Отиди на
Форум "Наука"

Какви да бъдат новите изтребители за нашите ВВС


Какви да бъдат новите изтребители за нашите ВВС  

32 потребители са гласували

  1. 1. Какви да бъдат новите изтребители за нашите ВВС?



Recommended Posts

  • Потребител

Отговорът на този въпрос го знае всяко дете - налага го факта, че сме членове на НАТО. Щом сме приели да сме членове на Алианса, се задължаваме да водим и определена политика.

Това не е правилния отговор. Нима няма в други държави членки на НАТО съветски/руски самолети? Значи ние си унищожаваме ударно изградения ресурс и припадаме като жърналистка пред ББ, само че пред НАТО. Само докато ни погледнат ние си изулваме гащите, подмокряме се и си забиваме колчето, като примерни пионерчета.

Аз не съм приемал да бъда член на алианса, някой друг реши вместо мен, все пак съм част от лош материал и никой не ме пита.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Несъвместими са с руската техника просто, така че най-евтиния и най-удачния засега варянт с удължаването на ресурса на МиГ-29 с още 10-ина години най-вероятно ще отпадне. До колкото знам софтуера на американските изтребители все още го идентифицира като вражески. Затова и ако сте обърнали внимание Бг никога не е участвала в Натовско авио учение.

От горните варянти ще е добре ако се докопаме до италианските тайфуни. Всъщност не беше ли офертата да ни ги дадат германците за по 1 евро бройката :) само че после да плащаме на тях за оборудване, части и подръжка?

Както и да е и тези два по-изгодни варянта ще отпаднат мигновено след като американците кажат изувайте гащите и го поемайте Фалкъна

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, не ги разпознава софта, а как разпознава израелските и индийските самолети от руски произход?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са, но са съюзници на лидера в НАТО, САЩ. Даже Израел произвежда електроника за руските военни самолети. Дори може и да греша за Израелския авиопарк дали все още ползват трофейните си самолети.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе с Ф-16-ки са и израелците, трофейни самолети отдавна не ползват. Трофейни танкове мисля, че имат още на въоръжение.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Отговарям аз, откакто комуникационното оборудване на израелските самолети е натовско. Същото става и с руските машини, има вариант в Израел да им монтират комуникационно оборудване напълно съвместимо с НАТО. Защо нашите самолети още са разпознавани от натовските като враждебни? Тайната е, че нашите МиГ-29 са застинали в 1990 и оттогава не им е извършвана НИКАКВА модернизация. Тъй наречената "малка" модернизация включва само подмяна на комуникационното оборудване (примерно от евреите), а "голямата" част от електрониката. Както е казал класика "пари нема-действайте".

Обаче, американците скръцнаха със зъби и казаха-никакви руски самолети. Това напъване да ни продадът Ф-16 е най вече, за да удължат живота на поточните линии за производство на Ф-16. Те все още произвеждат резервни части и някой и друг самолет за попълване на бройката (загубени самолети по разни причини, примерно катастрофи).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.....................

Както и да е и тези два по-изгодни варянта ще отпаднат мигновено след като американците кажат изувайте гащите и го поемайте Фалкъна

..............

Обаче, американците скръцнаха със зъби и казаха-никакви руски самолети. Това напъване да ни продадът Ф-16 е най вече, за да удължат живота на поточните линии за производство на Ф-16. Те все още произвеждат резервни части и някой и друг самолет за попълване на бройката (загубени самолети по разни причини, примерно катастрофи).

Абе нали политиката бе забранена? Или това не се отнася за проруска и антиамериканска ориентация ;)?

За какво са ни новите изтребители? С кого ще воюваме? На този етап единствения конфликт е този в Украина. Мислите ли, че руснаците ще ни дадат изтребители 5-то поколение, за да ги използваме евентуално с/у тях? Че те спъваха до сега модернизацията именно по политически причини. Толкоз правителства се смениха, някои доста проруски но доникъде не се стигна.

За българските пилоти сега е най-важно да летят, на какво е по-маловажно. Важна и кооптирането на нашите пилоти в НАТО, с наши авиони. Освен това не само авионите са важни, а и обучение, въоръжение и поддръжка. Тайфуните мисля, юе ни ги оферират голи като пушки, а въоръжението не е евтино!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е правилния отговор. Нима няма в други държави членки на НАТО съветски/руски самолети? Значи ние си унищожаваме ударно изградения ресурс и припадаме като жърналистка пред ББ, само че пред НАТО. Само докато ни погледнат ние си изулваме гащите, подмокряме се и си забиваме колчето, като примерни пионерчета.

Аз не съм приемал да бъда член на алианса, някой друг реши вместо мен, все пак съм част от лош материал и никой не ме пита.

Това е правилния отговор, а това, че не можеш да го проумееш, си е лично твой проблем. Ти може и да не си приемал, аз също може да не съм приемал, но правителство, излъчено от избран от гражданите на страната парламент, е приело. И толкоз!

Приеми и че членството в един съюз задължава с обща политика, няма как да продължим да използваме руско оръжие. Това е все едно, едно време във Варшавския договор да искаме да ползваме американско оръжие. Ами няма как да стане. Затова съветското въоръжение в армията ще бъде постепенно заменено от западно чак до последния Калашник. Но понеже няма пари, процесът ще е бавен, много бавен.

Иначе ние не сме някакво изключение в НАТО. В момента МиГ-29 се експлоатира само в България, Полша и Словакия. Германия, Чехия, Унгария и Румъния вече ги извадиха от въоръжение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен, не ни са нужни никакви фърчила.........Самолетите са лукс за такива бедняци като ние.

Бих подписал договор с турците, да окажат помощ при нужда, защото реално казано заплаха иде единсвено от към исток през морето.....И ние натовци нали имаме общи врагове и приятели....НАЛИ?

Другото бих решил с израелски ракетни системи които вече многократно са доказали своята ефективност.....

:plane: :plane: :plane:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Германия подари своите МиГ-29 на Полша. Румъния получи последна МиГ-29, без въоражение, без нищо. Доколкото знам, румънците са експлоатирали МиГ-29 само с ракети Р-60 взети от МиГ-21, имали са огромни проблеми с експлоатацията му. След неуспешна модернизация от евреите решават да го свалят от въоражение.

Унгария и Чехия си купиха нови Грипени. Само да допълня за неразбралите, офертата е да купим Ф-16 от първите модификации на възрастта на нашите МиГ-29 в количество 7-9 бройки. Тоест, ще вземем самолети на 30 години, вече използвани. Идеята е те да заменят МиГ-21 и да се експлоатират съвместно с МиГ-29. Според нашите генерали всяка бройка под 20 машини превръща новия изстребител в бутикува машина, защото трябва да се има предвид, че от да кажем 9 самолета 2-3 ще са учебно бойни, 2-3 ще са в перманентен ремонт на земята (това е нормално), 2-3 ще са еър полисинг.

Ако (както най вероятно ще стане) освен МиГ-21 от въоражение снемат и МиГ-29 това ще остави България реално без авиация. Хубаво ще е, нашите да си направят устата освен покупката на тези 9 самолета да искат в подарък поне още толкова. Само за информация-когато рязохме ракетите нашите са поискали ескадрила апачи да ни подарят-е не ни подариха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама прав е Митака, що ни са изтребители? При една евентуална война с Турция, Гърция или Румъния НАТО няма да се намеси щото всички сме членки. Ще имаме обаче проблем с Македония, що ли им подарихме ония танкове.

Явно има как, Михов щом Полша удължава срока на използване на нейните машини, значи има как. Проблема при нас е че ни се казва не цялата истина. Все някъде някое малко детайлче остава скрито за публиката.

И от кой ни пази НАТО? От тероризма ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама ние не сме съизмерими с Полша, запомнете го добре. В международната политика си има тежести и правила. Ние с Полша не можем да се мерим - нито като история (за Европа), нито като население, нито като икономика. Полша има своите бонуси и в ЕС, и в НАТО, каквито ние нямаме. Няма лошо - нито хората са равни, нито държавите.

А има и още нещо - Полша също ще се откаже в един момент от Миг-овете и ще приеме западно въоръжение. Въпрос на време и въпрос на отлагане. Но, колкото и да отлагат, неизбежното ще дойде.

А иначе жалко, че сме твърде бедни и твърде сервилни, защото вместо старите Еф-ки, можехме да се напънем и да купим нови Юрофайтъри. А сега евтиното винаги излиза скъпо, но ние сме слугинаж по душа. Това е...

Що се отнася до НАТО, в тази ситуация на вакуум на държавност и мъжество, това е единствения гарант за националната сигурност, колкото и да звучи изтъркано. А и само от тероризма да ни пази (а това не е така) - не е малко... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама прав е Митака, що ни са изтребители? При една евентуална война с Турция, Гърция или Румъния НАТО няма да се намеси щото всички сме членки. Ще имаме обаче проблем с Македония, що ли им подарихме ония танкове.

Явно има как, Михов щом Полша удължава срока на използване на нейните машини, значи има как. Проблема при нас е че ни се казва не цялата истина. Все някъде някое малко детайлче остава скрито за публиката.

И от кой ни пази НАТО? От тероризма ли?

Тц, Скуби не ще хвърчила, аз съм за най-тънката сделка, но обеспечена с въоръжение и продължителен ресурс.

НАТО е и за това, да няма войни между членки на НАТО, като оставин това, че Гърция и Румъния са в ЕС. Ако ще ми даваш за пример Кипър, примера не пее в хора, реалностите сега са много, много по-ралични, а и тогава до война не се стигна. Гърция искаше да 'приватиира' Кипър и затова стана така.

С Македония ние проблем нямаме, но тя може да има с нас по отношение на ЕС. Вече и Албания е одобрена за кандидат член на ЕС, така че нещата може да се поуталожат.

Ако трябва има кой да ни пази от НАТО ;). Братушките за к'во са :). Ама май не ги щеме братушките. С риск да нагазя в забранена зона (политиката), България ясно показа, че гандо, тежко и тегаво, ама по-добре с ЕС. Теи дето заложиха на русофилството се провалиха с гръм и трясък на евроизборите!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По отношение на авионите (абе Скуби, а на к'во 'фърчите в Мадьарско ;)?). Чехите като си поръчаха Грипени, какво стана? Поискаха или да ги връщат или и Словакия да се включи. Поне докато бях там, така стояха нещата, сега не знам. А Чехия е с много. много по-богта от нас.

Отдавна не съм се виждал с моя информатор ;) от ВМ и не зная какви са у-вията по сделките, но за мен идеалния вариант е 9 хвърчила с боекомплект и още 9 голи като пушки, ама да могат да летят. И ресурс (с удължаванията поне 10, а по-добре 20 години). Даже за еФ-ките май няма да стане :(.

За какво ни са изтребители, хайде не последно, а предпоследно поколение? Както писах няма с кого да воюваме, освен ако не стане някаква патаклама с Рашата (да не дава Господ), но тогава и 10 ескадрили няма да ни стигнат, а и няма да имаме време за обучение, камо ли за 'усвояване' на бойната техника. Трябват ни сигурни изтребители, които не се нуждаят от скъпа поддръжка, а да се лети на тях. И да летим заедно с колегите от НАТО на учения и да си не пазим, а следим и покраваме границите.

По принцип, аз съм за европейска армия или федерализиране по отношение на Армията на Европа. Накратко казано, корпус или два в Бългрия (в зависимост от Турция), под БГ командване, но подчинено на единно европейско (не НАТО-вско), ПВО-то обаче отделно. А в ПВО-то влизат итребителите. Т.е. поне една (пак заради Турция и Русия, по-добре повече) боеспособна и напълно въоръжна ескадрила освен ПВО ракетни комплекси. Флота пак по усмотрение на възможностите и значението на д-вите (в смисъл геополитическо). В Черно море сме ние и румънците.

Чудя се дали да пусна тема по въпроса, ама може да се политизира излишно, особено на фона на евроизборите (про и анти федерализъм), така че за сега не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен това с федерализацията ми се вижда нереално. Къде България, къде Германия, къде Албания. Каква обща армия? Все едно с циганите да направим сборна. Не, нямам нищо против хората, просто сме много различни. Но някакъв вид респект и взаимно сътрудничество някак по ми се връзва.

За авионите няма какво да говорим като нямаме пари за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, не бъди пораженец. Как не можем да се мерим с Полша и то по история?!? Я си припомни на кой наш владетел му викаха "Спасителя на Европа" сега НАТО нито е гарант нито ни пази. Просто нуждата да има враг и отпадането на най-големия през 90-те години на миналия век.............и се измисли враг "тероризъм" и как се бори тероризъм със самолети? Той(терориста)с бомба в чантата, те(натовците) му пускат ракета въздух земя..........стига смешки

На Митака на въдичките, не ще се фана, щото ще изпаднем в някакви ислиамизации, римове,пролети, цветове, революции, диктатори,бежанци,огради и какво ли още не

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Живеем на балканите, където всичко се променя много бързо. Ние хубаво ще си вземем малко стари самолети за еър полисинг, но като се обърне каруцата ще е късно... Апропо не ние се натискаме да купуваме нови самолети, от НАТО ни заявиха в прав текст, че кризата в Украйна е променила нещата и България не бива повече да зависи единствено от Русия. Тоест имаше заповед "купувайте бързо западни самолети".

Нека си спомним, за един тракторист, който обещаваше да вдига своите хора с калашници, да си спомним и за едни братя дето нарекоха българите "нация от изроди"-заплаха съществува, все още латентна, но съществува.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То ПВО-то май ще да е по-ефективния борец срещу евентуално терористично нападение. Ако радарите засекат чужд самолет-камикадзе да кажем нарушил въздушното пространство, то на него ще му трябва много малко време за да се разбие в столицата или в АЕЦ-а (и това да не дава Господ като война с Рашата), то много по-голям шанс има ракетите от ПВО-то да го свалят отколкото изтребител-прехващач. Мисля че бяха необходими 25 мин. до привеждането на машината в режим на полет + г/д още толкова за реакция в базата + още ~10 докато прелети от Граф Игнатиево до мястото на инцидента и вече там ше е станало мазалото.

Митак - и унгарците са с Грипен-и, само ние ше си търкаляме 16-ките докато не им дойде време съвсем за нищо друго да не стават освен за скрап. После няма да се учудя и ако вземат Ф-5 да ни предложат, а още повече не бих се учудил и ако нашите политици го приемат.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То по-напред нямаше ли пост със едни зачохлени Фантомчета на някаква аероморга..ми от тях да си вземем. Със сигурност ще имат повече ресурс от трета ръка шестнадесетки.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй. Опърпана държава като България може да реши този въпрос с БЕЗВЪЗМЕЗДНА военна помощ от съюзниците ни.

Като толкова ценят България, да намерят начин да й осигурят поне това, от което заради тях се лиши.


А ако не - трябва да се вземе "Грипен", на минимална цена, с голяма програма за каквото може производство в БГ. Да се дават стотици милиони за стари Ф 16 си е дивотия, но е и национално предателство и престъпление срещу отбранителната способност на държавата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е това да не е СССР и Брежнев да ни подарява Су-25ци и нефт срещу доматени консерви. Отдавна вече няма безплатен обяд, а свалени гащи, отворени бузки и бой докато мърда

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Михов, не бъди пораженец. Как не можем да се мерим с Полша и то по история?!? Я си припомни на кой наш владетел му викаха "Спасителя на Европа" сега НАТО нито е гарант нито ни пази.

Дрън-дрън-дрън. По натовски бла-бла-бла. Това си написал.:)

Не въпрос за пораженство, а за реалности. Ние с Полша изобщо не можем да се мерим, набий си го в главата! Полша има 5,5 пъти по-голямо население, 10 пъти по-голяма икономика, а за Тервел отвъд Калотина са чували само професионалните историци. За сметка на това, Полша е възприемана като краен пост на западната цивилизация, полския въпрос е в епицентъра на целия ХХ в. и т.н. Различните държави си имат различна тежест, съобразно различните възможности. За Полша винаги ще се правят далеч по-големи компромиси, както в ЕС, така и в НАТО. Въпреки, че по конкретния въпрос не виждам за какво спорим - колкото да удължават живота на Миг-овете, в един момент ще трябва да ги снемат от въоръжение и пак да си вземат западни самолети. По-рано или по-късно - все тая.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...