Отиди на
Форум "Наука"

Криминални книги


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Чети, например това:

"Пет столетия тайна война" от Ефим Черняк;

"Аз бях в разузнаването" от Велизар Енчев;

""

а и всичко друго, за история, политика и др. такива. Учи език или повече от един и чети за политиката и историята на различните страни. Абе чети, с две думи:)

Ето тук има сравнително пълен списък на литература:

http://ecatalog.nbu.bg/nbunew2011/single_Course_Info.asp?P_ID=1734&KID=27478&K_Name=%CA%EE%ED%F2%F0%E0%F0%E0%E7%F3%E7%ED%E0%E2%E0%ED%E5&P_Sign=SECB801

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не се плаша, просто искам горе долу да знам за какво става на въпрос.

Относно четенето, почнах да чета много книги и разсекретени файлове откакто започнах да се интересувам от разузнаване, дори намерих някой разсекретени ръководства на ЦРУ.

Благодаря за топлото посрещане, честно казано очаквах пренебрежение, но бях приятно изненадан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колкото и странно да е, в тази област филмите и романите доста образоват, дори и да са, като всяко художествено нещо, леко преувеличени:))

Вземи си книгите на Алистър Маклейн и на Джон Льо Каре ;) Нищо, че са романчета.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз засега съм прочел Мосад-По пътя на измамата от Виктор Островски, в момента търся втората част, а третата която мисля, че беше ''Звяра от Мосад'' я имам.

Благодаря за препоръчаните четива!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Изискванията които постнахте съм ги видял, мен ме интересуваше самата същност на тестовете, примерно искам да видя един психо тест какво представлява, какви са въпросите и т.н.

Виц за прием на полицаи:

Провежда се приемен изпит за полицаи.

Влиза първият:

-Колко е 2+2?

-6

-А колко е тогава 3+3?

- 7

Комисията взима решение: Тоя е много тъп. Няма да го вземем.

Влиза вторият кандидат:

-Колко е 2+2?

-4

-А колко е 3+3?

- 6

Комисията взима решение: Тоя е по-умен от началника. Няма да го вземем.

Влиза третият кандидат:

-Колко е 2+2?

-5

-А колко е 3+3?

- 5

-А колко е тогава 2+3?

- 5.

Комисията взима решение: Тоя е тъп, но упорит. Взимаме го.

:hmmm: Смейкате се! Но вица добре илюстрира психо-теста. Максимално добрият отговор не винаги изначава успешно минат тест. Проверява се друго, а не точно познанията ви или физическата ви подготовка (за това си има други изпити). То е примерно като проверката при очния лекар за далтонизъм - питат ви коя е тая цифра, но проверяват не дали познавате цифрите, а дали можете да различавате цветовете. Тъй че е трудно да се каже какви точно ще са въпросите и верните отговори. Тестовете се разработват от психолози и са свързани с психологическата годност, а не с познанията. Гледя су премерно дали това е позитивна личност, дали натрупва в съзнанието си проблеми или може да ги отмята зад гърба си и т.н.

покушението над Георги Марков

Англичаните са го оставили да умре от заболяване, защото човека е почнал да вдява, че е по-добре да си пръв в България, отколкото последен в Лондон. ДС е социален асансьор в България, но не може при необподимост да напълни театрите и в Лондон с нашенски песнионери и войници. Както се видя и Кеми Тодоров при първа възможност се довлече обратно в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Англичаните са го оставили да умре от заболяване, защото човека е почнал да вдява, че е по-добре да си пръв в България, отколкото последен в Лондон. ДС е социален асансьор в България, но не може при необподимост да напълни театрите и в Лондон с нашенски песнионери и войници. Както се видя и Кеми Тодоров при първа възможност се довлече обратно в България.

Това надявам се е опит за шега.

Иначе не знам какво да си мисля...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Айде сега, версии :)) Сачмата сигурно са я измислили в болницата:)

От сачма в кракът да си чул да е умрял друг? А отровата в това количеството се използва за лекуване на ревматизъм. Дори войната да е студена никоя от страните не иска да губи. Какво се получава, ако някой избяга на Запад, но там не успее и реши да се върне? Какво значимо е направил Марков в чужбина, та това да е мотив да бъде премахнат (Йоан Павел ІІ примерно е станал папа и така още повече мътел умовете на поляците - дето се вика да гръмнен папата, да е мирна Полша). Ама нашия момък ако си вържете очите и тръгнете по улицата повечето дето като ги хванете и попитата кой е той, ако изобщо си имат представа, то ще е само, че е бил убит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво значимо е направил Марков в чужбина, та това да е мотив да бъде премахнат?

Ами примерно като довереник на режима, може да е знаел много неудобни неща. Вкл. за фамилията Живкови.

Да не говорим, че той си е бил ключов агент на ДС. А преминава към другия лагер.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има една чудесна сентенция, която я е използвал още Цицерон: "Чия е ползата?". Като се чудим кой е направил дадено нещо почваме сметките от тези, които са имали полза да се случи в дадения момент. Примерно ако е бил убит преди да напусне България е едно, но след като е бил доста разочарован от Запада - е, това вече е друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Умрял е от заболяване и преднамерено лошо лечение - кофти финал за една реализирана западна мечта.

Аха, ясно.

Добре, че ни просветли. Danke schön!

Беше полезно...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля си, че щом за Мосад се знае, че имат такова подразделение би трябвало и за нашите служби да се знае.

Здрасти и добре дошъл ;). За такова подразделение - да имало е, но в момента не ми е под ръка книгата за да напиша нещо повече, но недей сравнява НРС с МОСАД, даже КДС (и там РУМНО и т.н.) не може да се сравнява. Не поради професионализъм и т.н., а по цели и възможности. Към книгите препоръчани от колегите бих добавил и "Аквариум" на В. Суворов. Тя е за ГРУ, за да видиш колко къртовска и понякога прозаична работа е вербовката и измъкването на сведения. Но всичко това е отдавна остаряло. И върши работа само в исторически аспект.

"Професията" разузнавач види се е все още с романтичен ореол. Но първо трябва да завършиш висше. Т.е. имаш поне 3 години (ако си роден в края на годината и си завършил 9-ти клас, иначе 4-ри), за да избереш какво ще продължиш. Очевидно е, че не те блазнят сержантските служби (защото най-вероятно те са технически, и там не са баш 'разузнавачи'). Моя съвет е да се съсредоточиш в/у езиците след като така ти вървят, тогава ще имаш доста 'резервни' варианти, щото сега мислиш така, но човек си сменя убежденията понякога и на секундата.

Не зная защо (сега ;), но предполагам защо точно сега (на такава възраст)) си решил да се 'занимаваш' именно с това? Вече си доста голям за да разбираш, че освен къртовски труд, никакво признание (надявам се не целиш това) не се очаква. А да работиш за Родината можеш на всякакво поприще (е почти де). В повечето книги препоръчани от колегите има голяма доза романтика, преувеличения, скриване на някои неща, неспоменаване на други. В 'Аквариум" тоже разбира се, просто такива неща не само не се издават, а и не се пишат. Но пак повтарям това са отломки от едно минало, което слава Богу няма да се върне, пък и сега технологиите са други. Сега сведения се събират по много по-различни начини, информация бол, информатори (в смисъл не вербувани де) тоже. Така че (според мен) много нараства ролята на анализатора, но там вече трябва тясна специалност (ако е икономически шпионаж). Ако целта ти е да обикаляш Балканите и да вербуваш сърби, румънци или турци за да изкопчиш нещо полезно (ама какво?, кат всички са ни съюзници). А да се опиташ да 'играеш' с/у Големите Братя ;) (ха познайте кои са ;)), или с/у малко по-малките - то това е, че си се нагълтал с Богомил Райнов в повечко (ух забравих, може би даже не си чувал за него? Но пък той е барда на БГ разузнаването). Пак се разглаголствах, но все пак интересно ми е, защо точно, в разузнаването, и защо точно питаш за "Кидон". Те не са баш разузнаване а по-скоро машина за убиване. Според публикациите де, да не си мислиш, че имам някаква достоверна и 'вътрешна' информация. А книги за разузнавачи дал Господ. Примерно "Моята тиха война" на (според мен) най-великия разузнавач на миналия век - Ким Филби, ама е яко скучна дори по моите пенсьонерски критерии (мъка беше, докато я прочетох за трети път преди година, ама се налагаше за нещо). Може да се намерят доста неща за Зорге, Шандор Радо, черния и червения оркестър. За съветските ренегати има доста материал, за Иван Асен също. Но все пак ще попитам за твоята мотивация? Ма'ни Родината, Полезността и т.н. Дали не желаеш да караш РР, с пура в уста и най-готиното маце в класа да е в седалката до теб? Дааа Джеймс Бонд един вид. Ще ми е интересно да споделиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И втората част на Аквариума я чети с едно на ум. Каквито и да са били съображенията на Суворов да напусне, това никак не се очаква да не кажа, че е крайно неприемливо;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти стани по-напред адвокат, па после...

България не се нуждае от адвокати, в нашата родина ги има бол.

Скорошно проучване показа, че в момента има страшно много адвокати, а липсват инженери и т.н.

Моля ви когато няма с какво да помогнете не пишете в темата, само за да трупате мнения.

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, ти пък, да не пишем. От всеки текст можеш да научиш нещо. Като например, че е възможно първо да имаш друга професия, и тогава да идеш там, където искаш. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди няколко години пък адвокатите бяха кът, а имаше бол безработни инженери. Хората се насочват към нещо, с което после да могат да си намерят работа. За съжаление има много хубави специалности, които са интересни за изучаване, но от тях се излиза с професия "безработен".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Както казах, не се интересувам от славата, има една много хубава реплика на Ал Пачино във филма ''Фермата'', която е: Провалите ни са известни, успехите не.

Когато реших, че искам да се занимавам с шпионаж приех и знаех, че това няма да ми донесе нито слава нито пари, ако се разкарвам със пура, мацка и скъпа кола, няма как да съм незабележим, нали?Аз искам да съм разузнавач защото вярвам, че има добро и зло и избирам доброто.Няма как да махна родината защото да помагам на родината по този начин е една от мотивациите които ме движат по този път който съм избрал.

Това, че са ни съюзници не ни пречи да събираме информация която те не искат да знаем, всички знаем какви ''съюзници'' са Сърбите и Гърците.

Парите са необходимо зло, разбира се аз няма да работя безплатно просто защото пари ще ми трябват за храна, дрехи, сметки и т.н, но парите не са ми основната движеща сила.

Нема начин!

Хем шпионин, хем известен ;). Не си ме разбрал! Интересно, цитираш баш Ап Пачино (чакай сега той от МОСАД, КГБ, ЦРУ, ГРУ или от Дьозием Бюро е ?). Страшно силно изказване е и "когато реших да стана шпионин". Ахахаааа, сЯ разбрах, избрал си Доброто, но под прикритие? За петнайсет годишен младеж е силно казано интересно. В интерес на истината вече си компроментиран :). Смени си името, Ай Пи-то и ЕГН-то, вече те знаеме ;). Оуу не няма да те издадем, ама ...знаели човек? Може да съм бил доста рязък, може и да не съм прав. Но шпионин няна да станеш с въпроси, и даже с отговори, а с действия. Първо действие е : Никой да не знае за мен (виж в наръчника на МОСАД ;)), а тук всеки знае, абе не, ама може да провери.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нужно цитата ми да е винаги от някой от средите на разузнаването.

Не знам колко съм компроментиран съм, обаче съм решил да пиша тук защото можеш да запазиш анонимност.

Хубаво, искаш да си напрайш кефа на гърба на друг като вмъкваш лек хумор в поста си обаче този друг няма да бъда аз.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...