Отиди на
Форум "Наука"

Електростатично електричество


xyz

Recommended Posts

  • Потребители

Спомням си, че в часовете по физика получавахме наелектризирани предмети, примерно триейки вълнен плат във фебонитова пръчка. Имаше също една играчка с гумена лента и разни други неща. Като се въртеше едно лостче, то пак се получаваше наелектризиране.

Въпросът, който искам да повдигна в тази тема е такъв. Може ли такъв вид наелектризиране да бъде получен с електронна схема? В смисъл примерно в часовете в физика, вместо с механични системи, то да се използва само електроника.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да, може - това са напрежения които се измерват вя киловолти. Може и без електроника - само с трансформатори (trudno se namirat ]e trqbwa da si gi prawi[), може и с електроника - импулсни трансформатори - те се захранват със схеми за импулсно захранване. За предпочитане са защото устройството става значително по-коймпактно при еднакъв резултат

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не разбрах съвсем въпроса, но си мисля, че целта на опитите описани от xyz, е демонстрация на явления следствие на механично въздействие /триене/ върху някакъв електронеутрален обект.

Трудно мога да си представя, как едно електронно устройство може да онагледи тези явления, но може би не съм доразбрал съвсем точно въпроса.

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Високото напрежение от телевизор е подходящо за такива демонтрации но !ВНИМАНИЕ! с високото напрежение. От озонатор, ксерокс, бобина от кола (цялата схема с захранването), електрошокова палка... - последните 2 трябва да се изправят - с диоди и кондензатори

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

По-скоро ми се струва, че иска да получи "статично електричество" от електронна схема, да не ползва инфлуентна машина или какъвто и да е друг механичен електростатичен генератор

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Това е една примерна схемичка дето работия бях си я направил в детските години. Тиристорът е КУ201Л - Руски, първият резистор е 8 килоома, но мощеня вторият е потенциометър до 100 килоома. Конденз е до 10 микрофарада, ползва се бобина от лада. Диодът е 3-4 А за 400V.

Ако не разбираш не се захващай! Опасно!

post-7686-091178900 1314867480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, автоматизиране на опита с триене на разни предмети може да стане със стъпков двигател. Така демонстраторът няма да бъде подложен на тежък физически труд.

А директно наелектризиране при електрониката има доста - във всяка схема с капацитет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
По-скоро ми се струва, че иска да получи "статично електричество" от електронна схема, да не ползва инфлуентна машина или какъвто и да е друг механичен електростатичен генератор

Точно такава е целта - получаване на статично електричество. По принцип методът за получаване на статично електричество е само началото в часовете по физика. Именно и затова имаше онази мелница, която при въртенето си произвеждаше такова. След това се правят редица опити.

Например имаше един уред статометър ли се викаше. Като му подадеш статично електричество и той си отместваше стрелката. Ако имаш наелектризирана сфера, то като я допреш до друга сфера и двете стават наелектризирани - споменатият уред показва това. Ако обаче допреш сферата във вътрешността на друга сфера, то първата си губи изцяло заряда. Имаше и много други опити. Например ако две сфери са наелектризирани (с еднакъв заряд), то те се отблъскват. Е да, ама ако между тях поставиш решетка, то нямаме вече отблъскване - решетката спира това въздействие.

Вариантът със стъпков мотор не става, защото питам за изцяло електронно решение, което може да е доста по дълготрайно от решение, използващо механика. В кондензаторите наистина имаме заряд, но дали този заряд би могъл да задейства статометъра? Предполагам, че не може. Подобно на това, както електрическата батерия не може, просто като допреш единият от полюсите й до маса (имам пред вид заземяване) и да се получи искра.

Joro-01, схемата която даваш дали е в състояние да извърши това, за което описвам? На скицата ти няма ли всъщност трансформатор - на такова ми изглежда две бобини една срущу друга?

Наелектризиране в електрониката има доста, но то по-скоро е страничен ефект (на принципа на който се наелектризират облаците в атмосферата). Въпросът е, може ли да се направи целево такова наелектиризиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Joro-01, схемата която даваш дали е в състояние да извърши това, за което описвам? На скицата ти няма ли всъщност трансформатор - на такова ми изглежда две бобини една срущу друга?

Наелектризиране в електрониката има доста, но то по-скоро е страничен ефект (на принципа на който се наелектризират облаците в атмосферата). Въпросът е, може ли да се направи целево такова наелектиризиране.

Да, абсолютно, но с една малкка подробност - не ти дадох изправителното стъпало -диодно кондензаторна каскада (до довечера ще го направя, по просто е и в нета го има), която се включва на изход от трансформатора - бобината от кола де. А да - първичната и вторичната и намотка са свързани имай предвид

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Така...

http://www.constructor.bg/mk/Ozon.htm

Какви работи има в нета, а? Само дето аз съм я правил 10 г рано. Аз всъщнос търсех с "озонатор" (за <=30 лв), но той дава променлив ток.

Очертаното с червено (диодно-кондензаторната каскада /на Кокрофт-Уолтън/) е това дето изправя и умножава още напрежението. Може да се намери готово - в старите цветни телевизори я има като отделен блок от трафа (ТХО). Та - високи напрежения с изправители на изхода има във всички CRT монитори, ксерокси и лазерни принтери. И нищо друго толкова разпространено.

Има много го-добри и ефективни схеми, но са по-сложни, искат по-вече и по-скъпи части

НЕ СЕ ЗАХВАЩАЙ АКО НЕ СИ СИГУРЕН, МНОГО Е ОПАСНО! Нека ти го направят и научи правилата за безопасност.

Иначе да, ще можеш да правиш всякакви демонстрации - електроскопи, електостатичен мотор, йонолет (ionlifter) и всякакви ефекти с електрически вятър, ще свткаш всякакви газоразрядни лампи, електронен ускорител.

post-7686-068025000 1314898113_thumb.gif

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така...

***

Има много го-добри и ефективни схеми, но са по-сложни, искат по-вече и по-скъпи части

***

Има! :biggrin:

С нещо подобно се правят демонстрации на елфи и спрайтове в лабораторни условия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Да, може - това са напрежения които се измерват вя киловолти. Може и без електроника - само с трансформатори (trudno se namirat ]e trqbwa da si gi prawi[), може и с електроника - импулсни трансформатори - те се захранват със схеми за импулсно захранване. За предпочитане са защото устройството става значително по-коймпактно при еднакъв резултат

Колегата е прав. Получава си се електромагнитно поле. И да, купуваш си примерно импулсно захранване от някъде (примерно от нета: http://vikiwat.com/zahranvaniya.html) и свързваш с трансформаторите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...