Отиди на
Форум "Наука"

Отгатни по описание или изображение


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Няма нищо общо с България. Както казах - 15 март е ключова дата, за да разбереш кой е героят;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Щом така поставяш нещата - сигурно е нещо свързано със смъртта на Цезар :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тъй тъй. На това място на Римския форум през 44-та година изгорили тялото на Цезар. ;)

a_Divus-Iulius-Tempel-Rom02-Stefan-Ramse

А впоследствие му издигнали храм:

250px-HuelsenRecTemplumDiviIuli.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи продължаваме нататък - коя е тази битка?

post-28-0-25981800-1399793469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

абе аз ще подскажа, че ме мързи да пе'дж'еля ;)

Некъф пиян берсерк / в случая Радо/ отбранява некъф дървен мост на една тематична битка в бившата провинция Британия някъде около 660 години, откакто ние /римляните се изтеглихме оттам/. ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ахаааа,

битката за Стамфорд бридж, от 1066 г. - тогава сам берсерски войн избил над 40 човека :dwarf: ( Рамбо пасти да яде ). Трудно беше, викингите къде ли не са вършали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мхм, последния вайкингски рейд на Албиона. 300-ата спартанци пасти да ядат, тоя щурак сам държи цялата английска армия на моста. Викингите обаче трябваше по-близо до брега да ги сложат и да има набити заострени колове пред тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"И така с тази изящна имитация на корабокрушение,

извоюваха своята свобода и спасение.

Пристигайки испанците решиха, че са се издавили

и се върнаха назад за разплатата забравили.

А на тайнствения остров нашите герои,

сред бурни ветрове и неспирни порои,

макар тази земя непозната и нова,

да им се стори твърде пуста и сурова,

от този ден се заселиха смело

и не след дълго построиха свое село.

Без да подозират за приноса си географски,

скоро тяхното късче земя се появи на картите топографски!"

Една загадка из личното творчество. Въпросите ми са: кой и къде? :titanic:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Уаууу.. Момчета, това момиче ще ви се опре май като интелигентност...

Колко жалко че по история хич ме няма

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе във века на техниката не е необходима чак такава интелигентност. Аз го открих в някакъв блог, ама ми даде предупреждение: Блогът, който сте на път да видите, може да включва съдържание, подходящо само за пълнолетни.

Някаква пиратска история е!

post-2642-0-89975800-1399916549_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, благодаря за компплимента, но на мен доста ми подсказват. :P;)

Иначе Гербов е открил моя блог ( за който бях забравила ) и е постнал моя илюстрация. Глупава случка с този блог, понеже като го правих не разбирах много, много, помня че ме пита нещо и явно съм отговорила положително на въпроса за 18+! :oops:

Отговорът на въпроса е пиратът Джереми Дейвис с неговия екипаж и историята за откриването на Фолклендските острови!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хубаво е загадката все пак и да не е от нещо адски непознато, примерно собствен текст или рисунка на задаващия загадката.

Според титуляра на темата, а и според мен загадки със собствен текст не е редно да се пускат.

Но личното си творчество разбира се можеш да го споделиш в литературния раздел на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А пък аз текста го разбрах по следния начин:

Хубаво е загадката все пак и да не е от нещо адски непознато ( като изображение от Манасиевата хроника или картина на Ярослав Вешин ), примерно собствен текст или рисунка на задаващия загадката ( като да се поства нещо лично от автора, което е познато само на него ).

Стори ми се че загадката е интересна, заради специфичния климат на Фолклендските острови ( което си е и голяма подсказка ). Все пак това е истинска история, а не художествена измислица.

Може да съм чела правилата малко по диагонал, но това не означава че си натрапвам "личното творчество", при това на най-неподходящи места, както прозвуча.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Загадката беше интересна, особено под формата в която беше поднесена /стихът краси изказа, спор няма/. Подсказка като такава обаче нямаше /демек бая острови, а дори и Австралия са колонизирани я от бежанци, я от пирати, я от каторжници разни/. Окей, братята испанци внасят малко яснота, че периодът е великогеографски, но по същата логика мога да ги ползвам и римляните за референт при основаването на град /а те бая градове са основали/. Така че не се карайте и цупете, а нова главоблъсканица предложете /визирам хитрата лисица Гербов/.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бях написал нещо, но се колебаех дали да го пусна. И аз останах с впечатлението за някакъв конфуз, за който може би съм допринесъл нещо. Преди малко бях в темата и се отказах, ама преди да напусна форума мернах бележката на Романа и тя ме провокира.

Макар, че препоръката е, загадката „да не е от нещо адски непознато” и правилата, разбира се, трябва да се спазват, мисля, че е хубаво да има и загадки с повишена трудност.

Щом го има в интернет, творчеството вече не е лично. Въпросът е, че когато то е малко познато и авторът е жив, звучи като реклама. Друго си е авторът да е умрял и да бъдат издадени трудовете му, особено ако са преработени и допълнени.

Обективно в последната загадка става дума за историята на откриването на Фолкландските острови, интерпретирана като поема от Захарчето, когато е била Шугърче. На мен ми хареса емоционално романтичната трактовка на това откриване. Тя цялата се съдържа тук http://dolcestorie.blogspot.com/. Не съм запознат подробно с истинската история, но на прима виста открих някои грешки. Ама то си е черта от характера ми.

Все пак в литературата всичко се позволява, стига да не се внушават откровени лъжи. Майсторите пишат за нещо непознато или за което няма сведения дали е било така. Иначе шанса да се харесаш, зависи от познанията по темата на читателя.

Аз съм любител на загадките, но не мога да ги разпозная от пръв поглед, защото не съм се интересувал от съответните раздели на историята. Все пак за себе си се обогатих, макар и с елементарни познания за арката на Тит, гроба на Цезар (и него открих, но не „подсказах”) и историята за откриването на Фолкландските острови. А и за трите сюжета въобще не предполагах какви може да са.

Когато загадката е от област, с която си добре запознат, и ти оповестиш отговора - отгатване няма. За отгатването се иска да се положат и някакви допълнителни усилия. Пък каквото се получи.

Лошото е, че Гербов предпочита да решава загадки, а не да ги задава. Зорлем хубост не става, но все пак намерих да се отчета с нещо. Ще продължа в сферата на изкуството.

post-2642-0-68195800-1400009962_thumb.jp

Как се казва картината и кой е художника?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е лесно:

Ван Гог, „Селяни, ядящи картофи „, 1885 г.

И не е вярно, че

"Щом го има в интернет, творчеството вече не е лично" Творчеството си е творчество, в него авторът изразява себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, как я позна само! :wavetowel2: Тази картина е толкова различна от стила на Ван Гог - пъстър и даже малко нереалистичен. Аз успях само да разбера, че художника е импресионист, семейството го вкарах в сложни сюжети, като например навечерието на Френската революция ( заради изтерзаните лица и очакващият поглед на жената, а пък бабата на заден план ми се стори, че гадае на чаша кафе ), а то било нещо толкова тривиално като яденето на картофи. :icon_rolleyes:

Е Гербов не съм сигурна, че автора трябва задължително да е умрял за да е признат - иначе нямаше да съществуват създателите на бестселъри. Моя грешка е че съм качила историята и съм забравила че я има, дори ако си спомня паролата бих я изтрила, защото интернет е много податлива почва за кражба на интелектуален труд - независимо дали става въпрос за фотографии, статии, илюстрации или стихчета. Реклама би било постване с цел явна популярност, изразяваща се например в така актуалните лайкове във Феисбук странички с много оферти или пък ако показвах, книга, която промотирам за да си я купи някой ( защото и на мен ми е добре познат израза "каквото и да ти говорят става въпрос за пари" ).

Иначе, радвам се, че ти е била интересна и непозната историята за Фолклендките острови. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Макар и да съм на доста години, съм запазил нещо от чувството, наречено романтика. Споделял съм във форума, че обществената атмосфера, в която съм расъл, допринасяше хората да се оформят като идеалисти. Мисля, че и до днес съм такъв, но обществената атмосфера се промени.

Вече казах, че задачите са лесни за хората, които са се интересували от съответната тема. За да има повече участници в играта, трябва да се засягат повече теми. Има разбира се и начини да се използват търсачките и да се открие текста и изображението. Но и при този метод трябва да поназнайваш нещо по темата.

Според мен загадката трябва да има някаква целенасоченост. Тази картина от 1885 г. е интересна, като най-представителна за холандския период в творчеството на ван Гог. Тогава той се придържа към академичната живопис и като теми и като изпълнение. Картината е реалистична и изпълнена в мрачни тонове, за да предаде вярно бита на тези, чиято вечеря се състои само от картофи.

През следващата година ван Гог напуска Холандия и се установява във Франция, където открива колорита на импресионистите и създава неповторимия си стил, определян като експресивен импресионизъм. Картините на ван Гог от френския му период в Арл нямат нищо обща с картината, чието точно наименование е „Ядящите картофи":

English: The Potato Eaters

Deutsch: Die Kartoffelesser

Español: Comedores de batatas

Français : Les mangeurs de pommes de terre

Nederlands: De aardappeleters

Polski: Jedzący kartofle

Italiano: I mangiatori di patate

„Селяни” е уточнение. Може да се каже „холандски селяни”, също и „нидерландски селяни”, ако трябва да бъдем изчерпателни.

Продължавам по правилата: Давам потвърждението си на позналият загадката да представи своя.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...