Отиди на
Форум "Наука"

Колко струва човешкият живот?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Да. Да свърша с нещо в китайски маниер:

"Поглеждай през всички прозорци и ще видиш не само поле, но и планина." :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Народът гладува затова, защото неговите управници изяждат [прекалено] много данъци. Затова гладува. Народът се управлява трудно, защото неговите управници са [прекомерно] дейни. Затова се управлява трудно. Народът лесно мре, защото неговото желание за живот е твърде силно. Затова лесно мре. Само ония, който не смята живота за нещо, е мъдър в цененето на живота.

Нямаше начин като прочетох тази мисъл на Лаодзъ да не я постна тук.

Мъдроста ме навежда на мисълта за една анимация, по скоро манга. Много философия имаше в нея и много неща показаха, които не се видяха и много казаха, които не се чуха. Принудили създателите да спрат сериала (заради жестокоста и насилието, а и може би заради нещата които показва) и за завършек направиха филм, който е може би ако не е било това принудително спиране нямаше да бъде толкова добър като завършек. През целия сезон се разправя за едно момче, което иска го принуждават да спасява света, а то доби няма на представа какво точно прави. Постепенно разбира сериозността на положението и не един път иска да се откаже, но не го прави, защото изпитва човечност и го е грижа за хората. Дори да жертва своя живот. После се присъединява едно момиче, което е пълна противоположност. Тя иска да прави това не заради хората, а заради себе си. (само те могат да правят това което правят единствени в света) Но после и тя разбира сериозноста на положението и става много по жестока както към момчето така и към себе си. На края на самия сериал вече искат да елиминират всички които работят в екипа (за спасяване на света) и момчето иска да умре и се остава, но го спасяват и му казват да направи нещо, но той не мърда. (толкова силно желание да умре). И двамата си повтарят постоянно, че искат да умрат.

Накрая всички на земята умират. Остават само момичето и момчето. Единствените хора, които в действителност са искали най-много да живеят.

Мангата се казва "Neon Genesis Evangelion".

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Човешкият живот струва едно петаче.Защо ли?Защото ние не струваме и пукната пара

Може и така да е, но същността е, че ние се оценяваме прекалено скъпо...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Интересно ми е да чуя мнениятя ви-какво мислите за следното: родителите на убитото в Перник приди година дете от свой съученик/ сетихте ли се?/ са поискали от убиеца 200 000лева кръвнина, обезщетение...ето ви един отговор-не мой, а на РОДИТЕЛИ...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Едва ли на толкова оценяват детето си просто и да искат повече няма да ги получат...

(В България "живеем"!)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз мисля, че това е нещо нормално...

На загиналия в Кербала български войник от Добрич майка му съди държавата за към 100 000 лв. дори събира подписка за това…

(за точността на сумата не гарантирам)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е друго- сам пишеш ,,загинал,,- между убит и загинал има голяма разлика.

В единия случай парите са един вид почит и признание към героизма и готовността за саможертва - и когато не ги получиш, си ги поискваш.

Мир на духа и вечна памет на всички загинали за правда и свобода!!!

А в случай на убийство парите са просто обезщетение- все едно имаш каско на колата-

-аууу, един един идиот ми размаза колата! Я сега да ми плати щетите!!!

Когато собственото ти дете е станало жертва на убийство някак по- им приляга на родителите да ,,посипят главите си с пепел,,.

Да търсят отговорност от убиеца- да, но не и обезщетение!- просто защото би трябвало да считат детето си за безценно! Те самите го оценяват на ~апартамент- защо за другите хора той да е нещо повече?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Самата тема не е зададена в този смисъл.

Ако става въпрос в едни от най-бедните страни в света разменят деца за една торба брашно..., но въпроса тук е друг.

Ние гледаме от философска и глабална гледна точка не часни лица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Във случая бих се ссъгласил със П.Д.

Да умреш за страната си е героизъм и той трябва да се възнагради !

Но да умреш и да искаш от убиеца пари е просто СРАМ !

От глобална гледна точка , единият е герой а другият поредният убит ! Това че е умрял трябва само да създаде болка , болка , но не трябва да има обещетение . Защото пари за нещо са РАДОСТ а смъртта трябва да е нещастие !

Докато да умреш за родината си е героизъм който трябва да се възнагради . Това трябва да се тласка напред , за да има още повече доброволци и още повече които биха умрели за своята родина ! А това да се убива просто така трябва да не се подтиква чрез пари !

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самия факт, че искат пари, ме ужасявя.

Тая дума, с която хората масово наричат това, за което става дума, хич не е подходяща. Поискали са т.нар. "обезщетение за вреди", което осъденият престъпник дължи на тези, които са пострадали. Естествено, че нищо не връща хората, но засега законите не могат да измислят по-добър начин да се постигне поне малко обезщетение за това, което е направено. Изборът дали да се иска или не е на потърпевшите, а повярвайте, много е трудно такива хора да бъдат упрекнати .........

А това да се убива просто така трябва да не се подтиква чрез пари !

О, не се подтиква ни най малко. Плащането на пари с нищо не оневинява престъпника, само може да бъде добавка към присъдата. Така поне отчасти може да се постигне някакво обезщетяване. Вредит са т.нар. "имуществени" /пропуснати ползи - например човекът е носил на семейството си доход и поради престъплението това спира; или вреди - дал е сума пари за лечение/, или "неимуществени" /физически и морални страдания, които се оценяват по справедливост в пари/.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ако прочетете първите постове на темата ще си отговорите на някой въпроси или ще възникнат нови такива. Разбира се, че тука не става въобще за пари, а ако има нещо общо то ще се отнася по скоро към битието или материалното, което е едно и също нещо.

Колко струва твоят живот? Не е ли равен на един замах, един куршум, снаряд или на секунди?

Не мисля да се повтарям от предните постове, за това ако имате нещо да коментирате в написаното ми по рано в темата, моля заповядайте :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

В Стара Загора редовно се организира пазар за хора, който се интересува да провери ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В заобикалящия ни свят животът струва колкото една едничка частица от удобството на някой друг живот!

За мен човешкият живот, като част от индивидуалното съществуване на единия, е безценен и неповторим!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

От една книжарница купих книгата "За цената на живота питай смъртта" от Сергей Донской. В рейса имаше много народ и дали някой я приватизирал или е паднала, така и не разбрах. Но по темата бих задала следните подобия на въпроси:

1. Кой от нас придобива стойност за нещата не спрямо това колко струват, а спрямо това, което означават. Люшкаме се в океана на собствените си илюзии и заблуди, а всеки знае, че никое утре не е гарантирано.

2. Цената на живота за освобождението на медицинските сестри е 140 млн.долара.

В крайна сметка, човек трябва да отдели малко време да върши това, което го прави щастлив. Една цена, каквато и да е тя, никога не може да отмени радостта, щастието и Любовта. Ако постоянно измерваме нещо в цена, не е нормално. Животът е безценен, а желанието за живот зависи от нас самите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За самоубийство или убийство говориш? Първото е грях /атеист съм/, второто е наказуемо. Животът е един, при това кратък. За разлика от испанците, ние постоянно преувеличаваме повече отколкото е необходимо. Недоволстваме и си мислим, че сме стабилни когато "си стоим в къщи". Това в кавичките го чух поновините точно като пишех изречението и мисълта ми беше друга, но пък ми мина през ухото, хареса ми и го написах. Някак си спряхме да контактуваме. Животът е нещо наистина скъпоценно. Но ние хората се променихме и си мислим, че сме нещастни, постоянно си подлагаме крак... Това си е нашата народопсихология. Има еднаа мисъл, която глааси: "Нещастен е който не може да понесе нещастието - Биант" - Точно така си е. В повечето случаи човек е устроен негативно, но даа ви кажа думата "позитив" не ми е много приятна. Ние винаги задълбочаване нещата повече отколкото е необходимо, без да ги обмисляме в повечето случаи. Постоянно се оплаквааме и все се обвиняваме, все искааме друг даа ни е виновен, защото така е по-удобно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...