Отиди на
Форум "Наука"

Може ли да се победи корупцията


Recommended Posts

  • Потребители

Много ми е интересно как може некорумпирана полиция да работи по закони направени от корумпирани депутати и ръководена от министър-физкултурник, даващ правни консултации на частни фирми? Първо трябва да има готов народ за нещо, а после се постига нещото. То така е било и у нас - първо се е появил народ, дето е искал независима държава и църква, пък после това е и станало.

Та как се реши примерно въпроса с камерите у нас:

http://www.autoclub.bg/index.php?menu=16&id=3473

Началникът на столичния КАТ поясни, че от 10 юни ще бъдат пуснати три автомобила, оборудвани с камери, които ще снимат както вътре, така и извън колата. Ако шофьорите, спрени за проверка, откажат заснемането, ще попълват писмена декларация, която ще бъде прилагана в документите от проверката.

Значи вариантите са две:

1. Отказваш заснемане и даваш рушвет

2. Искаш заснемане и получаваш глоба

Та така са решени нещата у нас. Не виждам какъв е проблемът да се заснемат всички. Разбира се трябва да се контролира съхранението на записите за да не се използват за други цели. Примерно записа да се ползва за изнудване защото някой е заснет с неподходящ спътник. Но това не е чак такъв проблема, ако има добра воля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласна съм - у нас законите се правят с резервна вратичка,или пък неясни или почти невъзможни за употреба в практиката.Създава се впечатление,че това никога няма да се промени.От филмчетата разбрах,че отношението към Саакашвили е двойнствено - някои го мразят,а други го харесват.Реакция и противопоставяне има и ще има винаги от заинтересуваните.В едно друго филмче пък,една кавказка депутатка казва - "даваме,защото взимат" - при обикновенните хора също има създаден навик за даване на рушвети.Така че и аз не знам от къде точно трябва да се започне...

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето, че явно може.

Трябва да може :)

Дали президентския модел не е рецептата??

Понякога ми минават такива мисли,във всеки случай това не сме го пробвали :innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Удивително!

Очевидно, че реформите на Саакашвили дават резултат. Обърнахте ли внимание, че регистрационните номера на колите и личните документи бяха по европейски образец, нещо нехарактерно за постсъветското пространство? А като съдя по сградата на МВР и по новите патрулни коли, видях и реалното измерение на сериозната финансова помощ от САЩ, която похвално грузинците са използвали по предназначение, а не са я окрали.

Ето, че явно може. Дали президентския модел не е рецептата??

Не! Президентският модел сам по себе си не е панацея. Съсредоточаването на големи правомощия в ръцете на един човек е нож с две остриета: ако е кадърен и решен да работи - добре, но ако е некадърен и корумпиран?

Я само си представи президентска република с Гоце начело? :doh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мда, а на колко мръсотии съм се наслушал по адрес на Саакашвили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Което няма нищо общо с корупцията и със здравия традиционализъм на грузинците.

Грузия и Армения, тия две толкова симпатични кавказки нации, са пример за коренно различно поведение. Грузинците държат на себе си (и си плащат за това), а арменците, милите, така ги тресе соц-носталгията и съветофилията... Времето ще покаже кое е по-разумно, но определено симпатиите ми към грузинците се увеличават. Та дори към Саакашвили. Не че и арменците е трудно да ги разбере човек... може и да греша, но смятам, че съветофилията при тях е главно проява на неувяхващ "турски страх".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Заговорил пулмет и стал на половина менше взвод..."

Това стана с държавата му.

А преди Руско-грузинската война от 2008, да не би Южна Осетия и Абхазия да бяха в държавата му? Истината е, че Грузия не контролираше тези територии ни най-малко, дори проруският Шеварднадзе не можа да си ги върне (или не искаше).

С две думи - Саакашвили загуби нещо, което така или иначе нямаше и нямаше и да има.

Както отбелязаха Глишев и КГ в бг медийното пространство се говорят всякакви тъпотии за него, ясно е защо.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен е и авантюрист и престъпник (обстрела на Цхинвали, непровокиран от нищо), плюс шутовете срещу опозицията, въобще нищо положително.

За да се стигне до обстрела на Цхинвали, трябва да си зададем въпроса защо се стигна изобщо дотам? Защо не се стигна до обстрел на Батуми например? И отговорът е само един - до обстрела на Цхинвали се стигна, защото сепаратисткото "правителство" на Южна Осетия, насъсквано и окуражавано от Русия, не допусна да започнат преговори. Съществуването на Южна Осетия е в пълен разрез с международното право. А руснаците в наглостта си дори раздадоха руски паспорти на хората там, което използваха като претекст за инвазията по-късно. Това е все едно, Кърджалийско да се провъзгласи за независима държава, да отказва преговори за възвръщане, а Турция да раздаде турски паспорти на хората и когато се опитаме да си го върнем, да последва намеса на Турция!

А опозицията в Грузия, съм убеден, има проруски оттенък, просто е невъзможно Русия да остави Грузия на мира, така че, не е много демократично, но такива хора само шутове ги оправят. В противен случай ти се качват на главата и си правят каквото си искат. Типичен пример беше Шеварднадзе.

И напротив, в развитието на Грузия има нещо много положително, от забутана азиатска провинция започва да заприличва на нормална държава, даже май по-нормална от нашата. Все пак да не забравяме, че Грузия е в своеобразна "студена война" с Русия, вкл. и икономическа, което много вреди на икономиката им и затова трудно можем да очакваме чудеса. Но, като гледам клипа, въпреки трудностите, добре се справят!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Клипът е лустро, нормално да е така. Нищо против грузинците нямам, симпатичен народ са както казва Глишев, а опозицията може да има всякакъв отенък, това също е нормално и в това е солта на демокрацията, нали така? Другото е обикновен фашизъм...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде сега, да не ставаме по-зле от руските медии. Никакъв фашизъм няма тук. Просто демокрация с кавказки оттенък. :tooth:

За да функционира добре една демокрация, е необходимо всички членове на едно общество да споделят принципите й. В противен случай, тя става безпомощна за атаките срещу нея. И понеже е безпомощна, малко тояга тогава не е излишна. Саакашвили е учил на Запад, живял е на Запад, женен е за холандка, така че, сигурно знае много добре какво е демокрация, но за да постъпва така, в сложната обстановка в Грузия, вероятно си има съображения.

Във всеки случай, алтернативата на Саакашвили в региона са охранените постсъветски номенклатурчици, които знаем докъде водят. Огледай съседите на Грузия, вкл. и тези отвъд Каспийско море.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да функционира добре една демокрация, е необходимо всички членове на едно общество да споделят принципите й. В противен случай, тя става безпомощна за атаките срещу нея. И понеже е безпомощна, малко тояга тогава не е излишна. Саакашвили е учил на Запад, живял е на Запад, женен е за холандка, така че, сигурно знае много добре какво е демокрация, но за да постъпва така, в сложната обстановка в Грузия, вероятно си има съображения.

Е, това важи и за Русия, нали така. Путин не е учил на запад, работил е обаче :biggrin: , но за да постъпва и той така има си и той своите съображения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Струва ми се, че агент Гоце е един много добър пример колко лош модел у нас би било президентското управление. Добре се видя, че дори съвсем малкото правомощия дадени на нашия президент в ръцете на неподходящ човек може да са доста вредни за България. Типичен пример е случаят с агентите-дипломати. Ако това са били истински агенти, а не отрепки-доносници, то те е трябвало веднага след обявяването им че са били сътрудници да се изтеглят незабавно. Примерно защото ако е истински агент, след като е обявен вече може да се проследи агентурната му мрежа, ако не бъде незабавно изтеглен. Но коквито и да са, веднъж обявени за доносници вече във вън. политика не стават за нищо.

Не ми се мисли с повече правомощия какви поразии би направил Гоце.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Клипът е лустро, нормално да е така. Нищо против грузинците нямам, симпатичен народ са както казва Глишев, а опозицията може да има всякакъв отенък, това също е нормално и в това е солта на демокрацията, нали така? Другото е обикновен фашизъм...

Е,рекламата си е реклама :) Обаче възниква въпросът при силно криминализирана ситуация,каквато се описва в Грузия,какви въобще мерки трябва или може да предприеме едно правителство.Има една поговорка ,която гласи - по-добре да свършиш работата лошо,отколкото въобще да не я свършиш.Никой не е безгрешен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ценностната ми система е да критикувам и залитанията на дясно и залитанията на ляво, двойния стандарт го ненавиждам.

Та затова ми е интересно защо Путин примерно ако нарита опозицията бива критикуван, а неговото "алтер его" - Саакашвили при подобна ситуация бива защитаван.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ценностната ми система е да критикувам и залитанията на дясно и залитанията на ляво, двойния стандарт го ненавиждам.

Та затова ми е интересно защо Путин примерно ако нарита опозицията бива критикуван, а неговото "алтер его" - Саакашвили при подобна ситуация бива защитаван.

Хубав въпрос.

Ами защото ситуацията в двете страни е различна.

Ще трябва да си отговориш на следните въпроси:

Каква е ситуацията в Русия? Коя е заплахата за Русия? От какво е продиктувана разправата с опозицията?

Каква е ситуацията в Грузия? Коя е заплахата за Грузия? От какво е продиктувана разправата с опозицията?

Нещо като с Франко и Пиночет от една страна, и Ерих Хонекер и Ким Ир Сен от друга. Принципно погледнато всичките са диктатори. Обаче виж развитието на Испания и Чили. ;)

П.П. Сега очаквам Португалеца да довтаса и да почне с тирадите. :tooth:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...