминат.

Смесването на канабиса не може да не е негов проблем. То рибата фугу и кукурякът ако са правилно приготвени също не са опасни, ама пак не ги пускат в хранителните магазини. Доста стоки са подложени на ограничителен режим само защото някой може да ги употреби погрешно - в аптеката има бол лекарства дето се продават само с рецепта.

Иначе е вярно, че преживяваването от употреба на марихуана не е чак толкова велико, но създава впечатлението, че твърдите наркотици ще оправдаят очакванията. Е, те е ги оправдават, но появата на зависимост пък пречи тези потребители да се откажат след като разберат, колко тъпо са постъпили.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За приятелчето, дето много се смяло, като чело. Това са го правили и много потребители на канабис преди да станат зависими наркомани. И тъй като канабиса предизвиква веселост, то възниква въпросът дали се е смял на написаното или не е съвсем вярно, че се е разделил с марихуаната.

Аргументите, че канабиса трябва да се позволи защото човек можело да стане раздразнителен или да има проблеми със съня и без да пуши трева е толкова смислен, колкото и този, наркоманите (вкл. тревопотребителите) да се разстрелват, защото и без това един ден неизбежно ще се споминат.

Смесването на канабиса не може да не е негов проблем. То рибата фугу и кукурякът ако са правилно приготвени също не са опасни, ама пак не ги пускат в хранителните магазини. Доста стоки са подложени на ограничителен режим само защото някой може да ги употреби погрешно - в аптеката има бол лекарства дето се продават само с рецепта.

Иначе е вярно, че преживяваването от употреба на марихуана не е чак толкова велико, но създава впечатлението, че твърдите наркотици ще оправдаят очакванията. Е, те е ги оправдават, но появата на зависимост пък пречи тези потребители да се откажат след като разберат, колко тъпо са постъпили.

Стига бе, човек! Глупости говориш, казвам ти!

Просто си като навита пружинка, но си толкова далеч от реалността, че просто няма как да го разбереш!

Тоя, моя приятел не просто не пуши, ами и не одобрява пушенето в момента. Просто живота го грабна и това беше едно младежко увлечение.

Апропо, понеже съм опитвал, много ме влече към твърдите наркотици!

Прилагам и част от моя наркомански дневник:

(01.12.) Пробвах. Става. :smokeing:

(02.12.) Пак пробвах. Хареса ми. :smokeing:

(03.12.) Запалих пак. Сууупер!!! :punk:

(04.12.) Пафкам всеки ден. Виждам привидения, имам халюцинации... :w00t:

(05.12.) Мамка му, тъпо постъпих - зависим съм! :tooth: :tooth: :tooth:

(06.12.) Пуша всеки ден, но не ми стига. :smokeing: :smokeing: :smokeing:

(07.12.) Тази трева не става за нищо, искам твърди наркотици! :punk:

(08.12.) Дали да не пробвам хероин? :lightbulb:

(09.12.) Пробвах. О, хероин! О, блаженство! :)):

(10.12.) Мамка му, тъпо постъпих - зависим съм! :w00t:

(11.12.) Ех, мамка му - зависим съм! :head_hurts_kr:

(12.12.) Тъпо постъпих - зависим съм! :head_hurts_kr:

(13.12.) Защо ли не слушах какво ми говорят Куна и Галахад? :tooth: :tooth: :tooth:

Редактирано от Михов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли. :)

Но, да, от гледна точка на общоприетото и "разумното" - да!

И все пак сегашното положение е твърде незадоволително. Марихуаната хем е забранена, хем няма проблеми да се снабдиш и да я употребяваш. Лицемерно е някакси. Нещо като проституцията. Забранена, ама магистралките ти махат край големите градове...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
И все пак сегашното положение е твърде незадоволително. Марихуаната хем е забранена, хем няма проблеми да се снабдиш и да я употребяваш. Лицемерно е някакси. Нещо като проституцията. Забранена, ама магистралките ти махат край големите градове...

Aми хайде тогава да съсредоточим усилия върху това да се спазват законите. Или е по- лесно да легализираме?

Михов, логиката ти е като на дете. Дали се сещаш, че който реши ще може да си намери и по- твърди наркотици. Та по твоята логика дай и тях да легализираме, тогава никакво лицемерие няма да има.

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, логиката ти е като на дете.

Логиката ми е на човек, който е виждал проблема от различните му страни. Докато вашата е на кон с капаци, който е чул и научил нещо теоретично, но всъщност няма идея нито какво е реално, нито познава потребяващи го, склонен е да ги етикира, щото е чувал това и онова, но накрая си мисли, че знае, че нещата са така и така. Знаете, ама всъщност не знаете, да знаете пък от мен.

А за твърдите наркотици също съм за легализация, в смисъл да се изземат функциите на престъпниците, които ги предлагат в момента. Това обаче е друга тема. По-добре е наркоманите да си ги купуват от специални центрове и чисти, отколкото от уличния дилър и наблъскани с примеси. Пък и ще се регистрира точния им брой, превенцията над първоначално изявилите желание ще по-навременна, а и медицинския контрол над състоянието на зависимите ще е по-пълен.

Дебело подчертавам обаче, че марихуаната няма нищо общо като обществена опасност с твърдата дрога. Нищо! Затова нейният режим трябва да е съвсем друг. А именно като на алкохола.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Логиката ми е на човек, който е виждал проблема от различните му страни. Докато вашата е на кон с капаци, който е чул и научил нещо теоретично, но всъщност няма идея нито какво е реално, нито познава потребяващи го, склонен е да ги етикира, щото е чувал това и онова, но накрая си мисли, че знае, че нещата са така и така. Знаете, ама всъщност не знаете, да знаете пък от мен.

А за твърдите наркотици също съм за легализация, в смисъл да се изземат функциите на престъпниците, които ги предлагат в момента. Това обаче е друга тема. По-добре е наркоманите да си ги купуват от специални центрове и чисти, отколкото от уличния дилър и наблъскани с примеси. Пък и ще се регистрира точния им брой, превенцията над първоначално изявилите желание ще по-навременна, а и медицинския контрол над състоянието на зависимите ще е по-пълен.

Дебело подчертавам обаче, че марихуаната няма нищо общо като обществена опасност с твърдата дрога. Нищо! Затова нейният режим трябва да е съвсем друг. А именно като на алкохола.

Има ли анонимно преглеждане за спин?

Има ли мобилни мед центрове които посештават места обитавани от наркомани?

Има ли безплатно сменяне на ползвани спринцофки на стерилни?

Има ли центрове където снабдяват безплатно наркоманите с нужното лекарство за деня?

И от това на горе и да има успешна превентивна пропаганда.....

Маришката е първото стъпало на долу....а краят го знаем.

Смсм

:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има ли анонимно преглеждане за спин?

Това го има. Или бъркам?

ПОПРАВКА - Важно

У нас тестът за СПИН е безплатен и анонимен.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, мисля, че твоят опит за дневник има една много сериозна слабост, показваща пълното ти неведение за човешката психика :laugh:

Един зависим няма как да напише нещата от 10.12. насетне. Ноу уей :smokeing:

Може да се направят някои предположения какви биха били реалистичните записи, но вече ще излезем от смешното и ще навлезем в много тъжни води.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, мисля, че твоят опит за дневник има една много сериозна слабост, показваща пълното ти неведение за човешката психика :laugh:

Един зависим няма как да напише нещата от 10.12. насетне. Ноу уей :smokeing:

Може да се направят някои предположения какви биха били реалистичните записи, но вече ще излезем от смешното и ще навлезем в много тъжни води.

Напротив, зависимите осъзнават, че са зависими в едни момент. Това съм го виждал даже.

И не става въпрос за марихуана, естествено. :)

Айде ако може хора, които нямат никаква представа за проблематиката на темата, да не ни занимават с глупости. куна....

Как да им го обясниш? :help:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде ако може хора, които нямат никаква представа за проблематиката на темата, да не ни занимават с глупости. куна....

Човек, я се стегни. Да не те е хванала старческа деменция? Вървиш по всички темите и снасяш 2-3 абсолютно еднакви безсмислени и арогантни фрази. Или поне си спести персоналното обръщение, за да не получаваш и персонален отговор. :sneaky2: Ако нямаш какво конкретно да добавиш по въпроса, най-добре е да не се включваш изобщо.

Извинявам се на всички. Моля модераторите свободно да изтрият или редактират този мой изблик. Благодаря.

Напротив, зависимите осъзнават, че са зависими в едни момент. Това съм го виждал даже.

И не става въпрос за марихуана, естествено. :)

За съжаление не всички зависими осъзнават зависимостта си. Не всички го правят навреме. Не всички, дори и ако го направят, имат волята, късмета и подкрепата да преодолеят своята зависимост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление не всички зависими осъзнават зависимостта си. Не всички го правят навреме. Не всички, дори и ако го направят, имат волята, късмета и подкрепата да преодолеят своята зависимост.

Куна, първо трябва да уточним за зависимост от какъв вид наркотици говорим. Все пак има големи различия и в действието, и пристрастяването, и в пораженията. Това е все едно да обявим танкера и велосипеда за транспортни средства. Да, транспортни са, но с огромни различия между тях.

Иначе наркоманите много добре осъзнават зависимостта си. Те не са луди, все пак. Осъзнаването обаче не означава, че ще се предприемат мерки - това трябва да разбереш. Просто осъзнават факта, че това нещо се случва с тях. А дали ще се опитат да преодолеят зависимостта си зависи от много фактори - на средата и личностови.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Куна, първо трябва да уточним за зависимост от какъв вид наркотици говорим. Все пак има големи различия и в действието, и пристрастяването, и в пораженията.

Както вече Галахад каза, и както си повтаряме едно и също от има-няма 10 страници, не само наркотиците са различни, а и зависимостта също. Физиологичната зависимост е едно нещо, психологическата друго. При втората различията между различните наркотици, и вещества изобщо, и последствията, не са толкова лесно определими. И освен различните зависимости има и други аспекти - социални например. Ригардлес.

Редактирано от Kuna
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, точно пък социалните ефекти на нещо, което е забранено, са по-негативни от това, ако беше позволено. Я кажи в колко държави, където алкохолът е забранен, са се справили ефективно в алкохолизма? и тези забрани не са довели до чудовищни последици...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно.

Зависимостта бива два вида - физиологична и психологична. Това е ясно. Физиологичната също е ясна. И от кои дроги се развива. Тя е медицински проблем и е добре изучена. Интересна е психологическата абстиненция - що за животно е тя. Тук, повярвай ми, има огромни разминавания между реалността и написаното по книжките.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно.

Зависимостта бива два вида - физиологична и психологична. Това е ясно. Физиологичната също е ясна. Тя е медицински проблем и е добре изучена. Интересна е психологическата абстиненция - що за животно е тя. Тук, повярвай ми, има огромни разминавания между реалността и написаното по книжките.

Опа. Сега пък абстиненция изведнъж намесваш, ни в клин, ни в ръкав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей, ни в клин, ни в ръкав. Аз пък си мислих, че зависимост и абстиненция са свързани състояния, в смисъл, че едното е антипод на другото.

Редактирано от alvassareiro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей, ни в клин, ни в ръкав. Аз пък си мислих, че зависимост и абстиненция са свързани състояния, в смисъл, че едното е антипод на другото.

Разбира се, че са свързани. Ама в контекста на легализация и непосредствените проблеми от употребата/злоупотреба с марихуана например абстиненцията няма особена връзка. Това само показва схематичното и съвсем механично мислене, което прилагате към проблема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Опа. Сега пък абстиненция изведнъж намесваш, ни в клин, ни в ръкав.

Що ни в клин, ни в ръкав?

Абстиненцията е пряко свързана със зависимостта и от вида и същността й зависят възможностите на хората да спрат наркотиците.

Та тук от книжките няма да научиш как стоят нещата в действителност. За психологичната говоря.

Ами той говори по принцип, за видовете зависимости и абстиненции, не конкретно за марихуаната. Я погледни поста му.

Абсолютно.

Разбира се, че са свързани. Ама в контекста на легализация и непосредствените проблеми от употребата/злоупотреба с марихуана например абстиненцията няма особена връзка. Това само показва схематичното и съвсем механично мислене, което прилагате към проблема.

Това показва, че не четеш внимателно какво пишат другите, а си на принципа "Едно си баба бае, едно си баба знае". :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...