Отиди на
Форум "Наука"

Възникване на Живота


Recommended Posts

  • Потребител

"Звездни дневници":)

Не мога да се стърпя... едно цитатче :unsure:

"До някое време успявах да овладея гнева си, всъщност — докато не установих при измиването на мръсните чинии, че нагорещеният от интензивния режим ядрен реактор ми е развалил най-добрия къс говеждо месо, което бях оставил за неделя. Загубих равновесие на духа, изригвах вулкан ужасни ругатни и натроших част от сервиза, от което ми поолекна, но не беше много разумно. Като връх на всичко изхвърленото зад борда парче говеждо месо, вместо да се отдалечи от ракетата, обикаляше около нея като втори изкуствен спътник, предизвиквайки на равни интервали от единайсет минути и четири секунди краткотрайно слънчево затъмнение. За да успокоя нервите си, до вечерта изчислявах параметрите на неговото движение, както и пертурбациите на орбитата му, предизвикани от изпуснатия ключ. Излизаше, че през следващите шест милиона години бифтекът ще се старае да изпревари ключа, като се върти около кораба по кръгова орбита, и в крайна сметка ще го догони. Уморен от изчисленията, аз си легнах. "

:) +1

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 392
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

А какво да кажем за твоя пост, латинския. той на какъв алкохол се дължи. Как лишени от смисъл думи, използвам влестяща реторика и логични аргументи, а иначе не пия нищичко.

алварезавъре, ти келеш такъв, не стига че в темата спамиш, а и на органичната химия ми скачаш. Като те хвана и ти подлея малко пикринова киселина под седалищните части, бързо на космонавт ще ми станеш. :crazy_pilot:

А това че в БГ Наука се пие много, мисля че не е тайна за никой нетрезвомислещ човек. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ей, доживях най накрая да видя пиянски пост на алвата:-P. Съдейки по абсолютно лишения от смисъл набор от думи, който е изтипосал, мога смело да предположа, че скоросмъртницата, довела го до това комично състояние е или сръбска дюлева ракия или тиквешкия аналог. Sorry за латиницата, ама така е по-фотоженично:-Д

ABV kirilizator

Used! easy.

:tooth::tooth::tooth:

благодаря ти, Скуби, верни приятелю мой, доживях и аз чудото ти да ме поправяш. Ама мобилният ми телефон не признава копи-пейста и горната операция така или иначе беше неосъществима.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всички за това, което сте ми написали! :)

angelmr, предложената от теб книга звучи, като да е леко и забавно четиво... Ще го имам в предвид и вероятно ще го прочета като му дойде времето... Но lila_va направо ме спечели с този цитат - и това ще се чете явно! :)

lila_va, статията инак я изчетох... Не съм чел никаква книга на Ленокс, обаче, и се съгласявам, че част от нещата изложени в статията звучат глупаво. (Но виното в бъчвата и един черпак катран го прецаква.) Хората, които говорят за конспирация, биха казали, че се вкарват десетина процента измишльотини нарочно - за да се появи трудът на бял свят изобщо. В известен смисъл имат право в някои случаи... Както и да е. Жената, писала статията, се е опитала да защити науката - в което няма нищо лошо. Не е важно някой да излиза победител в някакъв спор. По-важно е да се вземе ценното от всяка смислена теория, до доказването или развенчаването и. (Например, в средновековието са смятали Земята че е плоска. Сега вече знаем, че това не е така. Противоречието кръгла<->плоска днес е преодоляно - кръгла е, но взето малко парче от нея може да се разглежда и като плоско, хоризонтално, водоравно, хоризонта като права линия и т.н.) Мисля ме разбирате добре какво се опитвам да кажа, да не ставам още по-многословен, че ще ми се сърдят...

Last roman, благодаря и на теб за интересния материал! Научих наистина доста любопитни неща за еволюцията на клетки и органели, както и за симбиози между някои клетки! За съжаление само не дава отговор на въпроса за възникването... Но наистина ми беше много приятно да го прочета!

В интерес на истината трябва да кажа, че все повече се затвърждава в мен разбирането, че привидно противоречащи си неща могат да се оказват едновременно верни! Смятам - това е прогрес!?! Стига човек да успее да погледне на един проблем с достатъчно разбиране и без предубеденост и пристрастност - и се получава. :slon:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Например, в средновековието са смятали Земята че е плоска. Сега вече знаем, че това не е така.

Аха. Ама това го знаем не на базата на отричане на "плоската земя", а на доказателства в подкрепа на "кръглата земя" (тя и кръгла не е, ама айде). Има разлика, дано я схващаш. Тоест "аргументи" от сорта на "това е така, защото не може да е иначе" не доказват нищо. Простичко казано, отричайки абиогенезиса не доказваш интелигентна намеса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сеньорес, довели сте темата до пълен идиотизъм. Трябва да призная, че тя и така си беше идиотска... Дерзайте!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сеньорес, довели сте темата до пълен идиотизъм. Трябва да призная, че тя и така си беше идиотска... Дерзайте!

Глиш, за@би фасоните, а кажи, кога ще пием бира /че темата е бул, ама не ред, а шит, е повече от ясно/. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Романе, ти продлъжаваш да се наливаш вече 14-ти час. Евала на такива люди после пак ми говорете как се е зародил живота. Най-вероятно в спирт.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романе, ти продлъжаваш да се наливаш вече 14-ти час. Евала на такива люди после пак ми говорете как се е зародил живота. Най-вероятно в спирт.

Алва, стига ми брои бирите, гаврътни и ти една, не се прави на благонравен.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Виждам, че научните среди съвсем изтрещяха...

Никой не е съвършен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И това ти изглежда като плод на интелигентен дизайн? :tooth:

Да! Права си!

Това поведение по-скоро доказва теории на креационистите. А именно тази за деволюцията - било невъзможно да се еволюира... Само случайни регресивни еволюционни промени били възможни, когато дават някакви предимства. В което може и да има зрънце истина, но по-нататък ще пусна тема по случая - не е за настоящата тема! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

деволюцията също е част от еволюционния процес, ама трябва да се чете, а не да се пишат глупости на килограм.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Романе, замислял си се какво означава "ама трябва да се чете" без да се спомене, че трябва и да се мисли. Означава "вервайте".

Хименно, но в тази тема не виждам хора, които да го правят. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не можеш, Лилава, да докажеш на Петокласника, че не може да се надмине скороста на сметлината.

Естествено, че мога :post-20645-1121105496:

Но както и да е, разбрах те. Странно защо обаче този свръхразвит "инструментариум" у Ванга и подобните й остава недостъпен за изследвания. Та сравнението с децата е неуместно, там мистерии няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, Лилава. Не можеш. Защото да доказването не е като казване на рецитация. Доказването е повече от комуникация дори. То е да убедиш някой в нещо. Ако този някой не може да възприеме част от доказването, то става невъзможно. Прост пример - не можеш да ми докажеш нещо на китайски просто защото нищо няма да разбера. Ако ме "пере съчмата", дори и на български няма да можеш. Вариантите са много. Доказването на нещо започва от там, където има някаква основа, която и двете страни познават. От там нататък започва доказването - предаване на разбиране. Иначе си е просто рецитация, доклад или просто "един човек нещо си приказва".

Е и? Петокласниците растат, стават шестокласници, осмокласници, абитуриенти, студенти... И се докопват до съответното количество знания, щом им е интересно. Ти искаш да ме убедиш, че съществува познание, което е достъпно само за малцина, а за останалите си остава тера инкогнита по принцип, независимо от всякакви усилия и желание. Е, така ще преминем от "Криптобиология" в "Загадъчни феномени", а мен там ме е страх да вляза.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прав сте sirius. Петокласника все още не е напълно убеден, че скоростта на сметлната е надмината. :book:

всъщност предполагаемият петокласник изобщо не знае същността на светлината, камо ли пък да тръгне да разсъждава за скоростта й. :laugh:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

деволюцията също е част от еволюционния процес, ама трябва да се чете, а не да се пишат глупости на килограм.

Извини ме, Last roman, но мнемието ми не противоречи, на това което ти казваш тук! Дори напротив!

(в случая ти трябва да се запознаеш с това което имам в предвид)

Аз СЪМ привърженик на еволюционната теория по правило и по принцип! (не знам защо все грешно ме разбирате)

Е, разбира се има някои неща, които критикувам и които ще критикувам... Дори и аз не съм наясно доколко основателно, но със сигурност смятам, че има някакво парченце истина и в други виждания. Старая се да го открия. Съмнявам се във всичко, дори в доказаното. Ще продължавам да търся истината и истините за нещата, независимо дали ще ги откривам за мен или за повече от мен!

Също смятам, че привидно противоречащи си становища могат да "живеят" заедно и така да надграждат, стига да са наистина разбрани, "правилни" и част от истината!

"Истината е Единна, но не е Една" - доц.Христо Добаров

Редактирано от Ники Орлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И понеже за мен по-фундаментален въпрос стана въпроса за мен (кой съм, що съм, от къде съм, къде отивам и пр.), поизоставих физиката и компютрите и се насочих към религии, философия, Ванга и пр. Защото ако не знам фундаменталния въпрос кой съм, или го знам непълно или дори грешно, каква файда че знам физика.

Така че въпроса с произхода на живота живо ме интересува. И особено произхода на съзнанието.

Няма лошо да търсиш отговорите за себе си, където ти сам прецениш. Но отричането на очевидни и общоприети истини на базата на харесване/нехаресване, а не на база знания, не ти носи отговори. Ако искаш да ги отхвърлиш като неудобни и неприятни за теб, твоя воля. Но ако действително те вълнува произходът на живота, както казваш, ще трябва вместо към религията и философията да се насочиш към биологията и химията. А защо не и космологията. И да ги разчовъркаш в детайли. Прав си, не може човек да изучи всички науки. Само тези, които наистина го вълнуват. За останалите се доверява на експерти. Няма друг начин да си изградиш собствена представа и мнение по въпроса за произхода на живота. С живота се занимава науката биология. Това е.

Препоръчвам ти книга за произхода и същността на съзнанието - "Как работи умът" на Стивън Пинкър. Изключително полезно четиво! Макар и нелеко, поне за мен...

А ако все пак решиш, че философията и религията ти дават повече отговори, дерзай:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Лилава, браво,

казала си го много точно!

Ако някой търси отговорите на въпросите: кой е и от къде идва, да заляга над дебелите книги по биология и химия!

Останалото са "бели" петна в ежедневието!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно така. Биологията и химията казват КАК, но не казват защо. Разбира се, религията казва и как и защо, но нито едното нито другото е вярно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е точно така. Биологията и химията казват КАК, но не казват защо. Разбира се, религията казва и как и защо, но нито едното нито другото е вярно.

Всички казват, но никои не доказват изцяло теориите си за възникването на живота.

Ето защо Ники Орлов е тръгнал да търси възможността за истината някъде между двете. Като се старае да се придържа доста по близо до научната линия, отколкото до догматичната (религиозна) заблуда...

Между другото до сега не съм срещал точно такава позиция и гледна точка... а може би има?!?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...