Отиди на
Форум "Наука"

Потъването на кораба "Титаник"


stefan1211

Recommended Posts

  • Потребител

и аз гледах един филм където правиха тестове на стамана...

но едно е ясно, трагедията е последица от грешки ... явно не може да се каже със сигурност ако бяха направили така, как би се развило всичко ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, дори и да са били първокачествени нитовете, е нямало да има особено значение от гледна точка на страничен удар. Все пак кораб с водоизместимост 46 000 тона се удря в айсберг със скорост 21 възела, сиреч все едно в скала. За челен удар не съм сигурен. Освен това рулят му ми изглежда доста смешен като площ и смятам, че завиване, докато 60 000 конски сили те дърпат назад е по-трудно отколкото при пълен напред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като писах, че удара е челен, не бях съвсем точен. Имах предвид, че удара е в предната част, но това не значи, че е със самият връх. Когато научава за айсберга дежурния офицер на мостика освен команда "пълен назад" подава и команда надясно за да опитат да заобиколят айсберга. В резултат от това айсберга разрязва по-голяма част отколкото ако удара е бил в самия нос. В резултат на това водата нахлува в 6 отсека, а за "Титаник" е било безопасно да се наводнят до 2 отсека и е имало някакви шансове за измъкване при 3-4.

В крайна сметка причината е това, което определя английския съд - високата скорост. Друг е въпросът, че не е бил придърпан представителян на компанията, който настоявал в толкова опасна обстановка да гонят "Синята лента" от първия курс. Конструктивните особености, сезона, грешните маневри само са усложнили обстановката, но при разумна скорост никоя от тях е нямало да е фатална. По принцип плавателните съдове постоянно си се блъскат в нещо - на пристанищата или по обслужващите катери може да видите навсякъде гуми, които омекотяват ударите. Тъй като плавателните съдове са на вода, те нямат стабилна основа и постоянно се местят, което пък е причина ако са близо до нещо друго постоянно да се удрят в него. Тъй че ако "Титаник" е щял да потъне от леко чукване, това е щяло да се случи още на пристанището (друг е въпросът, че за малко не се надънил юнашки в пристанището в един американски кораб - но това е друг въпрос).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изследвайте Титаник от вашия компютър

Потъналият на 15 април 1912 г. Кораб титаник не престава да бъде обект на интерес. Многобройни мисии са изследвали останките му. Но сега всеки любопитен може да посети сайта www.expeditiontitanic.com, за да направи собствено изследване на 3280 м дълбочина. Сайтът съдържа както информация и история, така и картини и видео.

http://www.expeditiontitanic.com/

http://news.sagabg.net/izsledvajte-titanik-ot-vashiya-kompyutr.htm

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...