Отиди на
Форум "Наука"

Нещо за начинаещи?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Писал съм и друг път тук, сега пиша отново. На 15 г. съм. Препоръчайте ми нещо за начинаещи... Или не. Абе нещо интересно.. Коя е книгата "НАЙ", която сте чели от жанра Психология и Логика, а и не само от този жанр, въобще по принцип, в целия ви живот...? Готино е винаги да си с една крачка пред другите. Да знаеш нещо, което другите не знаят, нали! Да манипулираш. Да знаеш как да се харесаш на другите и т.н. Моля, помогнете, на ръба на творческо раждане съм - Избурайте ме навътре.. Не зная какво искам и аз, нали.

Сега уча Психо и Логика в даскало, (9-ти клас съм). Ако изключим факта, че никой от съучениците ми нямат учебник по каквото и да е било. Тук-таме някой тетрадка да носи.. Представете си само.. Бъди в час и спи или гледай в белия пуст таван и всичко ще ти е ок!

Хайде ще карам, че започна ли да пиша трудно спирам. :punk:

Цеко ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чума, подписът ти е странен, но както и да е...

Може би е хубаво да започнеш с Фройд. Но не почвай с "Въведение в психоанализата". Намери си примерно "Един спомен от детството на Леонардо", "Психология на сексуалността", "Аз и То", "Отвъд принципа на удоволствието"...

Можеш да четеш и Фром - "Бягство от свободата", "Изкуството да обичаш", "Изкуството да бъдеш" или "Човекът за самия себе си" са добри за начинаещ.

За тези се сещам на прима виста. Има разбира се, много други автори и книги, но те не са твърде подходящи за начинаещ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Подписът става, що, не е по-странен от тоя на колегата Фружин :)

Аз психологията малко я пренебрегнах, повече ме влечеше класическата етика в даскало. Но по логика, абе, какво да говорим - Аристотел. "Никомахова етика" беше май най-добрата книга. Но моите вкусове са отчайващо застарели.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди дядо Фройд, който е спорен, знаем, по-добре един читав учебник по психология за средно или някое специализирано училище.

И книгите на Иван Хаджийски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за тази възраст ако умееш да четеш между редовете много подходящи книжлета са тези на дъглас адамс и тери пратчет ... особено ако можеш да ги четеш в оригинал ... много полезни неща има между редовете ... неща, които ни липсват в БГ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От българските си намери "Теория на Измамата" от Лъчезар Стефанов. Такава психопатологична поквара ще усетиш у Обществения договор и държавното устройство, че свят ще ти се завие.

Силно НЕ ти препоръчвам да четеш Фройд. Много е самоцелен и се стреми да докаже това, което си е наумил прдварително, че иска да докаже и това създава неприятно усещане за предопределеност на изложението. Може би работите му върху хипнозата, която грешно се приписва като едва ли не негово откритие, което е смешно, но всички знаем защо...

Може би е хубаво да започнеш от някои творби на философите от античността. Сократ... Платон, вероятно. Вече с китайските, индийските и арабските проблемите с преводите са дразнещи, но не са фатални.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Психология и Логика не е жанр... Това са научни полета. Защото все пак говорим за научна литература.

Чети каквото ти попадне под заглавие "Когнитивна психология" и "Психология на познанието". Това е за начинаещи. Като понапреднеш чети Аналитика на Аристотел. После още повече като напреднеш можеш вече да четеш разни екзотики като Фройд.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди години се опитах да чета Пратчет. Е, не можах да я оценя. Та ми е чудно какво пише между редовете.

Последно време вече мисля съм в състояне да чета на английски, включително и между редовете. Ако ми попадне Пратчет на англ. ще и обърна спец. внимание.

Мога да препоръчам и "Шибуми" на Траванян.

И смятам, че имаме чудесни български автори (писател ми звучи много професионално).

Навремето доста ме впечатли трилогията "Корупция" на Александър Томов. Изключително четиво. Без да пренебрегвам Хайтов, Семов, Ралин и пр.

общо взето и дъглас адамс и тери пратчет пишат много релаксирано, така както само един англичанин може да го прави, подиграват се на ежендевието, на администрацията, на академичната общност, на религията и на един куп други залитания в съвременното общество ... в много случай даже не се подигриват, а просто дават примери колко абсурдни могат да бъдат много неща, които приемаме за даденост ако бъдат погледнати от различна гледна точка ... не ми се навлиза в подробности книгите има са различни не са всеки вкус имат и по-добри и по-лоши ... на мен лично любимите ми книги си остават 'Животът, Вселената и Всичко Останало' и 'Малки Богове' ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От българските си намери "Теория на Измамата" от Лъчезар Стефанов. Такава психопатологична поквара ще усетиш у Обществения договор и държавното устройство, че свят ще ти се завие.

Силно НЕ ти препоръчвам да четеш Фройд. Много е самоцелен и се стреми да докаже това, което си е наумил прдварително, че иска да докаже и това създава неприятно усещане за предопределеност на изложението. Може би работите му върху хипнозата, която грешно се приписва като едва ли не негово откритие, което е смешно, но всички знаем защо...

Може би е хубаво да започнеш от някои творби на философите от античността. Сократ... Платон, вероятно. Вече с китайските, индийските и арабските проблемите с преводите са дразнещи, но не са фатални.

За второто и третото да, но за първото не съветвам...Човекът пита за начални неща, а не за частни мнения по общественополитическото устройство.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...