Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси от един постинг по физика


Folko

Recommended Posts

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,

Нов съм в този форум но се надявам да го посещавам по често. По принцип съм инженер химик, но от няколко седмици ми влезе в главата да се занимавам малко с теоретична физика и основно магнитни полета. Обаче за да стигна до там трябва да си припомня основните правила на електирчеството. Тук попаднах на една хубава книжка но малко се обърках от следното. Вътре твърдят, че electric current е противоположно на посоката на тока. Това до някъде ме обърква и бих желал някой по запознат да ми обясни защо е така.

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът ти е малко объркващ. Би ли цитирал точно изречението на английски, защото от смесването на езиците се получава недоразумение. Electric current и ток не е ли едно и също като превод. Има два варианта (приемане) за протичането на тока:

В единия се приема, че носителя са положителните, а в другия отрицателните частици. Ето защо тока може да тече в две напълно противоположни посоки - въпрос на приемане.

Все пак дай цитат на английското изречение!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами сега се зачетох в уикипедията, и виж това е още по объркващо:


A flow of positive charges gives the same electric current as a flow of negative 

charges in the opposite direction. Since current can be the flow of either positive

 or negative charges, or both, a convention for the direction of current which is 

independent of the type of charge carriers is needed. Therefore the direction of 

conventional current is defined to be the direction of the flow of positive charges.

ще го преведа по долу:

Потока на позитивно заредени частици дава същия electric current както и потока от негативно заредени но с обратна посока. Тъй като current може да бъде поток или от позитивни или негативни заряди, или от двете, се приема условно че посоката на current е независима от типа на зарядите. Затова посоката на движение е дефинирана като посока на потока на положителните заряди.

Сега като си го преведох това нещо ми стана ясно защо посоката на движение на electrical current е обратна на посоката на движение на отрицателните заряди, обаче възниква въпроса какви са тези положителни заряди. До колкото разбрах електричеството се пренася от "избитите" от атомите електрони. Следователно би трябвало то да е само отрицателно, тъй като електроните са отрицателно заредени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма избиване на електрони. Валентните електрони на атомите в металния проводник са разхлабени и се наричат делокализирани електрони. Те са всъщност токоносителите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК. В света на физиката и химията почти всичко е модели или приемания. Това значи, че най-вероятно въобще не е така както си го мислим, но съответния модел ни дава емперични връзки, които прилагаме в науката и ежедневието с цел изучаване на обкръжаващия ни свят.

Както казваше един професор, който ми преподаваше: "В действителност нещата съвсем не са така, но модела върши работа".

И така метала е изграден от кристална решетка. Приема се, че ядрата на атомите на метала са относително стабилно ситуирани в решетката, а осцилиращите около тях електрони са споделени между съседните ядра - демек не принадлежат на точно определено ядро................или иначе казано са по подвижни. На приплъзването на слоевете на кристалната решетка по електроните например се дължи ковкостта на металите, но това е друга тема.

И така приеми, че си седнал на един електрон и той се отдалечава от ядрото на атома си - ще си кажеш "Електрона се движи и аз се отдалечавам от положително зареденото ядро"..............ами ако си седнал на ядрото ще си помислиш, че ядрото се отдалечава от електрона. Разбираш ли.......всичко е относително. Та едни казват, че се движат електроните в едната посока, а други учени смятат, че се движат ядрата и то точно в обратна посока.

Ето защо няма нищо объркващо в изречението. Или се движи в едната посока ако токоносителя са електроните или в противоположна посока ако токоносителя са ядрата.

...............да не говорим, че нищо не се движи, а има там едни вълнови функции, но да не задълбаваме. Един от горните модели се използва за извеждане на разни закони и............

Надявам се да съм помогнал!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...обаче възниква въпроса какви са тези положителни заряди. ..

Може да са йони при протичане на ток в газове, електролитни разтвори или стопилки или т.нар. дупки в полупроводниците. Един инженер-химик би трябвало да ги знае. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може да са йони при протичане на ток в газове, електролитни разтвори или стопилки или т.нар. дупки в полупроводниците. Един инженер-химик би трябвало да ги знае. :)

Това го знам, въпроса е следния говорим за проводици. Я ми обяснете при фиксирани атомни ядра в кристалната решетка, как те биха се движили в проводника? Нещо ме .... Друг е въпроса, че какъвто и да е метала то неговите атоми имат валентни електрони, които са определено количество за всеки атом.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се движат атомите в решетката, а делокализираните им валентни електрони. И точно това количество електрони за всеки атом, както казваш определя колко добър е един проводник. Среброто, медта и златото предоставят най-много, затова са и най-добри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се движат атомите в решетката, а делокализираните им валентни електрони. И точно това количество електрони за всеки атом, както казваш определя колко добър е един проводник. Среброто, медта и златото предоставят най-много, затова са и най-добри.

Пак се върнахме в началото, кое тогава е electric current което е противоположно на движението на тока и с положителен заряд?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Electric current на английски означава електричен ток.

A flow of positive charges gives the same electric current as a flow of negative

charges in the opposite direction.

Поток от позитивни заряди представлява същия електричен ток като поток от негативни заряди. (логично, двата потока да са с противоположни посоки)

Тоест, дали ще тече от плюс към минус, или от минус към плюс е едно и също. И по-нататък в цитирания от теб текст става ясно, че е възприет потока от позитивни заряди- от плюс към минус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ ЗА ТАЗИ ЗАДАЧА: :Момче се движи с шейна върху хоризонтална част на пълзалка и след 5s спира, като началната му скорост е била 45км/h. Силата на триене, която дейсва на шейната, има големина 150 N. Пресметнетемасата на шейната с момчето. OТГОВОРА Е 60 Kg :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изчислете евквалентното съпротивление на резисторите в следната верига:

fizika.png

Ако за стойности приемем съответно: 2,2,5,8,7,9,6 съпротивление на резисторите.

Аз получих 36. Вярно ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ МИ ЗА ТАЗИ ЗАДАЧА: :Момче се движи с шейна върху хоризонтална част на пълзалка и след 5s спира, като началната му скорост е била 45км/h. Силата на триене, която дейсва на шейната, има големина 150 N. Пресметнетемасата на шейната с момчето. OТГОВОРА Е 60 Kg :book: :book:

Задачката е лесна:

Имаш скорост на шейната

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

V0 = 45 km/h

V1 = 0 km/h (скороста след като е спряла)

t = 5 s

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

По втория закон на Нютон

F = ma

Значи имаме силата която е 150 N = 150 kg.m/s2

Тогава намираме колко е ускорението a, като предварително превърнем скороста в m/s

45 km/h = 45 000 m/h = 12,5 m/s

За a ще получим

a = (V0 - V1 )/t = 12,5/5 = 2,5 m/s2

Тогава от F = ma получаваме

m = F/a <-> m = 150 kg.m/s2/ 2,5 m/s2 <-> m = 60 kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

М1=49.4грама

М2=101.6

М3=74.9

От чертежа:

1)кои са компонентите на всяка от силите и техните суми във всяка от посоките вертикална и хризонтална

2)изчислете колебанието на всяка от мерките (маси и ъгли)

post-7761-097500500 1291135094_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаме две лампи с еднакво съпротивление.Вярно ли е ,че ако увеличим съпротивлението на едната ,то тя ще свети по силно?Докажете го.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако става въпрос за лампи с нажежаеми жички, свързани успоредно към источника на напрежение както обикновено се прави, то лампата с по-голямо съпротивление ще има по-малка мощност и ще свети по-слабо. Това е така защото мощността на тока е P=I*U , токът е I=U/R, следователно: P=U2/R

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Построете образ на предмет в плоско огледало,като за целта се изберат 3 точки от тялото.

За образ на тяло в плоско огледало ,като за целта се изберат 2 точки от предмета се досещам как ще стане.

За три точки може би трябва да се "пусне" още един падащ лъч ,или?

post-6975-045184600 1294748874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Образът и предметът трябва да са еднакви по големина и на еднакво разстояние от повърхността на огледалото. При образа ляво и дясно се обръщат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да ,но с три точки по същия начин ли ще стане?Или?Просто не мога да разбера каква е разликата ,ако се вземат две точки от предмета и ако се вземат 3 точки от предмета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да ,но с три точки по същия начин ли ще стане?Или?Просто не мога да разбера каква е разликата ,ако се вземат две точки от предмета и ако се вземат 3 точки от предмета.

Всяка една точка от предмета има образ - рисуват се два разходящи лъча, продълженията на отразените лъчи се събират в образа на точката.

Мисля че ще е ефектно за предмет да вземеш несиметрична буква, например К, за да се види огледалното обръщане ляво-дясно.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има значение, доколкото всяка точка има свой образ, но образите на всичките се построяват по един и същи начин, независимо от броя им. Тъй като огледалото е плоско, разстоянията между точките се запазват същите за образа, каквито са в предмета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи например избирам началото,средата и края на един молив и рисуван неговия образ,но обърнат.Съжалявам за глупавите въпроси ,но не мога да схвана как ще стане...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...