Отиди на
Форум "Наука"

Въпроси от един постинг по физика


Folko

Recommended Posts

  • Потребител

Така, да, само гледай да е със същата големина и всяка точка от образа да е на същото разстояние от повърхността на огледалото както е разстоянието на съответните точки на предмета до огледалната повърхност.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Някой може ли да ми каже какви са правилата за построяване на образ на предмет от сферично огледало(вдлъбнато) ,ако:

а)предметът е между F и O

б)предметът е между O и безкрайността.

Не знам как ще стане в подусловие Б.

За А подусловие стигнах до тук,но не знам къде трябва да се построи образа на предмета:

post-6975-046720300 1295777972_thumb.jpg

Редактирано от lam3r4370
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При построяване на образа на една точка могат да се вземат 2 лъча, излизащи от точката: единият- успореден на оста, след отражението той ще премине през F и другият - попадащ в центъра на огледалото, той се отразява под същия ъгъл, под който пада спрямо оста. пресечната точка на отразените лъчи дава образа.

Показано е на картинките тук:

http://en.wikipedia.org/wiki/Curved_mirror

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При построяване на образа на една точка могат да се вземат 2 лъча: единият- успореден на оста, след отражението той ще премине през F и другият - попадащ в центъра на огледалото, той се отразява под същия ъгъл, под който пада спрямо оста. пресечната точка на отразените лъчи дава образа.

Показано е на картинките тук:

http://en.wikipedia.org/wiki/Curved_mirror

Супер!Много Ви благодаря!Разбрах как стават тези неща!

Имам и още един въпрос - Разликата между изпъкналовдлъбнатата и вдлъбнатоизпъкналата леща каква е?

В това ,че едната променя посоката на успоредно насочен лъч надолу(изпъкналовдлъбнатата) ,а другата - нагоре(вдлъбнатоизпъкналата)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Супер!Много Ви благодаря!Разбрах как стават тези неща!

Имам и още един въпрос - Разликата между изпъкналовдлъбнатата и вдлъбнатоизпъкналата леща каква е?

В това ,че едната променя посоката на успоредно насочен лъч надолу(изпъкналовдлъбнатата) ,а другата - нагоре(вдлъбнатоизпъкналата)?

Лещите по действието си са два вида - разсейвателна и събирателна. При разсейвателната леща дебелината на лещата в центъра е по- малка, отколкото в периферията. При събирателната е обратното - най дебела е в центъра. Ограничаващите повърхнини могат да са с различни радиуси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

някой може ли да ми каже как се решава тази задача, няма ли цифри за мен е тъмна индия.

Намерете скороста и ускорението на точка, която се движи по една права по закона x(t)=V0t+A(1-e-at) как ще се движи тялото след дълго време?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скоростта е първата производна на x(t), а ускорението е втората производна на същия израз. Ще се опитам да го сметна, макар че отдавна не се занимавам с производни и може да сбъркам:

x(t)=V0t+A(1-e-at)

V=x'(t)=V0+A.a.e-at

a=x''(t)=-A.a2.e-at

тъй като ускорението експоненциално намалява по абсолютна стойност, след дълго време тялото ще се движи без ускорение - равномерно и праволинейно или ще спре.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скоростта е първата производна на x(t), а ускорението е втората производна на същия израз. Ще се опитам да го сметна, макар че отдавна не се занимавам с производни и може да сбъркам:

x(t)=V0t+A(1-e-at)

V=x'(t)=V0+A.a.e-at

a=x''(t)=-A.a2.e-at

тъй като ускорението експоненциално намалява по абсолютна стойност, след дълго време тялото ще се движи без ускорение - равномерно и праволинейно или ще спре.

Благодаря за изчерпателния отговор :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз имам още един въпрос - защо има ограничение при увеличението на лещите?

Мои разсъждения:

Защото m=(25/f)+1 ,т.е винаги увеличението ще зависи от f.Затова няма безкрайно увеличение.

Правилно ли съм разсъждавал?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ограничението идва от преносителя на информация - светлината. Тя не може да ни носи информация за формата на наблюдавания обект АКО обекта е съизмерим с дължината на вълната на светлината.

Затова се прибягва до електронните микроскопи, а в последно време чувам за микроскопи основани на атомните сили (една колежка се занимава с такъв).

Иначе винаги може да се увеличава фокусното растояние. И това се прави при телескопите, но там обектите позволяват това - големички са.

Благодаря Ви изключително много!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, май съм точно за тази тема :)

Може ли някой да ми помогне с тези 2 задачи от Националното състезание по физика, 2005 г.

Материала се води за 9-ти клас (обаче нещо не мога да ги реша)

http://prikachi.com/images/68/2934068M.jpg -това е адреса, става дума за задачи 2 и 3 :)

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Утре имам изпит и ако може да ми помогнете с решението на задачите. Предварително благодаря.

1)Ако изведнъж по някаква причина започне значителна миграция на населението на Земята към екватора, то как ще се отрази това на продължителността на денонощието? Обосновете отговора си!

2)На колко е равна относителната грешка (в%), ако резултатът от някакво измерване е записан във вида(3,86+-0,17)s? обяснете!

а) 5,6%

б) 4,4%

в) 3,8%

г) 0,5%.

3) Диаметърът на атом е приблизително равен на 1А. Каква е големината му, изразена в метри?

4)Извършва ли центростемителната сила работата? Обяснете!

а)да б)не в)зависи г)невинаги.

Редактирано от glishev
Без тия заигравки с размера на шрифта.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

И какво като мигрира натам населението? В общи линии, нищо няма да се промени, ще има само прехвърляне на още маса на екватора. Чисто теоретично това би следвало да увеличи центробежната сила и земята да се върти по бързо, тоест денят и нощта да намалеят. Но това са глупости, масата на цялото човечество е твърде малка за да доведе до каквото и да било. Като напълно бос по физика, на ниво дискавъри чанъл това ми идва наум.

Като за урок, незнам какво да правиш, почвай да дърпаш локуми, толкоз милиарда души, всеки по толкова килограма, общо толкова, тегло на земята толкова. И в тоя дух може да се надърпа още някой ред. И пиши отдоло Дай Боже 3!

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първата задача е свързана със запазване на момента на импулса

L=r.m.v

Ако увеличим разстоянието от оста ан въртене на тяло с маса m, скоростта му v ще намалее.

На втората задача:

0,17/3,86=0.044 - отговор б

трета:

1 å = 10-10 m

четвърта:

Центростремителна сила е тази, под действието на която дадено тяло променя траекторията си, например при спътник на планета, силата на гравитацията. Действието им е в перпендикулярна посока на траекторията и скоростта.

Не, защото не се променя кинетичната и потенциална енергия.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И пиши отдоло Дай Боже 3!

Може и повече да даде. То това не е много по-различно от преписването на изпити. Може да прозвуча рязко, но когато очакваш помощ, е редно поне да предложиш някакво решение, заинтересованост към темата и съответно да изчакаш съвети относно допуснатите грешки. Иначе, така наготово, се получава мечешка услуга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знаех, че не трябва да се отговаря на въпроси за задачи и тестове. Ако моите деца ми зададат подобни въпроси им отговарям с радост, защото все пак показват някакъв интерес.

Освен това, не би трябвало да ви оставя в неведение относно проблема - цялото население на екватора. ;)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а за тези може ли помощ :)

5 )на каква височина над повърхността на земята ускорението за свободно падане ще бъде равно на половината орт това на пошърхността и?Обяснете!

а)h=R(√2-1) б)h=(1- √2) в)h= √2-1/R г)h=2R

6) какво става с потенциалната енергия на водопада от горната част на водопад след като тя достигне основата му ?

а)увеличава се б)о в)намалява в)намалява г)остава същата

7) масата на земята и луната са съответно равни на 6.1024kg и 7.1024kg.Разточнието м/у тях е около 4.109m.Къде е раазположен центъра на тази система?Обяснете!

8)Две билярдни топки претърпяват напълно еластичен удар .Ако скоростта на първата топка до удара е 2m/s а на втората 3m/s при това скоростта на втората топка е насочена птотивополоно на скоростта на първата то каква е скорростта им след уара? Защо?

А)3 и 2m/s съответно б)равни в)2 и 3m/s съответно г) 0 и 5m/s съответно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не знаех, че не трябва да се отговаря на въпроси за задачи и тестове. Ако моите деца ми зададат подобни въпроси им отговарям с радост, защото все пак показват някакъв интерес.

Нищо, пишете го подарък на младежите за Св. Валентин :good:

.:.

Редактирано от Bolyarski
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...