Отиди на
Форум "Наука"

капитализмът: Деволюция?


Recommended Posts

Какви големи корпорации ви друсат и защо мислите, че те формират приходите от данъци, няма такова нещо. Това е елемент от красивата част на приказката за капитализма с човешко лице. Дядо Маркс го е обяснил много подробно и неуспоримо. За да стане по ясно, да разгледаме някои финансови схеми прилагани у нас и по-света:

1. Капиталиста гони единствено печалба, другото е чист популизъм, ако не го прави конкуренцията го изяжда и фалира. Огромната част от печалбата се формира от по- ниското заплащане на работната ръка. За обезценяване на човешкият труд има цяла стройна система от хватки - безработица, автоматизация, роботизация и пр..."Спестената" част от заплащане за труд, формира печалба, която се облага с данъци под 15%. ( сега -тук у нас). Останалите пари са личен необлагаем приход на капиталиста собственик. Ако той, част от печалбата, е използувал за по-високо заплащане на вложеният труд, данъците към държавата щяха да бъдат повече около 3 пъти. Тази схема е майката на черната икономика, чрез нея работодателя официално води ниско заплащане на работника, осигурява го на по ниска ставка и му доплаща на ръка в случай, когато може да го загуби, като работна ръка. Тя е гласувана в т. н. "Народно" събрание с мотива, че ще стимулира инвестициите и ще доведе външни фирми инвеститори и работодатели. Почти всички депутати, пряко или коствено участвуват в подобни фирми и са силно заинтересувани от тази схема. Външни фирми наистина идват, но не си харчат печалбата тук, а си я отнасят по родните места. Ето това е "големият" принос на корпорациите при формиране на данъците, така се формира и пропастта между крайно богати и оцеляващи.

2. В началото на прехода се прилагаше друга, противоположна схема - с висок данък върху печалбата, тогава капитала реагира моментално - скри печалбата, имаше десетки, занонни и недотам законни форми за това- мъртви души, граждански договори, фалшиви фактури и пр....

Много форми има, особено когато няма контрол. Работата на частната фирма и нейните тъмни сделки, не са и по силите на бившето КДС, а по някога са и рожба. Българина осъмна в собствени води - "Закона е тесна врата у широко поле" и се отдаде на всички известни и неизвестни далавери и келипири. Получи вещо ръководство от партийните централи и депутати. Стигна се дотам, че т.н. приятелски крагове знаеха с точност, кога се отваря и затваря "законната" вратичка на далаверата. Погледнато исторически, тук се приложиха всички известни от историята на капитала хватки за експресно ограбване. Лошото е, че няма край до днес продължава. Даже се стига до международно учудване " ей корав и издържлив народ, живее все още".

В темата Накъде капитализъм от постовете става ясно - на никъде. Много хубаво излезе и този филм на National Geographic . Дано някой признае, че дядото не бил толкова луд, както се опитвахте неаргументирано да го оплюете в постовете си. Моята прогноза, че ако хората не осъзнаят необходимостта от ново обществено устройство и ценноси, до гибел и по-рано ще се стигне, преди 2100 година.

Тук в България вече са налице и вторичните симптоми, по- бедните първи ще дадат "фира".

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно. И въпреки, че имаше такива възможности и ресурс, тя си се провали тотално и закономерно. В такива случаи винаги размахвам една книга - "Крахът на тоталитарната икономика" на проф.Георги Петров. Забележително четиво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, то всеки с всичкия си би предпочел скандинавския социализъм. И той си има несъвършенства, разбира се, но не са чак като абсурдите на нашето близко минало.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Деденце, изписал си огромни, невероятни глупости. Дори дядо Маркс не смята така, както пишеш ти, а обосновава митичната обща криза на капитализма, която го прави негоден строй.

Е, към края на живота си, дядо Маркс се стряска и започва да си чеше брадата в съмнение, зер философ е и вижда, но вече е късно.

Голяма, страховита заблуда е, че може да се мине без капиталиста - без този, който поема отговорността, и закономерно взима повечето пари. Работникът, т.е. аз ще го нарека вече в 21 век "експертът в широк смисъл", какво иска? Иска заплата. Да, не му се плаща целия труд, има принадена стойност и пр. Но без това няма да има нито работник, нито производство. Маркс и нашите политикономисти обясняваха, че и при социализма има принадена стойност, и там се изземва част от труда на работниците.

Но, казваха те, тя отива в обществените фондове, защото нали няма частна собственост, и се ползва на ползу народу.

Е, в чия полза се ползвА, да ви запитам аз?

В полза на мафиотизираната комунистическа върхушка. Та тя , се оказа най-страшен капиталист, латифундист, олигарх и мафиот!!! Не беше ли така? Нямаше ли чувалчета с долари по партинйните каси, не те ли създадоха мафията след 1990 г.?

А?

Или не - мафията беше създадена от баба ми. ...

Е кво излезе - че всичко е капитализъм, само че единият капитализъм е по-справедлив. Там всеки знае своето, а хората се обединяват в общество на основата на споделени интереси и морални ценности, на основата на национална и цивилизационна традиция и общност.

А не на основата на това, че всички са служители на нещо имагинерно, наречено народ и държава, представено от едни другари, които всичко знаят и могат, а ако ти много знаеш и говориш, вземат, та те пратят в Белене.

О, да и там има проблеми. Къде ги няма? Докато сме живи, ще имаме проблеми.

Вие какво искате? Общество без проблеми ли? Кой ви го обещава? Къде го има това? Само в рая, не и тука.

Е, то всеки с всичкия си би предпочел скандинавския социализъм. И той си има несъвършенства, разбира се, но не са чак като абсурдите на нашето близко минало.

За скандинавския социализъм трябват скандинавци, скандинавска история и геополитика. Него го има само там. Бедният и той стана тихо убежище на комунистическите оправдания и шикалкавения. Като "лявото сектантство" и "троцкистко-зиновиевския опортюнистичен десен опозиционен блок".

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много хубаво излезе и този филм на National Geographic.

О, Дядо, капитализмът винаги е имал критици на Запад. Като започнеш с Ноам Чомски и свършиш с Rage Against The Machine (кои са тези юнаци, цъкни си в Гуглето, да разбереш). Лошото обаче е, че критиците много лаят, но се възползват от капитализма като продават комерсиални продукти на капиталистическия пазар, съответно материално са много добре, даже превъзходно, възползват се от свободата на словото - говорят си свободно и т.н. и т.н. Защото друга система по-добра няма. Другият вариант е да живеят в съветската комуналка и гък да не смеят да кажат, ама не им изнася.

Така че, критици винаги има. Но те също правят залъгалка за масите. При това типично по капиталистически инвестират сериозни средства, за да си ги възвърнат многократно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бедата на критката на капитализма не е в това, че Майкъл Мур е милионер. Бедата й е там, че нито един критик на капитализма не е дошъл да живее на Изток. :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бедата на критката на капитализма не е в това, че Майкъл Мур е милионер. Бедата й е там, че нито един критик на капитализма не е дошъл да живее на Изток. :sneaky2:

+1!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нафуканите "бизнесмени", които пред мен нарекоха онзи ден 4-ма свои работници "боклуци", защото влезли в офиса с мръсните работни дрехи, те ли принуждават някого?

Тези хора са били мазохисти според теб, и са обичали да ги наричат "болкуци"? ..Да се обазаложим ли, че са си траели точно заради икономическата принуда?

-----

Сега ще ти разкажа как стават уволненията и при липса на законови основания (например само защото човекът е неудобен, или сгафил нещо пред очите на шефовте си):Дава се предизвестие на човека, че работното място се закрива, човекът го уволяват, работното място се закрива , като като задълженията за работното място се разпределят между други (много) хора...

А безплатния труд в селскостопанските бригади?

Нямам спомени да съм работил безплатно при селскостопанските бригади..(нито ученически, нито студентски)..Иамш ли извори за това ти твърдение (на намирам такива)?

Реално работещ кодекс на труда се получи едва през 1986 г., дотогава си имаше проблеми.

По твоята "логика" излиза че е било по-добре без кодекс? Или какво по-точно се опитваш да защитаваш?

Кодексът не е променян в основните си концепции, така че нещо не ти вярвам..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

А безплатния труд в селскостопанските бригади?

Нямам спомени да съм работил безплатно при селскостопанските бригади..(нито ученически, нито студентски)..Иамш ли извори за това ти твърдение (на намирам такива)?

По кой кодекс се разрешава детската експлоатация? А войнишките? А знаеш ли какво бе "заплащането"? Бил съм командир в студенска бригада (лично Михайл Миков ме е свалял ;)). Знам как ставаше. А това, че ако не отидеш можеше да де изключат от Комсомола и да изхвръкнеш от ВУЗ-а? Хайде да не забива ме в това.

Край ОТ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми че то положението на хората в целия цивилизован свят се подобрява! Испанските работници почиваха в Гърция и Норвегия. Българските?

Няма да израждаме темата, но все пак ... :)

Не думай. А безплатния труд в селскостопанските бригади и задължителното ходене на манифестации в кой кодекс го пишеше?

Реално работещ кодекс на труда се получи едва през 1986 г., дотогава си имаше проблеми.

Грешката ти е, че забравяш какво е социализъм (не е това, което е Скандинавията) и какво е капитализъм. Това днес у нас не е точно капитализъм, оттам и бедите.

Като говорим за кошница и стандарт (икономиаско положение), то предполагам ще се съгласиш с мен че стандартът ни (кошницата ни) сега е поне два пъти по-нисък (по-малка) от този (тази) края на седемдесетте години?

Спомням си и приказката от края на 70-те или началнмите години на 80-те от едно "ординерно" българско село от родопската яка.. "ако една къщя няма 50 000 лева, тя се смята за бедна" ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като говорим за кошница и стандарт (икономиаско положение), то предполагам ще се съгласиш с мен че стандартът ни (кошницата ни) сега е поне два пъти по-нисък (по-малка) от този (тази) края на седемдесетте години?

Спомням си и приказката от края на 70-те или началнмите години на 80-те от едно "ординерно" българско село от родопската яка.. "ако една къщя няма 50 000 лева, тя се смята за бедна" ;).

"Кошниците" са различни ник. Какво влизаше в тогавашната кошница?

А това, за селото (ако е вярно) ставаше не поради социализма, а въпреки него (освен, ако не става въпрос за тютюна, а там имаше политика и "фаворитизиране" един вид на едно малцинство).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ОТ

По кой кодекс се разрешава детската експлоатация? А войнишките? А знаеш ли какво бе "заплащането"? Бил съм командир в студенска бригада (лично Михайл Миков ме е свалял ;)). Знам как ставаше. А това, че ако не отидеш можеше да де изключат от Комсомола и да изхвръкнеш от ВУЗ-а? Хайде да не забива ме в това.

Край ОТ

Ха, ха, митака..Кефиш ме с принципните си позиции. От 16 години нагоре може да се работи и по кодекса...Иначе при 14 годиншни (до 16 годишни) май е забранен труда (аз съм карал бригада на 14 или 15 годишна възраст).

Войнишкия труд? Зависи..В Девня, където си карах войнишките задръжки от 3 месеца, по тошово време (по времето на възродителния процес беше) ми платиха доста пари..Заплатата, беше такава, като на братята виетнамци и на чираците българи ;).нищо работа, като цяло монтажни дейности..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса е, че беше насилствен. Аз имам 3 бригади като ученик, на 14, 15 и 16 (защото съм в края на годината), за какъв кодекс пишеш, като 1-вите две са абсолютно незаконн, а на 3-тата не желаех да ходя (а на другите не желаех де, виж на студенските ходех с желание ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Кошниците" са различни ник. Какво влизаше в тогавашната кошница?

А това, за селото (ако е вярно) ставаше не поради социализма, а въпреки него (освен, ако не става въпрос за тютюна, а там имаше политика и "фаворитизиране" един вид на едно малцинство).

Не, не, без тютюн, и домати и фаворитизации. Говоря за яката, където няма такива; същото беше и в католишките села от Тракия, където домати и тютюн няма../същото беше май и в чепеларските села/.. Имаше работа и доходи, така че се получаваше че четири от четири трудоспособни човека работят (мъж, жена, свркър и свекърва), издържат децата, и спестяват настрана..Не, не е въпреки социализма, щото тогава имаше работни места и работа..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И не се ли сещаме, че когато Москва спряха кранчето на евтиния нефт и ресурси и рогът на комунистическото изобилие свърши. И въпросът не е ли когато руснаците ни даваха без пари си беше кошницата, а не комунистическата икономика?

Спорът ми с КГ 125 е друг..Според него при социализма ние едва ли не сме мизерствали, а испанците са ходили на поичивка в Швеция. Което, отнесено към България не е вярно, и е ясно на всеки които е живял в края на 70-те години..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник не се опитвай да ме убедиш в неща в които и ти не вярваш. И аз познавам ного такива села, в едно прекарвах част от ваканциите си ;). Да хората работеха в Кремиковци (според някои и яко крадяха), мъжете в производството, жените в администрацията. След това зелеее. Да не мислиш, че тези доходи са олагани? Нали щяха да ги погнат като вразберяха какви са. Не, че не са знаели де, ама и те правеха това. КметО, партииния секретар, учителките в училище даже. В ТКЗС-о бабички и дедовци. Стигаха за засяване и горе долу поддържане. А наесе, иде митако с неговата гимназия ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Живот на версия, която сега се плаща.

А относно критиката на капитализма. При комунизъм да не би ресурсите да стигат? Пилеят се в пъти повече. И като цяло благосъстоянието значи повече ресурси. Няма как да се живее охолно като на запад и това да стане без много ресурси.

Аман от този "социализъм" и "комунизъм"..

Комунизмът като иодеология и докрина е реакция и отклик на капитализма, той е негово следствие..

Иначе има комуни в Израел,в САЩ при мормони, в Канада при пуритани, при руски старообрядници... Има комуни и в Централна Азия и Курилите(също при руските старообрядници)...Комуни всякакви..

Добре, приемаме, че според мнозинството дотук (досега), няма "лоши новини" при/за капитализма, и тя е една розова приказка?.. Или да броим гласовете? ;)

Link to comment
Share on other sites

КГ какви комунизми пак те раздрусаха из основи. Трудно ли е да се разбере, че хората все по-точно виждат, че съвременният капитализъм ги води към ЯСНА гибел и самоунищожение. Търсят път за спасение, търсят други начини, противни на монетаризма. Ти пееш ода, възхваляваща изчерпаните и вредни теории на Адам Смит. Разумните не искат да умират, заради вълчия апетит на шепа хора, там е проблема. Освен дълбок и спокоен сън, друго не предлагаш. Да не говорим конкретно за България - планът Ран -Ът явно те устройва напълно, мене обаче НЕ!:punk::help:

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник не се опитвай да ме убедиш в неща в които и ти не вярваш. И аз познавам ного такива села, в едно прекарвах част от ваканциите си ;). Да хората работеха в Кремиковци (според някои и яко крадяха), мъжете в производството, жените в администрацията. След това зелеее. Да не мислиш, че тези доходи са олагани? Нали щяха да ги погнат като вразберяха какви са. Не, че не са знаели де, ама и те правеха това. КметО, партииния секретар, учителките в училище даже. В ТКЗС-о бабички и дедовци. Стигаха за засяване и горе долу поддържане. А наесе, иде митако с неговата гимназия ;).

Не те знам теб, аз говоря за себе си. Прекаварвал съм не само ваканциите си на тези места за които говоря, говорил съм със хора (или те са се похвалавали за хилядите си), така че не разбирам що ми вневняваш проблем...Аз проблем нямам..

Кои е крал аз не знам..Лекарката от католишкото село, семейство в което съм гостувал със сигурно не е крала домати или сливи (или поне аз не съм ги видял къде ги е крила), чепеларците чиито семейства познавам (и съм гостувал с месеци) със сигурност не са крали сено или картофи, нито пък ски..Така че можеш да намалиш с демагогията: излагаш се като албански кифлаждия ..Щото твърдиш или намекваш, че хората са били имотни, заради това че са крали, и/или не не са си плащали данъците от...?) (от какво ме майна, от краденото ли)..Аз пък как да вярвам на теб?..Щото така както го представяш излиза че при социализма сенчестата икономика е била с по-голям дял от другата ..Крадяло се е ама това което представяш и се опитваш да внуваваш не е вярно, пич..

Язък че те похвалих по-горе (и развалих работата);)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип критикувам уродливото и при двете системи - нарушаването на индивидуалните права и самоубийството на нацията при социализма, както и цинизма на капиталистите. При соца, наистина до 16 годишна възраст не си спомням да са ни плащали за ученически бригади, след това даваха по някой лев. Относно задръжката в казармата, абе на Червена могила плащаха добре.

Иначе алтернативите...не съм привърженик на това да изберем най-малкото зло...

За технократите съм, защо?

Ресурсите се изчерпват, населението нараства главоломно. Китай показа, че с административни мерки това се регулира. Не знам как ще стане в Индия и мюсюлманския свят...

Абе имаше един австрийски икономист, как му беше името,говореше за неизбежността на плановата икономика.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Демографският взрив се дължи на човешкия прогрес от ХХ век, освен това темповете му спадат в последните години. И точно в богатите страни го няма. И в третия свят спада.

И 6 и половина милиарда овце (или маймуни де) сме много народ и немалко бреме за планетата..

Спрямо 600-те милиона в началото на 18 век (мисля, че 18 век е периода на 600 милионно население, но не съм много сигурен) ;)

Какво ли ще стане с капитализма и цивилизацията, когато кранчето на "горивото" се затвори/пресъхне? ;)Имаме петрол гориво и газ за още 80-100 години, а въглища за още 250 години...А какво ще стане ако ги изгорим всичките изкопаеми за този период? Кой ще ги консумира в най-голяма степен - то е ясно де..

Link to comment
Share on other sites

В много други теми тези въпроси бяха дискутирани. КГ се опитва да внуши визия на добрия чичко частен капиталист. Не е добър този чичко КГ, защото освен паричките друго нищо, ама абсолютно нищо не го интересува. Затова светът върви към по голямо, пряко държавно участие в икономиката - вземете пример от новите кумири - американците. В момента там се провежда одържавяване на банки и промишленост в крупни размери - за трилиони долари ( чиста национализация), защото другата алтернатива е до болка познатата у нас хиперинфлация ! Елемент на българското спасение се крие също в голямото държавно КАПИТАЛИСТИЧЕСКО участие в икономиката и производството, НЯМА други пътища.

Каквито и категории и обиди да сипете - НЯМА друго решение, това е обективната действителност, независеща от нашите желания!:book:

Стинка ти си прекомерен оптимист, новите "източници" ги няма или са нерентабилни. Защото и науката е в застой - познай защо ? Не ти знам източника за броя на хората по Земята, но социолозите сочат по- страшна и реална цифра към 2050 г.-

30 милиарда. Прогресията е геометрическа, а не аритметическа !

Редактирано от dedenze
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...