Отиди на
Форум "Наука"

Турция върви към религиозна диктатура


Recommended Posts

  • Потребител

И какви глупости е наръсил, гусин "експерт"?

Когато даден "специалист" по Изтока започне да съешава думички "ислям" и "демокрация", индиректно да намесва военните, разбира се, че Бай Ганьо няма го бръсне за слива ;) Хората искат да си живуркат, а не да страдат от паническо разстройство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Продължавай да гледаш CNN и да се захласваш по "откровенията" на експертите ;) Ей такива експерти ебаха майката на една велика държава от близкото минало - Америка. Пилците се броели наесен, а глупаците - винаги. За щастие, повечето военни в тази държава знаят какво е война и имат акъл за разлика от политиците.

Не гледам CNN. Не ми е необходима CNN, за да забележа някои процеси. А и нещата имат логика.

Що се отнася до експертите, ами какво да направят хората, че нямат достъп до корифеи, каквито има в днешно време по бг форумите. :tooth:

Така и ще си я карат завалиите, със слаби кадри, непросветени, без достъп до бг титани - да им спретнат анализите...

Айде сега ... :Oo: Да не вземеш да ме обвиниш и в антисемитизъм, че ще ми стане много смешно ;)

Не, не съм и помислял такова нещо.

Върви глътни едно малко и се успокой от параноята - няма да се удавиш в ислямска демокрация с неоосмански отенък, проектирана от религиозният екстремизъм на Ердоган ;)

Нямам параноя.

Обаче може би съм по-наясно с турците от теб, в смисъл по едно време се срещах доста с представители на тази нация. Готини хора, сами по себе си, но заложници на имперската идея, с която са откърмени. В това отношение приличат на руснаците.

Хънтингтън нарича Турция раздвоена страна в цивилизационно отношение. Раздвоена обаче, по силата на желанието на елита й. Днес хората в Турция все повече се завръщат към корените си, парадоксално, но процес започнал, откакто страната стана по-демократична (предстои да видим подобно нещо в арабските страни).

Някои неща са видни с просто око, просто се разходи из Истанбул. Ще видиш, че в сравнение с отпреди двайсетина години броят на небостъргачите е нараснал, но и борят на добре облечените жени със забрадки също е видимо нараснал ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато даден "специалист" по Изтока започне да съешава думички "ислям" и "демокрация", индиректно да намесва военните, разбира се, че Бай Ганьо няма го бръсне за слива ;) Хората искат да си живуркат, а не да страдат от паническо разстройство.

Нищо не казваш - бла бла бла.

Естествено, че ще намесва военните - всеки знае каква роля изпълнява прозападният военен елит на Турция. И защо да не говори за демокрацията, която очевидно в Турция страда от някои особености на ислямските общества?

А форумните Бай Ганьовци и да бръснат, и да не бръснат, никой не ги знае, че съществуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такива мили душички като Вас , турците с мед и рахат локум ще Ви намажат.

Риъл-политик, драги ми Рицарю ;)

Аз лично знам , че ново турско няма да има. Водата тече и никога не е една и съща . Друго нещо ще дойде и аз няма да се занимавам повече с някакви си анадолски карабинери.

Естествено, че няма да има. Не знам защо си пълниш главата с глупости от рода на "религиозна диктатура". Проблемът се състои в това, че съвременна Турция иска да установи (възстанови) икономическите си връзки с целия пост-османски ареал, а на западните играчи това не им харесва. Какво по-лесно от това да манипулираш с анализи християнските държави от региона, които уж били заплашвани от ислямистката партия, която е на власт. Утопиите за Велик Туркестан отдавна са забравени на брега на Босфора ;) Джъст риъл-политик. В Русия, Иран, Китай са наясно с това. Както между впрочем и в Америка, Англия и Израел ;)

Ти да не си смятал, че турците искат да завладеят Булгаристан? За какво им е подобна глупост? Да губят милиарди долари в годината, за да поддържат окупационна армия ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо не казваш - бла бла бла.

Но не мисля, както теб - в стил тра-ла-ла ;)

Естествено, че ще намесва военните - всеки знае каква роля изпълнява прозападният военен елит на Турция. И защо да не говори за демокрацията, която очевидно в Турция страда от някои особености на ислямските общества?

И какво? Видно е, че А.А. има дерт в душата, задето военните не са се усетили овреме да извият ръчичките на Ердоган. Ергенекон доказа, че на Турция прозападен елит в пълен състав не и трябва повече. Тя започна да играе най-вече за себе си. Защо? Защото може да си го позволи.

Е? И ти, и А.А. сте загрижени за демокрацията в Турция. Кои пък сте вие?!? :Oo: Ердоган не го интересуват такива като вас ;) Всъщност не разбрахте ли, че западната демокрация, западния стил, западното мислене не може да се впише в ислямските общества? Изтокът си има своя специфика, и не се нуждае от западни напътствия. Който иска, ще оножда жена си без презерватив, ще си сърба шкембе чорбата и ще си мирише на тютюн. Аман от западни съвети - не в този крачол, ами в другия ...

А форумните Бай Ганьовци и да бръснат, и да не бръснат, никой не ги знае, че съществуват.

Джъст риъл-политик ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът се състои в това, че съвременна Турция иска да установи (възстанови) икономическите си връзки с целия пост-османски ареал, а на западните играчи това не им харесва.

И защо това не им харесва?

Явно ще трябва да си играем на сократическа беседа. :biggrin:

Всъщност не разбрахте ли, че западната демокрация, западния стил, западното мислене не може да се впише в ислямските общества? Изтокът си има своя специфика, и не се нуждае от западни напътствия. Който иска, ще оножда жена си без презерватив, ще си сърба шкембе чорбата и ще си мирише на тютюн. Аман от западни съвети - не в този крачол, ами в другия ...

Абе, за разбиране - разбрахме. На мен обаче спецификата на Изтока никак не ми харесва! Ама хич. Ще се радвам изобщо да не я усетя, освен по екскурзии. И искам тези хора с по-малко "специфика" и по-западни.

Пък на тебе като ти харесва - сърбай си кайвенцето, чорбичката, пръцни си да ти олекне, хапни си малко локумче или халвичка да ти се подслади душата, щом пък те влече.

Айде, хаирлия да е... :tooth:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И защо това не им харесва?

Защото не им е нужен нов геополитически център. За момента, Турция все още е регионална сила, но с времето има нелош шанс (следвайки собствената си политика) да се превърне в геополитически играч. Успее ли да се превърне в такъв, и да започне да свири в световния концерт, геополитическата реалия се променя рязко.

"Религиозната диктатура" на Ердоган не е нищо друго, освен западна пропаганда и манипулация. Видно е, че този човек има свои критерии. Разбира се, той не цели да създаде от Турция един нов Иран в сунитски облик, както се опитват да изкарат нещата, но в момента повече от 2/3 от населението поддържат външната му политика. Вътрешната политика е ознаменувана от едно, така да се каже завръщане към ценностите и традициите. В Турция се усеща антиамериканизъм и това е факт.

След изборите Конституцията няма да се промени, понеже ПСР (ще не-ще) е задължена да се съобразява с опозиционните партии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото не им е нужен нов геополитически център.

Да смяташ, че Турция има шанс да бъде геополитически център е меко казано нелепо. Страната нито има икономическата, нито демографската, нито културната тежест за това. Турция има сили за регионален играч. За нищо повече.

На мен обаче и този регионален хегемон ми идва в повече.

В Турция се усеща антиамериканизъм и това е факт.

А защо в Турция се усеща антиамериканизъм? И то, след всичко, което е направила Америка за тях? :bigwink:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така и ще си я карат завалиите, със слаби кадри, непросветени, без достъп до бг титани - да им спретнат анализите...

Повечето от кадрите им в днешно време наистина не са в час. От тях просто лъха един словесен цинизъм - на добре научения урок. Това и това трябва да се каже, защото така им е казано. Както да речем за противоракетната отбрана в "откровенията" на А.А. България трябвало нам какво си ... С няколко думи - България веднагически трябва да стане заложник на американските интереси. Няма я тази нагледна непринуденост в разговора, която лъха от такива класици като Бжежински или Кисинджър. Мадлин Олбрайт беше откровена преди години и каза, че никакъв противоракетен щит над Америка не може да я защити от потенциална руска атака. Шансът е да се доближат руските силози ;) И сега се разиграва Иранската карта; демек шиитите са лошавите и ние ще ви спасим ;) Да, ама Москва не вярва на ... крокодилски сълзи. Ами то по-голяма опасност има един ден руснаците с няколко мини ядрени заряда да изгорят части от България, отколкото "религиозната диктатура" на Ердоган да превърне турците в "палета", а българите в "йени-чери" ... Този път на кого ще се обявява джихад? Нали към Виена ще тръгват тръбопроводи, а не войски? ;)

Някои неща са видни с просто око, просто се разходи из Истанбул. Ще видиш, че в сравнение с отпреди двайсетина години броят на небостъргачите е нараснал, но и борят на добре облечените жени със забрадки също е видимо нараснал ;)

И какво трябва да направи Западния свят - да им забрани забрадките ли? Това смущаващо ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да смяташ, че Турция има шанс да бъде геополитически център е меко казано нелепо. Страната нито има икономическата, нито демографската, нито културната тежест за това. Турция има сили за регионален играч. За нищо повече.

На мен обаче и този регионален хегемон ми идва в повече.

Михов, какво смятаме ти и аз - не е важно. Важно е какво смятат Ердоган и Давутоглу. Виж какво е казал външния министър преди две години:

"Желаем един нов Балкански полуостров, който ще се основава на политическите ценности, на икономическата взаимозависимост, на сътрудничеството и на културната хармония. Всичко това е било осигурено в османските Балкани. Ние ще възродим това време, историята на османските Балкани е била успешна и сега трябва да възкресим полуострова. Ще направим Балканите, Кавказ, Близкия изток заедно с Турция, средище на световната политическа сцена. Това е целта на външната ни политика в бъдеще и ще я постигнем.”

Имат почти цял век ;) Преди 100 години някой да е слагал Америка при големите?!?

А защо в Турция се усеща антиамериканизъм? И то, след всичко, което е направила Америка за тях? :bigwink:

Ех, Михов, ех, ех, ех ... Няма вечни приятели - има вечни интереси! Американците (посредством Израел) се заиграха с кюрдите, с цел да си отмъстят за 2003. Турците (посредством руснаци и иранци) се мъчат да им го върнат тъпкано, чрез енергийните си съюзи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нова османска империя би могла да се осъществи, единствено , ако е под контрола на Биг брадъра. В противен случай , просто Турция ще изчезне за няма и два дена и ще се появят три нови държави - под името Османия, Селджукия и Кюрдия. Голямото изкушение за чичо Сам , Кремъл и Израел е ,че без нея , едва ли ще успеят да осъществят и 50% от задачите си .

БЪЛГАРИНО-ти си абсолютно прав(даже кометарите са излишни)!!!

Изкушението е голямо-почти всичките крупни строителни офанзиви ги правят и осъществяват турски компании-в РФ!!!?????????(е верно ,че здания и саоражения падаеть либо ламаеться-ну как говориться-ДЕНГИ,ОНИ и ЕСТ ДЕНГИ)

Тансу Чилер дава 3млн гущерчета на.....!!!????.....чеченските сепаратисти......!!!!!????????????

1. Забрана на чалгата, маанетата , високоговорителите и турския език в ТВ.

2.Още по-голямо ''европейско'' въздействие върху българските турци, които отдавна (в подавляващото си мнозинство) не се асоциират с Анадола.

3.По-близки връзки с Румъния, Сърбия , а защо не и с Гърция, или Албания на антитурска основа.

4. Не знам, как ще се наваксат пропуснатите години за давление за признаване на български малцинства в Косово, Албания и Гърция, но са нужни инициативи. Преди време щях да кръщавам едни албанци , но се оказа, че Източна България е своего рода Сибир за тях , а в Албания се ходи , само след като си съблечеш расото , още на македонската граница.

Въпреки това ''воеводите'' ходят до Косово, и все пак българските албанци не са забравени. Забелзва се и активност по сръбския въпрос.

5. Адекватни политически решения и инициативи към гагаузите в Молдова и Украйна. В момента единствените адекватно работещи с тях са турците.

6. Икономическа и културно-религиозна реконквиста в България.

7. Адекватно развитие на българо-македонските връзки и не на последно място признаване на Автокефалната Македонска църква, която в момента е схизматична спрямо Сърбия и Вс. патриаршия.

Уверен съм че подобна програма би могла да се яви като постулат на бъдещите народни организации(партии)!

10 години се занимавах с политика във вишите ешалони на нашата държава(приятели-повярвайте ми-ако няма твърда,безкомпромисна линия(която почива на национални и геостратигически принципи)сме обречени да обслужваме чужди интереси!

Ако ми позволите ще ви разкажа един майтап-идват при кмета(там където са българите от Свог-не помня точно името на градът)и му казват -слушай,нас ни е пратил небесния СОКОЛ и ние искаме да те напрвим упрвител на столичната област,ти какво ще кажеш-как я мислиш и виждаш тая работа!!????

Кмета вика-а яйца в гнездото на сокола мога ли да мътя?СОКОЛИСТИТЕ -МИСЛИЛИ,МИСЛИЛИ,и решили МОЖЕ-ама децата ти СОКОЛЧЕТА ЩЕ ИМ ВИКАТ ДЖАНЪМ!!!???

Така че приятели нека да свалим очилата и да видим слънцето без соколовата сянка(а то под сенката и растения не растят-камо ли деца(БЪЛГАРЧЕТА)!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми ето ти на - имаш проблеми да кръстиш някого в Албания, а предлагаш съюз с нея на антитурска ?! основа... Защо стане ли дума за това, което се коментира, почват всички да разсъждават в категории от 19-ти век ...

Първото нещо е вътрешното укрепване на държавата, и то не както досега, а имайки предвид изцяло новите реалности в света. Между България и Турция война няма да има, поне не докато последната е в НАТО. Може да има обаче някои икономически противостояния, а къде тука е границата с нормалната стопанска конкуренция никой не може ти каза. С Гърция съюзи не се правят, защото от това ще спечели само тя.

Изобщо, всички забравихме, че България вече е провинция на Европа (не се безпокойте, защото тя истинска независимост от 1944 г. насам няма). Така, че каквито и проблеми да има, трябва да ги решава именно като такава.

Което пак значи, че укрепването на държавността и разчистването на вътрешните авгиеви обори е важното. Какво става на юг от Европа е вече паневропейски, а не само местен въпрос; една читава местна власт ще води така местната и ще иска такива неща от европейската политика, че да може да тушира тая проблематика навреме; за да е читава, трябва да е пометен вътрешния двор, обаче.

С действия, насочени към национална дезинтеграция обаче, това няма да стане. Мафията ни е това, което пречи, в съюз с разни заспали политици.

Не се ли питате някой път, че точно мафията има интерес да кара хората да гледат "навън" във време, когато трябва да се гледа навътре?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мафията си е мафия-ако искаш мога ди раскажа някои неща за това-но не в форума(ти се досещаш защо-НАЛИ)????!!!

И именно мафията ни кара да мислиме навътре-защото там намираме призраци в шкафовете(а в това време днешните вампири върлуват)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

застрашава и още как-някога у нас се говореше за малкия(на ръст)генерал-в близките 8 години да си чувал за него?????????????!!!!!!!!!!!

Та пича си живее много добре-(между друггото той ни доведе бате Боййко(бивш милиционер) и Жоро черния(дето си живее в банкя)!

Иначе наркотрафика си го въртят добре-поне на границата с Сърбия!А при турската граница всичко е ОК-там америкосите сами си го возят от Авганистан(имам предвид летището в Бургас-директно от базата МАНАС в Киргизия) а после по познатата схема Испания(там го распостраняват),следващата спирка е САЩ(там също си го пласират техните досавчици-затова са големите успехи против латиносите(те просто губят пазарите които агенцийте от ФБР са заели)!Та принципа си е както при комунизма -нека болните ренегати да умират,а ние да си правиме пачки(имам предвид когато кумкнистическото ни правителство търгуваше с НАРКОТА)-куба още продължава тая работа и наще наркобосове още ги стрелят в Доминикана(бившите милиционерски протежета още се опитат да правят БИЗНЕС там(кумонистите си отиват а батебойковските приятелчета просто съпровождат и обсужват пратките!

МОДЕРАТОР_ако имаш даказателства за противното изтрий писанацата ми!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Алабагатур, ще те помоля да не викаш с главни букви и да се придържаш към темата. Говорехме си за Турция. Повечко по темата, така, по-малко емоции и по-въздържанко. Благодаря за разбирането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, Михов, ех, ех, ех ... Няма вечни приятели - има вечни интереси! Американците (посредством Израел) се заиграха с кюрдите, с цел да си отмъстят за 2003. Турците (посредством руснаци и иранци) се мъчат да им го върнат тъпкано, чрез енергийните си съюзи.

И да ехкаш, и да не ехкаш, считам, че обяснението ти е крайно незадоволително.

Тук ще направя кратък анализ, който да даде отговор на въпроса защо в Турция, която от 65 години е един от стратегическите партньори на САЩ, започва да се надига антиамериканска вълна.

Турция, както споменах по-горе, е типичен пример за раздвоена страна в цивилизационно отношение. Това е така, защото исторически Османската империя и турците като нейни наследници принадлежат към ислямската цивилизация. От идването на власт на Ататюрк нещата обаче се променят. Ататюрк се опита да "европеизира" страната, да я "позападни". С други думи, Ататюрк си постави за цел да "премести" страната цивилизационно. Доколко успя обаче?

Действително, днешна Турция е най-светската ислямска страна и това може да се разглежда като огромен успех за Бащата на турците. В същото време, Турция не можа да стане западна страна в същността си. Реформите на Мустафа Кемал доведоха само до цивилизационна пропаст между елита на страната и народа й. В Турция се появи елит, изучил се в САЩ и Европа и стремящ се към Европа. Много важен момент е, че реформите на Ататюрк са проведени във време, когато Западът доминира абсолютно във всяко едно отношение и следователно те изразяват на практика съгласие с превъзходството му.

Обикновените турци, въпреки опитите на ръководната каста, си останаха традиционалисти. Дотолкова свързани с историческата си идентичност, че вече трето и четвърто поколение не могат да се интегрират в Германия. Тази Турция с две лица съществуваше дълго време - селектиран бизнес и военен елит и клокочещи под него маси, които биват "удържани" да не изригнат. Едно нещо промени това. А именно - възходът на исляма от края на XX и началото на XXI век. Дълго потискан, приеман за "второкачествена" религия от доминиращия християнски Запад, ислямът трябваше да търпи и да се съобразява със Запада. Отворете една политическа карта от началото на XX век и ще видите, че независими ислямски държави са само Османската империя, Персия, Афганистан и Неджд. Първите две реално са полузависими, а вторите са никому непотребни чукари и пясъци. Днес палачинката е напълно обърната - свидетели сме на едно мюсюлманско възраждане, ислямът се превръща в източник на идентичност, смисъл, легитимност, перспектива, сила и надежда. По своята същност това ислямско възраждане представлява крайният етап в приспособяването на ислямската цивилизация към Запада, опит да се намери "решение" не в западните идеологии, а в исляма. Той олицетворява приемане на модерността, отхвърляне на западната култура и в крайна сметка завръщане към исляма.

Очевидно, че народът на Турция не стои встрани от това ислямско възраждане. Очевидно, че той се чувства съпричастен със своите мюсюлмански братя. И тук стигаме до същината на въпроса - защо в Турция се появи антиамериканизъм? Защото логично, ако следват интересите си, турците би следвало да са със САЩ, понеже възходът на днешна Турция е почти 100% заслуга на САЩ. Обаче има моменти, в които чувствата са по-силни от интересите. Надигащият се ислям среща един много силен отпор в лицето на единствената свръхсила в момента. Съединените щати просто не могат да си позволят лукса да не му противодействат. После, има един тотален антагонизъм между ценностите на Запада и тези на исляма. Давам прост пример - налагането на едни и същи ценности не поражда съпротива в Дания и поражда неимоверна такава в Египет. И ако някой каже, че Дания всъщност е много близо културно до САЩ, можем да вземем Южна Европа - Италия или Испания. В Европа има критики на американската политика, но не съществува този длъбинен антиамериканизъм, дори в страни като Германия или Италия, където заради загубената война е имало всички предпоставки да се развие. И обратно - дали е Турция, дали е Пакистан, дали Йемен, хората "си знаят", че трябва да мразят САЩ. Православната цивилизация е по средата - у нас, Гърция, Сърбия или Русия антиамериканизмът също е априори, макар и не толкова силен.

Та, в крайна сметка се отплеснах, но основното е, че каквото и приятелство да има на политическо ниво държавата Турция със САЩ, населението на Турция ще мрази САЩ, поради цивилизационни причини. Не поради икономика, кюрдски проблем и прочие алабализми. Така, както мнозинството от българите инстинктивно съчувстват на православните сърби в Косово, по същия начин турците съчувстват на косовари, бошняци, чеченци или палестинци. А населението на Турция, благодарение на възприемането на някои демократични практики, получава все по-голяма възможност да влияе на политиката на страната си. Нещо повече, получава възможност да влияе дори и на елита на страната. Така се стига до положението в момента - имаме правителство, което говори и прави неща, които се харесват на обикновения турчин.

Другото важно нещо е, че ислямът получи легитимация със сегашното политическо ръководство на Турция. Това е първото ръководство след Кемал Ататюрк, което подчертава ислямската принадлежност на страната по такъв категоричен начин.

И какво трябва да направи Западния свят - да им забрани забрадките ли? Това смущаващо ли е?

Ататюрк ги забрани. Или не е знаел какво е правил?! ;)

А за мен е смущаващо. Примерно новини като тази: http://www.dnevnik.bg/sviat/2007/09/19/378167_turskiiat_premier_vrushta_zabradkite_v_universitetite/

Михов, какво смятаме ти и аз - не е важно. Важно е какво смятат Ердоган и Давутоглу. Виж какво е казал външния министър преди две години:

"Желаем един нов Балкански полуостров, който ще се основава на политическите ценности, на икономическата взаимозависимост, на сътрудничеството и на културната хармония. Всичко това е било осигурено в османските Балкани. Ние ще възродим това време, историята на османските Балкани е била успешна и сега трябва да възкресим полуострова. Ще направим Балканите, Кавказ, Близкия изток заедно с Турция, средище на световната политическа сцена. Това е целта на външната ни политика в бъдеще и ще я постигнем.”

Имат почти цял век ;) Преди 100 години някой да е слагал Америка при големите?!?

Трогателният апломб, с който заявяваш това е меко казано проява на лош вкус и неуважение към нашата история.

Защото за нас българите, историята на османските Балкани не е била успешна!

Освен това, не знам как определи точно 100 години?!? :doh:

И разбира се, преди 100 години Америка вече е икономика №1 в света и по-умните хора са я слагали сред големите. Докато Турция, при цялото си динамично развитие няма и не може да има потенциала на страни като САЩ, Китай или Бразилия. Просто няма ресурсите, ако щеш и възможностите. А дори в рамките на ислямската цивилизация трудно би могла да доминира над арабския свят, Иран, Пакистан или Индонезия.

П.П. Признавам, че изповядвам евроцентрична гледна точка. Имам сериозни резерви към исляма; към идеологията му; явленията, които поражда; не харесвам и културата му, ценностите му. Желая да живея в страна, културно обвързана с Европа, а не с ориенталски неоосмански общности.

Целият ми досег с османската култура в момента е когато ям, при това много рядко мусака, когато чуя случайно чалга отнякъде, както и когато пуша наргиле 1-2 пъти в годината. Желая контактите ми да си останат на това ниво, даже ако може без чалгата. :laugh:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ммисля че много се усложнява ситуацията..

Смятам че турците, и турските политици не са с "наполовина орязани мозъци" (като да кажем лудите от Гевгели или Скопие) та да вярват че ако и когато си спретнат "сунитска република", ще могат да влияят или играят някак положително (за самите тях) в региона; Предствете си какво ще стане ако в Турция хипотетично утре се обяви такава република (абсолютно невъзможен вариант, по най-малко три причини, но го допускам за дискусията ни само)?

Логично е да се предположи че развитието на икономиката в Турция, доведе до напредък на демокрацията в Турция (демократция при особеностите на нашите култури); съвсем нормално е смятам в турсткото общество да се върнат (при това положение) , ако мога да кажа "десно-консервативните политически ценности"; Една от тази ценности е религията..

/Системата на налагане на секуларизъм не беше и не е съвсем демократична (тя си е вид режим)/;

Има ли опасност в близките 100 или 200 години Турция да се превърне в "сунитста ислямска република" ( наричана "диктатура" от автора, според мен некоректно и непрецизирано)?.

Смятам не..

"Бошняци, помаци, косовари ,турция и турците щели да им съчувстват.." Вади се от десет кладенеца вода, за се направи ситуацията по-невъзможна и по-"страшна"..Бошняците и косоварите имат собствени държави, не им трябва съчувствие, защото никой не ги малтретира в собсвените им страни!

Нашите помаци имат всичките права каквито ги имаме и "традиционните християни" в България.. Който познава помаци, знае че голяма част от тях се определят за българи (вижте последното преброяване), в смолянско помаците се определят единствено като българи!; Тези които не се приемат за българи - фактически са си отделен етност/субетнос (независимо дали на някои това не се харесва), но тези хора не искат автономия..

Положението с турците в България е подобно - те не искат автономия, нито пък са малтретирани или обезправени..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
3.По-близки връзки с Румъния, Сърбия , а защо не и с Гърция, или Албания на антитурска основа.

Това много ми напомня първата нац. катастрофа. Щото ако българите и турците мислеха по-гъвкаво, нашите мили съюзници сърби и гърци, заедно с добрите съседи румънци щяха да си платят хубаво за правенето на мръсни номерца. Защото е можело България да се откаже от тези територии в Одринска Тракия, които и тъй губи, да се договорят за нас да е спорната и безспорната зона, пък каквото Турция си отвоюва от тях с наша помощ - нейно си е. И те тогава да обърнем поглед и към съседите румънци. Ама от гонене на вятърничеви идеи именно ние сме били прекарани от всички. За проспериращите народи няма предрасъдаци, а само реална изгода.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ммисля че много се усложнява ситуацията..

Ситуацията си е сложна, а не се "усложнява". Разбира се, винаги бихме могли да се правим, че тези проблеми не съществуват, не ни засягат или ще ни подминат, но не смятам, че това е правилно и най-вече полезно.

Логично е да се предположи че развитието на икономиката в Турция, доведе до напредък на демокрацията в Турция (демокрация при особеностите на нашите култури); съвсем нормално е смятам в турското общество да се върнат (при това положение) , ако мога да кажа "десно-консервативните политически ценности"; Една от тази ценности е религията..

/Системата на налагане на секуларизъм не беше и не е съвсем демократична (тя си е вид режим)/;

Има нещо тотално сбъркано в твоите съждения.

Така се получава, когато определени модели се пренасят механично, без да се държи сметка на особеностите, които съпътстват обществата.

И съвременният капитализъм, и съвременната демокрация са продукти на християнска Европа и продължението на Европа в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. "Дясно-консервативните политически ценности" наистина държат на религията като ценност, но са в унисон с демокрацията. Това се отнася за западните общества, в по-широк смисъл християнските, вкл. православните. Просто християнството се е отказало от стремежа да притежава политическа власт (от ХХ в. дори и папата) и се е концентрирало върху духовното влияние и "власт".

Ислямът обаче не се е отказал от намеренията си да притежава политическа власт. И веднага ти давам пример - Саудитска Арабия. Там религията е ценност, при това висша ценност. Икономически процъфтяват. Е? Има ли в тяхното общество "дясно-консервативните политически ценности"? Има ли демокрация?

Аз не смятам, че Турция някога ще стане като днешната Саудитска Арабия или като Афганистан на талибаните. Редица фактори няма да позволят това (все пак, ако турското общество не пожелае да се противопостави на реислямизацията, вероятно ще заприличат в много отношения на страни като Иран, в която, ако и ислямът да е водещ, е доста по-различна от кралството на Сауд). Обаче, да се твърди, че завръщането към исляма, съчетано с икономически просперитет, би представлявало някакво завръщане или ново утвърждаване на консервативни ценности, по аналог с Европа, е изключително глупаво и наивно!

"Бошняци, помаци, косовари ,турция и турците щели да им съчувстват.." Вади се от десет кладенеца вода, за се направи ситуацията по-невъзможна и по-"страшна"..Бошняците и косоварите имат собствени държави, не им трябва съчувствие, защото никой не ги малтретира в собсвените им страни!

Нашите помаци имат всичките права каквито ги имаме и "традиционните християни" в България.. Който познава помаци, знае че голяма част от тях се определят за българи (вижте последното преброяване), в смолянско помаците се определят единствено като българи!; Тези които не се приемат за българи - фактически са си отделен етност/субетнос (независимо дали на някои това не се харесва), но тези хора не искат автономия..

Аз за помаци не съм говорил, но щом казваш.

И не се вади от десет кладенеца вода, а се казват реални факти. Турция прие ролята на закрилник на Босна и бошняците във войната там, както и на Косово, когато ги "малтретираха". Това, разбира се, не е случайно и разкрива твърдо желание за следване на определена геостратегия, а и типичните за една цивилизация обвързаности.

Иначе косоварите имаха всички права, каквито ги имаха и "традиционните християни" в Югославия и после Сърбия. Всъщност те разполагаха с огромна автономия, а дори когато Милошевич им я отне, пак със значителни правомощия.

А не мога да не спомена, че в исторически план, Османската империя се е застъпвала за помаците у нас и за едно тяхно квазидържавно формирование - Тъмръшката република. Това е исторически факт. Но, че днес помаците в България са доста разнородни, и малка част се определят точно като помаци (определят се или като българи, или като турци) също е вярно.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Турция - сунитска република? Нещо като изкристализирала симбиоза между Саудитска Арабия и сунитски Ирак на Саддам Хюсеин? Не вярвам. По-скоро те вървят по собствен път, няма нужда да вземат пример от когото и да е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
А не мога да не спомена, че в исторически план, Османската империя се е застъпвала за помаците у нас и за едно тяхно квазидържавно формирование - Тъмръшката република. Това е исторически факт. Но, че днес помаците в България са доста разнородни, и малка част се определят точно като помаци (определят се или като българи, или като турци) също е вярно.

Помаците са българо-мохамедани. Имали сме си цяла държава с такива - Волжка България. Можете да видите и надписите от Велики Болгар в темата за тях. Те са си българи като българите-католици или българите-протестанти. За разлика от помаците, кюрдите в Турция са си съвсем друг етнос. Турция се е пробвала с помаците, а Сърбия със шопите, защото са нямали достатъчно големи и компактни етнически обшности у нас. Помаците имат толкова общо с Турция, колкото и с Египет или Сирия. Тъй че не мога да разбера защо изобщо са намесени. И България примерно може в някакъв момент да се опита да използва гърците-християни в Турция, ама това няма да ги направи българи. Но обикновено ползата от едно такова упражнение е никаква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Турция - сунитска република? Нещо като изкристализирала симбиоза между Саудитска Арабия и сунитски Ирак на Саддам Хюсеин? Не вярвам. По-скоро те вървят по собствен път, няма нужда да вземат пример от когото и да е.

Сунитски Ирак на Саддам Хюсеин си беше светска държава. Диктатура, но светска.

А дали Турция ще прилича на някоя от останалите ислямски страни? Може би не - твърде е различна. Това обаче не променя факта, че е в ход видима реислямизация на турското общество.

Помаците имат толкова общо с Турция, колкото и с Египет или Сирия. Тъй че не мога да разбера защо изобщо са намесени.

Аз не ги бях намесил, но...

И това, което казваш не е съвсем така. Турция продължава да има "ангажименти" към нашите помаци. Изразяват се в отпускане на стипендии за обучение, в поощрение на културни прояви, в обучение на духовни лица в Турция и т.н.

Ето, виж този форум и прецени дали Турция и помаците нямат нищо общо: http://turknet.freesmfhosting.com/index.php/board,8.0.html

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами то и разни ислямски организации от други арабски страни се пробват там (от време на време ДПС обявява конкурентите за терористи). Това дали някой има нещо общо и това дали се пробва да постигне нещо са две съвсем различни неща. Отделен е въпросът, че разни "български" "патриотични" организации финансирани от ДПС се опитват да изкарат помаците за турци. Но не всички мюсюлмани са турци. Волжка България е била също една съвсем съизмерима с днешна Турция ислямска държава и официално е била приела тази религия много не само преди Осман да се появи на бял свят, ами дори и преди Иконийския султанат. Трети е въпросът, че у нас релегиозното образование (по-точно цялата ни образователна система) е в доста окаяно състояние. То и за православните няма кой знае каква добра база за подготовка, та се налага да продължават образованието си в чужбина. За съжаление днес е само долечен спомен времето, когато най-важните катедри на руската ПЦ са били оглавявани от българи заради добрата подготовка, а изтъкнати арабски средновековни писатели са отъждествявали думата "българин" с "учен".

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...