Отиди на
Форум "Наука"

Химия - практика


PRACTIC

Recommended Posts

  • Потребител

Нов съм при вас и желая контакти с практици по химия - истински, които и сега се опитват да работят по приложната химия и са постигнали успехи(някои я наричат занаятчиейска), а не преписвачи на учебници, ръководства и протоколи от студентски занятия.

Благодаря, очаквам отгжовори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нов съм при вас и желая контакти с практици по химия - истински, които и сега се опитват да работят по приложната химия и са постигнали успехи(някои я наричат занаятчиейска), а не преписвачи на учебници, ръководства и протоколи от студентски занятия.

Благодаря, очаквам отгжовори.

Добре дошъл

с какво си се занимавал? колко време си практикувал, в кои области...?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво разбираш под приложна химия?

Аз например се занимавам в момента с един изключително приложен аспект на химията свързан с тежките метали в храните и методите за тяхното очистване.

ПС. Само дано под приложна химия да нямаш предвид психоактивни субстанции...

По повод на мнението Ви.

Под приложна химия лично аз разбирам тази, която може да бъде полезна на хора, които в работата си за направа на някакви изделия използват химически продукти с чиято помощ трябва да постигнат някакви успехи с начинанията си. На пазара има достатъчно продукти, но не всички са лесно достъпни по разбираеми причини. Така или иначе могат да се използват и техни заместители, с които ще постигнат целите си.

Моята задача, е до колкото мога да направя такива продукти, които да бъдат получени от по-лесно достъпни материали, даже и ползвателите да могат да ги направят.

Също според мен в тази голяма група влизат и начините за получаване на реактиви за качествени анализи на продукти, които някои са получили и желаят чрез анализ да проверят дали са работили вярно.

Бих искал да бъда извинен за наглостта си, но аз съм учил от т.н. по-сара химия, при която за разбирането й се държеше доста на практичеката част. Новата - тебеширена химия, служеща най-вече за кандидат-студентски изпити за медици ми е чужда.

Доста от присъстващите по форумите въртят теми около особените фармацефтични продукти и пиротехниката.

Също искам да кажа, че нямам висше образование, за което не се чувствам малоценен.

Окаквам и други въпроси. Благодаря и успех!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре дошъл!

А с какво си се занимавал? И колко време си практикувал, в кои области...?

Отговор към Fantom4e:

Радвам се, че вие сте първият, заинтересувал се от участието ми тук. Ще се опитам да дам някакво правдиво уточнение, чрез което се надявам да бъда правилно разбран.

Да започна от тук, че нямам висше образование. С химия съм започнал от преди 35 години още с изучаването й. Стремил съм се така да общувам с нея, като превес съм давал на практическата част, защото при преподаването тогава доста се разчиташе на това. Не говоря за такава практика, подсказана ми на улицата или в кръчмата от първо чуване. Знанията съм ги трупал системно със добре проверена теория по започнатия въпрос и последващо практическо изпълнение. Още по време на обучението си в у-ще под първоначалното ръководството на учителите ми съм искал да се развивам и извън учебния материал - кръжоци, извън училищно развитие, стремеж за усъвършенстване. Наясно съм как практически да постъпя към изпълнение на поставена задача - намиране на нужните средства за изпълнението й.

За да се постигне според мен някакво добро овладяване на лабораторната техника не е достатъчно само това, което е заложено в някаква програма за обучение. Човек трябва мисля аз да премине през повече области за да добие макар и лична представа за нещата. Имам сведения, че голяма чаот от практикумите заложени в съответните ръководства не се изпълняват и във висшите училища поради ред обективни причини.

До колкото мога и сега продължавам да се развивам. Не мога пряко да дам някакво конкретизиране за едно-областна работа, защото не работя под ръководство на някой, както е в институтите.

Много важна област за мен е синтезирането на реактиви поне за качествен анализ на продукти, които трябва да се изяснят какви са, от по-достъпни суровини.

Има според мен доста области, за които да се направят някакви продукти, не е нужно да се разполага със сложни инсталации и технологични режими - не говоря за мащабно производство.

На база изложеното до тук имам желание да добия представа и за вашето практическо развитие - дали е само остатък от студентство или се развива и сега.

С поздрав и успехи!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По повод на мнението Ви.

Под приложна химия лично аз разбирам тази, която може да бъде полезна на хора, които в работата си за направа на някакви изделия използват химически продукти с чиято помощ трябва да постигнат някакви успехи с начинанията си. На пазара има достатъчно продукти, но не всички са лесно достъпни по разбираеми причини. Така или иначе могат да се използват и техни заместители, с които ще постигнат целите си.

Моята задача, е до колкото мога да направя такива продукти, които да бъдат получени от по-лесно достъпни материали, даже и ползвателите да могат да ги направят.

Също според мен в тази голяма група влизат и начините за получаване на реактиви за качествени анализи на продукти, които някои са получили и желаят чрез анализ да проверят дали са работили вярно.

Бих искал да бъда извинен за наглостта си, но аз съм учил от т.н. по-сара химия, при която за разбирането й се държеше доста на практичеката част. Новата - тебеширена химия, служеща най-вече за кандидат-студентски изпити за медици ми е чужда.

Доста от присъстващите по форумите въртят теми около особените фармацефтични продукти и пиротехниката.

Също искам да кажа, че нямам висше образование, за което не се чувствам малоценен.

Окаквам и други въпроси. Благодаря и успех.

Добре дошъл! Химията е е най-приложната точна наука, ако мога да се изразя така, без да обиждам и засягам колегите от другите точни науки. Добра задача си си поставил, но се съмнявам, че е по силите на един човек без да те обиждам. Особено за реактивите, при които качеството, т.е. чистотата е от особено значение. Не че за другите продукти не е де, но примерно реактивите могат да се произвеждат в по-малки количества (не че това се прави, просто има си стандарти и те не са по силите не само на отделен човек (освен ако няма някаква връзка с Рокфелер и подобни ;)), а и на лаборатории). Извинен си, защото все още наглост не съзирам, виж за по- стара (предполагам това си изкал да напишеш), няма да бъдеш извинен. Химията е една, както казваше първата ми преподавателка (благодарение на която се влюбих в тази наука), се учи с мазол на дупето (от стола) и мазол на пръсчето (от писане). Опитите и експериментите разбира се въобще не се коментират, те са си не само задължителни, а са и бонус за тези дето желаят да опознаят тази наука! Кандидат-студентите каква връзка имат? Или медиците? Това че полагат изпити ли? Ти какво желаеш, практика за кандидат-студенски изпити ли?

Всеки пита за това което го интересува, фармацевтиката е важен дял където огромна част принадлежи точно на приложната химия (не пиша, за тестове и т.н. а за синтез на самия продукт), но без теория няма как да стане, но тук има доста по-запознати фармацевти, така че да не словоблудствам. Пиротехниката и въобще взривовете са 'проста' химия и тук не се толерират, да не говорим за 'други' видове в-ва. Та би ли се изрази все пак по-ясно, какво точно желаеш да коментираме? Висшето образование определено не може (само то) да те направи 'пълноценен' (какъвто и смисъл да влагаш в това), но пък парадирането с липсата му дали те прави?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отговор към Fantom4e:

Радвам се, че вие сте първият, заинтересувал се от участието ми тук. Ще се опитам да дам някакво правдиво уточнение, чрез което се надявам да бъда правилно разбран.

Да започна от тук, че нямам висше образование. С химия съм започнал от преди 35 години още с изучаването й. Стремил съм се така да общувам с нея, като превес съм давал на практическата част, защото при преподаването тогава доста се разчиташе на това. Не говоря за такава практика, подсказана ми на улицата или в кръчмата от първо чуване. Знанията съм ги трупал системно със добре проверена теория по започнатия въпрос и последващо практическо изпълнение. Още по време на обучението си в у-ще под първоначалното ръководството на учителите ми съм искал да се развивам и извън учебния материал - кръжоци, извън училищно развитие, стремеж за усъвършенстване. Наясно съм как практически да постъпя към изпълнение на поставена задача - намиране на нужните средства за изпълнението й.

За да се постигне според мен някакво добро овладяване на лабораторната техника не е достатъчно само това, което е заложено в някаква програма за обучение. Човек трябва мисля аз да премине през повече области за да добие макар и лична представа за нещата. Имам сведения, че голяма чаот от практикумите заложени в съответните ръководства не се изпълняват и във висшите училища поради ред обективни причини.

До колкото мога и сега продължавам да се развивам. Не мога пряко да дам някакво конкретизиране за едно-областна работа, защото не работя под ръководство на някой, както е в институтите.

Много важна област за мен е синтезирането на реактиви поне за качествен анализ на продукти, които трябва да се изяснят какви са, от по-достъпни суровини.

Има според мен доста области, за които да се направят някакви продукти, не е нужно да се разполага със сложни инсталации и технологични режими - не говоря за мащабно производство.

На база изложеното до тук имам желание да добия представа и за вашето практическо развитие - дали е само остатък от студентство или се развива и сега.

С поздрав и успехи.

ще повторя думите на модератора, но ще бъда хем кратък хем рязък, и не за друго, а защото място за майтап няма!

от казаното от Вас разбирам, че химията Ви е бледа/бегла Индия, което даже е по-лошо от колкото, някой който чистосърдечно си признае, че не разбира. Подозирам че англемр е прав, при все че рядко му се случва ;)

И понеже имам време ( :117: ), ще навляза по-дълбоко в обяснения...

35 години сте учили химия... звучи добре (но за някой хуманитарист), без поне 3 семестъра в някое сериозно "заведение"... -> гола вода.

Лабораторна техника не се овладява с миене на колби, епендорфки, хладници и т.н.

Синтез на реактиви за качествен анализ..... бедна ти е фантазията, или не, по-скоро тясна ти е представата.

Но айде като за пръв път, сподели все пак синтез който си направил успешно! сподели методи за охарактеризиране които си използвал, кажи колко часа загуби докато докараш добив над 20% и колко килограма изходни вещества бяха необходими за синтеза на 5 грама.....

И ще споделя: над 11 години синтези, експерименти, сметки (преди синтеза), проверка чрез рентген, сем, тем и какви ли не други анджъклъми (това всичко след училище, университет, работа...) ще ги докарам и аз 35 години :tooth:

И моля те, това че съм искрен, не е мой проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно три месеца мислиш и още не можеш да измислиш пример за реален електромобил базиран на акумулатори, който да има и 1/3 от живота на главния ценообразуващ компонент в сравнение със същия ценообразуващ компонент на двг автомобил при същата цена. А аз вече забравих за какво сме спорили тогава. ;)

Но понеже темата е за приложната химия, кажи какво ти е мнението за гел акумулаторите? Прогнозирани цикли на живот, методи за удължаване на живота и тнт. И не за друго, а защото има една поговорка в която е казано "всяка жаба да си знае гьола". А в момента се отваря един много голям гьол за електрическите средства за предвижване, колкото и неадекватни да са иначе в качеството им на основен семеен автомобил. А въпросните "оловни" акумулатори с гелообразен електролит за момента са най-евтината алтернатива на пазара.

ПС. Може би това мнение не е съвсем на място в тази тема. Не ми остава много свободно време, но ми се искаше да отворя тема за индивидуалните транспортни средства, в която това мнение и отговора към него би бил по-намясто.

Сигурно 5 години ;)

оловно-кисел с гел електролит предполагам за 2 дена без формоването не е проблем да се направи, ама предполагам, отдавна не съм бъркал пасти.

Айде, чакам темата :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Сигурно 5 години ;)

оловно-кисел с гел електролит предполагам за 2 дена без формоването не е проблем да се направи, ама предполагам, отдавна не съм бъркал пасти.

Айде, чакам темата :)

И аз я чакам :)

Оловен с гел-електролит? Не са ли такива "сухите" необслужваеми Pb акумулатори? Проне тези дето са 12V 12 Аh не са много стока.

Препоръчвам ви да се насочите (така де, вие сте химиците :)) към проточните батерии (гелът не е течен, не очаквайте ефективност от такава батерия) и цинкововъздушните батерии но - обратими - БАН бяха разработили подобен акумулатор - тези неща ги споменах ги във въпросната тема, повтарям се, но това са що годе переспективни неща дето могат да изместят доста изгодно литиевите батерии и то без ползването на графен, фулерени и нанотръби.

Жокер за Zn-Air батерии - чист цинк за прототип може да се намери от MERСK-овските реактиви, който обаче е на гранули защото последните 6 години рециклират хората. За приготвянето на паста трябва прах - при 400°C мисля може да се стрие.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...