Отиди на
Форум "Наука"

Легализирането на марихуаната


Recommended Posts

  • Мнения 200
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Те и арабите са го пекли даже на сладки. Затова оттогава са на това дердже деградирали от времето на бляскавите халифати...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами те и траките, и скитите са ползвали конопа, така че нищо не е отвчера. Ей тука бях писал някакви мъдрости навремето за наркотиците в древността.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4412&st=0&p=33690&hl=+наркотиците%20+&fromsearch=1&#entry33690

Както е посочил уважаемият Тироглифус:

"В гореказаната река (Хеброс) се въди едно растение, което много прилича на риган. На това растение тракийците откъсват върховете, хвърлят ги в огъня, след като са яли Деметрината храна (т. е. храна, приготвена от жито), и като вдишват издигащите се пари, омайват се и се унасят в дълбок сън." (Псевдо-Плутарх, "За реките", прев. В. Бешевлиев)

Тази съществена подробност не я знаех. :blush:

Ако може да се префразира Жан Жорес - Да вземем от траките божествената напитка - виното, а не пепелта.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Да сложа и аз малко мюрдия в гърнето.

Всеизвестно е, че наркотиците са източник на огромни сенчести печалби в света, може би най-големите. Във всяко населено място в света, хората (особено по-младите) знаят къде да ги купят и на каква цена. Сладка обществена тайна с привлекателен забранителен режим ( нещо като забранения плод в рая). Водят се и показни псевдоборби с унищожение, изземване, съд и т.н....Това увеличава цената и търсенето, този който е решил да опита, нищо не е в състояние да го спре. След първата проба, по-слабо характерните и неволеви хора се пристрастяват и стават наркомани. Повечето хора обаче, които имат правилна ценностна система, развит разум, знания, възможности и добър интелект не стават наркомани, въпреки, че са пробвали от измамното щастие. Така, че за мен, тази сенчеста икономика, трябва да излезе на светло и да се узакони с няколко важни елемента: тежки санкции при престъпления извършени под въздействие на дрога; висок акциз на дрогата и постъпления за държавата; регистрационен режим за купувачите, плюс брошура описваща вредностите и наказателната отговорност; преотстъпването на лична дрога и предлагането на малолетни с пълна отговорност за притежателя и тежка законова санкция и пр....

Така преди години, без забрани, на моите деца в ранна възраст и мое присъствие, им разреших да запалят тютюнева цигара. До 20-25 гидишна възраст не пробваха повече. После се ограничиха в рамките на модата и младежките компании. Сега могат да не пушат със седмици и месеци, нямат "жизнена" необходимост.

Тревата, канабис, марихуана и пр... за които става дума, имат един важен ефект, незаменим в много случай. Те са мощен и сравнително безвреден аналгетик и трансквилант. Полезни са в много случаи, на хронични заболявания, изискващи аналгетици. Например при диабетна полиневропатия, която се изразява в схващане и силни болки в крайниците, особено нощем и сутрин. При раково болните, сега в тежка фаза, се бие морфин, крайно вреден опиат. При подобни случаи, трябва да има възможност и достъп, при това легален, до т.н. трева. В редица държави това се прави и легализира, трябва да стане и у нас. Даже се предлага и не под формата на цигари. Защо обаче не се прави в повечето страни- обяснението е само едно- намесени са крупни интереси на "държавно", организирана престъпност и се реализират огромни, персонални печалби. Обясненията за грижа към хората и подрастващите са пълен комуфлаж ! Подобна е псевдогрижата за пушачите на тютюневи изделия, над 50% от тях вече минаха в сенчестата икономика. Същевременно се поинтересувайте къде и за какво отиват парите от акциза на цигари и алкохол ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повечето хора обаче, които имат правилна ценностна система, развит разум, знания, възможности и добър интелект не стават наркомани, въпреки, че са пробвали от измамното щастие.

Всички тия убавини първо че рядко се съчетават у един-единствен индивид накуп. Второ, те не са даденост. Те се развиват, чрез сложни процеси на трупане на опит, попадане в различни житейски ситуации и чрез взаимоотношения с другите. Трето - да се допуска, че тия изброените работи са налице у "повечето" хора, хеле пък хора на възраст под двадесет години, е меко казано абсурдно. И четвърто - ако икономическата теория решаваше проблемите на обществото и ако беше успешен коректив на човешката природа, досега щяхме да разберем ;)

Пък и какво, за Бога, значи "правилна ценностна система"?! Единна такава няма.

Редактирано от Kuna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, опасявам се че аргументите ти тук са в стил "световната конспирация, дето промива мозъка на масите и крие истината за захарните петлета." ;)

Това, че не си разбрала аргументите ми не е мой проблем. Едва ли и ще ги разбереш, защото са ти набили в главата нещо, а дори нямаш пряка престава за нещата.

Повтарям - легализацията е необходима поради два основни фактора: това, че тревата е сравнително безобидна (на практика по-безобидна от някои сега напълно легални вещества) и това, че ще се пресекат престъпните схеми на разпространение. Приказките, че "видите ли в България всичко се опорочава" ги оставете на някой друг. При всички положения ще се събере някой лев от данъци и продуктът ще бъде с по-добро качество. Да не говорим, че много хора, които са напълно нормални и сега не искат да рискуват, ще си гледат в къщи или на двора и съвсем няма да прибягват до закупуване.

Що се отнася до това има ли световна конспирация, аз по принцип съм далеч от идеите за конспирация. Но мога да мисля. Факт, че наркотиците са голям бизнес. Факт, че се печелят милиарди. На много хора сегашното положение им харесва и им пълни джоба. Защо да го променят? ;)

Ето една таблица - сравнение на забележима вреда за различни психоактивни вещества от проучване сред психиатри, специализиращи в лечение на пристрастяванията. Вижда се къде е канабисът и къде алкохол и тютюн.

post-5884-004715600 1292693647_thumb.jpg

Според мен, човек може да се гордее, ако не е употебявал тоя смрадлив долнопробен треволяк.

Гордей си се! Щом те влече... :tooth:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алва, траките са прочути като пияниците на Античността, моля, чети Ксенофонт :)

И тракийките също са фиркали здраво.

Както и да е, това няма общо с марихуаната.

Истината е, че ми е все тая дали ще легализират тревата. Ако и когато един ден имам свои хлапета, ще им налея по една ракия и ще им дам да запалят по една цигара на шестгодишна възраст. Това гарантирано ще ги отврати трайно от джандерица и тютюн. Може и мери-джейн да им предложа на седем. Да се налютят и оповръщат веднъж на ранна възраст, та да им се обръщат червата дори при самата мисъл.

А може и да им пускам чалга докато ги бия за нещо. Така ще намразят и чалгата.

Вместо това - сладолед преди футбол, милване по русите главици при седмичната глътка бира (препоръчителна дори за малки дечица)... ей така се възпитават лъвове :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:hmmm:

Има хора, които само общи приказки разправат. Ей, аман от тая посредственост бре.

За себе си ли говориш? Защото твоите приказки освен общи, са и неверни.

Иначе ето за канабиса от сайта на Нац. център по наркомании:

Рискове

- Уврежда се краткосрочната памет и възможността за концентрация.

- Употребилият може да стане много напрегнат, да преживява силни страхове и параноично състояние (чувство за заплашеност, страх че те преследват и искат да ти направят нещо лошо) или да бъде съсредоточен върху силно изразеното сърцебиене и мисълта, че ще умре. Освен от наркотика тези състояния се влияят значително и от околната обстановка и настроението на употребяващия.

- Нарушената адекватност на преценките /намалена концентрация на вниманието, нереално възприемане на времето и пространството, забавено време при реагиране/ и лошата координация могат да доведат до инциденти и злополуки (човек не бива да шофира или да се вози заедно с употребил канабис шофьор).

- При редовно вземане някои употребяващи стават вяли, кръга от интересите им се стеснява и губят желание за постигане на цели, които преди това са ги интересували.

- Абстинентният синдром при канабиса е слабо изразен, но при някои употребяващи е налице раздразнителност и напрегнатост, безпокойство и проблеми със заспиването.

- Тъй като вдишваният дим при пушенето на канабис съдържа катран и други вредни съставки (катранът е с 50% повече отколкото при цигарите с високо съдържание на катран) при редовна употреба значимо нараства рискът от белодробен рак, хроничен бронхит и други белодробни заболявания.

- Редовното пушене на джойнт, съдържащ и тютюн, може да доведе до формиране на зависимост към никотин.

- Различните начини за обработване или смесването на канабиса с други психоактивни вещества ( напр. 'друсана трева') може да доведат до много опасни за здравето последици.

:hmmm: Е, малко сухичко, оскъдничко и не съвсем актуално, което съвсем не отива на гордото понятие "Национална програма". Може би ще трябва да се помисли за няколко теми съдържащи повече информация и поднесени по-достъпно. Но трудно ще може да се направи нещо от рода на автентичните изповеди на 100 наркомана.

Схващането, че тъй като канабиса е по-малко опасен от другите наркотици, съвсем не означава, че не е опасен.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E вече има легализирани две злини - тютюна и алкохола (за съжаление по ред причини няма как да се забранят). Това означава ли, че трябва да се прибави и трета? Моля не смесвайте правата и свободите на гражданите с тази легализация. Вместо да вървим към постепенна забрана на тютюна ( алкооола :) нама да пипам, че ще ме линчуват) ние искаме да пуснем още един дух от бутилката.

Ок, това растение вероятно има потенциал за медицинско приложение - отлично, нека се борим за това- да се правят изследвани, да се въвеждат лечебни средства на основата на конопа, но нека си останат използвани в медицината. Там нещата могат да бъдат контролирани, както е например с морфина, фентанила и т.н. Никой обаче не може да ме убеди, че вкарвайки пушек в дробовете си ( голям примитивизъм) ще ми е полезно и безвредно - пък нека да е и по- безвредно от тютюна - това изобщо ама изобщо не е довод за легализиране.

Нека търсим медицинското приложение на това растение, но държавата да застава зад всеобщата му употреба- не.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да ги видим тия рискове.

- Уврежда се краткосрочната памет и възможността за концентрация.

Вярно. Всъщност човек като се напие, също не помни какво е правил. И за концентрацията е вярно, но само докато си под въздействието на тревата.

- Употребилият може да стане много напрегнат, да преживява силни страхове и параноично състояние (чувство за заплашеност, страх че те преследват и искат да ти направят нещо лошо) или да бъде съсредоточен върху силно изразеното сърцебиене и мисълта, че ще умре. Освен от наркотика тези състояния се влияят значително и от околната обстановка и настроението на употребяващия.

Много напрегнат човек може да стане и без да е употребил. :tooth: Оня ден например, без причина ми беше нервно. В много малък процент от случаите това може да се случи. Общо взето, изсмукано от пръстите. Всъщност тревата действа основно успокояващо, отпуска (затова при трайна употреба човек става отпуснат), понижава кръвното налягане.

- Нарушената адекватност на преценките /намалена концентрация на вниманието, нереално възприемане на времето и пространството, забавено време при реагиране/ и лошата координация могат да доведат до инциденти и злополуки (човек не бива да шофира или да се вози заедно с употребил канабис шофьор).

Абсолютно вярно. Само пълен идиот може да тръгне да кара кола, след като е пушил. Между впрочем това май важи и за напълно легалния алкохол.

- При редовно вземане някои употребяващи стават вяли, кръга от интересите им се стеснява и губят желание за постигане на цели, които преди това са ги интересували.

Възможно е. Но това при наистина редовно вземане - всеки ден и то години.

- Абстинентният синдром при канабиса е слабо изразен, но при някои употребяващи е налице раздразнителност и напрегнатост, безпокойство и проблеми със заспиването.

Както казах по-горе, човек може да стане раздразнителен и напрегнат, както и да има проблеми със съня и без да пуши. Това също е изсмукано от пръстите. Лично аз, а аз съм виждал много тревомани такъв проблем не съм срещал.

- Тъй като вдишваният дим при пушенето на канабис съдържа катран и други вредни съставки (катранът е с 50% повече отколкото при цигарите с високо съдържание на катран) при редовна употреба значимо нараства рискът от белодробен рак, хроничен бронхит и други белодробни заболявания.

Принципно това е вярно. Трябва обаче наистина яко пушене.

- Редовното пушене на джойнт, съдържащ и тютюн, може да доведе до формиране на зависимост към никотин.

Вярно. Това не е проблем на канабиса обаче.

- Различните начини за обработване или смесването на канабиса с други психоактивни вещества ( напр. 'друсана трева') може да доведат до много опасни за здравето последици.

Абсолютно вярно. Това не е проблем на канабиса обаче.

Е, и какво излиза? Кое е по-страшното от напълно легалния алкохол? Защо едното е забранено, а другото не?

П.П. Между другото, едно приятелче, което едно време пафкаше всеки ден, а после взе нещо да не се кефи и през последните години не е пушил, яко ви се смя на глупостите...

Редактирано от Михов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

E вече има легализирани две злини - тютюна и алкохола (за съжаление по ред причини няма как да се забранят). Това означава ли, че трябва да се прибави и трета? Моля не смесвайте правата и свободите на гражданите с тази легализация. Вместо да вървим към постепенна забрана на тютюна ( алкооола :) нама да пипам, че ще ме линчуват) ние искаме да пуснем още един дух от бутилката.

Ок, това растение вероятно има потенциал за медицинско приложение - отлично, нека се борим за това- да се правят изследвани, да се въвеждат лечебни средства на основата на конопа, но нека си останат използвани в медицината. Там нещата могат да бъдат контролирани, както е например с морфина, фентанила и т.н. Никой обаче не може да ме убеди, че вкарвайки пушек в дробовете си ( голям примитивизъм) ще ми е полезно и безвредно - пък нека да е и по- безвредно от тютюна - това изобщо ама изобщо не е довод за легализиране.

Нека търсим медицинското приложение на това растение, но държавата да застава зад всеобщата му употреба- не.

fixxxsers, сега като е забранена, да не би да не е достъпна? Точно легализацията ще премахне бунтарския ореол, който има сега сред подрастващите и ще я сведе до нещо тривиално. Вече казах, че ще има контрол и над качеството й. Преди години, а вероятно и днес е така, дилърите друсаха тревата, за да я правят силна. Това ще се избегне.

А хората я пушат, не защото им харесва да си вкарват пушек в дробовете, а защото им харесва въздействието й. Пък харесва ли им въздействието, ще я търсят. Има ли търсене - ще има и предлагане, без значение легално или не. За простите правила на живота ли ще си говорим?

Обаче се въртим в кръг и вече е безсмислено да се пише по тая тема. ОК, заравяме си главата в пясъка, набеждаваме марихуаната за обществен враг №1 и всичко става шест. Нищо, че и сега, който пожелае се снабдява без проблеми, тях пък ги набеждаваме за пропаднали типове, бъдещи хероиномани, респективно шизофреници и пак всичко е шест!

Редактирано от Михов
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така приятелю Михов! Контрол няма даже на брашното! Като се премахне забраната ще се премахне интереса, така ли? Всъщност и сега няма голям интерес. Имам доста "топли" връзки с подрастващи. От 3 годишни ги познавам, първи клас в моето бивше училище аз го създадох! Някои пият, други (ама много по-рядко от по мое време) пушат. Наркотищи даже Мери Джейн нема. Знам как да познавам и без полеви тестове, химик съм, т.е. бях. Съзнанието на лапетата е крехко, ако и това разрешим, какво ще кажа на щерката, прибирайки се в асансьора и запалвайки....трева? Не е законно няма да действа. Аз съм човек на правилата. Старомодно, но се мъча да се придържам. Какво ще спечелим с легализацията?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, тревицата наистина е доста масова, просто дъщеря ти е все още малка за сериозен интерес към такива неща. Пожелавам ти никога да не се появи такъв.

Иначе представяш нещата страшно опростенчески, то това е проблем и на всички моралисти тука. Аз ще ти дам друг пример - прибирайки се в асансьора, пред щерката вадиш патронче с пиячка. И надигаш. Това възпитателно ли е? Не е! Хайде да не профанизираме излишно. Ясно е, че и да е легална тревата, един отговорен родител няма да си позволи поведение, като описаното от тебе, така, както в момента един отговорен родител няма да си позволи да се налива постоянно пред децата си, да е мъртво пиян пред тях, да псува и буйства и т.н.

Нещо повече - един отговорен родител трябва задължително, но без да е досаден, да обясни на детето си как действат алкохола, тревата и наркотиците. Изобщо не е задължително да се харесва и употребява марихуана под път и над път.

Струва ми се, че тук всички моралисти просто не сте виждали реалното действие на тревата, явно си представяте, че много зарибява хората и ако се легализира ще почнат едни вакханалии! :punk::tooth:

Всъщност на огромен процент от хората, пробвали трева, въобще не им е толкова интересна. Моя милост е един от тях. На мен почти не ми действа.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много мои приятели пушат. Когато и аз се навих да опитам, те запалиха, но ми замириса на лайна и ми се доповръща, поради което трябваше да изляза на въздух. Не съм против тревата, но от както знам, че се затъпява, това се превърна в основен контрааргумент да не пробвам изобщо. В крайна сметка съм толкова голям пич, че без алкохол и наркотици съм способен да се впиша в компанията на напълно дрогирани и пияни колеги :smokeing:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз ще ти дам друг пример - прибирайки се в асансьора, пред щерката вадиш патронче с пиячка. И надигаш. Това възпитателно ли е? Не е! Хайде да не профанизираме излишно. Ясно е, че и да е легална тревата, един отговорен родител няма да си позволи поведение, като описаното от тебе, така, както в момента един отговорен родител няма да си позволи да се налива постоянно пред децата си, да е мъртво пиян пред тях, да псува и буйства и т.н.

Нещо повече - един отговорен родител трябва задължително, но без да е досаден, да обясни на детето си как действат алкохола, тревата и наркотиците.

За съжаление децата не слушат какво им говорят родителите, а копират какво представляват родителите. Ако родителят е с изграден стойностен характер, не е лицемер пред детето, макар да има някой неприкрит (защото не е лицемер) порок, твърде е възможно, но не е задължително, детето да израсне с предпочитания от всеки родител манталитет. Познавам родители - пълни въздържатели от всякакви вещества, чиито деца употребяват и обратно.

Освен това няма зависимост между употребата на вещества и качествата на човешкото същество. Да не говорим пък за интелектуализма, който от време оно просто си върви с алкохол и тютюн. Опиянчват се всякакви - свестни и недостатъчно свестни хора. Разликата е, че едните ще умрат млади и ще освободят място за нови човеци, а другите - на пределна възраст, вероятно бидейки в тежест на своите деца, видиотени и дремещи старци. И едните ще съжаляват в някакъв смисъл за окаяния си живот, ще искат още малко да поживеят, и другите също. Дали ще живееш 50 или 100 години, в двата случая времето е минало неусетно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наблягате горе на физическите ефекти от тревата. Те и да са спорни, социалният й ефект е много разрушителен. Дори да е безвредно упойващо вещество (а не е), дори да е полезно упойващо вещество, то прави от неукрепналите характери социално пасивни, мързеливи и мечтателни натури.

Някой световен конспиратор ще каже, че "го правят нарочно".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наблягате горе на физическите ефекти от тревата. Те и да са спорни, социалният й ефект е много разрушителен. Дори да е безвредно упойващо вещество (а не е), дори да е полезно упойващо вещество, то прави от неукрепналите характери социално пасивни, мързеливи и мечтателни натури.

Някой световен конспиратор ще каже, че "го правят нарочно".

Не разбрах мен ли имаш предвид? Така е. Възрастен, ако е решил, да си троши главата. За утрепване са тези, които подлъгват децата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наблягате горе на физическите ефекти от тревата. Те и да са спорни, социалният й ефект е много разрушителен. Дори да е безвредно упойващо вещество (а не е), дори да е полезно упойващо вещество, то прави от неукрепналите характери социално пасивни, мързеливи и мечтателни натури.

Някой световен конспиратор ще каже, че "го правят нарочно".

глупости пишеш, на алкохолът социалният му ефект е много по-разрушителен и си е легален ...

не може да спреш хората да употребяват каквото и да било със закони ... даже напротив ...

типичен пример са САЩ първенци в борбата против наркотиците ... като хванеш едно 17г. пишлеме и го набуташ в затвора, щото пушило трева какво става ... съсипваш му всякакви шансове за образование и работа ... пишелемето излиза от затвора и почва да краде и пак пие пуши и се дрогира ... и това се случва с милиони хора ...

кажи ми една държава където законите против наркотиците да работят реално и да са довели до спад в употребата им, проблемите свързани с тях и т.н. ... няма такава ...

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

кажи ми една държава където законите против наркотиците да работят реално и да са довели до спад в употребата им, проблемите свързани с тях и т.н. ... няма такава ...

Айде сега, и ти почна с обобщения в стил "Алва."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не са обобщения, а факти, реалност. Обобщения, основани на анализ и факти, са не само полезни, а задължителни.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде сега, и ти почна с обобщения в стил "Алва."

ми кажи ти една де ... то наистина няма такава ...

дай пример със сух режим за алкохол, който да е проработил ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем произволно:

While America’s illegal drug problem is serious, it does not approach the emergency situation of the late 1970s or the cocaine epidemic in the 1980s.

http://www.ncjrs.gov/htm/chapter2.htm

Данните са към края на деветдесетте години. Ще потърся още данни. ;)

Интересни данни относно динамиката на злоупотребата със забранени вещества и с такива, изписвани с рецепти:

http://alcoholism.about.com/od/drugs/a/nsduh_drugs.htm

Редактирано от Kuna
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съвсем произволно:

While America’s illegal drug problem is serious, it does not approach the emergency situation of the late 1970s or the cocaine epidemic in the 1980s.

http://www.ncjrs.gov/htm/chapter2.htm

Данните са към края на деветдесетте години. Ще потърся още данни. ;)

докато търсиш още данни, потърси и колко американци се затварят за наркотици и намери графиката за последните 70-80г. на процента затворници от населението ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...