Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси от един постинг по физика


Folko

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте.

Имам един въпрос относно скоростта на изплуване на въздуха. Т.е . каква ще бъде скоростта на въздушен мехур с обем 0.001 м3, който се издига към повърхността от дълбочина 20 м/ става въпрос за водна среда/. Скоростта постоянна ли остава или се променя с промяната на налягането на водата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте.

Имам един въпрос относно скоростта на изплуване на въздуха. Т.е . каква ще бъде скоростта на въздушен мехур с обем 0.001 м3, който се издига към повърхността от дълбочина 20 м/ става въпрос за водна среда/. Скоростта постоянна ли остава или се променя с промяната на налягането на водата?

Въздушен мехур с такава големина, при издигането си към повърхността непрекъснато

ще променя както обема, така и формата си, което напрактика ще направи невъзможно

теоретичното пресмятане на времето, за което той би се издигнал до повърхността. За-

дачата се усложнява допълнително от това, че по време на издигането си, той ще се

разбие на неизвестен брой по-малки и различни по големина мехури. Ако обаче, идеа-

лизираме задачата, като приемем, че мехурът е със сферична форма, която не се нару-

шава при неговото издигане, бихме могли да я решим. При тази идеализация, скоростта

с която той ще се издига към повърхността непрекъснато ще се увеличава, защото и

обемът му ще расте поради непрекъснатото понижаване на налягането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да Ви благодаря за бързия отговор.Разбирам за сложността на задачата и по-скоро ми трябва принципен съвет от професионалист. Иначе аз мога да си направя повечето изчисления с Маткад, но ми трябва правилен алгоритъм. Ето затова искам да попитам: Ако разгледаме една основна част от мехура, която е с постоянен обем, т.е. ако всяка нова обемна единица, която се добавя пропорционално с понижаването на налягането към основният обем, я разглеждаме самостоятелно или по-точно я пренебрегнем, какво ще се получи? Каква е началната скорост на изплуване и променя ли се тя с големината на земното ускорение т.е. с 9.807м/с2?Т.е. ако разгледаме изплуването на мехура, като пропадане на водата? Ламинарно ли е течението или турболентно и влияе ли на скоростта?Благодаря за съвета и се надявам да ми пишете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако режимът на изплуване на въздушният мехур е ламинарен, а това е така, когато

критериите на Архимед, Ляшченко и Рейнолдс са съответно Ar<3.6, Ly<2*10^-3 и Re<0.2,

законът на Стокс за частица със сферична форма се изразява от следната формула:

w = (d^2(P - Pc))/(18Mc) , където:

w - скоростта на утаяване/изплуване на частицата [m/s]

d - диаметър на частицата [m]

P - плътност на частицата [kg/m^3]

Po - плътност на средата [kg/m^3]

Мс - динамичен коефициент на вискозитет на средата [Pa*s]

Определянето на скоростта на утаяване/изплуване на единична сферична частица

в неподвижна и неограничена среда по обобщен метод, който е валиден за какъв

да е режим, става по следния начин:

1. Определя се критерия на Архимед

Ar=d^3*(P - Pc)*Pc*g

g - земното ускорение

2. С изчислената стойност за Ar се определя критерия на Рейнолдс (Re) или

критерия на Ляшченко (Ly)

Ly = Re^3/Ar = w^3*Pc^2/(Mc(P - Pc)*g)

или

w=(Ly*Mc*(P - Po)*g/Pc^2)^(1/3)

За частица с неправилна форма, скоростта на утаяване/изплуване се определя

по същия начин от критерия на Ляшченко но d във формулата се заменя с dэ,

където dэ е еквивалентният диаметър на частицата, който се определя по

формулата:

dэ=1.24*((М/Р)^(1/3)), където

М - масата на частицата [kg]

P - плътността на частицата [kg/m^3]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте :)) Трябват ми решенията на следните задачи възможно най-скоро,ако може някой да откликне ще съм много благодарна!!

1.Диск,хвърлен под ъгъл 45 градуса спрямо хоризонта,достигнал най-голяма височина 11 м.Каква е далечината на полета на диска?

2.С каква начална скорост е изстрелян снаряд,ако ъгълът,под който е изстрелян е 30 градуса а мах h = 20м?

3.Момче хвърлило топка от прозорец,намираш се на височина 20м.Колко вртеме е летяла топката до земята и с каква скорост е била хвърлена,ако е паднала на х=6м от основата на сградата?

4.С каква скорост автомобил трябва да премине средата на изпъкнал мост с радиус г = 40м така,че нормалното ускорение на автомобила да е = g = 9.8 m/s2

5.При увеличаване 4 пъти радиуса на кръговата орбита на изкуствен спътник на Земята,периодът на обикаляне се увеличава 8 пъти.Колко пъти се е изменила скоростта на движение на спътника?

6.Мравка тръгва на запад и изминава 4 см.След това прави завой и изминава още 3 см,движейки се на юг.Колко см е ощото преместване на мравката?

7.Автомобил се движи на север,обяснете възможно ли е ускорението му да е насочено на юг?

8.При скорост = 900км/ч летец вкарва самолет във вертикален лупинг .При какъв радиус на окръжността ,нормалното ускорение на самолета няма да надвишава 5g?

Благодаря предварително! :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1.Диск, хвърлен под ъгъл 45 градуса спрямо хоризонта, достигнал най-голяма височина 11 м. Каква е далечината на полета на диска?

Опитай да нарисуваш правоъгълен триъгълник. После се опитай да решиш задачата с помощта на Питагоровата теорема.

Но може и да не се решава така... Знам ли?!...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Момче хвърлило топка от прозорец,намираш се на височина 20м.Колко вртеме е летяла топката до земята и с каква скорост е била хвърлена,ако е паднала на х=6м от основата на сградата?

Тук можеш да използваш формулата V =S\t

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но първо трябва да извадиш растоянието, от където момчето хвърлило топката, и метрите, където е паднала

20-6=14 m - това ти е пътя. За времето трябва да помислиш. Сещам се само за формулата за ускорението a=V\t.

И земното ускорение g=9.8m\s2 ще ти трябва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, тук май всички бързаме за отговорите на въпросчетата дето човечеството ги е търсило по няколко века. Моето въпросче е от света на оптиката и ще е хубаво да се получи със светлинна скорост, но и на 1-2 дни ще се радвам. А крайният срок е събота, когато ще правя презентация.

Разчитам изключително много на Вашата помощ, за да разбера нещо на основата, на което е посторена една от най-значимите тези в психоанализата. Казва се "Стадии на огледалото" Авторът й, ЖАК ЛАКАН, e използвал оптиката, за да обясни психиката и е станал голям гювеч, но някой го разбират и казват, че е велико. Сигурно. На мен ми предстои да го разбера и ако може да ми го обясните човешки защото касае разликата между реални и виртуални обекти и образи в оптиката и доста се обърквам кое къде е.

Много ми е важно да разбера кое как се казва в следния пример Може би едно и също нещо има различни имена в зависимост от системата, в която е включено.

Ето го:

1. Имам една ябълка режа я по вертикала през средата.

2. Слагам я с разреза към огледалото

3. Виждам 3 неща

Първо заради оптичната илюзия от отражението на половинката виждам цяла ябълка и този образ, ако не бъркам по спомени от анатомията е възможен заради оптичната система на окото - образът е в ретината, нали така? обект ли е, образ ли е, реален ли е или виртуален не ми е ясно.

Второ виждам и 1/2 ябълка ароматна е сочна, напърно реална, но дали и за фидиката е така. Тази половинка е допряна до повърхността на огледалото - според мен това си е обектът в цялата случка. Вие ще кажете, аз ще изям другата половинка.

Трето - Виждам и отражението на тази половинка във огледалото - това какво е ? Имам чувството, ако правилно съм чатнала оптиката, това отражение е и образ (в системата ябълка -огледало) и част от обекта (в системата ябълка-огледало-око), но от кой вид ???

Примерът си е мой и мисля да го демострирам на семинара, защото онзи неразбран гении и измислял подобни щуротии.

и понеже човекът съвсем е бил странен е работил със сферични огледала, но това ще го мислим после.

Много ми трябва помощ.. за каузата на науката е това, не е шега работа.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Първо искам да се извиня ако мястото за да задам този въпрос не е тук, но не намерих по-походящо място.Въпроса е свързан с астрономията, но нямаше къде в този раздела "Астрономия" да го задам.Трябва ми материал на тема "Развитие на космическите изследвания " , не успях да намеря нищо .Ще съм ви много благодарна ако успеете да ми помогнете.Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

може ли да ми помогнете с една задачка :mf_surrender:

Честотата на светлината не се променя при пречупването й на границата между 2 среди.Определете дължината на вълната на жълтата светлина в стъкло с показател за пречупване 1,52 , ако във вакуум тя има дължина 590nm.

благодаря предварително :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Така и не мога да разбера защо фотон се смята за частица , след като няма маса?

Това все едно да кажеш че холограмата е реална материя , не е ли?

Някой може ли да ми обясни?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Zdraveite!

iskam da vi zanimaia s nesto , koeto edva li ste e vulnyvasto za vas , no se zaburkah v edin spor, s opredeleno nepodgotveni hora/ kakvato sum i az samata/- ste buda kratka , za da ne sum dosadna

STava vupros za slednoto - ako 4ovek stoi prav vuv dvige6 se vlak ili samolet i sko4i nagore , nasustoto miasto li ste padne ili ste bude s malko izmestvane nazad?

blagodaria vi predvaritelno ! i se izviniavam otnovo za otnetoto vreme !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така и не мога да разбера защо фотон се смята за частица , след като няма маса?

Това все едно да кажеш че холограмата е реална материя , не е ли?

Някой може ли да ми обясни?

Не точно "частица", а квант енергия - порция енергия, която пренася импулс.

Пренася импулс на електромагнитното поле (ЕМП)- като резултатът е "посукване-завъртване"+ "транслация". Само при взаимодействие с вещеви обект - тоест, с обект, който притежава свойството "маса при покой". Този обект поглъща или излъчва точна порция импулс от взаимодействието си с ЕМП - та, тази порция е квант.

За по-лесно разграничаване: има два вида материя - 1.вещева форма на материя (има маса при покой) и 2. полева форма на материя (има импулс, но няма маса)- това са квантите на различно наименованите полета - електромагнитно, гравитационно, биополе и т.н. - понятието за "поле" идва на помощ именно да определяме реалните взаимодействия на материални субстанции: вещеви с полеви обекти си взаимодействат.

Но, казваме, че действа някакво поле, чак когато се промени състоянието на вещеви обект след като взаимодейства с квант на полето, т.е., след взаимодействието- в минало време; чак тогава "наблюдаваме" явление с понятие за "сега".

Холограмата е полева форма на материя, така "формирана" пространствено, (като полева структура е променила "средата" покоято се разпространява светлината), че дългите светлинни вълни с които "виждаме" се отразяват от "плътната среда" и създават илюзия за "твърд-плътен" обект у наблюдателя. Реална материя е, но не е вещева форма на материя - няма маса.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,

имам едни спор с един приятел отностно свободното падане на телата.

спора е следния

имаме две тела , ябълка и гюле, (С ЕДНАКВА ФОРМА И РАЗМЕРИ)

ябълката тежи 1кг, а гюлето 10кг

ако ги пуснем ЕДНОВРЕМЕННО от вискока сграда примерно 30м , кое ще падне първо.

залога е много голям затова моля да пишат само хора които са напълно сигурни

благодаря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

имам едни спор с един приятел отностно свободното падане на телата.

спора е следния

имаме две тела , ябълка и гюле, (С ЕДНАКВА ФОРМА И РАЗМЕРИ)

ябълката тежи 1кг, а гюлето 10кг

ако ги пуснем ЕДНОВРЕМЕННО от вискока сграда примерно 30м , кое ще падне първо.

залога е много голям затова моля да пишат само хора които са напълно сигурни

благодаря

И двете ще паднат първи! :)):

В смисъл, че и двете тела ще докоснат земята едновременно;

Но тялото с по-голяма маса ще "спре" по-късно движението на ЦТ си, при еднакви спирателни условия.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И двете ще паднат първи! :)):

В смисъл, че и двете тела ще докоснат земята едновременно;

Но тялото с по-голяма маса ще "спре" по-късно движението на ЦТ си, при еднакви спирателни условия.

...

и аз така мисля , благодаря

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...