Отиди на
Форум "Наука"

Яйцата, кокошките и Дарвин


avita

Recommended Posts

  • Потребител

Една от най-старите загадки на света, върху която редица велики умове са разсъждавали, бе разгадана от британски учени. Изследователите от Шефийлдския университет установиха, че кокошката наистина е произлязла преди яйцето.

В миналото редица умове са обуславяли твърденията си за загадката, уповавайки се на теорията за еволюцията. Според този модел, две почти идентични птици в миналото са създали свое поколение, което всъщност представлява съвременната кокошка.

Днес обаче учените установиха, че в структурата на черупката на яйцата се съдържа протеин, който може да се открие само и единствено в кокошите яйчници, следователно кокошката е произлязла преди яйцето, пише БГНЕС.

Въпросният протеин, който учените наричат "овокледидин-17" или "OC-17", се явява като катализатор, ускоряващ развитието на черупката. Ето защо изследователите смятат, че яйцето може да се образува само и единствено с помощта на "OC-17", който се съдържа в яйчниците на кокошката.

Дарвин ако беше жив нямаше много да му хареса това което учените са установили.

Ето интересен филм

за гледане
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото разбирам според тази смела теория яйце с твърда черупка не би могло да съществува преди появата на кокошките. Ако е така, значи това е грандиозна глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък не схващам какво общо има Дарвин с една така безсмислена "загадка", върху която са разсъждавали не великите умове, а дървените философи. От написаното става ясно само, че кокоши яйца могат да бъдат снасяни само от кокошки. Йей, велико откритие наистина! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото разбирам според тази смела теория яйце с твърда черупка не би могло да съществува преди появата на кокошките. Ако е така, значи това е грандиозна глупост.

при положение че птиците произлизат от динозаврите, а последните имат черупчести яйца, поговорката трябва да се преосмисли :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:post-20645-1121105496: Аз не мисля, че преди тази малоумна (извинявам се на учените, които са си направили труда) спекулация с някакъв факт, някой биолог да се е съмнявал, че яйцата на дивата кокошка, питомната кокошка и водната кокошка(примерно) се различават по структура - естествено е да се различават. Вероятно въпросния протеин, с който се спекулира, да се е съдържал и в яйчниците на някой подвид птеродактил, но естествено няма как да знаем това, щото нямаме яйчник на разположение... Доказателство за безумието на това твърдение(което и аз не разбрах с какво подкрепя Създателя, по-скоро го осмива и направо си е шарж, аз ако бях на Създателя направо щях да се обидя) са успешните хибриди между питомни и разни диви видове кокошеви, както и всеизвестният на всички ни факт, че кокошката, която ни снася яйца е плод на изкуствен, а не на естествен отбор... Все пак кокошката, котката,кучето, кравата, овцата,козите (не чак дотам), конете и прочие са отбрани от хората и селекционирани хилядолетия. Онази кокошка, която първото племе хитреци са взели да подхранват и да й взимат яйцата, наместо да я опекат...е общо взето вид, който сега вероятно в природата дори не съществува. :sneaky2: Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мдам, начинът на поднасяне на информацията е под всякаква критика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Явно поредната журналистическа глупост. Хич не ми се занимава да търся какво точно са искали да изследват учените, но сигурно ще е нещо по смислено от "яйцето и кокошката".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По този въпрос винаги препоръчвам изследването на г-н Пурко от филма "Господин за един ден". На бурно обсъждания въпрос кое е първо - яйцето или кокошката, той отговори:

"Кокошката".

"Е как кокошката, нали тя идва от яйцето".

"Яйцето идва от кокошката, а кокошка отвсякъде може да ти дойде."

!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

г - н Пурко е най - прав от всички ;)

Така поднесена информацията е нищо.

Днес обаче учените установиха, че в структурата на черупката на яйцата се съдържа протеин, който може да се открие само и единствено в кокошите яйчници, следователно кокошката е произлязла преди яйцето, пише БГНЕС.

Въпросният протеин, който учените наричат "овокледидин-17" или "OC-17", се явява като катализатор, ускоряващ развитието на черупката. Ето защо изследователите смятат, че яйцето може да се образува само и единствено с помощта на "OC-17", който се съдържа в яйчниците на кокошката.

От казаното излиза, че яйцата принадлежат на кокошка и че този белтък се формирал в процеса на еволюция.

т.е. всичко доказва теорията на Дарвин.

За мен някой е написал нещо, само и само да е написал!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...