Отиди на
Форум "Наука"

За невярващите


марушка

Recommended Posts

  • Мнения 51
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Разделът за паранауки е създаден за изследване на фактите около това, което се определя като свръхестествени явления. Идеята е, че днешните чудаса са бъдещото познание - така както резонанса вече не е чудо.

Затова не ми е много ясно, защо някои бъркат тази част от форума с псевдонауки или като място, дето да изповядат своите идеи.

Що се отнася до теорита на Дарвин, то винаги съм напомнял, че той освен биолог е и теолог дипломиран в един от най-престижните университети, т.е. т. нар. теория на еволюцията е един опит с познанията на биологията от онова време да се докаже верността на описаното в "Шестоднева". Но ако Дарвин беше пуснал няколко общи приказки, вместо да губи време в научно търсене едва ли ще е толкова известен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Това с философския пашкул е напълно вярно. Някои експериментално недоказуеми постановки са защитими по умозрителен път.

Други постановки обаче се крепят само на твърдения, а не на редица от въпроси, допускания, отхвърляния, утвърждавания и изобщо на логически операции...

Глишев,

знаеш много добре, че по умозрителен път (според начина на прилагане на логическите операции) що се отнася до религията (изобщо) се стига точно до две, взаимо изключващи се заключения - има бог и няма такъв. Затова религията, с изключение на малцина наистина умни и вярващи философи или казано по друг начин теолози, разчита не на умозрението, а на голата вяра. Умозрителният опит за доказване на съществуването на бог е толкова сложен за повечето, че над 95% от вярващите нито ще го разберат, нито имат нужда от това.

В това отношение повечето вярващи си приличат с окултистите. Принципно, между несвързаните "логически" приказки на Марушка и фактологичните небивалиците в библията няма кой знае каква разлика. Но в библията има и послания (морално етични) извън "фактите" като тези морално етични норми човек си струва да обсъжда, премисля и дискутира, докато аз и до сега не мога да разбера какво е посланието на "учението" на Марушка, например.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дендро, тук почти няма какво да оспорвам. Впрочем, всяка задълбочена умствена дейност изглежда сложна отстрани, без значение в коя област.

Е, аз, да речем, не виждам фактологични небивалици (тъй де, за мен те се водят "трудни за тълкуване пасажи").

Любимата ми тема за курсова работа тоя семестър: "Обсценна лексика у пророк Иезекиил и в Песен на песните" :smokeing: Покрай един спор с мормони се позачетох и намерих разни весели неща, които биха накарали всяка благоприлична методистка баба да стане кришнарка :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че какво му е сложното в тълкуването на фактите, че повечето старобиблейски герои живеят по няколко стотин години, например?

Или в това, че Ной направил толкова голям кораб, че успял не само да побере, но и да събере на него по една двойка от всеки жив вид? И т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разделът за паранауки е създаден за изследване на фактите около това, което се определя като свръхестествени явления. Идеята е, че днешните чудаса са бъдещото познание - така както резонанса вече не е чудо.

Затова не ми е много ясно, защо някои бъркат тази част от форума с псевдонауки или като място, дето да изповядат своите идеи.

...

Щом като е за нови и неизследвани явления, бъдещо познание, какво прави тука древната астрология?

За мен паранауките както и псевдонауките са обществен и даже исторически феномен. Самите те като съдържание може да не са верни, но дават информация за мисленето на хората в различните епохи.

За да помогна на Марушка ще добавя още една личност, изявила се в мистиката с прераждането: Джакомо Казанова.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, Дендро, не знам :) Познавам хора, които вярват в "Именник на българските ханове", както вярващите - в Библията. Само дето на последните с право им се казва "вярващи", а на първите - "учени" и то с далеч по-малко основание.

Дорис, може би би трябвало да имаме раздел "История на науката" или "История на идеите"? Тогава няма да мешаме нещата. Ако някой напише нещо за древната астрология или алхимия, то ще отива в "История на науката".

А ако някой седне да се превъзнася и да обяснява, че звездите му говорят, ще отива директно в "Паранауки" (защото просто няма да е възпитано да отворим раздел "Псевдонаука").

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев,

тези които вярват, че "героите" в Именника също са живели по няколко стотин години... абе трудно бих ги определил като учени. Тя и Марушка вярва, че е била атинянката Тайс, но за това никой няма да я нарече учен. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това име гръцко ли е?

Чел ли си "Атинянката Таис" на Ефремов?

Аз пък вярвам, че съм Флавий Аеций от Дуросторум ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, Алва, гръцко е.

Все сме се заредили едни аристократи - Аеций, Таис... нали ви споделих, че аз пък съм Хенри Пети? Знаете ли къде има по-голяма концентрация от крале, принцове и военачалници? В психодиспансера.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Знаете ли къде има по-голяма концентрация от крале, принцове и военачалници? В психодиспансера.

И по форумите:)))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Глишев,

знаеш много добре, че по умозрителен път (според начина на прилагане на логическите операции) що се отнася до религията (изобщо) се стига точно до две, взаимо изключващи се заключения - има бог и няма такъв. Затова религията, с изключение на малцина наистина умни и вярващи философи или казано по друг начин теолози, разчита не на умозрението, а на голата вяра. Умозрителният опит за доказване на съществуването на бог е толкова сложен за повечето, че над 95% от вярващите нито ще го разберат, нито имат нужда от това.

В това отношение повечето вярващи си приличат с окултистите. Принципно, между несвързаните "логически" приказки на Марушка и фактологичните небивалиците в библията няма кой знае каква разлика. Но в библията има и послания (морално етични) извън "фактите" като тези морално етични норми човек си струва да обсъжда, премисля и дискутира, докато аз и до сега не мога да разбера какво е посланието на "учението" на Марушка, например.

Посланието е не е мое,а на моят духовен учител Иеова и аз не пропагандирам това учение,който иска да вярва,който не иска да не вярва. Това не е ново учение,а е старо древно учение от много древни времена. :vertag: Учението за прераждането е истинско старо учение.

Посланието е всички да живеем в мир и разбирателство без разлика в нации и без многобройните земни религии т.е. да няма никаква религия, а да сме в един духовен център без омраза и войни и да не се събираме в религиозни институции като църкви,джамии и синагоги и т.н. а на открито и да има всякаква музика от най-различни народи и да се събираме по границите - особено за балканския полуостров - ми каза,че тук сме на самия ад -

великите сили само Ви гледат сеира - Защо Вие да не можете да се обедините тук на Балканс

кия полуостров,не говоря само за християнските страни,а и за Турция също така - да се събирате по границите всички и да създавате веселие и песни? Те как се обединяват в Европа,

а тука е просто печално. Направете така,че да създавате веселие и песни. Така предадох и думите му - изпратих в някой вестник,но мислят,че ги занасям и не го публикуваха. Нищо,

рекох си ще си трая. Пратих и в друг. Но и там нищо не стана.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ти се събирай по границите, а останалите ще се събираме по кръчмите и спалните :biggrin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Бележка на модератор.

Наблюдавайки текущата тема оставам с впечатление, че представянето на доказателства в подкрепа на защитаваната теза е бавен и не много лек процес. Това е основната причина да удължа срока за представяне на материали до края на настоящия месец / 30, Януари 2011/.

Ако темата няма развитие до края на месец Януари 2011, ще бъде затворена.

Ако този интервал от време се окаже не съвсем достатъчен, моля поддръжниците на хипотезата за валидността на прераждането да ми пишат.

С пожелания за успех. . . Поздрави, модератор - физика-математика и паранауки Б.Б.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бележка на модератор.

Наблюдавайки текущата тема оставам с впечатление, че представянето на доказателства в подкрепа на защитаваната теза е бавен и не много лек процес. Това е основната причина да удължа срока за представяне на материали до края на настоящия месец / 30, Януари 2011/.

Ако темата няма развитие до края на месец Януари 2011, ще бъде затворена.

Ако този интервал от време се окаже не съвсем достатъчен, моля поддръжниците на хипотезата за валидността на прераждането да ми пишат.

С пожелания за успех. . . Поздрави, модератор - физика-математика и паранауки Б.Б.

Въпреки,че ти си модератор и уж трябва да разбираш повече,да имаш повече разум в главата, но май не разбираш за прераждането,че то не трябва да има срок - ама въобще не трябва да поставяш срок,защото аз не поставям нова наука. Тя си е абсолютно много древна наука за прераждането - та нима нали точно това разправям сума ти катари и богомили и гностични личности - катарите един цял окситански народ бил изгорен на клада заради тази

ИСТИНА ЗА ПРЕРАЖДАНЕТО,ти ще ми поставяш срок. А в самата ИНДИЯ и до ден днешен има празник

за прераждането - 14.01. Тъй че и повечето древни митологии от цял свят също проповядват за

прераждането - ОСВЕН ДР.ИНДИЙСКАТА,ДР.ЕГИП.,ДР.ГРЪЦ.,ДР.СКАНДИНАВСКАТА,ДР.КЕЛТСКАТА,ОЩЕ И

ДР.ХЕТСКАТА,И СЪЩО ТАКА ДР.СЛАВЯНСКАТА МИТОЛОГИЯ СЪЩО ГОВОРИ ЗА ПРЕРАЖДАНЕТО -

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпреки,че ти си модератор и уж трябва да разбираш повече,да имаш повече разум в главата, но май не разбираш за прераждането,че то не трябва да има срок - ама въобще не трябва да поставяш срок,защото аз не поставям нова наука. Тя си е абсолютно много древна наука за прераждането - та нима нали точно това разправям сума ти катари и богомили и гностични личности - катарите един цял окситански народ бил изгорен на клада заради тази

ИСТИНА ЗА ПРЕРАЖДАНЕТО,ти ще ми поставяш срок. А в самата ИНДИЯ и до ден днешен има празник

за прераждането - 14.01. Тъй че и повечето древни митологии от цял свят също проповядват за

прераждането - ОСВЕН ДР.ИНДИЙСКАТА,ДР.ЕГИП.,ДР.ГРЪЦ.,ДР.СКАНДИНАВСКАТА,ДР.КЕЛТСКАТА,ОЩЕ И

ДР.ХЕТСКАТА,И СЪЩО ТАКА ДР.СЛАВЯНСКАТА МИТОЛОГИЯ СЪЩО ГОВОРИ ЗА ПРЕРАЖДАНЕТО -

Ох Драга Марушка,

Работата на модератора не е да разбира от всичко. Тя или той се грижат за спазването на правилата.

До този момент в този раздел се поставяха срокове от две седмици за изграждане на някаква теза. В случай на неуспех, темата се заключва. Моля те, да не си правиш погрешни изводи, че поставянето на срок е следствие на някакво негативно лично отношение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ох Драга Марушка,

Работата на модератора не е да разбира от всичко. Тя или той се грижат за спазването на правилата.

До този момент в този раздел се поставяха срокове от две седмици за изграждане на някаква теза. В случай на неуспех, темата се заключва. Моля те, да не си правиш погрешни изводи, че поставянето на срок е следствие на някакво негативно лично отношение.

:vertag: Не не си правя вече погрешни изводи,вече защото разбирам хората,че всеки в днешно време трябва да си гледа работата. Точно така трябва да е, всеки да си гледа работата. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

:crazy_pilot: ХЕРМЕС ТРИСМЕГИСТ

ХЕРМЕС ТРИСМЕГИСТ към АСКЛЕПИЙ:

"Знаеш ли , АСКЛЕПИЙ, че ЕГИПЕТ е образ на небето или по-точно,че всичко,което управлява и се движи по небето, е слязло в ЕГИПЕТ и се е трансформирало там? Нашата страна е храм на целия свят. И тъй като на мъдрия подобава да знае всичко занапред,не трябва да оставаш в неведение за следното: ще дойде време,когато ще изглежда,че египтяните напразно са почитали най-дълбоко и с цялата си душа и разум божественото. Цялата тяхна свещена вяра ще се окаже ненужна и ще изчезне без следа,тъй като божественото ще изостави ЕГИПЕТ и ще го върне на небето. Някогашният дом на благоговението ще опустее,ще се лиши от силите си и ще остане празен. Чужденци ще се заселят в него и набожността не само ще бъде пренебрегната,а ще се случи нещо още по-лошо - т.нар.закон ще забрани под страх от наказание благочестието,предаността и почитта. Тогава тази най-свята земя на светилища и храмове ще се изпълни цялата с гробници и трупове.

О, Египте,Египте, от твоите достойни дела ще останат само спомени и дори те ще приличат на небивалици на децата ти! Само изсечените в камък думи ще оцелеят,за да разказ-

ват за достойнствата ти! Скити,индийци и други варвари ще живеят в теб. Божественото ще се върне обратно на небето и всички хора ще умрат,и ЕГИПЕТ ще остане сиротен и напуснат от

богове и хора. Призовавам те,най-свята от реките,и ти казвам бъдещето - порои от кръв ще

обагрят бреговете ти и ще се спуснат към теб. Не само божествените ти води ще се омърсят с

нея - кръвта ще потече навсякъде и мъртвите ще станат повече от живите. Оцелелите ще се

познават като египтяни само по езика - във всяко друго отношение ще са като чужденци.

Защо плачеш, АСКЛЕПИЙ? Самият ЕГИПЕТ ще бъде подтикнат към много по-порочни дела от това и ще затъне далеч повече в злото. .... Всичко добро,което никога не е било, не е и няма да бъде по-добро,ще бъде в опасност. Хората ще го намират за угнетяващо и ще го презират. Няма да ценят този свят,несравнимото творение на БОГ, величествената постройка,

съставена от безброй разнообразни образи,единството на всичко,което може да се почита,възхвалява и обича от онези,които го виждат , многообразието в едно - единствено нещо. Те ще предпочетат сянката на пред светлината и смъртта ще им се струва по-желана от живота. Никой не ще обръща взор към небето. ЩЕ СМЯТАТ БЛАГОЧЕСТИВИТЕ ЗА ЛУДИ, А БОГОХУЛЦИТЕ

- ЗА МЪДРЕЦИ. Лудият ще се смята за храбрец, а негодникът - за почтен. ДУШАТА И УЧЕНИЯТА

ЗА НЕЯ ЧЕ ТЯ Е БЕЗСМЪРТНА ИЛИ ОЧАКВА ДА СЕ СДОБИЕ С БЕЗСМЪРТИЕ/, КОИТО РАЗКРИХ НА ТЕБ,

ЩЕ СТАНАТ НЕ САМО ЗА ПОСМЕШИЩЕ, НО И ЩЕ СЕ СМЯТАТ ЗА ИЗМИСЛИЦА. .....

Редактирано от марушка
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Богданов, искаш ли да туриш ключ тука или аз да го туря?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:crazy_pilot: И всеки,който се посвети на разума,ще се окаже пред смъртна опасност. Ще поста-

новят нови закони и ново правосъдие. Няма да се вярва и да се чува нищо свято,нищо благочестиво и достойно за небето или небесните същества. Колко печално ще бъде,когато боговете се отдалечат от хората! Само гибелните ангели ще останат да се смесват с човеците,ще обладават нещастниците и ще ги подбуждат на какви ли не престъпления - войни,грабежи,измами и

висчко,противно на душата...

"И когато всичко това отмине, АСКЛЕПИЙ, тогава господарят и отецът,богът,чиято е изначалната сила,господарят на първодоброто,ще погледне на всичко това... и по негова воля - а тя е добра воля - ще застане срещу пороците и покваряването на всичко,ще поправи грешното,ще

заличи злобата... и ще възстанови света в неговата изначална прелест,така че самата земя отново да заслужава почит и възхита. И хората от онова време с непрекъснати благословии и хвалебствия ще отдават почит на бога,който създава и възстановява великото си дело. И това ще

бъде природата на света - реформиране на всичко добро и възвръщане на най-святото и благочести

вото в природата....

"ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ,РЕФОРМИРАНЕ И ВЪЗВРЪЩАНЕ"НА ПОРЯДКИТЕ И КРАСОТАТА НА МИНАЛОТО...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"ДУШАТА ТИ СЕ СТРЕМИ КЪМ НЕБЕТО,ТЯЛОТО ТИ Е ПОД ЗЕМЯТА... ТИ ЩЕ СЕ КАЧИШ НА НЕБЕТО...

ЩЕ СЕ ИЗДИГНЕШ КЪМ ОНЕЗИ,КОИТО СА НАД ЗЕМЯТА"... /"КНИГА НА МЪРТВИТЕ"/

"ЩЕ СЕ ИЗДИГНЕШ НАГОРЕ,ЩЕ ПЪТЕШЕСТВАШ ПРЕЗ НЕБЕТО,ЩЕ СЕ СВЪРЖЕШ СЪС ЗВЕЗДИТЕ ..."

/"КНИГА НА МЪРТВИТЕ"/

"Царят е ОЗИРИС в пясъчна буря. Царят ненавижда земята... Царят се стреми към небето...

/"Текстове от пирамидите"/

"Стани, махни пръстта,отърсе се от прахта, изправи се и пътувай с духовете,защото твоите криле са като крилете на сокол и блестиш като звезда..." /"Текстове от пирамидите"/

"ИЗИДА възкликва: "Колко радостно е да те видя как се издигаш в небето в цялата си сила,вселяващ ужас,с магията в краката ти... Портитена небето са отворени за теб,портите на

звездната твърд се разтварят пред теб... /"Текстове от пирамидите"/

"Царят е чист в своята гробница. Царят се отърва от злото. Царят се освободи от грехо-

вете си. Царят захвърли долу на земята злините на плътта си..." /"Текстове на саркофазите",

ок.1900 пр.хр./

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...