Отиди на
Форум "Наука"

Възникване на Живота


Recommended Posts

  • Потребител

Смисъла на стиха е следния - бог, вселенският разум, се съдържа във всяка отделна частица от вселената. И същевременно цялата вселена е в него, в бог. Когато Руми осъзнава истинската си същност, осъзнава, че е едно с бог. Затова Руми казва на бога "кажи: аз съм ти".

Когато говорим бог създаде това или онова е неправилно.Бог е всичко поради това той не създава нещо отделно от него, за да го контролира дистанционно с разума си.Бог е всичко и само се проявява в различни форми където постоянно присъства неговия разум.Едно такова проявлвние след големия взрив е нашата вселена.Бог е безгранична,вечна, разумна енергия.Той е всичко.Това е разковничето.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Може да се каже, че бог създава/проявява нещата вътре в себе си (в съзнанието си). Но освен, че бог е всичко, той също така се съдържа изцяло във всяка отделна частица от вселената (и в човека също). Затова е казано „Познай себе си и ще познаеш света и боговете”.

Всеки вижда капката в океана, но малко са тези, които виждат океана, събран в една капка.

Концепцията за фракталната същност на вселената - всяка частица в нея е точно копие на цялото, само мащабите са различни:

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колкото до светлината и словото (звука), става въпрос не за обикновените външни светлина и звук, които може да наблюдаваме и да чуваме, а за вътрешните свтлина и звук, които могат да бъдат осъзнати само вътре в човек. Именно от вътрешните светлина и звук се създава и поддържа сътвореното. В Индия се говори за прана (енергията) и звука на вселената - Ом. Упанишадите са добри текстове за запознаване с ведическото знание на Индуизма: http://chitanka.info/serie/upanishadi

Няма разлика между външната светлина и звук и вътрешната.И двете са вид вибрация която се възприема и възпроизвежда от мозъка на човека, а се осъзнава чрез душата му.Всичко е част от една всеобща разумна енергия,която се проявява в различни форми.Човек не достига до бога чрез медитация.Как ще достигнеш нещо, като си част от него винаги.Чрез медитация се постига просветление-осъзнаване на нещата,включително отговора за възникването на живота.Но човека не е бог, защото осъзнава ограничено, :lightbulb: за разлика от бог който осъзнава всичко едновременно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вселената е безкрайна и след като има такава точка ,това е доказателство и може да се повтори в подобен вариант на много други,отдалечени места.Това че не е наблюдавано нищо не означава.Разума може да е под различна форма,не само човешка.

"Зараждане на вещевата форма на материята"?Това означава ли че преди, материята е била невещева?Но все пак е материя.Значи е съществувала в друга форма.

Точно така - Вселената е безкрайна, но ограничена; в противопосочния ръкав на Вселената може би има подобна "точка" и евентуално, да се е достигнало до същата форма на живот, но построен на база антивещество (ако нашето приемем за вещество) :biggrin:

Пространственото и времевото разделение не ни дават възможност да се установи дали е така (не може да се наблюдава). Демек, двата "свята" са недостижими един за друг и ... добре, че е така: иначе - ще гръмнем ако се докоснем! :laugh:

Преди вещевата форма на материята е била полевата форма. От измененията на полевата форма и структуриране на "срещащи" се флуктуации е станало възможно "завързване на възел" на полевата форма и образуванието придобива нови свойства: например, маса на покой, евентуално заряд, спин и др; придобиването на нови свойства води до взаимодействия на полевата с вещества и съответно - нови явления, които научаваме по закономерностите, след поставяне на експерименти - откриват се закони, на които се подчиняват взаимодействията, независещи от нашето съзнание... Тежим "гравитационно" и при изключено съзнание (например, спим).

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

придобиването на нови свойства води до взаимодействия на полевата с вещества и съответно - нови явления, които научаваме по закономерностите, след поставяне на експерименти - откриват се закони, на които се подчиняват взаимодействията, независещи от нашето съзнание... Тежим "гравитационно" и при изключено съзнание (например, спим).

...

1.Значи възникването на живота не е от нищо-нещо,а превръщане на полева форма във вещева и обратно!

2."взаимоействия независещи от нашето съзнание",така е, но истината която ще се докаже някой ден е, че безкрайната полева-вещева форма има съзнание,разум който обхваща всичко, и че е вечна.

3."тежим гравитационно дори когато спим",нашето ограничено съзнание може и да се отключи, но то винаги е част от общото съзнание описано в т.2 и пак част от учените се опитват да докажат това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

каква е тази фентъзи глупост. Моля модераторите да се намесят.

Модераторът вече е на линия и се намеси! :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1.Значи възникването на живота не е от нищо-нещо,а превръщане на полева форма във вещева и обратно!

2."взаимоействия независещи от нашето съзнание",така е, но истината която ще се докаже някой ден е, че безкрайната полева-вещева форма има съзнание,разум който обхваща всичко, и че е вечна.

3."тежим гравитационно дори когато спим",нашето ограничено съзнание може и да се отключи, но то винаги е част от общото съзнание описано в т.2 и пак част от учените се опитват да докажат това.

По 1. - Да. Малко сложничък е механизмът, ама ... важно е да работи без да противоречи на известното.

По 2. - Имаше такава хипотеза с по-старите научно фантастични романи: Нашата Вселена е само клетка от един много по-голям организъм, съответно, състоящ се от много клетки, а и управляващи се взаимодействия от "организмовия централен мозък" (Гл.Мозък, както е при Човек, например)

Само дето бързо бихме се превърнали в "ракова" клетка, щото сигналообменът е с гранична скорост и Организмовият мозък, не би могъл да действа навреме с обратна връзка (ОВ), та да поддържа статуквото на нашата Вселена-клетка. :biggrin:

По 3. - Просто, няма колективно съзнание, щото не може да се осъществи такава структура - бързо се разпада от действащите й полета от звездите, например; УВ, рентгенови и гама лъчи - не прощават на разни "организирани" структури. Например, бързо правят кръвта ни на жабуняк - край с правилната обратна връзка: запаметената структура в гените се унищожава, Гл.Мозък няма от къде да получи справка за възникнала ситуация за оцеляване и съответно, да организира импулс за възстановяване на устойчивостта на работата на организъмчето. Добре, че се е формирала течна и газова "защита" на Земята, та действията на тези лъчения от Слънчо, са силно намалени като интензитет. Случайно може да ни цапнат и ... пак, и ... така остаряваме и следва разпад.

Ако задълбочиш, ще видиш, че е важно бързодействието на ОВ - колкото по-кратки са пътищата на инфото (къси връзки), колкото по-дребни са структурите в организирана компактност - толкова разнообразието и бързодействието на ОВ е по-голямо, а това - осигурява УСТОЙЧИВОСТ на организацията във времето, при сравнително малки външни изменения във фона на ЕМП. (Това е една от причините динозаврите да се "изродят" (еволюционно) до ... кокошки - това е устойчивата структура на "динозавърския ген" при днешния фон :biggrin: )

Гените си създават структура Гл.мозък и в комбина с него си изграждат крачка, ръчички и др. крайници, създават си необходимите отвори (тунели) за преработване на външна информация във вече готови продукти (храни), течна среда за усвояване (лимфа), а ... и очички - част от мозъчни клетки директно се подлагат на фотони (ретина) за формиране на абстрактен образ от средата, в която живее нещото. Така, то може да оцелее и да даде поколение.

В по-висока организация - при Човек - мозъкът добива още едно свойство -РАЗУМ - сам слага граници на поведение, независимо от позивните на заложените инстинкти за оцеляване. (Не изтърва горещата тенджера с боб, демек! :laugh: )

Та, това качество - разум, е индивидуално (субективно предопределено) и не може да се пренесе като качество (свойство)... в Космоса или във Вселената. Просто - голямата структура е неустойчива и се разпада непрестанно, дори и от дълги вълни на ЕМП- с тях обменът на инфо е бавен, няма бързодействие по ОВ. Затова от силициеви вериги или фосфорни вериги не може да се създаде живот; само от вериги на въглерода се минимизират връзките и бързодействието е налице.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Модераторът вече е на линия и се намеси! :sneaky2:

къде е бил досега модераторът? и с какво се е занимавал? защо не е на пост? :lightbulb: затова ли плащаме данъци, модераторът да го няма?

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Модераторът вече е на линия и се намеси! :sneaky2:

Това, което си изтрил, е историята на възникването на живота според древните индийци. Индузимът е най-старата духовна система и описание на това какво представлява светът, познати на човечеството.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"индийска версия на Големия взрив-фентъзи ГЛУПОСТ" :biggrin: ,само римската версия е истината- всичко що другите казват е глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

напротив, говоря много сериозно.

преди година и нещо имах една ползотворна кореспонденция с уважавания модератор Богданов, е не стигнахме до края, но исках много да узная възможно ли е тези 7 дни на сътворението, описано в библията, да съответстват на 4те милиарда години, на които е планетата, нали все пак времето е относително, и за наблюдател от космоса 4 дни не са 4 дни. а библията е базирана на шумерски и индуски писания, поне генезиса хич не бива да се пренебрегва. много интересно са описани тези прилики между генезис и геоложкото минало на земята в книгата на Жусе Родригеш душ Сантуш - Божията формула, научното доказателство за съществуването на Бог.

ако имам време ще ви преведа пасажите, които описваха Големия взрив в индуската митология, и сътворението на земята и неговото съответствие на научната теория за произхода на живота. тази тема направо я сърби за това.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен mnoogo взима на подбив мнението на римлянина :).

А индуската версия е като големия взрив, наистина :). Индийците говорят и за цикличност, което съвпада с наскорошните научни изследвания, показващи следи от съществуване на вселената преди взрива:

Пространството и времето не са се появили при Големия взрив.

Роджър Пенроуз смята, че Вселената се разширява и свива циклично

84e3beac1aba910e177f3b770c9f3bb8.jpeg 76d8b948c8a3207a42dab8bd3d24efb6.jpeg 13728f8139950dd1af11975002a84d6f.jpeg

Madhu Khanna - Yantra The Tantric Symbol of Cosmic Unity

d0e5b256dba62ea8d1750d4eecc487eb.jpeg

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

именно, говореше се за някакви обръчи на Шива, трябва да преведа текста точно.

и в този контекст, постовете на Синк са много интересни, защото предлагат синтез между религия/митология и физика.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Важното е че се постига някакъв резултат, близо до истината.За това е нужно да се изказва мнение макар и грешно и този който е вещ по въпроса да даде разяснение,така се решава задачата.Форума е свободен,доколколкото знам.Да се трие мнение е все едно да се изтрие човек!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По 3. - Просто, няма колективно съзнание, щото не може да се осъществи такава структура - бързо се разпада от действащите й полета от звездите, например; УВ, рентгенови и гама лъчи - не прощават на разни "организирани" структури. Например, бързо правят кръвта ни на жабуняк - край с правилната обратна връзка: запаметената структура в гените се унищожава, Гл.Мозък няма от къде да получи справка за възникнала ситуация за оцеляване и съответно, да организира импулс за възстановяване на устойчивостта на работата на организъмчето.

...

Няма колективно съзнание,освен в киното. :biggrin: Ако разсъждаваме с главния си мозък да, като ни напече слънцето може да повреди разума ни и да правим бели,без да му мислим. :biggrin: Може би е погрешно да сравняваме Световното съзнание с човешкото.Пренасянето на информацията в двете посоки не зависи от звездите,лъчите и т.н.Далекодействието!?Пренасянето и натрупването на информация обхванала всичко това е някакав вид разум.Както някой каза по напред,"нещо-нищо","материя-разум".Само че разума не е нищо.Това е инатрупана информация и е нещо.Нещо извън времето и пространството от което пък е възникнал живота.ГВ.Нещо което не може да се измери с човешки разум и уреди.

Със сигурност тези вселени които така подробно описа са не точка, а нещо много по малко и незначително, като част от безкрайната материя.Накаква малка бенка на тялото не пречи на човек да разсъждава.Безкрайния свят е жив, разумен организъм,ама мноого голям.

Редактирано от mnoogo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

7698e2fc4964983adaf149778aab7ee3.jpg

"Ударното" просветление на Джил Болти Тейлър - една удивителна история

Видео със субтитри на български:

Джил Болти Тейлър, доктор на науките, е невроанатом, сътрудник във Факултета по медицина в Университета на Индиана, град Индианополис. Тя е национален говорител за хората с умствени увреждания в ресурсния център за мозъчна тъкан в Харвард и консултант по невроанатомия в Института по протонова радиотерапия в Северния Запад. Джил е посочена като една от 100-те най-влиятелни личности в света през 2008 г. от списание "Тайм".

"Дясното ни полукълбо е напълно отдадено на настоящия момент. То е за "точно тук, точно сега." Дясното ни полукълбо мисли в картини и се учи кинестетично от движенията на телата ни. Информация под формата на енергия се влива едновременно от всички наши сетивни системи, а след това избухва в един огромен колаж от това как изглежда настоящия момент, какъв аромат и вкус има, как се усеща и как звучи. Аз съм енергийно същество, свързано с цялата енергия около мен, чрез съзнанието на дясното ми полукълбо. Ние сме енергийни същества свързани едно с друго - чрез съзнанието на десните ни полукълба - в едно човешко семейство. И точно тук, точно сега, ние сме братя и сестри, на тази планета, и сме тук, за да направим света едно по-добро място. И в този миг ние сме съвършени, ние сме цели и ние сме красиви.

Лявото ми полукълбо - нашето ляво полукълбо - е едно много различно място. Лявото ни полукълбо мисли линейно и методично. Нашето ляво полукълбо е изцяло отдадено на миналото и е изцяло отдадено на бъдещето. Лявото ни полукълбо е проектирано да вземе този огромен колаж на настоящия момент и да започне да избира детайли, още детайли и повече детайли за детайлите. След това то категоризира и организира цялата тази информация, асоциира я с всичко, което сме научили в миналото и проектира в бъдещето всички наши възможности. Лявото ни полукълбо мисли със средствата на езика. То е този непрекъснат мозъчен брътвеж, който свързва мен и моят вътрешен свят с външният ми свят. То е онзи малък глас, който ми казва, "Хей, трябва да си спомниш да вземеш банани на път за вкъщи. Трябват ми за утре."

То е онзи пресметлив ум, който ми напомня кога трябва да изпера. Но може би най-важното, то е онзи малък глас, който ми казва, "Аз съм. Аз съм." И веднага щом лявото ми полукълбо ми каже "Аз съм", аз се отделям. Ставам самостоятелен индивид, отделен от енергийния поток около мен и отделен от вас. И именно тази част от мозъка си загубих в сутринта на удара."

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми допада желанието му да изкара пари от книгата си. Също така не ми харесва, че използва измислена история за да изложи идеята си, вместо да говори направо. А това, че Израел и евреи са главни теми в книгата му е бонус, който окончателно може да откаже всеки потенциален читател :).

Джил Болти Тейлър обяснява нещата дирекно, от научна и от човешка гледна точка, и говори от личен опит:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност е много интересен автор. Завършил е теология, и подлага Църквата на жестока критика. Сега чета и новата му книга - последната тайна. За всички измислици, противоречия и мистификации в Библията.

най-силната у страна е, че съчетава измислени персонажи, за да представи научни тези. Единият персонаж винаги е нянакъ учен, в случая физик, друага страна е някакъв лаик, който задава въпросите - и той символизира читателя. това е много по-атрактивен и дидактичен начин да говориш за наука, в сравнение със сухарските теории. А книгите му са за широката аудитория.

иначе всяка книга се пише, за да се спечели от нея. А в случая става въпрс за Айнщайн, ще се съгласиш, че да си говорим за физика без да го споменем, е невъзможно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кажи тогава тайната на живота щом си чел негова книга - той нали обещава да я знаем накрая :). А ако не може да я обясниш с няколко изречения, тогава по-добре да се гледа споделеното от хора, които имат истински духовни преживявания и говорят направо за тях, без да го увъртат.

Редактирано от Sync
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

да, четох я в оригинал, на португалски :).

Тайната на живота, описана в Божията формула, е Антропният принцип.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи освен Израел и евреите, е замесен и псевдоучения Стивън Хокинг, който отрича бог :). По-надалеч от такива, моя съвет.

Айнщайн е вярващ:

1. АЛБЕРТ АЙНЩАЙН, Нобелов лауреат за физика

Немският физик Алберт Айнщайн (1879-1955) получава Нобеловата награда за 1921 г. “за своя принос към теоретичната физика и в частност за откриването на законите за фотоелектричния ефект”. Айнщайн е един от основателите на модерната физика и създател на Теорията на относителността. Той е професор по физика в университетите в Цюрих, Прага, Берн, Берлин и Принстън (Ню Джърси). Айнщайн бе избран за “Личност на второто хилядолетие” (Ройтерс, декември 2000).

♦♦♦

1♦ “Аз искам да знам как Бог е сътворил този свят. Аз не се интересувам от този или онзи феномен, от спектъра на този или онзи елемент. Аз искам да узная мислите на Бога; всички останали неща са детайли.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Einstein: The Life and Times” by Ronald Clark, London, Hodder and Stoughton Ltd., 1973, с.33).

2♦ Айнщайн описва неспособността на човешкия ум да разбере същността на Бога чрез следното сравнение:

“Ние хората сме в позицията на едно малко дете, което влиза в огромна библиотека, пълна с книги, написани на множество различни езици. Детето осъзнава, че някой трябва да е написал тези книги. Но то не знае как. То не разбира езиците, на които те са написани. Детето смътно се досеща, че има някакъв тайнствен ред, според който са подредени книгите, но то не знае какъв е този ред.

Според мен точно такова е отношението дори на най-интелигентното човешко същество спрямо Бога. Ние виждаме, че Вселената е чудесно подредена и че се подчинява на някакви закони, но само смътно разбираме тези закони. Нашите ограничени умове не могат да схванат тайнствената Сила, която движи космическите съзвездия.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Einstein: A Life” by Denis Brian, New York, John Wiley and Sons, 1996, с.186).

3♦ “Ако от Юдаизма на пророците и от Християнството, както то беше проповядвано от Иисус Христос, се премахнат всички по-късни наслоения, светът ще придобие едно учение, което е способно да излекува всички социални злини на човечеството. Всеки човек с добра воля е длъжен постоянно в своя малък свят да се стреми да превърне това чисто хуманно учение в една жива сила дотолкова, доколкото може.” (ALBERT EINSTEIN, “Ideas and Opinions”, New York, Bonanza Books, 1954, 184-185).

4♦ “И все пак, различията между евреите и християните не бяха ли преувеличени от фанатици и от двете страни? Всички ние живеем под благоволението на Бога и притежаваме почти еднакви духовни способности. Евреин или неевреин, роб или свободен – всички ние принадлежим на Бога.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Albert Einstein: Maker of Universes” by H.G. Garbedian, New York, Funk and Wagnalls Co., 1939, 267).

5♦ “Колкото по-дълбоко човек прониква в тайните на природата, толкова по-голяма става неговата почит към Бога.” (АЙНЩАЙН, цитиран в Brian 1996, 119).

6♦ “Науката без религията е осакатена, религията без науката е сляпа.” (EINSTEIN 1967, 30).

7♦ Учените и философите често сравняват всичко, сътворено от Бога, с часовник, а самия Бог – с часовникар, който създава и поддържа сложния часовников механизъм. И все пак, човешкото мислене е твърде ограничено, за да може да си представи неограничения Творец на Вселената. В тази връзка Айнщайн казва:

“Разглеждам една картина, но моето въображение не може да пресъздаде външността на нейния творец. Гледам един часовник, но не мога да си представя как изглежда часовникарят, който го е създал. Човешкият разум не е способен да възприема четири измерения, как тогава е възможно да разберем Бога, за Когото хиляда години и хиляди измерения са като едно?” (АЙНЩАЙН 1997, 171).

8♦ “Всеки, който се занимава сериозно с наука, постепенно се убеждава, че един Дух се проявява в законите на Вселената; Дух, Който е безкрайно по-могъщ от духа на човека и пред лицето на Когото ние, с нашите скромни възможности, трябва да се смирим. По този начин научните изследвания водят към едно специфично религиозно чувство, което е твърде различно от наивната религиозност.” (АЙНЩАЙН, цитиран в “Albert Einstein: The Human Side” by Dukas and Hoffmann, Princeton University Press, 1979, 33).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като учените са открили че информацията се разпространява моментално, на безкрайно голямо растояние,което е безброй пъти по-бързо от скоростта на светлината,значи са на път да докажат че бог съществува.Не е нужно да се знае как става това.Не е възможно бог да бъде опознат и не е необходимо.Но е възможно човек изучавайки себе си,да разбере някои истини за света.А бог е всичко, включително света. :!!!:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...